اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چه نوع اسیدی برای چاپ فیبر بهتره؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چه نوع اسیدی برای چاپ فیبر بهتره؟

با سلام خدمت دوستان .

لطفا بفرمائید چه نوع اسیدی برای چاپ بهتره و سریعتر مسهای اضافی رو میخوره؟
    ضمنا من توی یکارگاه چاپ فیبر دیدم که از اسید های خیلی قوی استفاده میکردند که سه صوت مس رو میخورد؟
    کسی میدونه اون چه نوع اسیدیه و از کجاتهیه میشه کرد؟
    وقتي همه نيروهاي جسمي و ذهني متمرکز شوند توانايي فرد براي حل مشکلات به طور حيرت انگيزي چند برابر مي شود .
    نرمن وينسنت پيل

پاسخ : چه نوع اسیدی برای چاپ فیبر بهتره؟

اگه برای کار توی منزل میخوای همون اسید معمولی از همه بهتره. اونی که شما دیدی سه سوت مس رو میخوره سه سوت هم ممکنه دخل دست و چشماتو هم بیاره. به قسمت فیبر مدار چاپی در همین فروم سر بزن کلی مطلب راجع به اسید کاری با آب اکسیژنه داره. ولی بهت بگم "سریعتر" یعنی "قدرت تخریبی بیشتر" و این هم یعنی "احتمال آسیب جسمی بیشتر". از من میشنوی این ده بیست دقیقه رو بذار ولی جونت سلامت باشه. توی منزل عموما تجهیزات آزمایشگاهی و بد تر از اون دستکش و عینک ایمنی و بدتر از اون هم حسش برای استفاده از تجهیزات ایمنی کمتر پیدا میشه. حالا دیگه خود دانی.

دیدگاه

با سلام
      معمولا در کار حرفه ای این ترکیب رو بکار می برن: اسید کلرید ریک+ آب اکسیژنه+آب
      نسبتشون هم اسید=1 آب= 1 و آب اکسیژنه=0.5
      لازمه که توضیح بدم اسید کلریدریک در بازار با نام جوهر نمک فروخته میشه وبرای سفید کردن مس بکار میره نقش آب اکسیژنه هم یک کاتلیزروه که سرعت اسید کاری رو به طرز قابل توجهی افزایش میده
      حتما اسید کاری در مجاورت فن وبا ماسک انجام بشه چون بخارات اسید فوق العاده خطرناک هستن!!!!!!!!
      جهان سوم جايي است که هر کس بخواهد مملکتش را آباد کند، خانه اش خراب مي شود و هر کس که بخواهد خانه اش آباد باشد، بايد در تخريب مملکتش بکوشد
      دکتر محمود حسابی

دیدگاه

توی یوتوب یه بار نگاه می کردم
        طرف یه پودر سفید رنگ ، بیشتر پولکی مانند ریخت داخل آب بعد حلش کرد . طوری که همچنان آب بی رنگ بود و بعد از چند دقیقه مسهارو خورد .
        کسی می دونه اون چی بود ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط reza_agha
          اگه برای کار توی منزل میخوای همون اسید معمولی از همه بهتره. اونی که شما دیدی سه سوت مس رو میخوره سه سوت هم ممکنه دخل دست و چشماتو هم بیاره. به قسمت فیبر مدار چاپی در همین فروم سر بزن کلی مطلب راجع به اسید کاری با آب اکسیژنه داره. ولی بهت بگم "سریعتر" یعنی "قدرت تخریبی بیشتر" و این هم یعنی "احتمال آسیب جسمی بیشتر". از من میشنوی این ده بیست دقیقه رو بذار ولی جونت سلامت باشه. توی منزل عموما تجهیزات آزمایشگاهی و بد تر از اون دستکش و عینک ایمنی و بدتر از اون هم حسش برای استفاده از تجهیزات ایمنی کمتر پیدا میشه. حالا دیگه خود دانی.
          سلام بشما دوست عزیز
          از شما که همکار علمی هستید انتظار میره دوستانه تر پاسخ بدید .
          از اینکه خطرات احتمالی رو بیان کردید ممنون ولی اشاره ای به نوع اسید نداشتید .

