اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی منبع تغذیه خطی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی منبع تغذیه خطی

سلام مهندسای عزیز. من میخوام یک منبع تغذیه 65ولت 10 آمپر بسازم ولی با ترانس خطی نه سوییچینگ!!!! آخه همچین ترانسی داشتم از وسایل قدیمی :agree: ولی نمیتونم طراحی کنم آخه تجربه ندارم.کسی مداری تو این حدود داره بزاره اینجا؟ میشه یکم تغییرش داد جریان و ولتاژ رو بالاتر برد اگه کمی ضعیفتر هم هست بزارید ممنون میشم.من در مورد افزایش ولتاژ و جریان میدونم باید باید ترانس اجازه بده که میده.حالا گذاشتن ولوم کنترل ولتاژ و جریان و وصل یک ولتمتر و آمپرمتر دیجیتال به مدار و خروجی ثابت گرفتن و ..... نیاز به کمک دارم.ممنون میشم :agree:
    جانم به فدای ائمه اطهار
    می دونستم تحمل مرگ اعضای خانواده خیلی سخته ولی نه تا این حد،ایکاش پدرم بیشتر می موند.روحش شاد.

پاسخ : طراحی منبع تغذیه خطی

برای چی میخای اینو بسازی؟
    65*10= 650 وات...
    اگر ایزولاسیون بخای باید با Full-Bridge کار کنی ولتاژ ورودیتم 220v؟
    اگر برای سر گرمی میخای اینکارو بکنی خیلی حال میده و عالیه من پیشنهاد میکنم بساز حالشو ببرولی اگر زمان برات مهمه و کمبود وقت داری برو سفارش بده که خیلی طول میکشه تا با این جور مبدل ها آشنا بشی اونم با این توان! :eek:

دیدگاه

سلام آروین جون.من تجربه عملی ندارم!! منظورت از ایزولاسیون چیه؟اینو سفارش بدم که 200 300 تومان پولشه سرگرمیم نیست میخوام واسه آزمایشگاهم بسازم نه اینکه بخرم.میشه کمک کنید؟
      جانم به فدای ائمه اطهار
      می دونستم تحمل مرگ اعضای خانواده خیلی سخته ولی نه تا این حد،ایکاش پدرم بیشتر می موند.روحش شاد.

دیدگاه

مدار 3 آمپریش هست همین چیزیه که میخای ولی برای آزمایشگاه چیز خوبی نیست گفته باشم! ...

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=4876.0

من یه 5 آمپری خریدم الان کلی کم اوردم حد اقل 10 آمپر باید باشه برای کار های عملی...

اگرم ترانسی میخای فکر کنم ترانسش خیلی بزرگ و گرون در بیادا!

دیدگاه

شما به 5 تا 12 ولت نیاز داری و یک 5 ولت که جمع میشه 65 ولت پس به 6 تا پاور کامپیوتر نیاز داری از قرار هر کدام 15 تومن میشه نود تومن
          10 آمپر رو راحت میده البته اگه نمی دونی چطوری این پاور هار با ید سری کنی بگو تا بگم
          تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
          داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

با سلام مجدد.آروین جان من ترانس 70/220 با 10A داشتم وگرنه میرفتم سراغ سوییچینگ!!!! تازه سوییچینگ که هنوز بدتر اصلا بلد نیستم :NO:من به هیچ دردی نمیخورم :cry:آخه شما چطوری اینقدر قوی هستین؟ حالا خودتم گفتی حتی 5آمپر کمه.منم 10آمپر میخوام. :angry:بازم بگر ببین چیزی گیر میاری؟ یا بگو بقیه نظر بدن خودم میسازم با کمک همه :read: :bye
            جانم به فدای ائمه اطهار

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
              شما به 5 تا 12 ولت نیاز داری و یک 5 ولت که جمع میشه 65 ولت پس به 6 تا پاور کامپیوتر نیاز داری از قرار هر کدام 15 تومن میشه نود تومن
              10 آمپر رو راحت میده البته اگه نمی دونی چطوری این پاور هار با ید سری کنی بگو تا بگم
              ممنون میشم بگی نمیدونم و جالب بود :nice: اما من ترانس دارم عزیزم.به صرفه نیست فقط پاور که نیست کیس مناسب ولتمتر آمپرمتر دیجیتال و ولومهای جریان و ولتاژ عین مال دانشگاه ها دیگه.خوب چه کمکی میکنید؟
              جانم به فدای ائمه اطهار

دیدگاه

من زیاد بلد نیستم هر چی هم بلدم مدیون بچه های سایتم و تلاشهای 2 سالم...

ببین اگر ترانسشو داری فکر نکن میتونی همه قطعات یه منبع تغذیه آزمایش گاهی بسازی.

ایتم هایی که باید رعایت کنی ایناس
                1- کنترل جریان در صورت اتصال کوتاه
                2- حذف ریپل خروجی که با رگولاتور ها انجام میشه...
                3- کنترولر جریان که خیلی کار راحتی نیست خودمم کامل بلد نیستم

فقط نشون دادن مقادیر و ولوم داشتن منبع نیست که خودم خاستم منبعم رو زیاد کنم آمپرشو بازش کردم دیدم بابا من دست به مدار این بزنم معلوم نیست چه بالایی سرش بیاد!

