در جهان امروز، تمامي سازمانآ*ها و ادارات براي کار با رايانه نياز به يادگيري علم رايانه و آشنايي با برنامهآ*هاي الکترونيکي دارند، همچنين آموزش در دانشگاهآ*ها کمآ*کم بهآ*سمت الکترونيکي شدن و آموزش از طريق اينترنت پيش ميآ*رود.

برنامهآ*هاي آموزشي در حال حاضر روي فضاي مجازي اينترنت موجود و قابل دسترس هستند اما در قبال دانلود برخي از آنآ*ها بايد هزينهآ*هاي هنگفتي پرداخت شود به همين دليل در اين حوزه هم برنامهآ*هاي متنآ*باز محبوبيت بيشتري را در بين کاربران کسب کردهآ*اند زيرا علاوه بر در دسترس بودن بهآ*صورت رايگان، سورسآ*کد آنآ*ها نيز در اختيار کاربر خواهد بود.در اين جا قصد داريم تا شما را با 7 پروژه برتر آموزش الکترونيک متنآ*باز آشنا کنيم.

ATutor: اين برنامه يک سيستم مديريتي براي موضوعات آموزشي مبتني بر وب است که در مرکز تحقيقات فناوري دانشگاه تورنتوي کانادا طراحي شده است.

ATutor يک برنامه PHP با 25000 برنامه رجيستر شده است.

با استفاده از اين نرمآ*افزار کاربردي، دانشجويان و اساتيد ميآ*توانند واحدآ*هاي درسي را که برميآ*دارند و يا ميآ*گيرند، مديريت کرده و از طريق آن به ديگر اعضا پيام ارسال کنند و يا گروهآ*هاي علمي و يا وبلاگآ*هاي شخصي براي تبادل اطلاعات ايجاد کنند. اين پروژه متنآ*باز تحت مجوز GPL منتشر ميآ*شود.

Claroline: يک پلتآ*فرم آموزش و کار الکترونيکي است که به استادان دانشگاه اين امکان را ميآ*دهد تا دورهآ*هاي آموزشي را بهآ*صورت آنآ*لاين براي دانشجويان خود برگزار کرده و تمام فعاليتآ*هاي آموزشي را از طريق اينترنت و وبآ*سايت خود کنترل کنند.

اين پروژه براي اولين بار در دانشگاه Louvain در بلژيک شروع شد و به 35 زبان زنده جهان قابليت کاربري دارد.

اين پروژه، قابليت ايجاد يک مبحث آموزشي جديد، مديريت فعاليت آموزشي و نيز برقراري ارتباط با دانشجويان را دارد. اين برنامه متنآ*باز نيز با PHP بنا شده و تحت مجوز GPL منتشر ميآ*شود.

Dokeos: اين پروژه متنآ*باز نيز ساخته بلژيکيآ*هاست که توسط کمپاني به همين نام توليد ميآ*شود.

اين پروژه براي برنامه مديريت آموزشي و ساختن دورهآ*هاي آنآ*لاين از سيستمآ*هايي مانند پاورپوينت مايکروسافت استفاده ميآ*کند.

از ديگر قابليتآ*هاي اين برنامه، ايجاد يک سيستم ويدئويي براي کنفرانس آنآ*لاين در دورهآ*هاي آموزشي و کلاسآ*هاي درسي است. اين پروژه نيز مانند پروژهآ*هاي قبلي با PHP نوشته شده است و تحت مجوز GPL منتشر ميآ*شود.

LAMS: اين عبارت به معناي سيستم مديريت فعاليتآ*هاي آموزشي است.

اين پروژه استراليايي کار خود را از دانشگاه Macquarie آغاز کرده و ادعا ميآ*کند که ميآ*تواند براي اساتيد دانشگاه محيطي را جهت ايجاد فعاليتآ*ها و دورهآ*هاي آموزشي بهآ*صورت يک محيط ويژوال فراهم کند.

اين فعاليتآ*ها ميآ*تواند در حيطه تمرينآ*هاي فردي يا گروهي در يک کلاس انجام شود.

اين پروژه به زبان جاوا نوشته شده و از سرور برنامه JBOSS استفاده ميآ*کند و تحت مجوز GPL منتشر ميآ*شود.

Moodle: اين پروژه آموزش الکترونيک مبتني بر وب است و با وجود يک سيستم مديريت دوره به دانشجويان کمک ميآ*کند تا بتوانند فعاليتآ*هاي آموزشي خود را بهآ*صورت آنآ*لاين انجام دهند.

اين پروژه همآ*اکنون در بسياري از دانشگاهآ*هاي رسمي براي تدريس مورد استفاده قرار گرفته و بهآ*عنوان يک سيستم مبتني بر وب و متنآ*باز براي آموزش الکترونيک بسيار مطرح است.

اين پروژه نيز چون موارد قبلي به زبان PHP نوشته شده و تحت مجوز GPL منتشر ميآ*شود.

Efront: يک سيستم الکترونيکي با کاربري آسان براي آموزش الکترونيکي و استفادهآ*هاي تجاري و علمي است.

اين پروژه در ابتدا در يونان طراحي شده است و آموزشآ*هاي گروهي را براي دانشجويان و نيز مديريت اين گروهآ*ها را براي اساتيد ممکن ميآ*سازد.

در اين برنامه يک سيستم مديريت فايل مبتني بر Ajax و سيستم پرداخت Paypal وجود دارد و نيز امکان نصب نرمآ*افزار بدون نياز به سرور از ويژگيآ*هاي جديد اين برنامه است.

نسخه جديد اين برنامه، نسخه 5/3 است که نسبت به نسخهآ*هاي قبلي سريعآ*تر و پايدارتر است.

ILIAS: اين پروژه آموزشي از دانشکده مديريت اقتصاد و تجارت در دانشگاه Cologne آلمان کار خود را آغاز کرده است و علاوه آ*بر ويژگيآ*هاي آموزش الکترونيکي مانند ساختار دورهآ*ها، مديريت گروهآ*ها و محتويات، از ويژگيآ*هاي وب 2 مانند خبرخوان RSS و سيستم پادکست و نقشهآ*هاي گوگل نيز بهره ميآ*گيرد و براي سرويسآ*هاي وب، ساختار "SOAP" در اين برنامه متنآ*باز گسترش داده شده است.

اين برنامه همآ*اکنون در سراسر اروپا بسيار کاربردي است و تحت مجوز GPL منتشر ميآ*شود.