اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

منبع آموزشی ؟؟؟؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

منبع آموزشی ؟؟؟؟

سلام به عزیزان من یک تازه وارد هستم و مدتیست که وارد یک علم وسیع به نام رباتیک شدم البته من در مقطع دبیرستان هستم یک سری مطالب تئوری بلد هستم مثل برنامه نویسی های ساده ی اسمبلی کارکرد برخی از قطعات الکترونیک و ...

من بیشتر جا ها رو که نگاه کردم دیدم همه میگن زبان سی بهتر از بیسیک و اسمبلی است یا بعضی میگن بیسیک بهتره بعضی هم میگن اسمبلی میخواستم بدونم آیا امکانش هست که هر سه زبان رو یاد گرفت و در صورت نیاز به هرکدوم از اون استفاده کرد؟
    در ضمن میخواستم اگه میشه منابع اینترنتی برای یه مبتدی مثل من بذارید ( در مورد هر کدام از این زبان ها )
    ممنون و متشکر

پاسخ : منبع آموزشی ؟؟؟؟

با سلام
    در مورد منابع آموزشی برای زبان C در سایت وجود داره حتما سرچ کنید. فکر کنم بیسیک هم باشه....
    ولی اینکه بشه هر 3 زبان رو یاد گرفت بله چراکه نه! در حد مورد نیاز برای این کار به راحتی میشه هر 3 زبان رو یادگرفت چون همشون تقریبا مثل هم هستن فقط برنامهی کامپایلرشون فرق داره واسه این دوستان اتفاق نظر ندارن .

دیدگاه

با تشکر از پاسخ سریع شما
      درضمن میشه بگید که از کدوم زبان شروع کنم بهتره :smile:

دیدگاه

از نظر من زبان C کاربرد بیشتری داره در الکترونیک .

دیدگاه

از نظر میزان دشواری و مدت زمان یادگیری میشه اینجوری طبقه بندی شون کرد :
          1- اسمبلی
          2- سی
          3- بیسیک

اسمبلی و سی تقریباً شبیه هم هستند میشه گفت سی ، اسمبلی پیشرفته هستش (البته زبان مجزایی به نام اسمبلی پیشرفته وجود داره)
          سی مشکلات ناخوانایی و ساخت یافته نبودن اسمبلی رو حل کرده یعنی شما نمیتونی مثلاً یه برنامه ای که 2000 خط هستش تو اسمبلی بنویسی
          البته نه اینکه غیر ممکنه باشه نه ، خیلی خیلی سخته و زمان بر هستش و حوصله زیادی لازم داره ، ولی تو سی این طور نیست
          شما تو سی هم میتونید از قدرت اسمبلی در دسترسی به سخت افزار و ارتباط مستقیم با بیت و بایت و آدرس استفاده کنید هم از ویژگی های
          خوانایی و ساخت یافته بودن زبان هایی مثل بیسیک و پاسکال که برای نوشتن برنامه های طولانی و پیشرفته لازم هستش استفاده کنید

بیسیک هم یه زبان فوق العاده قدرتمنده که علاوه بر قدرتش یاد گرفتنش بسیار آسون و سریع و راحت هستش
          الان به همین جهت هستش که برای انواع و اقسام میکروها و سخت افزارها و ... کامپایلر بیسیک وجود داره

کاربرد سی در علوم مهندسی و بخصوص مهندسی برق و الکترونیک بسیار بسیار گسترده هستش و هر کجا که صحبت از برنامه نویسی در این
          علوم باشه حتماً سی هم در اونجا حضور قدرتمندی داره و به همین جهت هستش که کسی که در حوزه برق و الکترونیک و رباتیک و ... فعالیت
          میکنه بهتره با سی آشنا باشه ، مسلط هم که باشه میشه نور علی نور

در کل شاید با بیسیک شروع کنید بهتر باشه چون نتایج اش رو زودتر میتونید احساس کنید ولی سی رو هم فراموش نکنید
          (اسمبلی رو هم اگه مسلط نباشید اشکالی نداره ولی حداقل در حد متوسط به بالا باهاش آشنا باشد)

موفق باشید

از ماست که بر ماست !

دیدگاه

زبان سی یک زبان برنامه نویسی بین اسمبلی و بیسیک است.
            یعنی سطح میانی.
            برای همین برای کارهای مربوط به الکترونیک زبان قابل قبولیه.
            اما هر زبانی را انتخاب میکنید
            باید خوب یاد بگیریدش
            به بد ترین زبان هم اگر تسلط داشته باشید از کسی که به طور سطحی به بهترین زبان تسلط داره بالاترید.
            توی برنامه نویسی با سطحی کار کردن به جایی نمیرسید.
            اونجوریه که با بیسیکی که قدیما حتی کامپایلر هم نداشت (فقط مفسر داشت , یعنی باید با خود برنامه بیسیک اجرا میشد) هم میشه برنامه های سه بعدی نوشت.
            با همون سی شروع کنید.
            ولی نه به طور سطحی.
            با کتاب آقای جعفر نژاد قمی شروع کنید.
            بعد برسد سراغ c++
            و بعد دیگه با msdn کار کنید.
            فقط پله به پله.
            اگر میخواید موفق بشید.
            الهم عجل لولیک الفرج

دیدگاه

از همه ی دوستان و راهنمایی ها شون بسیار ممنونم :smile:

ببخشید من یه کم سوالام زیاده ( تازه کار بودن اشکالش همینه :redface: )

