اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

PWM با جریان زیاد (حرفه ای ها لطفا کمک کنند)(حل نشده)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

PWM با جریان زیاد (حرفه ای ها لطفا کمک کنند)(حل نشده)

سلام دوستان

میخوام از مدار زیر برای کنترل یه سیم پیچ که با 120 ولت DC و حداکثر جریان ۱۵ آمپر کار میکنه استفاده کنم ، و برای این کار اومدم برق شهر را DC کردم که شد ۳۰۰ ولت بعد ازش با مقاومت و دیود زنر ولتاژ ۱۲ ولت هم برای تغذیه ای سی گرفتم ، حالا PWM به خوبی کار میکنه ولی هر ماسفتی تو خروجی میذارم حداکثر تو جریان ۳.۵ امپر میسوزه :angry: ، به نظر شما مشکل از کجاست آیا فرکانس کار بالاست یا باید در خروجی باک کانورتر بذارم یا اصلا ماسفت برای این کار ضعیفه و باید از IGBT استفاده کنم ؟

البته در خروجی با دیوتی سایکل کمتر از ۵۰ در صد همون ولتاز ۱۲۰ ولت را دارم و مدار به خوبی کار میکنه فقط ماسفت (مثلا irfp460) وقتی جریان به حدود ۴ امپر میرسه داغ میشه و میسوزه :eek: در ضمن با بالا بردن فرکانس pwm ماسفت تو جریان کمتری میسوره حتی وقتی یه دیود ۴۰ آمپری تو خروجی سری میکنم دیود هم تو همون جریان به شدت داغ میشه طوری که لحیمش آب میشه !!! در صورتی که دیود های ورودی ۶ آمپری هستند و اصلا گرمم نمیشند. :question:

اینم مدار
    http://www.solorb.com/elect/solarcirc/pwm1/

لطفا راهنمایی کنید.

پاسخ : PWM با جریان زیاد (حرفه ای ها لطفا کمک کنند)

کسی نیست جوال بده ، ما هنوز پس این مشکل بر نیومدیم.

دیدگاه

در مدار شما از LM324 استفاده شده که تقویت کننده عملیاتی فرکانس بالایی نیست و بنابراین تلفات سوئیچینگ را افزایش می دهد و خروجی آن هم نمی تواند به 12 ولت برسد(با تغذیه 12 ولت). مقاومت 470 اهم هم در گیت ماسفت مقدار بزرگی به نظر می رسد و حداکثر یک مقاومت 100 اهم برای آن کافی به نظر می رسد. بین گیت وسورس ماسفت هم بهتر است یک دیود zener با ولتاژ15 ولت قرار بگیرد.همچنین دیود 1N4004 که به موازات موتور قرار گرفته دارای جریان قابل تحمل حداکثر 1 آمپر است و برای یک موتور 15 آمپر به هیچ وجه جواب نمی دهد و اگر در هنگام سوختن اتصال کوتاه شود، منجر به سوزاندن ماسفت می شود.نکته دیگر اینکه IRFP460 اولا در دمای 25 درجه می تواند 20 آمپر را تحمل کند و با داغ شدن ، جریان مجاز آن کاهش پیدا می کند.ثانیا انواعی از آن که در بازار موجود است در بسیاری موارد جنس های نامرغوبی است که به هیچ وجه مطابق مشخصات جنس اصلی جواب نمی دهد. ضمنا برای ماسفت باید حتما هیت سینک مناسب قرار داده شود.
      اگر سوالی در این موارد برای شما وجود دارد، لطفا ابتدا شماتیک مداری را که در عمل تست کرده اید بصورت دقیق قرار دهید تا امکان بررسی بیشتر میسر شود.
      اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
      دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
      برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
      وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
      قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
      اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
      ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

سلام
        در مدار شما از LM324 استفاده شده که تقویت کننده عملیاتی فرکانس بالایی نیست و بنابراین تلفات سوئیچینگ را افزایش می دهد
        من متوجه نمیشم ، وقی داره با ۵۰۰hz به خوبی نوسان میکه مشکلش چیه ؟در ضمن وقتی فرکانس را بالاتر میبرم ماسفت زودتر میسوزه !

و خروجی آن هم نمی تواند به 12 ولت برسد(با تغذیه 12 ولت).
        فکر نمیکنم لازم باشه به ۱۲ برسه ، چون تو دیتا شیت ماسفت نوشه که ۵ ولت برای گیت کافیه.

مقاومت 470 اهم هم در گیت ماسفت مقدار بزرگی به نظر می رسد و حداکثر یک مقاومت 100 اهم برای آن کافی به نظر می رسد.
        من از ۲۲ اهم استفاده کردم.

