اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ISD25120 و سیگنالهای DTMF

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ISD25120 و سیگنالهای DTMF

دوستان سلام.
    یه موردی به ذهنم رسیده ولی نمیدونم عملی هست یا نه . آیا میشه با آی سی های ISD25XX(مثل isd25120) سیگنالDTMF تولید کرد.به این صورت که ما تن مربوط به رقمهای0و1و2و3و...و9 را با isd25120 به صورت مجزا ضبط کنیم و خروجیهای SP(در آیسی isd25120)را به خط تلفن وصل کنیم و برای شماره گیری از سیگنالهای ضبط شده استفاده کنیم؟

پاسخ : ISD25120 و سیگنالهای DTMF

دوست عزیز این مورد بستگی به پهنای باند آی سیISDxxxx دارد اگر پهنای باند کم باشد نمیشه از این آی سی استفاده کرد

دیدگاه

سلام.
      من با ISD25120 دارم کار میکنم . آیا با این آیسی میشه این کارو انجام داد یا نه ؟

دیدگاه

یعنی واقعا کسی در این مورد اطلاعاتی نداره !!!!!!!!!!!

دیدگاه

فکر می کنم عملی باشه. یعنی قاعدتا باید بشه. ولی چرا اینجوری؟ :eek: سیگنال ها رو با adobe audition تولید کن. بعدش هم ضبط کن. می تونی برای کیفیت بهتر ، از میکروفون هم استفاده نکنی و سیگنال رو مستقیم بدی. ( البته حواست به دامنه سیگنال باشه! ) من یه بار امتحان کردم. ( بدون isd ) گوشی تلفن رو برداشتم ، بعدش سیگنال ها رو با audition از اسپیکر سیستم پخش کردم. جواب داد! :mrgreen:

دیدگاه

سلام دوست جادویی من.
            مرسی از راهنماییت. میگم میشه در مورد این نرم افزار که گفتی یه کم توضیح بدی . راستی من رفتم دانلودش کنم 47meg بود با این سرعت کم اینترنتم چه جوری بگیرمش. ؟؟!! سایتی رو سراغ نداری که حجم کمتر این نرم افزارو داشته باشه یا لااقل بشه با دانلود اکسلریتور ( نرم افزار دانلود ) گرفتش ؟

دیدگاه

بهتره بری cd ش رو بخری. من ورژن 2 این نرم افزار رو دارم که فکر می کنم بیشتر از 47 مگ هست. دانلودش خیلی معقول نیست! ( البته اگه از dialup استفاده می کنی ). تو انقلاب به راحتی پیداش می کنی. البته اگه ساکن تهران هستی

دیدگاه

اصلا اونو فراموش کن! چون adobe audition یه نرم افزار تقریبا حرفه ای در زمینه ادیت و افکت گذاری بر روی صداست و DTMF generator تنها قسمت کوچیکی از این نرم افزاره. پس منطقی نیست که ازش استفاده کنی. به جاش می تونی از این نرم افزار ساده و کم حجم که الآن پیداش کردم استفاده کنی
                http://www.polar-electric.com/DTMF/InstallDTMFencoder.exe

دیدگاه

سلام دوست عزیز. ممنونم ازت. من میخوام یه چند روزی برم مسافرت ( مشهد ) . بعد از اینکه برگشتم این موضوع رو دنبال میکنم. اگه به مشکلی برخوردم تو این تاپیک مطرح میکنم. تا 7-6 روز دیگه خداحافظ. :bye

دیدگاه

با سلام به همه دوستان . بالاخره بعد چند روز کارم تموم شد و امروز موفق شدم به سایت خوب eca یه سری بزنم. چقدر سایت نسبت به چند هفته پیش قشنگتر شده !!!! :surprised:

همونطور که قبلا گفتم من میخوام با استفاده ازisd25120 عمل شماره گیری تلفن را انجام بدم(با ضبط کردن تن هایDTMF).دوست خوبمون (آقای magician) یه software به من معرفی کردن که به وسیله اون میشه این تن ها رو تولید کرد .
                    آقای magician آیا منظورتون اینه که من با این software این تن ها رو تو isd25120 ضبط کنم وبعد رو خط تلفن بندازم؟ ( من نمیخوام از خود کامپیوتر برای شماره گیری استفاده کنم ). لطفا یه کم توضیح بدین.

