وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در مورد آخرين وضعيت پروژه هاي اپراتور سوم موبايل و اپراتور چهارم گفت: سيمکارتهاي نسل سومي اپراتور سوم امسال حتما وارد بازار مي شود و چارچوب پروانه اپراتور چهارم فناوري اطلاعات نيز تعيين شده است.


چند ماهي است که مسئولان وزارت ارتباطات از تعريف پروژه اي در کشور تحت عنوان اپراتور چهارم براي براي فعاليت در لايه دسترسي ديتا خبر مي دهند که قرار است ارتباطات ديتا را بر بستر فيبر نوري تا درب منازل افراد پياده سازي کند. همچنين اپراتور سوم موبايل نيز وعده داده سيمکارتهايي را به بازار عرضه کند که قابليت مالتي مديايي آن باعث مي شود کاربران ارسال صوت، تصوير و ديتا را به صورت همزمان و با سرعت نسبتا قابل توجهي تجربه کنند.

طبق اعلام مسئولان حداکثر پهناي باند اپراتور چهارم که برخي آن را اپراتور فناوري اطلاعات نيز مي نامند متناسب با کاربرد متفاوت خواهد بود. براي مثال حداقل پهناي باند 8 مگابيت برثانيه را براي کاربران خانگي ارائه خواهد کرد و به اين ترتيب امکان ارائه سرويس VOD (ويدئو درخواستي) به راحتي بر روي اين شبکه قابل اجرا خواهد بود.

سيمکارتهاي اپراتور سوم از ابتدا قابليت نسل سومي خواهند داشت

رضا تقي پور درباره آخرين وضعيت سيمکارتهاي اپراتور سوم موبايل که پيش از اين قرار بود تا بهمن ماه امسال وارد بازار شود اظهار داشت: تعهد اپراتور سوم براي ارائه سيمکارت طبق زمان بندي پروانه مربوط به بعد از دهه فجر امسال است اما مسئولان اين پروژه به صورت شفاهي قول داده اند که تا دهه فجر امسال سيمکارتهاي نسل سوم را روانه بازار کنند.

وي با بيان اينکه بزودي براي اطلاع بيشتر از پيشرفت پروژه اپراتور سوم، بازديدي از مجموعه اين پروژه و شبکه آن خواهيم داشت گفت: البته اين اپراتور به صورت کتبي پيشرفت کار را به وزارت ارتباطات گزارش مي دهد اما با برگزاري جلسه و انجام مذاکره با مسئولان اپراتور آخرين وضعيت اين پروژه مشخص خواهد شد.

تقي پور با اشاره به انتخاب مشاور فرانسوي براي اين پروژه و اتمام طراحي شبکه نسل سوم افزود: اين پروژه در مرحله پياده سازي تجهيزات قرار دارد و آخرين وضعيت آن نيز بعد از بازديد از مجموعه اپراتور سوم اعلام خواهد شد.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با تاکيد بر اينکه سيمکارتهاي اپراتور سوم از ابتدا قابليت نسل سومي (3G) خواهند داشت گفت: اين سيمکارتها به صورت چند منظوره تعريف مي شوند به نحوي که در مناطقي که تحت پوشش شبکه نسل سوم باشد قابليت اجراي سرويسهاي آن را خواهند داشت و در مناطقي که پوشش شبکه 3G کامل نيست خدمات نسل دوم را دريافت مي کنند.

اپراتور چهارم در انتظار موافقت اصولي از دولت

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در مورد پروژه اپراتور چهارم فناوري اطلاعات که چندي است از سوي اين وزارتخانه مطرح شده است نيز به مهر گفت: چارچوب پروانه اپراتور چهارم تعيين شده و طراحي کلاني نيز در اين زمينه صورت گرفته است اما دولت بايد براي تکميل پروانه فعاليت اين اپراتور مجوز صادر کند تا فرايند انتخاب اپراتور طي شود.

وي با بيان اينکه پس از طي اين فرايند پروانه صادر شده و به اپراتور تحويل داده مي شود، اظهار داشت: براي تعيين اپراتور در اين پروژه بايد از دولت موافقت اصولي اخذ شود و پس از اين مرحله اپراتور از طريق مزايده يا ترک تشريفات انتخاب مي شود.

تقي پور با بيان اينکه فرايند انتخاب شرکت برنده در اپراتور چهارم همانند فرايندي است که براي تعيين برنده در اپراتور دوم و سوم تلفن همراه صورت گرفته است اضافه کرد: خارجي ها هم مي توانند در اين اپراتور حضور داشته باشند. به اين معني که خارجي ها با مشارکت شرکتهاي داخلي ها در اين پروژه حضور يابند و بيش از 49 درصد از سهام اين اپراتور را در اختيار نگيرند.