اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چند نکته در مورد pcb منابع تغذیه سوئیچینگ کی بلده؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چند نکته در مورد pcb منابع تغذیه سوئیچینگ کی بلده؟

1- پلی گون برای این منابع بهتره استفاده بشه یا نه؟

2- پهنای مجاز سیم کشی روی برد برای 1 آمپر چقدره؟

3- میشه پهنا رو کم کرد و بجاش با لحیم ضخامت رو زیاد کرد؟

پاسخ : چند نکته در مورد pcb منابع تغذیه سوئیچینگ کی بلده؟

با سلام-همه اینها بستکی به شرایط ساخت دارند-پلی گون بیشتر در جایی استفاده میشود که بخواهیم لحیم کاری اسانتر انجام شود و چاپ سبز در بردهای متالیزه هنگام لحیم کاری چروک نشود.اگردر شرایط ساخت مدار همه چیز خوب با شد و چگالی جریان بالا(10 تا 100) باشد از پلی گون کمتر استفاده میشود و بجای ان از روش قلع کاری در سطح پی سی بی و یا خواباندن سیم و اگر جریان خیلی بالا(100 به بالا) باشد از شمش مسی استفاده میشود.برای برد 1 امپر باز هم بستگی به ضخامت مس و طول و افزایش مجاز دما و لایه ای که استفاده میشود دارد مثلا برای طول 10 سانت و ضخامت 35 میکرون و افازایش 10 درجه سانتی گراد عرض ترک باید حد اقا 0.3 میلی متر باشد برای لایه های بیرونی و برای لایه های درونی (فیبرهای چند لایه) حد اقل باید 0.78 میلی متر باشد و برای 20 درجه 0.2 میلی متر برای لایه های بیرونی و 0.5 میلی متر برای لایه های درونی.http://www.circuitcalculator.com/wor...th-calculator/
    در زندگی اثر خوب و خاطره خوش از خودمان در این دنیا برجا بگذاریم.etgpsp

دیدگاه

پس برای 30 آمپر داریم

0.3*30=9cm

اوه اوه! این که نمیشه هیچی پس باید از مسلح کردن بوسیبه قلع و مس اینکارو بکنم؟ فرکانس روشه ایراد نداره 50khz ضخیمش کنم اثر پوستهی مشکل ساز نشه؟!

دیدگاه

س برای 30 آمپر داریم

0.3*30=9cm

اوه اوه! این که نمیشه هیچی پس باید از مسلح کردن بوسیبه قلع و مس اینکارو بکنم؟ فرکانس روشه ایراد نداره 50khz ضخیمش کنم اثر پوستهی مشکل ساز نشه؟!
        این رابطه از کجا اومد؟؟؟ :eek:اگر به لینک مراجعه کنید برای 30 امپر ضخامت مس 75 میکرون و افزلیش 10 درجه حرارت عرض 1.5سانت جوابگو است ولی چون اکثر پی سی بی های بازار 35 میکرون است 2 برابر خواهد شد که عملا مشکل است لدا بهتر است با عرض حد اقل 5 میلی متر رسم کرده و سپس سیم استفاده کنید
        در زندگی اثر خوب و خاطره خوش از خودمان در این دنیا برجا بگذاریم.etgpsp

دیدگاه

سلام دایی
          نکاتی که برای PCB سوئیچینگ لازمه فقط قطر تراک و ... نیست. من از قلع اندود برای افزایش جریاندهی استفاده می کنم.
          اما مهمترین نکته کوتاه بودن مسیرهاست.
          مسیر بلند برای پالسها یعنی تشعشع!!!
          در واقع پالس های سوئیچینگ 50 کیلوهرتز در فاصله چند سانتیمتری دیگه پالس نیستند! یعنی در اون سر تراک بلند شما چیز دیگه ای می بینید!
          نکته دیگه گرانده. نباید از گراند مشترک برای قطعات مختلف استفاده کرد.
          مثلا اگه برای یه ماسفت تراک گراند کشیدی، نباید وسط راه اونو به یه آی سی هم وصل کنی. چون وسط مسیر دیگه گراند وجود نداره.
          تنها یک نقطه از مدار رو بعنوان گراند واقعی در نظر می گیریم و همه قطعاتی که جریان پالسی می کشند مستقیما به اون گراند وصل میشن.
          حتی آی سی های کنترلر هم جریان پالسی می کشن.
          فقط پ امپ ها و مدارات خطی که جریان و ولتاژ دی سی دارند می تونن از یک تراک گراند تغذیه بشن.
          نکته دیگه خازنهای دیکوپلاژ تغذیه هاست. برای هر مصرف کننده پالسی باید خازن جداگانه ای مستقیما بین VCCآ‌و GND اون وصل بشه.
          حتی اگه توی PCB جا برای ترسیمش نباشه باید مستقیم پشت برد لحیمش کنیم.
          ظرفیت این خازنها متناسب با مقدار جریان پالسی مصرف کننده است.
          مثلا یه آی سی کنترلر مثل SG3526 باید با یه خازن 100 نانو عدسی و یه خازن 10 میکروفاراد تانتالیوم داشته باشه.
          یا بین گروند و تغذیه ماسفت های پوش پول 30 آمپر حتما باید خازن 1000 میکرو فاراد شیمیایی و 1 میکروفاراد پولی استر باشه.
          بازهم تاکید می کنم که این خازن ها زمانی بدرد بخور خواهند بود که با کترین طول تراک به قطعات وصل شده باشند. اگر فاصله ای باشد هیچ تاثیری نخواهند داشت حتی اگر تراک ما قطر بینهایت داشته باشد.
          نکته بعدی جای کافی برای خنک شدن قطعات است. باید جا برای رادیاتورها یا فن در نظر گرفته شود و مسیر هوای آنها از قطعات حساس نگذرد. حتی یک خازن شیمیایی هم باید خنک بماند تا نشتی کمتری داشته باشد.
          اگر نمی توانیم قطعاتی مثل خازن را با فن یا هیتسینک خنک کنیم باید سطح مس بیشتری را به پایه های آن اختصاص دهیم تا توسط آن خنک شود.
          اطراف ترانس ها را نباید پر از قطعه کنیم چون معمولا گرم می شوند.
          در نهایت بهتر است یک PCBآ‌ نمونه مثل پاور یک PC را باز کنیم و ببینیم از چه تکنیک هایی برای بهبود کار بهره برده است :biggrin:

با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

نکاتی که گفته بودی رو تقریبا" رفته بودم دنبالش پیدا کردم ولی خوب ممنون که توضیح دادی ...

اینو ببین چطوره البته یه کم دیگه کار داره:

دیدگاه

سلام من میخوام یک منبع تغذیه 65ولت 10 آمپر بسازم ولی با ترانس خطس نه سوییچینگ!!!! آخه همچین ترانسی داشتم از وسایل قدیمی :agree: میشه یه در طراحی بورد با دادن مدار نمونه کمکم کنید؟
              جانم به فدای ائمه اطهار
              می دونستم تحمل مرگ اعضای خانواده خیلی سخته ولی نه تا این حد،ایکاش پدرم بیشتر می موند.روحش شاد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                نکاتی که گفته بودی رو تقریبا" رفته بودم دنبالش پیدا کردم ولی خوب ممنون که توضیح دادی ...
                اینو ببین چطوره البته یه کم دیگه کار داره:
                به نظرت رعایت کردی دایی!!! oo:
                با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X