اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

روش استفاده از 3 ال ای دی بجای 1 ال ای دی برای ماتریکس تابلوروان توضیح دهید

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

روش استفاده از 3 ال ای دی بجای 1 ال ای دی برای ماتریکس تابلوروان توضیح دهید

با سلام

دوستانی که تجربه در مورد ساخت ماتریکس برای تابلوروان دارن لطف کنند راهنمایی کنند

چند نفر گفتن برای اینکه کیفیت تابلو بالا بره و بتونی ابعاد تابلو رو افزایش بدی اینه که بجای استفاده از 1 ال ای دی

3 الی 4 ال ای دی بجای 1 ال ای دی استفاده کنید

ولی من درست متوجه نشدم که چیکار باید بکنم تابلوی من 32 سطر و 128 ستون داره و می خوام کیفیت بالا و

سایز بالا درست کنم ممنون میشم دوستانی که از روش بالا استفاده میکنند راهنمایی کنند و اگه شماتیکی یا pcb

بصورت آماده دارن لطف کنند قرار دهند در ضمن ماتریکسی که من می خوام بسازم برای تابلو آند مشترکه

با تشکر از همه دوستان

پاسخ : روش استفاده از 3 ال ای دی بجای 1 ال ای دی برای ماتریکس تابلوروان توضیح دهید

سلام

کسی نیست راهنمایی به ما بکنه ؟؟ :sad: :cry:

دیدگاه

پاسخ : روش استفاده از 3 ال ای دی بجای 1 ال ای دی برای ماتریکس تابلوروان توضیح دهید

سلام دادا.
      با این کار فقط می تونی ابعاد تابلو رو زیاد کنی نه کیفیت اونو. افزایش کیفیت متناسب با افزارش رزولیشن تابلو هست.
      برای این کار م فقط مییان 3تا led رو با هم موازی میکنن. همین.
      موفق باشید.
      تشکر لازم نیست!

دیدگاه

سلام

با این کار تاثیری بر روی شدت نور تابلو بوجود نمیاد ؟؟؟ یعنی نوری که با 1 ال ای دی داده میشه با همون شدت

برای 3 ال ای دی داده میشه ؟

دیدگاه

سلام دادا.
          قطعاً باید منبع تغزیه و درایور متناسب انتخاب کرد.
          موفق باشید.
          تشکر لازم نیست!

دیدگاه

سلام

منبع تغذیه نوع سوییچینگ یا همون پاور کامپیوتر می باشد

برای درایور ها هم از UNL2803 استفاده شده و ترانزیستور TIP127

دیدگاه

سلام روش کلاستر کردن یعنی همون قرار دادن سه دیود به جای یک دیود در جا یی کاربرد داره که فاصله چشم تا تابلو خیلی زیاد باشه مثل تابلو هایی که اداره راه و ترابری در جاده ها نصب کرده یعنی راننده از فاصله دور تابلو را می بینه در این روش اگر چه led ها زیاد میشه ولی به علت زیاده شدن فاصله led ها رزولیشن پایین می آید شما اگر می خواین کیفیت تابلو بالا بره باید رزولیشن وشدت نور را افزایش بدین معمولا فاصله led ها 1.5 باشه رزولیشن خوبه ولی برای افزایش نور باید سیستم رفرش کلی را کنار بگذارید راه اول اینه که از رفرش جزئی استفاده کنید یعنی تابلو را به اجزا کوچک تقسیم کنید مثلا 8*8 واگر نور بیشتری نیاز دارین تابلوی 32*128 را به ماتریس های 16*16 تقسیم کنید و برای هر ماتریس 16*16 یک میکرو قرار بدین وبا برفراری یک پروتکل spi میکرو ها را به هم وصل کنید که البته این روش به علت استفاده زیاد از میکرو مقرون به صرفه نیست و روشی که امروز شرکت های بزرگ ومعتبر استفاده می کنن روش استاتیک هست که با این روش شدت نور حداکثر میشه ببخشید زیاد پر حرفی کردم امید وارم موفق باشید

