اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت یک وات متر ساده و معمولی در حد توان های کوچک

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت یک وات متر ساده و معمولی در حد توان های کوچک

سلام.چندتا پروژه ای که برای وات متر از این جا وسایت های مختلف پیدا کردم همه وات متر های پیچیده ای بود در حد توان های بزرگ.که حتی توان راکتیو رو هم اندازه گیری میکنه.من یه وات متر معمولی میخوام که فقط ولتاژ و جریان و در هم ضرب کنه.خودمم هیچ شناختی ندارم.اگه کسی بلده برنامه اش و فایل پروتئوسش رو بذاره تا دانلود کنم.خیلی ممنون میشم.

پاسخ : ساخت یک وات متر ساده و معمولی در حد توان های کوچک

سلام
    برای یک وات متر خیلی مهمه که برای چه حدود توانی قراره طراحی بشه
    چند میلی وات یا چند وات یا چند ده وات
    مسئله بعدی اینکه خوندن ولتاژ مشکلی نداره ولی خوندن جریان یکم مکافات داره یا خرج داره!یکی از این دوتا!یا خرج یا مکافات
    خرجیش اینه که باید بری دنبال سنسورای جریان که یکم گرونن(اثر هال)
    یا اینکه باید یه مقاومت کم بذاری ولتاژ دو سرش رو تقویت کنی بعد اون رو بخونی(این یعنی مکافات مخصوصا برای کسی که آشنایی زیادی هم نداره)
    مسئله مهم بعدی اینکه قراره برای توان دی سی استفاده بشه یا AC
    همه اینا باید لحاظ بشه و شرایط رو تحت تاثیر قرار میده

دیدگاه

سلام خسته نباشید دوستان همیشه همراه من
      اگه ممکنه یه لطفی کنیدو منوهم راهنمایی کنید
      من یک وات متر خیلی ساده dc با ولتاژ ورودی 12 ولت و جریان حداکثر 500میلی آمپر میخوام
      البته یک توضیح رو هم بدم که میخوام مدار مقدار وات مصرفی رو بصورت تقریبی با استفاده از لامپ های LED روی یک جعبه نشون بده ! یعنی اینکه اگه مثلا وسیله من بین نیم وات تا یک وات مصرف کنه لامپled اولی سبز روشن بشه اگه بین 1 الی 2 وات مصرف کنه لامپ سبز دومی روشن بشه - اگه بین 2 تا 3 وات مصرف کنه لامپ سبز سومی روشن بشه ! اگه بین 3 تا 4 وات مصرف کنه لامپ چهارم که زرد رنگه روشن بشه! اگه بین 4 تا 5 وات مصرف کنه لامپ زرد پنجمی رون بشه! و در نهایت اگه بین 5 تا 6 وات مصرف کنه (حداکثر مقدار مصرف) لامپ LED ششمی که قرمز رنگ هست روشن بشه!
      البته به سادگی و راحتی ساخت مدارهم توجه داشته باشم!

دیدگاه

سلام
        به خاطر این مدار شما روی dc 12v کار میکنه زیاد سخت نیست
        اگر با میکرو بخواهید کار کنه اول با مقسم ولتاژ مقاومتی ولتاژ رو
        تا حدود 4 ولت کم میکنی (مثلا با یه مقاومت 1کیلو و 3 کیلو)
        بعد این ولتاز رو با adc می خونید
        برای جریان هم باید یه مقاومت کوچک (0.5 اهم 1 وات) با مدار سری کنی
        و افت ولتاژ اون رو با یه دونه پ-امپ تقویت کنی
        با این داده ها هم به راحتی میتونی توان رو محاسبه کنی

اگر فقط با قطعات الکترونیکی بخوای انکارو بکنی(بدون میکرو ) یکم کارت سخت تر میشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ehsanbagheri
          برای جریان هم باید یه مقاومت کوچک (0.5 اهم 1 وات) با مدار سری کنی
          و افت ولتاژ اون رو با یه دونه پ-امپ تقویت کنی
          سلام
          مهندس میشه 1مدار یا شماتیک بزارید ، چطور میشه اینکارو عملی به کار بگیریمش!!!
          وقتي گريبان عدم با دست خلقت مي دريد/وقتي ابد چشم تو را پيش از ازل مي آفريد/وقتي زمين ناز تو را در آسمانها مي کشيد/وقتي عطش طعم تو را با اشکهايم مي چشيد/من عاشق چشمت شدم ، نه عقل بود و نه دلي/چيزي نمي دانم از اين ديوانگي و عاقلي/يک آن شد اين عاشق شدن ، دنيا همان يک لحظه بود/آن دم که چشمانت مرا از عمق چشمانت ربود/وقتي که من عاشق شدم شيطان به نامم سجده کرد/آدم زميني تر شد و عالم به آدم سجده کرد /بودم و چشمان تو ، نه آتشي و نه گلي/چيزي نمي دانم از اين ديوانگي و عاقلي/.