وقتي همه نيروهاي جسمي و ذهني متمرکز شوند توانايي فرد براي حل مشکلات به طور حيرت انگيزي چند برابر مي شود .
          نرمن وينسنت پيل

دیدگاه

عزیز من. البته با عرض معذرت. اصلا قصد نداشتم تند جواب بدم و اعتقاد هم ندارم که جوابم تند بوده. با این حال ببخشید. اما جدای از این مسئله دنبال کردن قید هایی مثل "سریعتر" برای چاپ فیبر تنها (البته میبخشید) عجله داشتن رو توی ذهن من تداعی میکنه. البته این "عجله" داشتن اگه منجر به استفاده از روش جدیدی بشه که خطری نه بصورت بالقوه و نه بالفعل داشته باشه خوب البته بسیار عالیه. اما عمدتا ماها عادت داریم فقط یک روی سکه رو میبینیم. راجع به این قضیه آب اکسیژنه من تازه 6 ماه پیش از دوستی شنیدم که خودش مدتها دستگاههای تولید فیبر و سوراخ کاری اونها رو طبق سفارش تولید میکرد. با بعضی از افراد شیمیست هم صحبت کردم که با صحه گذاشتن بر این کار از بابت عملی بودنش به شدت نسبت به خطراتش هشدار میدادن. با این احوال در چند تاپیک در همین فروم دوستان راجع به آسیب های متفاوتی که از بابت این مسئله بهشون وارد شده بود نقل قول میکردن. فقط کافیه در همین تاپیک دنبال کلمه "بیمارستان" بگردین تا ببینین چند جا تکرار شده. مثلا:

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=41345.msg204374#msg204374
            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=9402.msg192932#msg192932
            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=42895.msg225916#msg225916

این نشون میده اغلب دوستان خطرات ناشی از این کار رو زیاد جدی نمیگیرن. من و شما هم یکیشون. (حالا از دست من شاکی نشی ها. ببین؛ خودمو اول آوردم). ایراد عمده ما ایرانی ها اینه که در اغلب چیزها خودمون رو متخصص فرض میکنیم و به مرور زمان هم که قبح یک کاری پیشمون ریخت کیله موارد ایمنی رو بی خیال میشیم. و در مواجه با یک همچین چیزی اونم در منزل یعنی جایی که حداقل آموزش در برابر خطرات وجود داره. جایی که ممکنه افراد زیادی توش نباشن تا در زمان بروز خطر کمکت کنن. جایی که ممکنه شما بدون لباس کار مشغول کارت باشی و خیلی چیزای دیگه...شاید خطراتش چند برابر بشه.

جناب javad1354 من اصلا لحنم تند نبود ولی حتی اگه اینجوری هم برداشت بشه و شما فردا هر جا منو دیدی سایه ام رو با تیر بزنی یا هر بلایی سرم بیاری ولی با این پیغام من یه کمی گوشه چشمتو باز کنی تا حداقل خطرات ناشی از این کار رو ببینی و انشالله مشکل کمتری برات پیش بیاد بازم برای من عالیه. بسیار راضی هم هستم.

راجع به عنوان "همکار علمی" هم من باب اطلاعتون این لقب لطف و کرم دوستان بوده و من نه به این عناوین دلم رو خوش کردم و نه اعتباری برایش به عنوان کسی که خیلی جا ها اطلاعات علمیش در حد صفره ارزشی قائلم. میدونی من به این اعتقاد دارم که اگه کسی عنوان "مهندس" رو یدک کشید ولی هندسی بلد نبود یا دید بازی نداشت لقب مهندس اصلا برازندش نیست. و من هم خودم رو بابت این عنوان "همکار علمی" اصلا مستحق نمیدونم.

