اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سیم 2.5 چند آمپر میده؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سیم 2.5 چند آمپر میده؟

سلام خدمت دوستان عزیز
    میخواستم بدونم سیم 2.5*3 (با شیلد مسی،ضرح)حداکثر چند آمپر میده؟
    این سیم بصورت موازی چند کامپیوتر با تجهزات اضافی مثل اسکنر و چاپگر و مودم و غیره ،جواب میده؟

با تشکر

پاسخ : سیم 2.5 چند آمپر میده؟

سلام
    تو دمای اتاق این سیم 21 آمپر میده هرچی دما بیشتر بشه جریان کمتری باید ازش بکشی. یه جدول ضریب تصحیح داره برا دماهای مختلف. مثلا اگه دما شد 35 درجه تا حدود 18 آمپر و اگه شد 15 درجه حدود 23 آمپر میشه کشید. شما ببین توان کل تجهیزاتت چقدره جریان مورد نیاز رو محاسبه کن.
    Goodbye

دیدگاه

میشه یکی ماهیگیری این کار را یاد بده مثلا یک نرم افزار ساده که بشه راحت با اون حداکثر تحمل جریان سیم را حساب کرد
      کسی که به کشورش به درستی خدمت کند،نیازمند تکیه به خاطره ی گذشتگانش نخواهد بود
      ولتر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط deremel400
        میشه یکی ماهیگیری این کار را یاد بده مثلا یک نرم افزار ساده که بشه راحت با اون حداکثر تحمل جریان سیم را حساب کرد
        راستش نمی دونم چنین نرم افزاری وجود داره یا نه و شاید هم اصلا لزومی نداره باشه. چون قضیه خیلی پیچیده نیست و با داشتن یک جدول موضوع حله. خب یک نرم افزار چه جوری میخواد حداکثر تحمل جریان سیم رو اندازه بگیره؟ جز اینکه باید مهمترین چیز که همون سطح مقطع سیم هست رو بهش بدیم؟ وقتی این دوستمون می پرسه حداکثر جریانی که سیم 2.5 میتونه تحمل کنه چیه یعنی حداکثر جریانی که یک سیمی که سطح مقطعی به اندازه ی 2.5 میلی متر مربع داره چنده. همینطور سیم نمره 4 یعنی سطح مقطع 4 میلی مترمربع و الی آخر. پس حالا فقط کافیه 1 صفحه کاغذ داشته باشیم و نمره های سیم ها رو بنویسیم و جلوش جریان مجازش رو بنویسیم. همین.
        لینک زیر 4صفحه از کتاب دکتر کلهر رو گذاشتم
        http://powers.persiangig.com/other/Jaryane-Mojaz.rar
        جدول 5-1 رو نگاه کن اون جوابی که من به این دوستمون دادم با توجه به این جدول بود. رفتم سیم 2.5 رو پیدا کردم بعد از قسمت "جریان مجاز تا سه سیم در لوله" عدد 21 آمپر رو دراوردم. جدول ضریب تصحیح هم برای دماهای مختلف پایینش هست.
        البته جناب blueray-ir اینو در نظر بگیر که نباید به این جریان نزدیک باشی مثلا مقدار 15 آمپر برای سیم 2.5 به صورت دائم مناسب هست. چون بارتون مقاومتی خالص نیست و نمیشه فقط با توان مصرفی دستگاهها بگیم چه جریانی مصرف میکنند. چون معمولا مقداری توان راکتیو مصرف میکنند که باعث کشیدن جریان اضافی میشه. مثلا اگه یه دستگاهی داریم که 220 وات (watt) هست و چون ولتاژ 220 ولت هست نمیشه بگیم درنتیجه 1 آمپر داره میکشه. مثلا اگه ضریب توان این دستگاه (cos phi) برابر 0.8 باشه اونوقت 1.25 آمپر میکشه در حالی که توان مصرفی همون 220 وات هست!
        Goodbye

