اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

همفکری برای یک پروژه تابلو LED

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

همفکری برای یک پروژه تابلو LED

دوستان سلام.
    من برای یه پروژه ای نیاز به یه طراحی یه تابلو LED دارم چند تا سوال دارم. شرایط اینه که من باید با یک میکرو یه تابلو متوسط رو رفرش کنم از طرفی زمان هم برای اهمیت داره یعنی نیاز به زمان دقیق دارم.

1- به نظرتون از چه میکرویی استفاده کنم محیط نسبتا صنعتی هست.

2- از RTC استفاده کنم یا نه (ds1307) شندیم بعضی مواقع هنگ میکنه.

3- هر سطرم حدود 64 تا 120 تا LED هست. با چه ترانزیستوری سطر رو فعال کنم که از نظر جریان جواب گو باشه.

اگه نقطه نظر دیگه ای هم دارید خوشحال میشم بشنوم.
    موفق باشید.
    شأن انسان در ايمان و هجرت و جهاد است و هجرت، مقدمهآ‌ي جهاد فيآ‌سبيلآ‌الله.
    هجرت، هجرت از سنگينيآ‌هاست و جاذبهآ‌هايي كه تو را به خاك ميآ‌چسباند.
    چكمهآ‌هايت را بپوش، رهآ‌توشهآ‌ات را بردار و هجرت كن.

پاسخ : همفکری برای یک پروژه تابلو LED

سلام
    خوب میکرو رو بهتره که PIC انتخاب کنی چون اگه تابلو قراره 24 ساعت روشن باشه توان میکرو خیلی مهمه که توی این زمینه PIC حرف اول رو میزنه
    از لحاظ نویز پذیری هم به خاطر صنعتی بودن محیط هم خیالت راحت باشه چون امتحانش رو پس داده
    PIC ها RTC رو بصورت سخت افزاری ندارن و توی برنامه نویسه و بوسیله یه ماژول میشه از RTC استفاده کرد ولی شما میتونی از DS1307 هم استفاده کنی هنگم نمیکنه بچه خوبیه :mrgreen:
    در مورد ترانزیستور هم بستگی به نوع LED و میزان مصرف و نورشون داره

موفق باشی
    از ماست که بر ماست !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Karim
      سلام
      خوب میکرو رو بهتره که PIC انتخاب کنی چون اگه تابلو قراره 24 ساعت روشن باشه توان میکرو خیلی مهمه که توی این زمینه PIC حرف اول رو میزنه
      از لحاظ نویز پذیری هم به خاطر صنعتی بودن محیط هم خیالت راحت باشه چون امتحانش رو پس داده
      PIC ها RTC رو بصورت سخت افزاری ندارن و توی برنامه نویسه و بوسیله یه ماژول میشه از RTC استفاده کرد ولی شما میتونی از DS1307 هم استفاده کنی هنگم نمیکنه بچه خوبیه :mrgreen:
      در مورد ترانزیستور هم بستگی به نوع LED و میزان مصرف و نورشون داره

موفق باشی
      سلام.
      کریم جان ممنون واقعا لطف کردی (++)
      به مطلب دیگه اینکه توی بدترین حالت اگه تمام LED های یک سطر روشن باشن حداکثر 2 آمپر جریان میگذره. با این شرایط چه چیزی رو معرفی میکنید؟ فکر کنم باید از این قابلمه ای ها بذاره درسته
      موفق باشید.

دیدگاه

[quote author=محمد نحوی]

به مطلب دیگه اینکه توی بدترین حالت اگه تمام LED های یک سطر روشن باشن حداکثر 2 آمپر جریان میگذره. با این شرایط چه چیزی رو معرفی میکنید؟ فکر کنم باید از این قابلمه ای ها بذاره درسته

[/quote]

خوب اگه واقعاً 2 آمپر جریان کشیده خواهد شد چه بصورت دائمی و چه لحظه ای ، ترازیستور باید بتونه تحمل کنه فکر کنم از سری BD ترازیستوری رو دیده بودم که 2 آمپر رو تحمل می کرد
        ولی خوب چون ولتاژ قابل تحملش کم بود به طبع اون توانش هم کمتر بود و در نتیجه قابلمه ای نشده بود مثل 2N3055
        از ماست که بر ماست !

دیدگاه

سلام آقای نحوی

1. AVR اگر تغذیه اش مشکل نداشته باشه، (فیلتر در ورودی) و I/O هاش ایزوله بشن (در سوییچ های قدرت) مشکلی نداره. در ضمن تغذیه ی میکروتون با تغذیه ی LED ها نباید یکی باشه.

2. DS1307 تا کلاک اش درست باشه مشکلی نداره. زیر کریستال 32.768 پولیگون بزنید و کریستال رو بهش لحیم کنید.

3. در عمل مصرف جریان تون خیلی کمتر خواهد بود. (چون LED ها به صورت لحظه ای روشن اند.) ترانزیستور سوییچ مثل TIP41 و TIP42 مناسب اند.

موفق باشید.