در انتها اگه واقعا از بابت جواب من رنجشی پیش اومده معذرت میخوام ولی باز هم تایید میکنم:
            این کار خطرناکه! لااقل مواظب باشین. و چیزی رو سرسری نگیرین

دیدگاه

آقا خیلی مسئله رو جدی گرفتی ها. من منباب تذکر دوستانه خدمتتون عرض کردم . هیچ رنجشی نیست و خیلی هم ، ندیده دوستت دارم .
              از نظر من تمام دوستانیکه توی این سایت زحمت میکشند ،همکار علمیند بخصوص اونائیکه مثل شمایند .
              کوچیک شما جواد.
              نرمن وينسنت پيل

دیدگاه

با سلام مجددخدمت همگی دوستان مخصوصا جواد آقا
                چون قبلا خودم تو کار حرفه ای تولید برد مدار چاپی بودم وتمام نکاتشو میدونم چند نکته که یادم اومدو توضیح میدم اگه کسی سوال داشت در خدمتم :rolleyes:
                نکته1 با ترکیبی که تو پست بالا گفتم هرچقدر غلظت اسید وآب اکسیژنه بیشتر باشه سرعت اسید کاری بالاتره یعنی با کم کردن حجم آب سرعت بالاتر میره ولی از طرفی باید به داغ شدن محلول هم توجه کرد چون سریعا باعث نفوذ اسید به قسمت های چاپی میشه
                با نسبتی که در بالا گفتم در حدود پنج دقیقه تمام مس ها ی اضافی از بین میره وبه نظرم خیلی عالیه
                نکته 2 در صورتی که محلول احیانا از سبز به سفید تغییررنگ داد نشانه کم بودن حجم اسید نسبت به آب اکسیژنه است وباید اسید رو اضافه کرد :rolleyes:
                نکته 3 به هیچ عنوان اسید خالص رو بو نکنید چون خیلی خطرناکه!!!!!
                نکته 4 در هنگام اسید کاری از دستکش استفاده کنیدو در صورت تماس اسید با دست نگران نباشید فقط سریعا دستتونو با آب بشویید :job:
                نکته 5 در صورت تماس دست با آب اکسیژنه پوست سفید میشه ولی اصلا نگران نباشید با گذشت چند ساعت به حالت اولیه بر میگرده :agree:
                جهان سوم جايي است که هر کس بخواهد مملکتش را آباد کند، خانه اش خراب مي شود و هر کس که بخواهد خانه اش آباد باشد، بايد در تخريب مملکتش بکوشد
                دکتر محمود حسابی

دیدگاه

آقا ابی خیلی ممنونم از توضیحات کاملی که دادین .
                  دوتا سوال :
                  اول اینکه از همین جوهر نمکهای موجود که برای تمیز کردن استفاده میکنن میشه استفاده کرد؟
                  دوم آب اکسیژنه آیا همون اکسیدانیه که در آرایشگاه های زنانه ازش استفاده میکنن و اگه نه باید از کجا تهیه کرد؟
                  نرمن وينسنت پيل

دیدگاه

نوشته اصلی توسط EBI2009
                    با سلام مجددخدمت همگی دوستان مخصوصا جواد آقا
                    چون قبلا خودم تو کار حرفه ای تولید برد مدار چاپی بودم وتمام نکاتشو میدونم چند نکته که یادم اومدو توضیح میدم اگه کسی سوال داشت در خدمتم :rolleyes:
                    :agree:
                    این طوری که معلومه حالا دیگه تو کار مدار چاپی نیستید فضولی ولی می تونم بپرسم چرا ؟
                    و در ضمن شما برای کارهای تکی و نمونه از لامینت استفاده می کردید یا از سیلک یا از اسپری
                    با تشکر
                    تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
                    داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

