اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تاثیر خطا بر یک سیستم کنترلی !؟

Collapse
این موضوع بسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تاثیر خطا بر یک سیستم کنترلی !؟

سلام
    آیا کسی می تونه تاثیر خطا بر یک سیستم کنترلی (مانند شکل زیر) و طریقه ی رفع اون رو توضیح بده ؟
    امروز زندگی را آغاز کن !
    امروز مخاطره کن !
    امروز کاری کن !
    نگذار که به آرامی بمیری !
    پابلو نرودا

پاسخ : تاثیر خطا بر یک سیستم کنترلی !؟

واقعا تشکر می کنم که هنوز جواب ندادید !!!
    خلاصه اگه اشتباها کسی جواب رو داد ضرر نداره !!!
    امروز زندگی را آغاز کن !
    امروز مخاطره کن !
    امروز کاری کن !
    پابلو نرودا

دیدگاه

عزیز اینکه خیلی سادست که. خطا رو معمولاً برای ورودی می گیرن. و در ضمن جایی که ورودی با فیدبک جمع میشه رو میگن سیگنال خطا. برای نوشتن تابع تبدیل خطا هم یه بار نویز (d) رو صفر می گیری، تابع تبدیل ورودی به خطا رو می نویسی، یه بار هم ورودی رو صفر می گیری، تابع تبدیل نویز به خطا رو می نویسی. بعدم این دوتا رو با هم جمع روش نوشتن تابع تبدیل هم همون قاعده میسونه که خیلی سادست.
      اما در مورد رفعش:
      اولاً که خطا دو جوره. یکی خطای حالت گذرا و یکی دیگه حالت ماندگار.
      و اینکه خطاها به نسبت ورودی ( که مثلاً پله باشه یا شیب یا سهمی) تغییر می کنن. حالا می گم برات:

برای بدست آوردن خطای حالت گذرا حتماً باید تابع تبدیل رو بنویسی، ازش لاپلاس معکوس بگیری، و اون ترمی که با گذشت زمان صفر میشه رو بگیری خطای گذرا. اما این خطا رو معمولاً کاری باهاش ندارن. خطای مهم خطای ماندگاره.
      خطای حالت ماندگار، توی کتابای کنترل کامل راجع بهش بحث شده و یه سری فرمول داره. به type سیستم بستگی داره و ورودی. type سیستم درجه ریشه 0 تابع تبدیل حلقه بستست. که به ازای یه سری ورودی ها، و یه سری type ها خطای ماندگار صفره، به ازای یه سری یه عدد محدوده، به ازای یه سری هم بی نهایت.

اما این شد خطا، حالا برای رفعش باید جبران سازی کنی. که اونم فصل آخر همه کتابای کنترل خطی هست. انواع و اقسام کنترل کننده ها هستن (P، PI،PD، PID و lag & lead & lag-lead). که هر کدوم یه سری خصوصیت ها دارن. یکی خطای ماندگار رو صفر می کنه (type سیستم رو زیاد می کنه)، یکی سرعت رو زیاد می کنه، یکی اورشوت رو و ... که اینا واقعاً همش تو کتابا هست و می تونی بخونی.

امیدوارم لابه لای حرفات جوابت بوده باشه
      دانش فني تا به عمل تبديل نشده، ذره اي ارزش نداره. اما بعضي وقت ها بايد از دانش براي باز کردن مرزهاي جديدي در علم استفاده کرد، نه اينکه اونها رو صرفاً فقط به عمل تبديل کرد.

دیدگاه

ممنون از جوابت
        راستش می خواستم بطور خلاصه یه بار این قضیه رو یکی برام تکرار کنه تا میان راه مشکلمو پیدا کنم که با لطف شما شد .
        کتاب خاکی صدیق رو دارم . کتاب خوبیه و در مورد بقیه قسمتا باهاش راحتم ولی نمی دونم چرا این قسمت رو یه جورایی توضیح داده . من نمی دونم چرا وسط تحلیلش قاطی می کنم .
        امروز زندگی را آغاز کن !
        امروز مخاطره کن !
        امروز کاری کن !
        پابلو نرودا

دیدگاه

کتاب خاگی صدیق یه کم سخت نوشته. پیشنهاد من برای کتاب درسی فقط و فقط کتاب بنجامین کو.
          کتابش هم ساده نوشته، هم اینکه زیاد مباحث مکانیکی رو مثل کتاب دورف وارد کتاب نکرده. البته یه کم کتابش قدیمیه و توش آموزش متلب نداره.
          اما برای یادگیری فوق العادست.
          دانش فني تا به عمل تبديل نشده، ذره اي ارزش نداره. اما بعضي وقت ها بايد از دانش براي باز کردن مرزهاي جديدي در علم استفاده کرد، نه اينکه اونها رو صرفاً فقط به عمل تبديل کرد.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X