اگر برای کارهای دقیق میخای بخری بهتره ولی اگرم میخای بازم بسازیش همین مدار رو میشه با اضافه کردن ترانزیستور قدرت توانشو برد بالا ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadpashaei
                  ممنون میشم بگی نمیدونم و جالب بود :nice: اما من ترانس دارم عزیزم.به صرفه نیست فقط پاور که نیست کیس مناسب ولتمتر آمپرمتر دیجیتال و ولومهای جریان و ولتاژ عین مال دانشگاه ها دیگه.خوب چه کمکی میکنید؟
                  ببین دوست عزیز ترانس فقط 20 درصد یک منبع تغذیه است
                  چطوری می خوای 10 آمپر رو رگلاتور کنی( 50 درصد)
                  چطوری می خوای 10 آمپر رو یک سو کنی ( 30 درصد ) ؟
                  در پاور های معمولی یک سوکت بزرگ اصلی است که به مادر برد وصل میشه سیم سیاه زمین است و سیم سبز کلید استارت که با زمین شدن پاور روشن میشه و همه سیم زرد 12 ولت است و همه سیم قرمز 5 ولت است سری کردن هم عین سری کردن باطری است زرد پاور اول رو به سیاه پاور دوم وصل می کنی فقط یک نکته که جعبه پاور ها به زمین مدار وصله بنا بر این در سری کردن خروجی ها نباید جعبه پاور ها بهم وصل بشه ( از لحاظ الکتریکی )

دیدگاه

aliia سلام منظورت از پاور معمولی همون و.سیله ای که کابل مشکی کامپیوتر بهش وصل میشه و 3تا پایه قوی نری داره هست؟خوب سر دیگه اون به 220 ولت وصله دیگه؟3تا پایش یکی فاز یکی نول و آخری چیه؟ earth؟
                    جانم به فدای ائمه اطهار

دیدگاه

سیم به رنگ سبز و زرد است که بنام سیم earth است یا همون سیم زمین است
                      برای جلوگیری از برق گرفتگی از جعبه فلزی وسایل برق این کا رو میکنن که جعبه رو به خاک کره زمین وصل میکنن ( چاه ارت ) که اگر جعبه برق داشته باشه یا جریان میکشه و فیوز میپره یا با بدن انسان هم پتانسیل میشه البته باید پریز برق این امکان رو داشته باشه که در ایران این جزو استاندارد نیست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
                        سیم به رنگ سبز و زرد است که بنام سیم earth است یا همون سیم زمین است
                        برای جلوگیری از برق گرفتگی از جعبه فلزی وسایل برق این کا رو میکنن که جعبه رو به خاک کره زمین وصل میکنن ( چاه ارت ) که اگر جعبه برق داشته باشه یا جریان میکشه و فیوز میپره یا با بدن انسان هم پتانسیل میشه البته باید پریز برق این امکان رو داشته باشه که در ایران این جزو استاندارد نیست
                        با سلام.میگم علی آقا من فهمیدم خود دستگاه پاور رو میگی که برق 220 بهش وصل میشه و چند ولتاژ ثابت داره و چند سیم رنگارنگ هم داره،خوب من تا حالا از دید مهندسی ندیدم میرم میبینمش :nice:اما یه چیزی!! خوب این پاورها میدونم چند تا ولتاژ - و + جریان بالا دارند ولی خودتم گفتی که گرونه.یکسو کردن 10 آمپر که خوب میشه یه پل دیودی پیدا کرد ولی IC REGULATOR سخت بشه پیدا کرد!! :angry: اما من چه کنم که ترانس دارم؟حیفه تازه یه سوال دیگه: ترانسم 10A باشه دیگه تقویت جریان لازمه با 2n3055؟
                        جانم به فدای ائمه اطهار

دیدگاه

3055 برای تقویت جریان در ای سی رگولاتور استفاده میشه نه ترانس ! ترانس باید 10 A رو بتونه بهت تحویل بده...

یه عکس میزای از ترانست؟ البته یه خط کشی چیزی هم بزار کنارش ببینم چقدره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                            3055 برای تقویت جریان در ای سی رگولاتور استفاده میشه نه ترانس ! ترانس باید 10 A رو بتونه بهت تحویل بده...

یه عکس میزای از ترانست؟ البته یه خط کشی چیزی هم بزار کنارش ببینم چقدره
                            سلام دوست عزیز میدونم و سوال عجولانه ای پرسیدم.درست میگم؟ رگولاتورها یه جریان در حالت عادی میدن مثلا حتی 5آمپرم هست و من باید با ترانزیستور جریان خروجی رو به 10 برسونم؟ چندتا لازمه؟
                            جانم به فدای ائمه اطهار

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadpashaei
                              سلام دوست عزیز میدونم و سوال عجولانه ای پرسیدم.درست میگم؟ رگولاتورها یه جریان در حالت عادی میدن مثلا حتی 5آمپرم هست و من باید با ترانزیستور جریان خروجی رو به 10 برسونم؟ چندتا لازمه؟
                              خوب این واسه اینه که هنوز مفاهیم کلی رو نمیدونی. اشکال نداره...

آره با ترانزیستور میان یه انشعاب ایجاد میکنن که جریان بتونه از اون طریق هم عبور کنه و رگولاتور کم نیاره (آ‌رگولاتور ها محدود کننده جریان در مقابل افضایش دما و افزایش جریان گشی دارند ) برای کار شما 2-3 تا خوبه اینم نگا کن:
                              http://www.zen22142.zen.co.uk/Circuits/Power/1230psu.htm

http://www.zen22142.zen.co.uk/Circuits/Power/boosti.htm

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X