می خواستم بدونم که با سی ++ هم میشه تو الکترونیک کار کرد ؟
              در ضمن اگر کتابی به فارسی در مورد اسمبلی هست ممنون میشم راهنماییم کنید
              راستی میشه هم زمان اسمبلی و سی رو یاد گرفت ؟ چون من در یک پژوهشگاه دارم رباتیک یاد میگیرم و اونجا رباتیک رو با اسمبلی یاد میدن اما شما که اینطوری گفتین علاقه پیدا کردم که سی رو هم یاد بگیرم.
              و اینکه کتاب یا منبعی هست که برنامه نویسیه سی رو فقط در رابطه با الکترونیک آموزش بده ؟ یا باید سی رو کامل یاد بگیرم ؟
              در ضمن AVR رو با سی پروگرام کنیم بهتره یا اسمبلی ؟

اگه زیاد پرحرفی میکنم بهم بگین

دیدگاه

می خواستم بدونم که با سی ++ هم میشه تو الکترونیک کار کرد ؟
                شدنش که بله میشه ولی کامپایلر ها برای زبان C نوشته شدن اکثرا! ئلی از ذستورات مشابه این دو زبان خیلی استفاده میشه پس زیاد فرقی فکر نکنم بکنه

در ضمن اگر کتابی به فارسی در مورد اسمبلی هست ممنون میشم راهنماییم کنید
                کتاب آقای مزیدی رو پیشنهاد میکنم

راستی میشه هم زمان اسمبلی و سی رو یاد گرفت ؟ چون من در یک پژوهشگاه دارم رباتیک یاد میگیرم و اونجا رباتیک رو با اسمبلی یاد میدن اما شما که اینطوری گفتین علاقه پیدا کردم که سی رو هم یاد بگیرم.
                بله گفتم که میشه :smile:

و اینکه کتاب یا منبعی هست که برنامه نویسیه سی رو فقط در رابطه با الکترونیک آموزش بده ؟ یا باید سی رو کامل یاد بگیرم ؟
                فکر نکنم منبع فارسی وجود داشته باشه ولی در رابطه با میکرو ها بله کتاب های آموزشی میکرو به زبان C وجود دارند.

در ضمن AVR رو با سی پروگرام کنیم بهتره یا اسمبلی ؟
                فرقی نداره ولی C و Basic خیلی خیلی راحتترن برای AVR

دیدگاه

یعنی در کل سی برتریت بیشتری نسبت به بقیه داره ؟
                  خب در اینصورت من هم اسمبلی کار میکنم هم سی
                  ممنون از کمک هاتون
                  باز هم اگه به مشکلی برخوردم مزاحمتون میشم

دیدگاه

ببخشید آقای بلورچیان میخواستم بدونم c و code vision چه فرقی باهم دارند ؟ ( بهم نخندین ) :redface:
                    درضمن من منبع کاملی در سایت پیدا نکردم میخواستم ببینم آیا شما منبع کامل و فارسی در رابطه با این دو موضوع دارین ؟

دیدگاه

برعکس اگه بشه گفت
                      کد ویژن کامپایلر زبان سی برای میکرو کنترلرهای خانواده AVR
                      البته زبان سی این کامپایلر همون زبان سی ANSI به کمی دستورات اختصاصی و نه برای PC بلکه برای معماری میکرو های AVR

توی این رده می تونی دنبال کامپایلر WINAVR هم بری

برای منبع اموزشی بهتره اول اطلاعاتتو درباره زبان سی کامل بکنی
                      بهت توصیه می کنم بری از کتاب C++ اقای هربرت شیلد ترجمه مهندس شادمان پور استفاده بکنی چند فصل اول اون خیلی جالب در مورد خصوصیات مشترک کامپایلرهای زبان سی توضیح داده
                      بعدش هم باید کمی در مورد خود میکرو مطالعه بکنی
                      برای این مورد کتاب خوبی هست
                      مرجع کامل میکروکنترلرهای AVR

البته اگه زبانت خوبه به قدر کافی توی اینترنت کتاب مجانی هست

خواستی لینک می دم

موفق باشی

دیدگاه

خیلی ممنون از راهنمایی هاتون
                        متشکرم

دیدگاه

راستی برای برنامه نویسی ( کلا هر زبانی ) تا چه حد باید ریاضی دونست؟
                          من مقطع اول دبیرستان هستم

دیدگاه

سلام.
                            من نازنینم.
                            دوستام نازی صدا میزنند , شما ها هم بگید نازی.

من یه اعتقادی دارم.
                            برنامه نویسی 2 قسمته.
                            یکی دستورات برنامه نویسی
                            یکی تکنیک و علم برنامه نویسی.
                            که دومی مهم تره.
                            شما باید تکنیک یاد بگیرید.
                            اینکه چطور یک مساله رو حل کنید.
                            همیشه برای یک مساله تو برنامه نویسی راه های زیادی هست.
                            یاد بگیرید کدوم راه بهترین راه هست. نه اینکه کدوم زبان برنامه نویسی بهتره.
                            زبان مهم نیست.
                            باید سیستم رو شناخت.
                            استفاده از اونو یاد گرفت.
                            در این صورت هست که با یاد گرفتن دستورات زبانهای مختلف(که اکثرا شبیه به هم هست) میتونید به اون زبانها برنامه بنویسید.
                            من امضا نمیدم.
                            التماس نکنید.

دیدگاه

خب نازی خانم راستشو بخواین من اسمبلی رو خیلی راحت درک میکنم حتی تو امتحان آخری که برنامه نویسی اسمبلی بود ازمون گرفتن یه برنامه ای بود که کاملا ابتکاری بود من تا جایی که میدونم تونستم کامل ارائه بدم البته اینم بگم چون من در سطح مقدماتی هستم امتحانامون هم زیاد از نظر حرفه ای ها جالب به نظر نمیاد .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X