اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مداری جهت تقویت نور LED ها برای تابلوروان معرفی کنید

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مداری جهت تقویت نور LED ها برای تابلوروان معرفی کنید

سلام

یه جایی خوندم برای اینکه از LED ها بهترین شدت نور رو داشته باشید باید از مدار های تقویت نور LED استفاده

کرد ولی هرچی توی اینترنت گشتم به نتیجه ای نرسیدم و اینو بگم که این مدار رو برای تابلوروان می خوام

پاسخ : مداری جهت تقویت نور LED ها برای تابلوروان معرفی کنید

چون شما مالتی پلکس می کنی ، مقداری از نور از دست می ره
    من در قدیم از ولتاژ 12 برای ترانزیستورهای تقویتی استفاده می کردم و بدون مشکل کار می کرد
    ولی به محض اینکه میکرو نویز می گرفت و قاطی می کرد ، ممکن بود یک ردیف روشن بمونه که موجب سوختن LED های اون ردیف می شد

دیدگاه

خوب اگه تعداد LED ها ی هر ردیف زیاد باشه چی ؟؟؟؟

الان من توی هر ردیف 128 عدد LED دارم با این تعداد هم آیا LED ها به نقطه سوختن می روند ؟

دیدگاه

مسئله اینجاست که تمام این LED ها با هم موازی هستند و ولتاژ کلشون نهایت 2 یا 3 ولت هستش ولی نیاز به جریان زیادی دارند
        وقتی ولتاژ بالاتر بهشون داده بشه در صورتی که به صورت لحظه ای نباشه مسلما می سوزند .
        اگه هزینه براتون مسئله ای نداری برای تک تک LED ها از آی سی لچ استفاده کنید
        نتیجه با حالت معمولی غیر قابل مقایسه هست

یکی از تابلوهام را من اینجوری ساختم الان حدود 7 8 ساله داره کار می کنه بدون یک دونه سوخت LED ولی بقیه اکثرا اذیت می کرده و فروشگاه ها آوردن پایین

دیدگاه

سلام خدمت شما

میشه روش اتصال به آی سی لچ رو برام توضیح دهید و روی شکل نشون دهید ؟؟؟

با استفاده از این آی سی میشه تابلو های روز دید طراحی کرد ؟؟؟

والا اگه بخوام از لچ برای هر LED استفاده کنم چیزی نزدیک به 4100 تا آی سی لچ احتیاج داریم

چون تابلوی من 128ستون * 32 سطر داره و چیزی در حدود 4100 تا LED

راه دیگه ای برای صرفه جویی در مصرف آی سی و هزینه وجود نداره ؟؟؟

ممنون از راهنمایی شما

دیدگاه

اونجوری LED با حداکثر نورش روشن می شه که اگه نورش خوب باشه تو روز هم می شه به راحتی دید

اگه لچ 8 بیتی استفاده کنی یعنی به 512 آی سی نیاز داری نه 4100 تا

چرا راه های دیگه ای هم هست ولی منطقی ترینش همین لچ هست

دیدگاه

سلام دادا.
              معمولاً تابلوهای دید در روز رو اینطوری میسازن. یعنی برای هر led یه lach . اما برای تابلوهای معمولی مقرون به صرفه نیست.
              بهتره تابلو رو به ابهاد کوچک مثلاً 16*16 تقسیم کنی.
              مثلاً یه تابلوی 16 * 128 رو به 8 بلوک تقسیم میکنی. برای هر بلوک یه لچ و دیکودر میزاری. ستون اول رو فعال میکنی و دیتای مربوط به هرستون رو میریزی روی باس. و الی آخر. اگه متوجه نشدی بگو تا دقیق تر بگم.
              موفق باشی.
              تشکر لازم نیست!