دیدگاه

نوشته اصلی توسط powers
          راستش نمی دونم چنین نرم افزاری وجود داره یا نه و شاید هم اصلا لزومی نداره باشه. چون قضیه خیلی پیچیده نیست و با داشتن یک جدول موضوع حله. خب یک نرم افزار چه جوری میخواد حداکثر تحمل جریان سیم رو اندازه بگیره؟ جز اینکه باید مهمترین چیز که همون سطح مقطع سیم هست رو بهش بدیم؟ وقتی این دوستمون می پرسه حداکثر جریانی که سیم 2.5 میتونه تحمل کنه چیه یعنی حداکثر جریانی که یک سیمی که سطح مقطعی به اندازه ی 2.5 میلی متر مربع داره چنده. همینطور سیم نمره 4 یعنی سطح مقطع 4 میلی مترمربع و الی آخر. پس حالا فقط کافیه 1 صفحه کاغذ داشته باشیم و نمره های سیم ها رو بنویسیم و جلوش جریان مجازش رو بنویسیم. همین.
          لینک زیر 4صفحه از کتاب دکتر کلهر رو گذاشتم
          http://powers.persiangig.com/other/Jaryane-Mojaz.rar
          جدول 5-1 رو نگاه کن اون جوابی که من به این دوستمون دادم با توجه به این جدول بود. رفتم سیم 2.5 رو پیدا کردم بعد از قسمت "جریان مجاز تا سه سیم در لوله" عدد 21 آمپر رو دراوردم. جدول ضریب تصحیح هم برای دماهای مختلف پایینش هست.
          البته جناب blueray-ir اینو در نظر بگیر که نباید به این جریان نزدیک باشی مثلا مقدار 15 آمپر برای سیم 2.5 به صورت دائم مناسب هست. چون بارتون مقاومتی خالص نیست و نمیشه فقط با توان مصرفی دستگاهها بگیم چه جریانی مصرف میکنند. چون معمولا مقداری توان راکتیو مصرف میکنند که باعث کشیدن جریان اضافی میشه. مثلا اگه یه دستگاهی داریم که 220 وات (watt) هست و چون ولتاژ 220 ولت هست نمیشه بگیم درنتیجه 1 آمپر داره میکشه. مثلا اگه ضریب توان این دستگاه (cos phi) برابر 0.8 باشه اونوقت 1.25 آمپر میکشه در حالی که توان مصرفی همون 220 وات هست!
          من یکی دیگه از پستهای شما را در این انجمن دیدم این نرم افزار DUCABبه نظر مناسب میاد فقط لینک دانلودی که داده بودید در اون پست برای این نرم افزار کار نمیکرد لطفا یه لینک جدید بدید .
          اون لینک جدول بالا هم کار نمیکنه
          کسی که به کشورش به درستی خدمت کند،نیازمند تکیه به خاطره ی گذشتگانش نخواهد بود
          ولتر

دیدگاه

دوست عزیز هر دو لینک سالمند. احتمالا آنتی ویروس شما آویرا باشه؟ من یه زمانی آویرا داشتم سایت پرشنگیگ رو کلا مسدود میکرد. احتمالا از تنظیمات نرم افزار امنیتی شماست.
            بعد تا اونجایی که بنده اطلاع دارم ducab برای محاسبات کابل هست نه سیم.
            این لینک سالمه می تونید خودتون ببینید که به کارتون میاد یا نه :
            http://powers.persiangig.ir/other/Ducab.rar
            اگه هنوزم فکر میکنید لینک خرابه برید به سایت اصلیش ثبت کنید بعد دانلود کنید http://www.ducab.ae/ducab
            اگه دنبال محاسبات کابل هستید که قضیه یه چیز دیگه ست علاوه بر ducab می تونید دنبال نرم افزار cable sizing هم بگردید اسم یکی از این نرم افزارا gencalc هست
            به هر حال من برا سیم چیزی سراغ ندارم اگه شما پیدا کردید به منم خبر بدید
            Goodbye