دیدگاه

ببخشید بنظر شما وات متر ساده دیجیتالی کم توان جمع و جور آماده تو بازار هست که بتونم بخرم و نیازی به ساختش با این همه دنگ و فنگ نداشته باشم؟؟؟؟
            من دماسنجهای دیجیتالی آماده قبلانا خریدم و اندازشون کوچکتر یا درحدود یک قوطی کبریته پایین هم یک نمونه عکسشو گذاشتم!!!

البته این عکس یک ولتمتره که آمپرمترشم هست!!!!

اگه یک وات متر ساده هم تو اون اندازه ها باشه دیگه عالی میشه!!!
            بنظرتون هست اینطور چیزی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

مرسی

دیدگاه

من دیشب پاسخ دادم ولی نمیدونم چرا حذف شد... :angry:
              حالا که تو انجمن PIC پرسیدی احتمالا به این میکرو واردی... خودت با دوتا از ورودی های آنالوگ جریان و ولتاژ رو بخوان و بعد هم روی سون سگمنت نمایش بده...
              اگر از تاپيکي بدتون مياد...
              اگر با استارتر تاپيکي مشکل دارين...
              اگر خواستين تاپيکي فراموش بشه...
              ...بگين که
              [glow=red,2,300]من تو اون تاپيک پستي ارسال کنم.[/glow]

دیدگاه

مرسی از اینکه شما بنده رو لایق پاسخ می دونید!!! نه اصلا هم میکرو بلد نیستم بهمین خاطر گفتم مدار آماده باشه و دنگ و فنگ ساختش نباشه!!!! و دلیل اینکه اینجا پرسیدم این بود که دیدم با موضوع درخاستی من در ارتباطه!!!
                ببین منتقد جان من ولت متر و آمپرمتر و دماسنج پانلی (نمونه شکل بالا)دیدم اما بدنبال یک واتمتر پانلی آماده هستم که توان کمی هم داشته باشه!!ولتاژش 12 ولت و واتش هم 5وات بیشتر نیاز ندارم!!!

دیدگاه

سلام.
                  شما برای AC میخواین یا DC ؟
                  مورد بعدی که مهمه اینه که عزیزجان! اینجا انجمن الکترونیک هست! اگه بخوای وسیله ی الکترونیکی رو درست بکنی، این انجمن میتونه بهت کمک خوبی بکنه.اما برای پیدا کردن یه وسیله،درصد کمتری روی کمک این انجمن حساب بکن.
                  الان اگه شما همین وات متر رو به حالت DC بخواین، درست کردنش کار نصف روز هست! واسه AC یه خرده محاسبات میخواد که اون هم باز چیز سختی نیست.
                  با یه سنسور جریان ACS712 جریان عبوری رو بخونین.با یه مدار مقسم ولتاژ مقاومتی و ADC هم ولتاژ رو بخونین.نتیجه رو به فرم واقعی ولتاژ و جریان تبدیل کنین و تو هم ضرب کنین و تمام! بقیه ش هم میشه جینگول بازی :mrgreen: نمایش تو 7-seg و...

دیدگاه

داداش شاهرخ خودم سلام
                    بابا بازم گلی به گوشه جمال شما که یک جواب درست حسابی گفتی !! مرسی
                    آره ولتاژ من همونطور که قبلا عرض کردم DC هست.ولی چون رشته ن برق قدرته و خیلی وقته که که چون کارم توی وسایل پزشکیه خیلی وقت نکردم که دوباره روی برق و الکترونیک کار کنم و اکثر مطالبم یادم رفته!!
                    من خودم بچه شهرستانهای آذربایجانم و قبلانا که تهران بودم توی پاساژ امجدی و عباسی و محله های اطرافش از شیر مرغ و تا جون آدمی زاد پیدا کردم. اما الان دسترسی به تهران ندارم .چون خیلی هم الکترونیک بلد نیستم خاستم بدونم وات متر پنلی(تابلویی) توی تهران شما دیدید قبلانا آمپرمتر و ولتمترشو دیدم ولی وات متر شو الان لازم دارم.

راستی همینیی که مدارشو گفتی میتونی عکسشو یا دیاگرامشو بذاری آموزش بدی؟؟

بازم ار لطفی که کردی و جواب دادی ممنونم

با احترام "پنام
                    "

دیدگاه

به به...ایندی اولدوخ قارداش... حیف اولسون اسلام اجازه ورمیر بوجور دانیشاخ!!!