دیدگاه

پاسخ : روش استفاده از 3 ال ای دی بجای 1 ال ای دی بر

سلام خدمت شما دوست عزیز

و با تشکر از پاسخ کامل شما

در مورد ماتریکس های 16 * 16 اگه امکان داره اطلاعات بیشتری در اختیار بنده قرار دهید الان تابلوی بنده کامل

هستش و فقط مشکل طراحی ماتریکس دارم و اینجوری که شما میگید با استفاده از بلوک های 16 * 16 شدت

نور بیشتری می توان از LED ها دریافت کرد و اینو هم بگم بنده برای درایور ها یک ولتاژ اضافه قرار دادم تا برای

راه اندازی LED ها مشکلی نداشته باشم و با ریست شدن میکرو مواجه نشم . آیا با این کار هنوز نیاز به اضافه

کردن میکرو برای هر 16 * 16 وجود دارد > ؟؟؟

در صورت امکان اطلاعات کاملی در اختیار بنده قرار دهید چون در مورد ماتریکس و تابلوروان مبتدی هستم و اولین

تابلویی هست که در حال ساخت هستم

اگه ممکنه روش استفاده از میکرو برای هر 16 * 16 رو شرح دهید و آیا با این قطعاتی که برای درایور استفاده کردم

هنوز نیاز هست از میکرو استفاده بشه ؟؟؟

در مورد روش استاتیک هم بیشتر توضیح دهید!!!

با تشکر از شما

دیدگاه

سلام

BAMDAD 86 عزیز همچنان منتظر پاسخ شما هستم

با تشکر

دیدگاه

با سلام
                    این طور که من متوجه شده ام شما کل تابلو را یکجا رفرش می کنید که اگر این تابلو در محیط داخل سالن استفاده میکنید همین سیستم انتخاب خوبی است اما اگر می خواین تابلو در محیط بیرون ودر مقابل نور آفتاب قرار بگیره باید سراغ روش های دیگه برین روش رفرش جزئی همونطور که گفتم ماتریس های 16*16 مستقیما توسط یک میکرو رفرش میشن و خرو جی میکرو توسط آِی سی یا ترانزیستور بافر میشه وبه این صورت حدود 50 تا 60 میلی آمپر روی هر led قرار میگیره وبه این صورت نور افزایش پیدا میکنه در نهایت میکرو های هر ماتریس توسط پروتکل spi به یک میکروی مرکزی وصل میشن یعنی شما به جای رفرش کل تابلو ماتریس های 16*16 را تک تک رفرش می کنید
                    اما روش استاتیک به این صورت که led ها به صورت ماتریس قرار نمی گیرند کاتد تمامی دیود ها به هم متصل وبه سیم منفی منبع تغذیه وصل میشه و آند هر دیود به یک پایه از آی سی لچ وصل میشه یعنی به هر هشت led یک آی سی لچ اختصاص داده میشه وتابلو های استاتیک نسبت به تابلو های رفرش جریان بیشتری مصرف میکنند مثلا یک تابلوی 64*32 حدود 15 تا 20 آمپر جریان می کشه واین تابلو ها کاملا آفتاب دید هستند که البته این تکنولوژِی هنوز انحصاریه ومن هم هنوز موفق نشدم از روش برنامه نویسی این سیستم اطلاع پیدا کنم

دیدگاه

سلام خدمت شما

اگه روش استاتیک به اینصورته منم همینجوری ساختم و 25 میلی آمپر برای LED میره با این تفاوت که من آند های هر

سط رو به هم وصل کردم و به ترانزیستور قدرت TIP127 و آی سی 74574 برای سطر و برای هر ستون از آی سی

UNL2803 و 74574 استفاده شده آیا با این قطعات و این جریانی که برای هر led وارد میشه میشه برای بیرون