بین گیت وسورس ماسفت هم بهتر است یک دیود zener با ولتاژ15 ولت قرار بگیرد.همچنین دیود 1N4004 که به موازات موتور قرار گرفته دارای جریان قابل تحمل حداکثر 1 آمپر است و برای یک موتور 15 آمپر به هیچ وجه جواب نمی دهد و اگر در هنگام سوختن اتصال کوتاه شود، منجر به سوزاندن ماسفت می شود.
        اون زنر را گذاشتم ولی ۵.۱ ولته وقتیم که نمیذارمش بازم فرقی نمیکنه دیود دومی رو هم حذف کردم از تو مدار چون فعلا دارم با یه ریسه لامپ تستش میکنم.

نکته دیگر اینکه IRFP460 اولا در دمای 25 درجه می تواند 20 آمپر را تحمل کند و با داغ شدن ، جریان مجاز آن کاهش پیدا می کند.ثانیا انواعی از آن که در بازار موجود است در بسیاری موارد جنس های نامرغوبی است که به هیچ وجه مطابق مشخصات جنس اصلی جواب نمی دهد. ضمنا برای ماسفت باید حتما هیت سینک مناسب قرار داده شود.
        خوب حالا اگه ماسفت من اصلی نباشه نباید حداقل ۵ آمپر تحمل کنه ؟ هیت سینک هم به ماسفت بستم ، با این حال اگه ایراد از ماسفته شما چه ماسفتی پیشنهاد میکنید ؟
        اینم شماتیک مدار

دیدگاه

پاسخ : PWM با جریان زیاد (حرفه ای ها لطفا کمک کنند)(حل نشده)

کسی نمیدونه مشکل این مدار کجاست ؟ :angry:

دیدگاه

تلفات یک سوئیچ شامل 3 بخش است:
            1- تلفات زمان روشن بودن 2- تلفات زمان خاموشی 3- تلفات سوئیچینگ
            مورد سوم زمانی اتفاق می افتد که سوئیچ در مرحله گذار از روشن به خاموش و یا برعکس باشد. در مدار شما به همان دو دلیلی که گفته شد، یعنی استفاده از ولتاژ پائین برای تحریک گیت و استفاده از LM324 که Slew Rate آن در حد 0.1 ولت بر میکروثانیه است، تلفات سوئیچینگ (و احتمالا تلفات زمان روشن بودن) بسیار بالاست و هرچه فرکانس سوئچینگ افزایش یابد، این تلفات هم بیشتر می شود.
            ضمنا با موتور باید یک دیود معکوس با جریان مناسب را موازی کنید.
            اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
            دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
            برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
            وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
            قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
            اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
            ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط طراح
              تلفات یک سوئیچ شامل 3 بخش است:
              1- تلفات زمان روشن بودن 2- تلفات زمان خاموشی 3- تلفات سوئیچینگ
              مورد سوم زمانی اتفاق می افتد که سوئیچ در مرحله گذار از روشن به خاموش و یا برعکس باشد. در مدار شما به همان دو دلیلی که گفته شد، یعنی استفاده از ولتاژ پائین برای تحریک گیت و استفاده از LM324 که Slew Rate آن در حد 0.1 ولت بر میکروثانیه است، تلفات سوئیچینگ (و احتمالا تلفات زمان روشن بودن) بسیار بالاست و هرچه فرکانس سوئچینگ افزایش یابد، این تلفات هم بیشتر می شود.
              ضمنا با موتور باید یک دیود معکوس با جریان مناسب را موازی کنید.
              خوب حالا روشنتر شدم ،فقط یه سوال : تو این فرکانس پایین هم این قضیه تلفات صادقه ؟ اگه اینطوره لطفا یه اوپ آمپ مناسب معرفی کنید.
              یه جایی خوندم که ماسفت فقط برای مدار های زیر 2000 وات کاربرد داره و از این توان به بالاتر باید IGBT استفاده بشه
              حالا تو این مدار که (15*300=4500) وات هست اصلا ماسفت جواب میده ؟ :sad: آیا شکل موج خروجی مدار میتونه کمک کنه ؟

ممنون از اینکه جواب دادیند.

دیدگاه

ببین شما با بهتره از موسفت جریان بالا تر استفاده کنی چون توی دمای 70 درجه میشه ماکسیمم جریانی که شماداری یعنی 15a و مهمتر اینکه باید مقدار ولتاژ گیت رو 12 یا بیشتر ببری تا 30 نه بیشترا!

بعد باید مقاومت گیت رو محاسبه کنی با این فرمول i=Qg/Ton
                که برای ماسفت شما نتیجه میده

128 تقسیم بر 29+21 که برابر با 2.5 آمپر میشه اگر میخای موسفتت درست روشن و خاموش بشه و مقاومت بین Drain و source با اون چیزی که توی دیتا شیتت برابر بشه ( برای این موسفت 0.22 اهم هستش البته توی دمای 25 درجه )باید این مقدار آمپر رو بهش تزریق کنی حالا .

