اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چرا ژنراتور کمی ترمز می کند

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چرا ژنراتور کمی ترمز می کند

یادم است وقتی دینام دوچرخه را با دست می چرخاندم در هر دور که می چرخید یک ذره چرخاندنش مشکل می شد oo:

سالها بعد داور جشواره خوارزمی به من گفت ژنراتور مثل موتور نیست که با فشار یک انگشت بچرخد بلکه به نیروی خیلی بشتری نیاز دارد :sad:
    حتی میگفت بعضی مواقع ژنراتور قفل می کند :surprised:( البته منظورش از دست دادن روغن و اصطکاک نبود )

حال سوال اینجا است که این نیرو که نمی گذارد ژنراتور به سادگی بچرخد از چیست :

ایا ژنراتوری وجود دارد که اینطور نباشه چون من یه چیزای در موردش یادمه ولی منبع ندارم :question:
    نمیشه این ژنراتور را طراحی کرد :question:

پاسخ : چرا ژنراتور کمی ترمز می کند

سلام یه سری به تاپیک "ساخت ژنراتور بادی" بزن . دارن در همین رابطه ها صحبت میکنن.

وقتي همه نيروهاي جسمي و ذهني متمرکز شوند توانايي فرد براي حل مشکلات به طور حيرت انگيزي چند برابر مي شود .
    نرمن وينسنت پيل

دیدگاه

مثل اینکه شما تنها کلمه ترمز را خواندی :angry:
      و متوجه منظورمان نشدی
      مثال: به نظر خودم جریان مغناطیسی که در ژنراتور به وجود میاد مانع چرخش اسان می شود حال مثلا چرا در دینام در نصف دور، چرخش روان است و نصف دور دیگر مشکل. نمی دانم. ایا در ونراتور هم همینطور است :question:

دیدگاه

ببین ، وقتی شما داری دینام رو می چرخونی ، جریانی که از سیم پیچ عبور می کنه یک میدانی بوجود میاره مخالف میدان موجود ، که با بوجود آورنده خودش مخالفت می کنه .
        حالا چرا تو نیم دور اول به قول شما کار نمی کنه تو نیم دور دوم ، چون لحظه اول که شما می چرخونی سرعتت از 0 به حد ایده آل میرسه و چیزی احساس نمی کنی و بعدش که جریان عبوری زیاد بشه این مقاومت بیشتر میشه ،
        اگر شما 2 سر خروجی دینام رو باز بزاری ،آ‌یعنی مدارش بسته نشه خیلی راحت دینام میچرخه ، ولی هرچه صمرفش بیشتر بشه این مخالفت بیشتر میشه .
        بیشترین جریان هم هنگام اتصال کوتاهه ، می تونی 2 سرش رو به هم وصل کنی تا ببینی چقدر سخت میشه !
        متأسفانه اینایی که گفتم هم یک چیزایی از زمون قدیم یادم مونده بود گفتم و اگر بعداً دیدید اشتب گفتم مارو ببخشید .
        از این روش برای ترمز کردن هم استفاده میشه

دیدگاه

ببینیند انرژی نه خود به خود به وجود می اید نه خود به خود از بین میرود بلکه از حالتی به حالت دیگر تبدیل میشود
          خوب اگه یه لامپ 6 واتی رو به یه ژنراتور بدی چقدر انرژی گرمایی یا نوری تولید میکنه ؟
          خوب شما ایا میتوندی با مالیدن دستتون به هم این انرژی رو تولید کننید /؟
          حالا اگه بخواهید این انرژ رو دو برابر کنید یا باید سرعت دستتون زیاد بشه یه فشار بلا خره این انرژی خود به خود به وجود نیومده تو ژنراتور هم این انرژی خود به خود به وجود نمیاد
          برای یه لامپ 6 واتی با یه لامپ 12 واتی حتما نیرویی که میخواد تا راه بیفته فرق داره
          نمیدونم تونستم خوب توضیح بدم یا نه ؟ :cry2:
          اصلا یه چیز دیگه بگم کامل تر بفهمی
          اگه این قانون وجود نداشت به یه کار گر یه یه اسب یا یه حیوانی چیزی میزاشتن تو نیروگاه ها :mrgreen:
          تا یدونه متور رو با دستش بچر خونه بعد این برقشو به یه ایران بدن
          شاید یه کار گر بتونه یه لامپ 100 وات رو روشن کنه ولی اگه این لامپو بکنی 200 وات دیگه زورش نمیرسه :bye
          [move][img width=133 height=100]http://bargiri.persiangig.com/aks/0.306310001356499787_taknaz_ir.gif[/img][/move]