استفاده کرد ؟؟؟؟

لطفا بیشتر راهنمایی کنید

دیدگاه

در روش رفرش همه آند های یک سطر به هم متصل می شن در نتیجه شما 32 سطر دارین که هر سطر را به یک ترانزیستور متصل میکنید همچنین شما کاتد های هر ستون را یه هم وصل می کنید در نتیجه 128 ستون دارین که هر ستون به یک پایه از آِ ی سیuln2803 وصل میشه یعنی تمامی کاتد ها به هم وصل نیستن بلکه کاتد های یک ستون به هم متصل اند و به عنوان مثال کاتد ستون اول به ستون دوم یا سوم وصل نیست این روش رفرش هست ولی در روش استاتیک کاتد تمامی ستون ها به هم وصل اند و کاتد ستون اول تا ستون 128 به هم متصل وبدون هیچ آی سی بافر یا ترانزیستور مستقیما به منفی منبع تغذیه وصل میشه وفرمان روشن وخاموش شدن دیود ها به آند ها اعمال میشه به این صورت که آند یک دیود به یک پایه آی سی لچ یعنی به هر هشت led یک آِی سی اختصاص داده میشه در صورتی که در روش رفرش آند های یک سطر ها به هم متصل اند ویک سطر به یک پایه آی سی وصل میشه نه یک led در نتیجه در یک تابلوی استاتیک 128*32 4096 دیود وجود داره و همچنین 4096 آند که اگر هر هشت آند دیود یه یک لچ وصل بشه این تابلو به 512 عدد آی سی لچ نیاز داره امیدوارم تونسته باشم تفاوت این دو روش را توضیح بدم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Tamirkaran.ir
                          سلام خدمت شما

اگه روش استاتیک به اینصورته منم همینجوری ساختم و 25 میلی آمپر برای LED میره با این تفاوت که من آند های هر

سط رو به هم وصل کردم و به ترانزیستور قدرت TIP127 و آی سی 74574 برای سطر و برای هر ستون از آی سی

UNL2803 و 74574 استفاده شده آیا با این قطعات و این جریانی که برای هر led وارد میشه میشه برای بیرون

استفاده کرد ؟؟؟؟

لطفا بیشتر راهنمایی کنید
                          شما ترانزیستو ر خوبی انتخاب کرده اید ولی چنانچه کل تابلو را رفرش میکنید جریان کافی به همه led ها نمی رسه و با روش رفرش کلی نمی تونید تابلوی آ فتاب دید بسازید البته عده ای با افزایش ولتاژ led ها سعی می کنن نور را زیاد کنند که این کار نتیجه خو بی نداره وبه شدت باعث پایین آمدن عمر led میشه

دیدگاه

سلام

ممنو دوست عزیز بابت اطلاعات مفیدتون

میگم الان برد کنترلر من کامل هستش الان بخوام از روش بلوک استفاده کنم برای اینکه از رفرش جزئی استفاده بشه

باید برنامه میکروی اصلی رو هم تغییر بدیم ؟؟؟؟ یا با استفاده از یک میکروی دیگه برای هر بلوک و اتصال میکرو به

قسمت درایور این عمل رو انجام داد ؟؟؟

ممنون از اینکه اطلاعاتتون رو در اختیار ما قرار میدید

دیدگاه

سلام خواهش می کنم شما لطف دارین من خودم هم در زمینه تابلو بسیار تازه کارم وخیلی از مطالب هم از اساتید این سایت یاد گرفتم
                              در مورد تغییر برنامه بله باید برنامه را تغییر بدین چون میکرو باید یک ماتریس 16*16 را رفرش کنه معمولا برای هر ماتریس 16* 16یک آی سی مگا32 قرار میدن و یک میکروی مرکزی هم برای کل تابلو که معمولا از مگا 64 استفاده میشه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X