اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت پروگرامر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت پروگرامر

با سلام
    از دوستان کسی هست که تجربه در ساخت پروگرامر داشته باشه
    میخوام اگه بشه با کمک دوستان یک پروگرامر مینی یونیور سال تو مایه های tnm2000 طراحی کنیم
    و از cpld یا fpga برای این کار کمک بگیریم که ظاهرا بهتر هستند

پاسخ : ساخت پروگرامر

من خودم چند وقتیه دنبالش هستم. طرح های اولیه اش هم حاضره. اگه با ولتاژ بالای 5 ولت نخوای کار کنی. خیلی راحت میشه با یه ATmega128 با حد اکثر یک XC95144XLTQ100 و مقداری SRAM یا DRAM درش آورد. قیمتش هم از 40 الی 50 تومن بیشتر نمیشه. قابل توسعه هم هست.
    چون طرح حدودی ALL-11 از شرکت HILO رو میدونم.

دیدگاه

با تشکر از شما
      اگر بشه ولتاژ رو تا 6.5 ولت بالا برد خیلی خوب میشه همچنین ولتاژ vpp هم از 0 تا 25 ولت باشه
      همونطور که شما گفتید قابل توسعه باشه و بشه امکان جیتگ هم روی پروگرامر سوار کرد و از یک سوکت 48 پینی استفاده کرد که عالی میشه
      در کل سخت افزار جوری طراحی بشه که بتونه این سری ایسی هاMicrocontrollers , CPLD , FPGA , EPROM , EEPROM ,FLASH,GAL serial eeprom nand flash رو ساپورت کنه لازم هم نیست یکدفعه این کار انجام بشه
      مرحله به مرحله
      لصفا نظر خودتون رو بگید

دیدگاه

البته من اینو بگم که هیچی راجع به الکترونیک و اینا نمیدونم. پس اگه سه کاری کردم حق ندارین لو بدین!!
        اصل ایده اینه:
        فرض کنین یه چیزی مثل 8051 داریم....نه! یه چیزی مثل یک PC داریم که میتونه دو تا برنامه رو با هم اجرا کنه. یکی امکانات GUI داره برای بار کردن فایل هگز. ادیت کردن اطلاعات. ارتباط با کاربر و اینجور مزخرفات. اون یکی برنامه میتونه هر کدوم از پایه های یک ZIF رو بصورت ورودی - خروجی یا هردو تعریف کنه. حالا بعضی جاها ممکنه نیاز بشه یک ولتاژ بالا مثلا 9 یا 12 یا 13 یا حتی 24 ولت به یک پایه بدیم. و اون برنامه دوم بتونه هر پایه رو از ZIF ایزوله کنه. و ولتاژ بالا رو بهش بده. معمولا این ولتاژ برای فعال کردن برنامه ریزی بکار میره. نه اینکه بخواییم مرتب روش پالس بدیم. پس میشه این پایه هایی رو که بایستی ولتاژ بالا بهشون تعلق بگیره رو با یک شیفت رجیستر استفاده کرد.
        از این مدارات پایه به تعداد پایه های ZIF احتیاج داریم.

حالا برنامه دوم رو جوری مینویسیم که به ترتیب پایه هارو طبق نیاز آی سی به ولتاژ بالا وصل کنه و در همون موقع از پایه های TTL مجزا کنه. (اول دسترسی به آی سی). بعد بایستی به ازای هر آی سی یا هر سری آی سی این برنامه دوم رو جوری بنویسیم که با بازی کردن با بقیه پایه ها اون کاری رو که میخواییم بتونه با آی سی انجام بده.

برنامه اول که مسلما بایستی روی PC حقیقی نوشته بشه. با #C یا دلفی یا هر زبون دیگه. اما اون یکی رو چی؟ دو راه پیش رو داریم. اول استفاده از یک سخت افزار پایه مثل 8051 که بتونه رم بالایی داشته باشه (برای ذخیره اطلاعات یا کد برنامه) و از طریق یو اس بی یا سریال این برنامه به برد ارسال بشه. و اون سخت افزار بتونه اجراش کنه. یا حتی استفاده از یه امولاتور مثل JVM یا امولاتور 8051 با استفاده از ATmega128.

نمیدونم ایده رو گرفتین یا نه؟ این دقیقا روشیه که HILO برای ساخت ALL-11 ازش استفاده کرده. منتهی اون از یک 8051 ساخت زیمنس با 128 کیلو حافظه خارجی استفاده کرده. ابتدا سیستم برنامه اول رو اجرا میکنه. اون برنامه 8051 کذایی رو ریست میکنه. برنامه درایور آی سی رو توش بارگذاری میکنه. و اجراش میکنه. اون برنامه از برنامه اولی روی سیستم درخواست خوندن ... پروگرام کردن یا پشتک وارو زدن رو میگیره و با دقت میکروثانیه اجرا میکنه.