دیدگاه

سلام
            ببخشید اگر دیر شد
            روی این عکس کلیک کن

تو ژنراتور ها تا زمانیکه از خروجی اونها جریانی کشیده نشه ژنراتور بدون مقاومت حرکت می کنه (بقولی خلاص می چرخه ).

اون نیروی مقاوم هم که دوستان می گفتن همون نیرویی هست که زمان جریان کشی از ژنراتور با عامل گردش دهنده مقاومت می کنه .

امیدوارم مفید واقع بشه
            موفق باشید :smile:
            [left][move][b][color=green][size=11pt]ما می توانیم .
            ، همین ... *. * * *. * * * [color=re

دیدگاه

با تشکر از پاسخها
              حال سوالی که طرح می شود این است ایا در ژنراتورها هم اهنربای دائمی وجود دارد که باعث ترمز می شود یا به قول شما جریان مغناطیسی است :question:
              سوال دیگر اگر ژنراتور کار کند ولی مصرف کننده ای وجود نداشته باشد برق تولید شده کجا میره :question:
              اگر عکس ژنراتور هم دارید بگذارید
              ببینید اگر در تصویر دینام نگاه کنید در توضیحات نوشته به دلیل جذب اهنربا و قطعه اهن ترمز ایجاد میشه خوب اگر ما دو تا سیم پچ دیگر در بالا و پایین قرار بدهیم دیگر دینام به راحتی مچرخد
              یا اگر سیم پیچ ها را هشتا کنیم باز راحتر میچرخه تا اینکه کلا سیم پیچ را گرد بسازیم
              عجب اختراعی شد ترکوندیما

دیدگاه

سلام :smile:

ایا در ژنراتورها هم اهنربای دائمی وجود دارد که باعث ترمز می شود یا به قول شما جریان مغناطیسی است
                فکر میکنم بیشتر ژنراتورها از سیم پیچ برای تولید میدان مغناطیس استفاده میکنن نه آهنربای دائم
                فرق نمیکنه که میدان مغناطیسی رو آهنربای دائم بوجود آورده باشه یا یه سیم پیچ .
                هر چه جریانی که از ژنراتور عبور میکنه بیشتر باشه میدان مغناطیسی قویتری در استاتور تولید میشه که باعث میشه نیروی بیشتری برای غلبه به این میدان و ادامه چرخش روتور نیاز باشه

سوال دیگر اگر ژنراتور کار کند ولی مصرف کننده ای وجود نداشته باشد برق تولید شده کجا میره
                این سوالت رو با این سوال میشه جواب داد که برق یه باطری مثلا باطری ماشین وقتی که سیمی بهش وصل نیست کجا میره!؟
                جواب: دقیقا همونجایی میره که برق ژنراتور میره :mrgreen:

اگر عکس ژنراتور هم دارید بگذارید
                شرمنده :redface: ندارم

ببینید اگر در تصویر دینام نگاه کنید در توضیحات نوشته به دلیل جذب اهنربا و قطعه اهن ترمز ایجاد میشه خوب اگر ما دو تا سیم پچ دیگر در بالا و پایین قرار بدهیم دیگر دینام به راحتی مچرخد
                یا اگر سیم پیچ ها را هشتا کنیم باز راحتر میچرخه تا اینکه کلا سیم پیچ را گرد بسازیم
                برا تولید برق وجود میدان مغناطیس ضروریه حالا فرق نمیکنه که این میدان دائم باشه یا سیم پیچ.
                تو این ژنراتوری که شما گفتی بالاخره یا به سیم پیچ ثابت (استاتور) یا به سیم پیچ متحرک (روتور) باید یه ولتاژ DC وصل کنی که میدان مغناطیس که برا تولید برق نیازه رو
                تامین کنه و همین ولتاژی DC که شما به سیم پیچ وصل میکنی خودش همون آهنربای دائم رو میسازه که بقول شما باعث ترمز میشه :biggrin:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط majid sh
                  برا تولید برق وجود میدان مغناطیس ضروریه حالا فرق نمیکنه که این میدان دائم باشه یا سیم پیچ.
                  تو این ژنراتوری که شما گفتی بالاخره یا به سیم پیچ ثابت (استاتور) یا به سیم پیچ متحرک (روتور) باید یه ولتاژ DC وصل کنی که میدان مغناطیس که برا تولید برق نیازه رو
                  تامین کنه و همین ولتاژی DC که شما به سیم پیچ وصل میکنی خودش همون آهنربای دائم رو میسازه که بقول شما باعث ترمز میشه :biggrin:
                  شما یا منظورمان را متوجه نشدی یا سوال را پیچوندی
                  عرض کردم ( اصلا کار به ژنراتور نداریم . تنها دینام) در توضیحات نوشته چون اهن ربای روتور می خواهد هسته مرکزی سیم پیچ را جذب کند وقتی می خواهیم ان را بچرخانیم چون مثلا قطب s از هسته اهن دور میشه پس نیاز به نیرو دارد( ترمز ایجاد میشه ) حال اگر این سیم پیچ بجای اینکه دوتا باشد به صورت استوانه طراحی شود دیگر مثلا قطب s اهنربا به هر جهت چرخیده شود هسته اهنی وجود دارد پس دیگر ترمزی در کار نیست( مگر اینکه در هنگام مصرف برق ، سیم پیچ دینام نیز مثل سیم پیچ ژنراتور جریان مغناطیسی مخالف ایجاد کند)
                  22 بار بخوانی متوجه میشی منظورم چی بود :mrgreen:

دو سوال دیگر برقی که ژنراتور ( یا موتور برق. که جهت روشنای در شبهای که برق رفته از ان استفاده می کنند ) تولید می کند چه نوع برقی است می خواهم با ان موتوری را روشن کنم ( مثلا موتور کولر)
                  به این صورت که باید ژنراتوری تهیه کنم که بالاترین راندمان را جهت روشن کردن دو موتور (مثلا موتور کولر) را داشته باشد این ژنراتور در بازار با چه نامی به فروش می رسد
                  حال می خواهم یکی از ان دو موتور کولر، این ژنراتور را را بچرخاند
                  قدرتمندترین موتور و در عین حال کم مصرف ترین موتور ( در ابعاد موتور کولر) چه مشخصاتی دارد و در بازر به چه نامی است
                  لطفا نگید نمشه یک موتور، برق ژنراتور را تامین کند و ژنراتور هم برق موتور را :angry: خودم میدانم

دیدگاه

سلام

ای هواااااااااااااااااااااار بازم اون سوال تکراری که برای همه پیش میاد

توی لینک پایین تا این لحظه به این سوال 255 بار پاسخ داده شده و به نتیجه ای هم نرسیده و ایجاد کننده تاپیک هنوز قانع نشده

برای گرفتن پاسختون میتونید بین جواب ها تو این تاپیک مرور کنید .

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=27208.0;topicseen
                    اینم عکس یک ژنراتور با توان تولید 29 مگا وات ساعت

دیدگاه

............................................زیاد جوش نزن برا قلبت ضرر داره :mrgreen:
                      ............................................تازه من در هیچ کدام از پستام در مورد موتور دائمی حرف نردم گفتم شاید بشود ژنراتوری ساخت که اصطکاک نداشته باشه!!!! :redface:
                      ...............................................اخر ین سوالاتم هم در مورد خرید موتور و ژنراتور بود این سوالها را باید کجا طرح کرد تا جواب درست بدهند :angry:
                      ...............................................در مورد تاپیکی که معرفی کردی به زودی نظرم را میگم البته تو همان تاپیک :twisted:
                      .................................................. .راستی تصویری که گذاشتی مثل تصویر قبلی مستند نبود من شکل بیرونی ژنراتور را می خوام چیکار : :question: :question:

دیدگاه

سلام
                        درسته که مستند نبود اما راه دیگه ای جز کشیدن تصویر تو پینت برای اینکه بتونم توضیح بدم پیدا نکردم .
                        شما به بزرگی خودتون ببخشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X