اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چندتا سوال در رابطه با پروژه کنترل دور موتور DC به کمک AvR

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چندتا سوال در رابطه با پروژه کنترل دور موتور DC به کمک AvR

سلام به همگی
    وقتتون بخیر...

بنده این ترم برای یکی از دروس قصد داشتم پروژه ای ارائه بدم و برای همین موضوع (( کنترل دور موتور DC به کمک سیگنالهای PWM )) رو که آقای محمد یار محمدی زحمت برنامه نویسی و ساخت فایلهای اون رو کشیده بودند رو انتخاب کردم.
    این لینک پست حاوی پروژه:
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=40149.0

الان من این پروژه رو تقریبا پیاده کردم ولی چند تا مشکل کوچولو برام پیش اومده:

اول اینکه ایا برای راه اندازی کل این پروژه و اینکه موتور به دلخواه ما ساعتگرد یا پادساعتگرد بچرخه فقط و فقط پروگرام کردن میکرو با همون فایل HEX کافی هست یا اینکه باید سیگنالهای pwm رو هم از طریق codevision برای میکرو تعریف کنیم...؟؟ آخه من atmega16 مورد استفاده در این پروژه رو با نرم افزار isp prog پروگرام کردم... میخواستم بدونم اگر باید این میکرو را برای تولید pwm هم برنامه ریزی کنیم آیا پروگرام شدن میکرو با دو نرم افزار مختلف مشکلی ایجاد نمیکنه و اینکه اصلا نیازی به تعریف PWM برای میکرو هست یا خیر...؟؟________________

دوم آنکه : همونطور که در فایل پروتئوس این پروژه مشاهده میشه یک lcd مدل 16*2 به عنوان نمایشگر مدار استفاده شده ...
    الان من میتونم کلمات OCRO و Direction رو بر روی lcd بسته شده در مدارم ببینم ... ولی هر چی کلید ها رو که به مقاوتها بسته شده میزنم تاثیری نداره...!! آیا این ربطی به همون PWM نداره...؟؟؟

سومین سوالم در مورد l298 هستش ... به این شکل دقت کنید:

و به این شکل:

در شکل بالا پایه اول کوچک هست ولی در روی خود آی سی پایه اول جزو پایه های بزرگ و خم شده هستش...!! آِا برای بستن مدار صرفا شمردن پایه های این آی سی و انطباق آنها با شماتیک مدار در فایلهای پروژه کافی هست یا اینکه این تصویر مشل داره و باید جای پایه های زوج و فرد عوض بشه..؟؟

چهارمین و آخرین سوالم در مورد پایه avcc از میکروی atmega16 هستش... من این پایه رو به هیچ ولتاژی متصل نکردم و رهایش کردم... آیا نیازی هست که ولتاژ 5 ولت رو به این پایه هم اعمال کنم...؟؟

ممنون میشم اگر یک توضیحی محبت کنید.

پاسخ : چندتا سوال در رابطه با پروژه کنترل دور موتور DC به کمک AvR

سلام دوست عزیز.
    این برنامه ها تستس شده و کاملاً عملی است. پس اگر ایرادی داره حتماً از مونتاژ هست.
    در مورد شکل پایه ها هم شما بگید اون شکل اول از یه دیدیه؟
    تشکر لازم نیست!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط iman-63
      سلام دوست عزیز.
      این برنامه ها تستس شده و کاملاً عملی است. پس اگر ایرادی داره حتماً از مونتاژ هست.
      در مورد شکل پایه ها هم شما بگید اون شکل اول از یه دیدیه؟
      ممنون... ما هم نگفتیم ایرادی داره... ایراد قطعا از کار من هست...

در مورد شکل ... روی خود آی سی l298 اولین پایه یک پایه بلند هست ولی روی این شکل اولین پایه جزو پایه های کوتاه هست... البته خودم حدس میزنم شکلش مورد داره...!!

ممنون میشم جواب بقیه سوالات رو هم بحبت کنید.

دیدگاه

تاپیک رفته بود پایین گفتم بیارمش بالا ... شاید یکی از دوستان جواب مارو محبت کنه...!!

دیدگاه

سلام.
          پایه های کوتاه همون پایه های خم شده است و پایه های بلند پایه های مستقیم! در ضمن پایه های این آیسی متقارنه و فقط باید vcc و gnd رعایت بشه.
          موفق باشید.
          تشکر لازم نیست!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط roberty
            اول اینکه ایا برای راه اندازی کل این پروژه و اینکه موتور به دلخواه ما ساعتگرد یا پادساعتگرد بچرخه فقط و فقط پروگرام کردن میکرو با همون فایل HEX کافی هست یا اینکه باید سیگنالهای pwm رو هم از طریق codevision برای میکرو تعریف کنیم...؟؟ آخه من atmega16 مورد استفاده در این پروژه رو با نرم افزار isp prog پروگرام کردم... میخواستم بدونم اگر باید این میکرو را برای تولید pwm هم برنامه ریزی کنیم آیا پروگرام شدن میکرو با دو نرم افزار مختلف مشکلی ایجاد نمیکنه و اینکه اصلا نیازی به تعریف PWM برای میکرو هست یا خیر...؟؟
            سلام دوست عزیز
            فقط فایل هگز برنامه کافی است ، چون در خود برنامه PWM تعریف شده است
            در روزگاري كه لبخند آدم ها بخاطر شكست توست برخيز تا بگريزند. كورش كبير
            شاد بودن، تنها انتقامي است که ميتوان از زندگي گرفت. ارنستو چه گوارا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط roberty
              چهارمین و آخرین سوالم در مورد پایه avcc از میکروی atmega16 هستش... من این پایه رو به هیچ ولتاژی متصل نکردم و رهایش کردم... آیا نیازی هست که ولتاژ 5 ولت رو به این پایه هم اعمال کنم...؟؟
              در این مدار نیازی به وصل کردن این پایه نیست ، زمانی پایه های avcc و aref را به 5 ولت وصل می کنیم که بخواهیم از ADC میکرو استفاده کنیم

دیدگاه

سلام...

تقریبا بستن این مدار تموم شده و همه چی مرتبه ... بجز اینکه با کم و زیاد کردن PWM هیچ اثری از چرخش موتور نیست... یعنی ولتاژ پایه های (2و 14 ) و ( 3 و 13 ) از L298 حدود 1.5ولت هست که با این ولتاژ موتور 12 ولت من نمیچرخه...!!

چیکار باید بکنم...؟؟ لطفا یه راهنمایی بفرمایید.

اصلا چگونه به کمک مولتی متر بفهمم که L298 سالم هست و نسوخته..؟؟

دیدگاه

سلام
                  زمانیکه پایه های EN فعال باشد هر ورودی را که فعال کنی خروجی متناظرش باید ولتاژ VS را داشته باشد

دیدگاه

سلام
                    میخواستم بدونم پایه reset این میکرو نباید به جایی وصل باشه...؟؟؟؟

دیدگاه

سلام,
                      خیر پایه ریست نباید به جایی وصل باشه. البته اگر دوست رارید میتونید با یک میکروسویچ به زمید وصلش کنیدو وقتی سویچ رو فشار بدید برنامه ای که توی میکرو هست از اول شروع میشه. مثل این که از منبع تغذیه قطع و دوباره وصل شده باشه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X