دوتا سوال :
                      اول اینکه از همین جوهر نمکهای موجود که برای تمیز کردن استفاده میکنن میشه استفاده کرد؟
                      دوم آب اکسیژنه آیا همون اکسیدانیه که در آرایشگاه های زنانه ازش استفاده میکنن و اگه نه باید از کجا تهیه کرد؟

نرمن وينسنت پيل

دیدگاه

نوشته اصلی توسط javad1354
                        آقا ابی خیلی ممنونم از توضیحات کاملی که دادین .
                        دوتا سوال :
                        خواهش میکنم خوشحال میشم اگه کمکی بکنم
                        در مورد جوهر نمک فکر نمیکنم فرقی کنه ولی بصورت کلی بگم در تمام شهرها ی بزرگ محل هایی وجود داره که سه محلول باز ( بنام غلط اسید برای باز کردن چاه ها)جوهر نمک وآب اکسیژنه را بصورت کلی (لیتری) میفروشند با کمی جستجو تو شهرتون میتونید مکانشو پیدا کنید
                        الانم خودم از همین محل ها با چهار لیتری میخرم!!!!! :redface:
                        نوشته اصلی توسط aliila
                        این طوری که معلومه حالا دیگه تو کار مدار چاپی نیستید فضولی ولی می تونم بپرسم چرا ؟
                        و در ضمن شما برای کارهای تکی و نمونه از لامینت استفاده می کردید یا از سیلک یا از اسپری
                        با تشکر
                        چرا دیگه تو این کار نیستم؟ توضیحش کمی سخته ولی برای ترک یک کار مخصوصا حرفه ای دلایل زیادی وجود داره...........
                        اولیش سختیش وخطراتش(یک جهنم واقعیه اسید کاری فیبر در تیراژ بالا) اگه میخواین یکم حس کنید وارد یکی از کارگاه های اسید کاری فیبر بشید وچند ساعتی اونجا بمونید :cry2: دلیل دوم هم مرتبط با همینه به نسبت سختی کار درآمد ش فوق العاده پایینه وتنها دلیلی که رفتم دنبالش فقط علاقه بود و لی این روزا ..............به قولی
                        بهایی داشت این دل پیشتر ها که در این روزها نمی ارزه
                        برای کار تک اگر فرصت تهیه فیلم باشه ومشتری هم دنبال کار خوب باشه(پول خوب بده! :icon_razz لامینت در غیر اینصورت سیلک
                        کلا من تو هیچ کارگاهی ندیدم اسپری استفاده کنن!!!!!! :eek:
                        دکتر محمود حسابی

دیدگاه

یک جهنم واقعیه اسید کاری فیبر در تیراژ بالا
                          تا حالا به این فکر نکرده بودم

فقط چند تا سوال دیگه
                          1- محلول جوهر نمک لامینت رو از رو فیبر جدا میکنه و کل کار سریع خراب میشه شما چطوری عمل می کردید
                          2- برای مدار با تراک 10 میل عرض تراک ها رو در فیلم چقدر تایین می کردید
                          3-کم عرض ترین تراک که چاپ کردین چقدر بود و احتمال اینکه کارها در دفعه اول خراب بشه و دوباره همون فیبر رو چاپ کنید چقدره ؟
                          تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
                          داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

سلام به همه دوستان
                            اگر در باره این اسید ابحامات یا سوالاتی دارید به این تایپیک یک سر بزنید .
                            میتوانید در میان 45 پاسخ آن جواب سوالات گوناگون خود را بیابید
                            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=42895.0
                            هنگامي که چيزي مينويسي، کاري نکن تنها کسي که از مغزش استفاده کرده باشد ،مدادت باشد .

\|/_\/_

دیدگاه

وای خدااا من امروز صبح اولین مدارم رو که کلا خودم pcb اونو طراحی کرده بودم اسیدکاری کردم.خوب شد
                              جانم به فدای ائمه اطهار
                              می دونستم تحمل مرگ اعضای خانواده خیلی سخته ولی نه تا این حد،ایکاش پدرم بیشتر می موند.روحش شاد.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X