خب...بسه...بزنیم کانال1!!

الان توضیحات بالا رو که نوشته بودین خوندم، اگه میخواین ساده باشه و طبق توضیحاتی که دادین؛ این مدار رو میشه بدون میکرو هم درست کرد وبا یه سنسور ACS712 و مبدلADC خارجی مثل ADC0808 و یکی دوتا گیتهای منطقی درستش کرد.یا از مدارات پ-امپ (مقایسه کننده) استفاده کرد.مخصوصا که میخوای نتیجه با LED نشون داده بشه.
                      انتخاب با شماست...

دیدگاه

سلام قارداشیم
                        سنه من قوربان نار کسرم... آلله سنی ساخلاسین :wow:
                        .
                        .
                        داداش واسم فقط سادگیش خیلی مهمه!! هم از نظر ساختش و هم از نظر پیداشدن قطعاتش!!
                        با عقل ناقصم فکر میکنم که LED راحت تر از بقیه باشه . حالا اگه نظر شما هم همین باشه اگه بقیه شو هم بیان فرمایید که منت سرم میزارین.
                        سعی کنید خیلی خیلی ساده باشه و مدارش کوچ و جمع و جور باشه. سایز برد هم به اندازه 3×3 سانت باشه خوبه!!

بی نهایت از شما ممنونم داداش شاهرخ

دیدگاه

ارادتمندیم...
                          خب اون چیزی که من به ذهنم میرسه اینه که با یه سنسور ACS712 جریان رو بخونیم.خروجی این سنسور آنالوگ هست و با افزایش جریان عبوری از سنسور، ولتاژ خروجی سنسور هم افزایش پیدا میکنه.
                          حالا خروجی رو میدی به 4-5 تا پ امپ.(هر تعداد خروجی که دلخواهت هست) و با پ امپ مقایسه کننده درست میکنی.(مدار مقایسه کننده با LM324 یا LM358رو سرچ بزن) حالا هروقت خروجی از مقدار تنظیم شده ی مدار مقایسه کننده بیشتر شد، خروجی مقایسه کننده فعال میشه.
                          فقط این حالت یه ایراد کوچولو داره،خروجی هایی که نشون دهنده ی مصرف کمتر هستن، با افزایش مصرف و روشن شدن LED بعدی، روشن میمونه.مگر اینکه یه خورده تغییرات توش بدیم که باز اشاره ای داره به فرآیند جینگول بازی! :mrgreen:

دیدگاه

ساده ترین راهش استفاده از آی سی 7107 که مخصوص مولتیمتر هست قیمت چینیشم 2 هزار تومنه.
                            یه آی سی مبدل آنالوگ به دیجیتال که خروجیشو میتونه روی ال سی دی یا سون سگمنت نشون بده.
                            با این قطعه میتونید مقاومت سری رو طوری انتخاب کنید که ولتاژ روش نسبتی از ضرب ده با توانتون باشه رو بخونید
                            مثلا ولتاژ شما 12 ولت ثابته اگه یه مقاومت 120 میلی اهمی با خروجی سری کنی با جریان 1 آمپر
                            روش 120 میلی ولت افت ولتاژ داری که میشه همون 12 وات شما یا با نیم آمپر 60 میلی ولت رو داری که میشه همون 6 وات شما
                            درباره راه اندازیشم با سون سگمنت تو اینترنت بگرد نمونه زیاده تو دیتاشیتشم توضیحات کامل داده. :mrgreen:

دیدگاه

درمورد پاسخ داداش شاهرخم عرض کنم که اتفاقا اگه چراغ های قبلیش روشن بمونه بهتره و نیازی به تغییر دادنش نیست!!!(اگه بتونی یک مداری هم با دستهای مبارکت رسم کنی و بذاری اینجا که یه عمر شرمندم میکنی داداشم) :mrgreen: :rolleyes: :cry2: :wow:
                              در مورد پاسخ دوست عزیزم شورک جان هم بعد سلام و تشکر عارضم که راه کارت انصافا خیلی محشره !! اما همونطور که خود شما هم اشاره فرمودین یه مشکل کوچیک داره و اونم اینه که ولتاژ ورودیش همیشه ثابت نیست و با کم شدن میزان شارژ باتری ولتاژ ورودی هم کاهش پیدا مینه که اونم تاثیر مستقیم در توان محاسباتی داره!!!(درسته یا اشتباه میکنم لطفا تصحیح بفرمایید)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X