چیز دیگه ای که توی ماسفت ها هست اینه که باید ولتاژ گیتشون بالا تر از 12 ولت باشه ترجیحا" 13-14 ولت تا کاملا و درست روشن بشه اگر کمتر باشه اون مقاومت 0.22 اهم بیشتر میشه و از این فرمول w=IxIxR اگر حساب کنی میفهمی که چرا موسفتت داغ میشه و میسوزه...

پس زیر 12 ولت به گیت نده مافرض میکنیم شما 12 ولت توی گیت داری از این فرمول داریم R=V/I
                12/2.5=4.8

پس شد ولتاژ 12 و مقاومت 4.8 اهم شما فکر کنم نصف این مقادیر رو انتخاب کردی برو اینارو تست کن باید درست بشه بهتره از موسفت داریور هم استفاده کنی TC4420

راجعب شماتیک:
                اون زنر 5.1 ولت رو هم بنداز دور...
                مقاومت R8=4.8
                بین خروجی اوپ آمپ و r8 باید کار تقویت جریان و ولتاژ 12 ولت رو انجام بدی ترجیحا" از همون tc4420 استفاده کن. البته قیمتش 2000 تومنه یا بگرد یه توتوپول قوی با ترانزیستور بساز حله

نه توی فرکانس پایین این موضوع قابل چشم پوشیه

15*120=1800 شما مگه نگفتی برقت 120 ولته!
                اون حرف درسته و بخاطر تلفات مطرح شده علتشم افت ولتاژ روی قطعه سویچمونه برای ترانزیستور ها و IGBT ها حدود 0.7 برابر آمپر عبوری از اوناست و برای موسفتها مقدار مقاومت داخلی بین DRAIN , SOURS ضرب در توان دوم مپری که ازش داره رد میشه...

مثلا":

اگر 100 آمپر بخایم سویچ کنیم برای ترانزیستور وIGBT داریم
                100*.7=70w

برای موسفت داریم
                0.08*100*100= 800w !!!

حالا شاید برات این سوال پیش بیاد که چرا اسلا از موسفت استفاده میکنیم !؟ خوب چون سریعتر خاموش و روشن میشه و توی بعضی مدارا این قابلیت خیلی کار آمده

دیدگاه

به نکات خیلی خوبی اشاره کردید که من دقت نکرده بودم ، برم تست کنم.

دیدگاه

من یه چنتا سوال برام پیش اومد ،

بعد باید مقاومت گیت رو محاسبه کنی با این فرمول i=Qg/Ton
                    که برای ماسفت شما نتیجه میده

128 تقسیم بر 29+21 که برابر با 2.5 آمپر میشه اگر میخای موسفتت درست روشن و خاموش بشه و مقاومت بین Drain و source با اون چیزی که توی دیتا شیتت برابر بشه ( برای این موسفت 0.22 اهم هستش البته توی دمای 25 درجه )باید این مقدار آمپر رو بهش تزریق کنی حالا .
                    منظورتون از مقاومت گیت همون جریان گیته ؟ مگه گیت ماسفت جریان میکشه (منظورم 2.5 آمپره) ؟ :eek: اصلا اون فرمول از کجا اومده ؟

پس زیر 12 ولت به گیت نده مافرض میکنیم شما 12 ولت توی گیت داری از این فرمول داریم R=V/I
                    12/2.5=4.8
                    همیشه مقاومت گیت اینطوری حساب میشه ؟یعنی این مقاومت فقط برای محدود کردن جریانه ؟

بین خروجی اوپ آمپ و r8 باید کار تقویت جریان و ولتاژ 12 ولت رو انجام بدی ترجیحا" از همون tc4420 استفاده کن. البته قیمتش 2000 تومنه یا بگرد یه توتوپول قوی با ترانزیستور بساز حله
                    ولتاژ رو میشه زیاد کرد ولی جریانا با حساب اون مقاومت آجری چطوری تقویتش کنم ؟
                    15*120=1800 شما مگه نگفتی برقت 120 ولته!
                    سورس ماسفت مستقیم وصل شده به ولتاژ 300 ولت ولی مقدار میانگین خروجی حداکثر 120 ولته.
                    یعنی فقط مقدار میانگین ولتاژ تو توان مصرفی تاثیر داره ؟

حالا شاید برات این سوال پیش بیاد که چرا اصلا از موسفت استفاده میکنیم !؟ خوب چون سریعتر خاموش و روشن میشه و توی بعضی مدارا این قابلیت خیلی کار آمده
                    من فقط برای اینکه گیت ماسفت جریان خیلی کمی میکشه ازش استفاده کردم.