There is nothing so practical as a good theory. — Kurt Lewin, 1951

دیدگاه

سلام
            اولا به DS جان من بی احترامی نکنید که اصلا هنگ نمیکنه :redface: :redface: ( شوخی کردم ) من تالا ده دوازده مدل پروژه با DS1307 بستم ولی فقط تو یه مورد هنگ کرد اونم به این خاطر بود که سوکتی که براش انتخاب کرده بودم به درد نمیخورد . یه لحظه از جاش تکون بخوره ری ست میشه و دوباره باید ستش کنی بهترین کار اینه که از سوکت نظامی استفاده کنی یا اصلا روی برد لحیمش کن که مشکلی پیش نیاد باطری بک پشم از این باطری های مادر بورد کامپیوتر بزار بهتر جواب میده .

در ضمن من با AVR کار کردم خوب جواب گرفتم . سرعت نمونه برداریتم 200 میلی ثانیه عالیه ولی من با 22 میلی ثانیه هم ازش جواب گرفتم.

سعی کن برنامتو یه جوری بنویسی که ست کردن اولیه نخاد .یعنی وقتی روشن شد خودت با دکمه ستش کنی ، اصلا هم احتیاجی نیست برای این کار از اینتراپت استفاده کنی من هر سورسی رو از این آی سی دیدم با اینتراپت این کارو کرده بود . ولی به نظر من وقتی عمل شمارش رو داره یه آی سی دیگه انجام میده احتیاجی نیست از اینتراپت استفاده کنیم

در مورد ترانزیستور TIP2955 حدودن 15 آمپر میتونی ازش خروجی بگیری قیمتشم حدود 400 تومن هست سرعت سوییچشم 6 میکرو سانیه فکر کنم باشه فکر نمیکنم برای تابلو روان بد باشه

ببخشید زیاد فک زدم ، امید وارم تو ساختن پروژتون تاثیر گذار باشه هرچند بی ربط زیاد گفتم
            A-Hosseini

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shockley

2. DS1307 تا کلاک اش درست باشه مشکلی نداره. زیر کریستال 32.768 پولیگون بزنید و کریستال رو بهش لحیم کنید.
              سلام. دوستان از همگی ممنون (++)

دوست عزیز این پولیگون چی هست؟ میشه بیشتر توضیح بدید. من تجربه کار با اون رو ندارم.
              موفق باشید.

دیدگاه

سلام،

شرمنده، این طور که من نوشتم هر کی ندونه فکر می کنه پولیگون یه آیسی فضاییه منظورم همون گراند یود که پروتل بهش میگه Polygon
                این استحکام 1307 برای من هم پیش اومده اگر خود IC یا باتریش تکان بخوره باید دوباره Set بشه. بنابراین تو انتخاب Holder باتری خیلی دقت کنید.
                Track هایی که باتری رو به IC وصل می کنند تا حد امکان پهن در نظر بگیرید و به هیچ وجه از دیود برای ایزوله کردن Vcc از باتری استفاده نکنید.
                موفق باشید. :job:
                There is nothing so practical as a good theory. — Kurt Lewin, 1951

دیدگاه

نوشته اصلی توسط electronet_ir
                  من تالا ده دوازده مدل پروژه با DS1307 بستم ولی فقط تو یه مورد هنگ کرد اونم به این خاطر بود که سوکتی که براش انتخاب کرده بودم به درد نمیخورد .
                  باطری بک پشم از این باطری های مادر بورد کامپیوتر بزار بهتر جواب میده .
                  دوست عزیز میشه مداری که واسه شارژ باطری بکاپ (در موقعی که دستگاه داره با منبع برق خارجی کار میکنه) استفاده کردین اینجا بذارید.
                  در ضمن این سوکت نظامی چیز خاصیه؟

ممنون

دیدگاه

سلام
                    من خودم برای راه اندازی هر سطر از ترانزیستورBC328 استفاده کردم و برای سویچ هم از آی سی 4051

دیدگاه

دوستان سلام.
                      از لطف همگی ممنونم
                      موفق باشید.

دیدگاه

با سلام خدمت دوستان

اگه ممکنه در مورد تابلو روان و نحوه برنامه نویسی و کنترل و آدرس دهی سطر و ستون و ... اطلاعاتی هر چند کلی.
                        راهنمایی کنید تا ما هم در مورد این موضوع بتونیم تحقیقات بیشتری کنیم.

با تشکر و آرزوی موفقیت :job:
                        آنچه به پروردگار مدیونیم دوست داشتن دیگران است.

دیدگاه

سلام.
                          دوست عزیز چندین پروژه با این عنوان توی سایت هست اگه جستجو کنید پیدا میکنید.
                          موفق باشید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط freedom_truth

دوست عزیز میشه مداری که واسه شارژ باطری بکاپ (در موقعی که دستگاه داره با منبع برق خارجی کار میکنه) استفاده کردین اینجا بذارید.
                            در ضمن این سوکت نظامی چیز خاصیه؟

ممنون
                            دوست عزیز اگه از باطری بک پ مادر برد استفاده کنی حد اقل تا ده سال احتیاجی به شارج باطری نداری نحوه اتصال اونم تو دیتاشیتش گفته و هیچ مدار واسطی نداره
                            A-Hosseini

دیدگاه

نوشته اصلی توسط electronet_ir
                              دوست عزیز اگه از باطری بک پ مادر برد استفاده کنی حد اقل تا ده سال احتیاجی به شارج باطری نداری نحوه اتصال اونم تو دیتاشیتش گفته و هیچ مدار واسطی نداره
                              ممنون که بالاخره جواب دادید. کم کم داشتم سوالمو فراموش می کردم :mrgreen:

بازم ممنون (+)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X