دیدگاه

دوست عزیز ducab محاسباتش برای کابل با روکش pvc نیست
              راستی اگه نرم افزارش هم نداشته باشی تو سایتش فکر کنم بتونی آنلاین محاسبه کنی...
              اما محاسبات کابل سخت نیست فقط مشکل اینه که کتاب ها چرت پرت زیاد می نویسند وآدم رو دچار اشتباه می کنند مثلا جداول وسترمان می گه فرمولات محاسبات افت ولتاژ برای بالای 15 متره اما کتاب کلهر دو متر هم حساب کرده یعنی سعی نکرده یک ذره مثالشو به عمل نزدیک کنه
              من خودم یک برنامه برای محاسبه کابل نوشتم کاملش کنم می زارم دوستان استفاده کنند...
              هرگاه زندگی را جهنم دیدی, سعی کن پخته بیرون آیی, سوختن رو همه بلدند

دیدگاه

بهترین منبع که میشه بهش استناد کرد نشریه 110 سازمان برنامه و بودجه است
                رجوع به این نشریه که توی اینترنت هم فایل ش وجود داره مشکل شما رو به طور کامل حل می کنه

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

استانداردش 21 آمپر در دمای 25 درجه سانتیگراد هستش
                  ولی من با کابل 2.5*3 تا 50 آمپر هم کشیدم
                  تا نگاه میکنی وقت رفتن هست + ناگهان چه زود دیر میشود = تشکر یادت نره!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ali98916
                    استانداردش 21 آمپر در دمای 25 درجه سانتیگراد هستش
                    ولی من با کابل 2.5*3 تا 50 آمپر هم کشیدم

این جدول کابل ها

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

اینم جدول سیم ها

دیدگاه

هر کامبیوتر 1000وات برق مصرف می کند +طول مسیر + تجهیزات اضافی بهتر از سیم 3*4استفاده کنی تا همه جور هزینه ای بیاد بایین
                        :agree:
                        people with skills work for people with ideas

دیدگاه

نوشته اصلی توسط helper
                          هر کامبیوتر 1000وات برق مصرف می کند
                          گفته شما هیچ سند علمی نداره
                          در ضمن توان مصرفی کامپیوتر هم اینقدر نیست

نوشته اصلی توسط helper
                          بهتر از سیم 3*4استفاده کنی تا همه جور هزینه ای بیاد بایین
                          :agree:
                          سیم نمره 2.5 الان حدود توپی 33 ت قیمت داره
                          سیم نمره 4 حدود 50 ت
                          استفاده از سیم با مقطع 4 چطوری هزینه اولیه رو پایین میاره

دیدگاه

شما توسط یک اومتر و قانون ساده وات کامبیوتر را بدست می آرید
                            ثانیا باید هزینه داکت کشی کابل کشی تلفات مسیر حمل ونقل عمر کار امکان کسترش کار برای آینده
                            را حساب کنید
                            آنوقت حرف را بی اساس جلوه بدید
                            و اگه مسیر داخل کاره میتونید از سیم 4*1 استفاده کنید
                            people with skills work for people with ideas

دیدگاه

نوشته اصلی توسط helper
                              شما توسط یک اومتر و قانون ساده وات کامبیوتر را بدست می آرید
                              ثانیا باید هزینه داکت کشی کابل کشی تلفات مسیر حمل ونقل عمر کار امکان کسترش کار برای آینده
                              را حساب کنید
                              آنوقت حرف را بی اساس جلوه بدید
                              و اگه مسیر داخل کاره میتونید از سیم 4*1 استفاده کنید
                              بوسیله اومتر (درستش اهم متره ) نمیشه وات رو اندازه گرفت مقاومت رو میشه اندازه گرفت
                              هزینه هایی که فرمودید فقط داره قیمت رو بالا می بره
                              پس کو کاهش هزینه ها

ببخشید ولی حرفهای شما هیچ سند علمی نداره
                              اگه داره یکی شو اثبات کن

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X