دیدگاه

منظورتون از مقاومت گیت همون جریان گیته ؟ مگه گیت ماسفت جریان میکشه (منظورم 2.5 آمپره) ؟ :eek: اصلا اون فرمول از کجا اومده ؟
                      آره همون جریان رو اونجا حساب کردم. بله دیگه یه خازن داره که باید شارژ بشه تا موسفت روشن بشه و دشارژ بشه تا موسفت خاموش بشه . نمیدونم از کجا اوردنش ولی اون 2.5 آمپر در زمان 50 نانو ثانیه ایجاد میشه...

همیشه مقاومت گیت اینطوری حساب میشه ؟یعنی این مقاومت فقط برای محدود کردن جریانه ؟
                      بله تا اونجایی که من میدونم . بله برای محدود کردن جریانه
                      ولتاژ رو میشه زیاد کرد ولی جریانا با حساب اون مقاومت آجری چطوری تقویتش کنم ؟
                      سورس ماسفت مستقیم وصل شده به ولتاژ 300 ولت ولی مقدار میانگین خروجی حداکثر 120 ولته.
                      یعنی فقط مقدار میانگین ولتاژ تو توان مصرفی تاثیر داره ؟
                      کدوم مقاومت آجری؟ شما اگر اسرار داری که از موسفت استفاده کنی همون tc4420 رو برو تهیه کن حله.
                      توان تلفاتی اگر منظورته توی ماسفت به جریان ربط داره نه ولتاژ توی ترانزیستور به ولتاژ و جریانه...
                      اینو هم ببین این توتمپوله

من فقط برای اینکه گیت ماسفت جریان خیلی کمی میکشه ازش استفاده کردم.
                      وقتی فرکانس بالا میره جریان زیاد میشه .

راستی توان مقاومت گیت زیاد بالا نیست چون همونطور که گفتم این جریان در چند 10 نانو ثانیه گشیده مییشه

دیدگاه

من عین همین کار رو کردم
                        فکر کنم علت سوختن موسفت شما یا اینه که برای تغذیه از 220 ولت بدون ترانس استفاده کرده اید حالا با یک آداپتور به موس فت تغذیه بدید و یا اینکه دیود هزر گرد مناسب در خروجی ماس فت قرار بدید
                        من تونستم 200kh رو با 8 آمپر چاپر کنم
                        تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
                        داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

آره همون جریان رو اونجا حساب کردم. بله دیگه یه خازن داره که باید شارژ بشه تا موسفت روشن بشه و دشارژ بشه تا موسفت خاموش بشه . نمیدونم از کجا اوردنش ولی اون 2.5 آمپر در زمان 50 نانو ثانیه ایجاد میشه...
                          این جریان با وجود فرکانس کاری ما که 500 هرتز ه بازم صادقه ؟و اگه این جریان تامین نشه چی میشه ؟

کدوم مقاومت آجری؟ شما اگر اسرار داری که از موسفت استفاده کنی همون tc4420 رو برو تهیه کن حله.
                          ببینید تو مدار من ولتاژ 12 ولتمون با یه مقاومت آجری 15 کیلو 10 وات از 300 ولت تامین شده ، چون اونجایی که این مدار کاربرد داره نمیشه از ترانس استفاده کرد ، چون تو لحظه اول ولتاژمون 30 ولت بیشتر نیست و مدار روشن نمیشه ، حالا شما میگید من باید تو خروجی حداقل تو 10 میلی ثانیه جریان 2.5 آمپر را داشته باشم :surprised: به نظر شما اگه از اون 4420 استفاده کنم میتونه جریان لازم را از اون مقاومت آجری بکشه ؟اگه نمیتونه با یه خازن موازی با ولتاژ 12 ولت میشه حلش کرد ؟ مقدار خازن باید چقدر باشه ؟

راستی توان مقاومت گیت زیاد بالا نیست چون همونطور که گفتم این جریان در چند 10 نانو ثانیه گشیده مییشه
                          یعنی یه مقاومت 1/4 وات میتونه جریان 2.5 آمپر رو رد کنه و نسوزه تو اون زمان ؟

ممنون که به سوالاتم جواب میدید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
                            من عین همین کار رو کردم
                            فکر کنم علت سوختن موسفت شما یا اینه که برای تغذیه از 220 ولت بدون ترانس استفاده کرده اید حالا با یک آداپتور به موس فت تغذیه بدید و یا اینکه دیود هزر گرد مناسب در خروجی ماس فت قرار بدید
                            من تونستم 200kh رو با 8 آمپر چاپر کنم
                            همونطور که گفتم نمیشه از ترانس استفاده کرد ، اگه میشد یک لحظه هم معطل نمیکردم :agree:

دیدگاه

اساتید لطف کنند یه ماسفت در خور این مدار معرفی کنند ، که تو بازار ایران به وفور یافت شود تا شاید اینجا من بتونم گیر بیارم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X