دیدگاه

سلام

با تشکر از شما

بله دقیق تر بگید . فقط یه چیزی بگم شما که میگید به بلوک تبدیل کنم ماتریکس رو نیازی نداره به کد میکرو کنترلر

تغییر ایجاد بدیم ؟؟؟

چون من سورس این تابلو رو در اختیار ندارم و فقط فایل هگز این تابلو رو در اختیار دارم

در مورد آی سی 8 بیتی چند نمونه معرفی کنید

لطفا کامل توضیح بدید اگه هم PCB اماده دارید اگه لطف کنید قرار بدید ممنون میشم تابلوی من برای آند مشترک

طراحی شده

با تشکر

دیدگاه

سلام داد.
                  pcb رو خودت باید زخمتشو بکشی. من فقط کمک معنوی میکنم!
                  خوب بذار بگم اول دلیل کم شدن نور تابلو بخاطر چیه.
                  اولین دلیل میتونه مربوط به درایور باشه. اگه درایور نتونه جریان لازم رو به led ها برسونه طبیعتاً نور کم میشه.
                  دومین دلیل طول زیاد تابلو هست. مثلاً در یه تابلوی 16*128 که بصورت ستونی اسکن میشه مدت زمان روشن بودن به خاموش بودن led برابر 128/1 هست که منجر به کاهش شدید نور میشه. حالا هر اندازه این زمان کمتر شه نور هم بهتر میشه. مثلاً در یه بلوک 16*16 این زمان به 16/1 میرسه که نور خیلی خوبی هم داره.
                  برای این کار شما باید طول تابلو رو در چند قسمت در نظر بگیری. (من خودم در تابلوهام از از بلوک های 16*32 استفاده میکنم و تا 48 هم بد نیست)
                  بعد برای هر بلوک یه لچ بذاری. (البته به 2تا لچ نیاز داری چون لچ ها معمولاً 8 بیتی هستند و عرض تابلوها معمولاً 16 بیتی)
                  پس تا اینجا برای یه تابلوی 128 تایی 4 تا بلوک 32 تایی میذاریم. در ضمن هر یک از این بلوک ها یه دیکودر جداگانه هم داره. حالا برای آدرس دهی و دیتا دادن شما ابتدا ستون اول تمام بلوک ها رو انتخاب میکنید و سپس دیتاهای هر بلوک رو با آدرس دهی روی تابلو میریزید و این کار رو برای 32 ستون انجام میدی و ..............
                  موفق باشی.
                  تشکر لازم نیست!

دیدگاه

پاسخ : مداری جهت تقویت نور LED ها برای تابلوروا&#16

سلام

ممنون از توضیات کامل شما .

فقط یه چیز دیگه !!!! تایلوی من بصورت کلی رفرش رو انجام میده و 128 ستون و 32 سطر داره آیا میشه چون رفرش

بصورت کلی هستش ماتریکس رو بصورت بلوک انتخاب کرد با این روش شما و استفاده از لچ

در ضمن برای این مدار ستون از آی سی ULN2803 و 74574 و برای سطر هم از ترانزیستور TIP127 استفاده شده و

برای هر LED جریان 25 یلی آمپر جریان تولید میشه با این تفاسیر شدت نور دهی برای این تابلو به چه صورت می

باشد ؟؟

ممنون از راهنمایی خوب شما

دیدگاه

سلام دادا.
                      تایلوی من بصورت کلی رفرش رو انجام میده
                      منظور شما رو از رفرش کلی نمیدونم. اگه منظورتون روس استاتیک باشه که باید به ازای هر ستون 8 تایی یه لچ داشته باشید! و اینگونه تابلوها نور بسار خوبی دارن.
                      اگه هم منظورتون رفرش کل 128 ستون در یک پریود باشه که همین باعث کم نور شدن تابلو هست و بایست به 4 بلوک تقسیم شه.
                      موفق باشید.
                      تشکر لازم نیست!

دیدگاه

من دقیق متوجه نشدم

الان شما برای تابلوتون از چه رفرشی استفاده میکنید ؟؟؟ کل تابلو رو رفرش میکنید یا هر بلوک رو رفرش میکنید ؟؟؟

لطفا در مورد اتصال لچ ها هم توضیح دهید بنده یکمکی مبتدی هستم توی این راه . مرسی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X