اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تغذیه سوئیچینگ با ولتاژ ورودی منفی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تغذیه سوئیچینگ با ولتاژ ورودی منفی

من می خوام یه منبع بسازم که ورودی اون ولتاژ -48 ولت بدون محدودیت جریان هستش و خروجی اون -20 ولت 1 امپر -48 ولت 500میلی آمپر -90 ولت 200 میلی آمپر و +3.3 ولت 3آمپر که توانش در حدود 72 وات میشه به نظر شما توپولوژی flyback جواب می ده و کدوم IC بهتره ؟ :rolleyes: :nerd:

پاسخ : تغذیه سوئیچینگ با ولتاژ ورودی منفی

نوشته اصلی توسط samse
    من می خوام یه منبع بسازم که :
    ورودی: ولتاژ -48 ولت بدون محدودیت جریان
    خروجی 1: -20 ولت 1 امپر
    خروجی 2: -48 ولت 500میلی آمپر
    خروجی 3: -90 ولت 200 میلی آمپر
    خروجی 4: +3.3 ولت 3آمپر
    توانش در حدود 72 وات میشه به نظر شما توپولوژی flyback جواب می ده و کدوم IC بهتره ؟ :rolleyes: :nerd:
    سلام دایی جان
    عذر می خوام شکل سوالتو کمی تغییر دادم!
    با فلایبک میشه اما نمی دونم چرا می گی منفی؟!
    چون فلایبک ایزوله است و اصلا منفی و مثبت بودن اهمیتی نداره. یعنی وقتی ورودی و خروجی های از هم ایزوله باشند پولاریته بی اهمیت میشه و حالت نسبی پیدا می کنه.
    به هرحال می تونی با آی سی UC3843 بسازیش.
    اما یه مشکل کوچیک اینه که فقط یکی از خروجی ها رو می تونی رگوله کنی و ولتاژ بقیه خروجی ها دقیق نخواهد بود.
    مثلا اگه فیدبک رو از خروجی 3.3 ولت بگیری. بقیه خروجی ها بیشتر از 15 درصد خطای ولتاژ خواهند داشت.
    مگر اینکه بار خروجی 3.3 ولت کاملا ثابت باشه. یعنی همیشه دقیق 3 آمپر بکشه. در اینصورت بقیه خروجی ها دقت خوبی خواهند داشت.
    مدار نمونه ای که می تونی ازش الهام بگیری مدار زیره:
    http://www.khazama.com/project/smps
    به این مدار هر تعداد دلخواه می تونی ثانویه اضافه کنی.
    با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

مرسی دایی جان
      یه سوال من برا اینکه بتونم دوتا از خروجی ها رو رگوله کنم مثلا دو تا ولتاژ 3.3و-20 رو چیکار باید بکنم تو یه سایتی خوندم که تقسیم ولتاژی از خروجی ها رو به فیدبک وصل کنیم میشه این نکته به نظرتون درسته؟ من خودم فکر می کنم اگه بارهای خروجی به نسبت مساوی تغییر نکنن کل رگولاسیون به هم می خوره.
      یه مسئله ای که هست اینکه قیمتش باید حداقل باشه برا همین اگه هم بخوام برا اون دوتا یه مدار جدا بدون ایزولاسیون قرار بدم (مثلا lm2576hv) تو این مورد هم با ورودی منفی مداری ندیدم که خروجی مثبت بتونه بده البته قبلا هم که نوشته بودم ورودی منفی این مورد ذهنم رو مشغول کرده بود که اشتباهن برا حالت ایزوله هم این رو نوشتم

دیدگاه

دمت
        3.3 ولت که خودش با فیدبک رگوله میشه. 20 ولت رو هم که براحتی می تونی با LM317 رگوله کنی. بقیه هم که رگوله نیستن.
        روش تقسیم مقاومتی هم خطا داره و هیچوقت نمیشه دوتا ولتاژ رو باهم رگوله کرد.
        البته توی منابع فوروارد مثل منبع PC رگولاسیون خروجی های بدون فیدبک بهتره ولی هزینه و پیچیدگی بیشتره.
        فعلا ارزونترین و ساده ترین منبع قابل ساخت همینه.

با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

دایی خیلی ممنون از راهنمایی هات

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X