دیدگاه

شما به زبانهای برنامه نویسی آشنایی دارید مثل همین دلفی ؟
          و اینکه میتونم شماتیک طرح اولیه ای که گفتید رو ببینم ؟

دیدگاه

ولله من با خیلی زبونها آشنایی دارم. ولی اگه بتونین بر اساس #C کار کنین خیلی جاها خیلی راحتترین. البته نمیتونین با این ابزار های مجانی حفاظت آنچنانی روی برنامه تون داشته باشین. شماتیک اولیه ای هم در کار نیست. چون تا بحال وقتشو نداشتم بکشم. اما بذارین ببینم میتونم چیزی آماده کنم؟ جسارتا اگه یادم رفت میتونین تا 3 الی 4 روز دیگه یه off بهم بدین؟ سعی میکنم حداقل یه طرح اولیه که اصل ایده رو برسونه بهتون برسونم. اما تکمیلش با خودتون.

دیدگاه

منم یه مدتی روی یونیورسال کار میکردم
              من با vb6 و avr(bascom) هستم اگه واقعا پایه اید تیم بشیم
              ما زنده به آنیم که آرام نگیریم موجیم که آسودگی ما عدم ماست

وقتی یک ملت برای فرهنگ و نژاد و ملیت خویش ارزشی قائل نشد و حقی را که طبیعت برای نگاهداری نژاد پاکش به او ارزانی داشته بود پایمال ساخت و به بیگانگان روی آورد و تسلیم شد دیگر حق ندارد از شکست و بدبختی سیاسی که خودش باعث آن شده است شکایت کند .ادولف هیتلر

r.babazadeh@yahoo.com

دیدگاه

مسلمآ تیمی کار کردن بهتر جواب میده
                لطفآ شما هم اگر ایده ای دارید بگید

دیدگاه

اول اینکه باید یه خانواده برای شروع انتخاب کنیم
                  پیشنهاد من avr
                  دوم یه روش برای پروگرام
                  هرچی شما بگید isp , موازی , های ولتاژ یا ...
                  سوم که از همه مهمتره ببینیم کیا هستن تو تیم چون اگه قرار کار کنیم باید بدونیم کی چیکارست
                  چهارم هم باید حداقل یکی زبانش خوب باشه

وقتی یک ملت برای فرهنگ و نژاد و ملیت خویش ارزشی قائل نشد و حقی را که طبیعت برای نگاهداری نژاد پاکش به او ارزانی داشته بود پایمال ساخت و به بیگانگان روی آورد و تسلیم شد دیگر حق ندارد از شکست و بدبختی سیاسی که خودش باعث آن شده است شکایت کند .ادولف هیتلر

r.babazadeh@yahoo.com

دیدگاه

راستی به نظر من دات نت کار نکنیم بهتره چون راحت سورس میشه
                    ولی با دات نتم پایم

r.babazadeh@yahoo.com

دیدگاه

این TNM من شنیدم همه کاراش رو نرم افزارش می کنه !
                      درسته ؟

دیدگاه

زبان #c یا دلفی به نظر من خوبه
                        در ضمن مدار جوری طراحی بشه که قابلیت پروگرام هم توسط ziff socket و هم jtag رو دارا باشه از همه مهمتر قابل توسعه باشه
                        اگر بشه از همون ولتاژ usb برای پروگرامر استفاده کرد چه بهتر اگر نشد از یک آداپتور 12 ولت برای اینکار استفاده بشه
                        برای usb interface میشه از ایسی PDIUSBD12 یا AN2131QC استفاده کرد که البته PDIUSBD12 تو ایران پیدا میشه ولی AN2131QC من
                        تو بازار ایران ندیدم ولی 1 دونه دارم روی یک بردی که میتونم اونو در اختیار گروه قرار بدم

دیدگاه

این TNM من شنیدم همه کاراش رو نرم افزارش می کنه !
                          من tnm رو باز کردم داخلش یدونه 8051 هست فقط...
                          A-Hosseini

دیدگاه

بله tnm نرم افزارش همه کارشو انجام میده

دیدگاه

علت اساسی اینکه این یونیورسالها عموما داخلشون یه مدار مبتنی بر 8051 هست اینه که برخلاف avr این میکرو میتونه کد داخلی و خارجی رو قبول کنه. ضمنا داده خارجی رو هم که همشون قبول میکنن. پس براحتی میشه یک برنامه ثابت برای ارسال برنامه پروگرام و اطلاعات پروگرام به پروگرامر و دریافت اطلاعات از پروگرامر رو درون 8051 ریخت. بعد pc این اطلاعات رو از سریال یا usb یا اترنت به این برد ارسال کنه و تا انتهای کار باهاش هماهنگ بشه. کارهای سنگین رو pc انجام میده و کارهای با دقت زمانی در حد میکروثانیه رو 8051.
                              اما شما میتونین این سیستم خودتون رو مبتنی بر جاوا کنین یا همون 8051. هر کدوم که راحتترین براش کد بنویسین.
                              فعلا راحتتره با آی سی های 5 ولتی کار کنین. بعدا میشه 12 ولتی و غیره رو هم بهشون اضافه کرد.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X