دیدگاه

سلام . چون من عجله داشتم و هیچ کدوم از دوستان منو راهنمایی نکردند مجبور شدم خودم دست به کار بشم. من اومدم و اون روشی رو که دوستمون (آقای magician) گفتند اجرا کردم. یعنی خروجی یکی از اسپیکرهای کامپیوتر رو به خط تلفن وصل کردم(البته فقط خروجی مثبت اسپیکر رو به سر مثبت خط تلفن وصل کردم)و سپس گوشی رو برداشتم وبا استفاده از نرم افزار DTMF ENCODER یه شماره تلفن رو گرفتم .درست جواب داد.(البته صدای تن ها از گوشی شنیده نمی شد)
                      حالا مشکلی که وجود داره اینه: من تن های DTMF رو با با استفاده از همین نرم افزار با ISD25120 ضبط کردم وسپس خروجی +sp از ISD رو پس از تقویت ( تن ها در این حالت دارای دامنه تقریبا 2 ولت هستند )به سر مثبت خط تلفن وصل کردم. وقتی گوشی تلفن رو بر میدارم به محظ اینکه سر منفی خط تلفن رو به زمین مدارم(ISD,...) وصل میکنم همون وقت خط اشغال میشه ( صدای بوق آزاد قطع میشه) . بعد وقتی که ISD رو play میکنم صدای تن ها از گوشی شنیده میشه ولی شماره محل مورد نظر رو نمیگیره . علتش هم همون اشغال شدن در ابتدای کاره. در واقع باید پس از اینکه تن های dtmf از isd پخش شدند بوق آزاد قطع بشه در حالی که اینطور نیست و به محظ وصل کردن سر منفی خط تلفن به زمین مدار بوق آزاد قطع میشه و حالت اشغال شدن خط رخ میده. از دوستان عزیز خواهش میکنم که یه راهنماییم بکنن و بگن چی کار کنم که این حالت اشغالی خط رخ نده ؟

دیدگاه

سلام
                        من نمی دونم شما خروجی مدارت رو چه جوری به خط تلفن وصل کردی. ولی چیزی که مشخصه اینه که مقاومت خروجی مدار شما پایینه. به همین دلیل جریان زیادی از خط تلفن می کشه و سیگنال بوق قطع میشه. ببین من قبلا یه پروژه داشتم که یه قسمتش با خط تلفن در ارتباط بود. من اون موقع از پروژه آقای نحوی ( تلفن گویا ) که توی قسمت پروژه های سایت هست ، استفاده کردم. شما هم یه نگاه بنداز

دیدگاه

دوست عزیزم سلام. همونطور که میدونیددو پایه از ISAD مربوط به سیگنال خروجی اون هستش ( sp- ,+sp) .من اومدم و پایه sp+ را به ورودی یک تقویت کننده صوتی وصل کردم و خروجی تقویت کننده صوتی را به سر مثبت خط تلفن (tip) وصلکردم.حالا می مونه پایه sp- از isd و نیز سر منفی خط تلفن (ring) که هر دوشونا به زمین مدار وصل میکنم . ولی همونطور که گفتم به محظ وصل کردن سر منفی خط تلفن صدای بوق آزاد قطع میشه.
                          والا من مدار تلفن گویای آقای نحوی رو هم مطالعه کردم .توی اون یه مدار اشغال خط هست که توسط یه مقاومت 100 اهم و 10 وات خط اشغال شده.
                          شما چه پیشنهادی دارین که من بتونم مقاومت خروجی را افزایش بدم.
                          آیا استفاده از چک قرمز 600 اهمی (ترانس یک به یک) میتونه کارساز باشه یا اینکه ممکنه به آی سی ISD25120 صدمه ای وارد کنه؟ چون همینطوریشم با این تقویت کننده ای که گذاشتم بعد از چند ثانیه پخش صدا آی سی داغ میکنه.

دیدگاه

ببین این جوری کلی سوال واسه من پیش اومد! اول اینکه وقتی SP- رو وصل می کنی ، بوق قطع میشه یا اینکه وقتی منفی تلفن رو به گراند تقویت کننده وصل می کنی؟ خازن کوپلاژ که داری؟! شاید منطقی نباشه ، ولی گراند مدارت رو با یه خازن به منفی تلفن کوپل کن ! :icon_razz: یعنی از دو تا خازن ، یکی برای مثبت و یکی هم برای منفی. برای منم مشکلاتی شبیه به این پیش میومد. خودمم نفهمیدم چرا. ولی تا تونستم همه چیز رو از هم ایزوله کردم تا درست شد! :mrgreen: از چوک اصلا استفاده نکن. من استفاده کردم 3 تومان پیاده شدم! شما نکن.

دیدگاه

با سلام و تشکر از دوست خوب و در عین حال جادویی خودم . در مورد اتصالاتم باید بگم که : sp+ به ورودی تقویت کننده وصل شده و خروجی تقویت کننده را میدم به یه سر خازن واز سر دیگر خازن وصل میکنم به مثبت خط تلفن .sp- به گراند مدار (گراند تقویت کننده ) وصله. حالا میمونه سر منفی خط تلفن که اگه همینطور مستقیما وصلش کنیم به گراند مدار صدای بوق آزاد تلفن قطع می شه . ولی من اومدم و فرمایش جنابعالی را عملی کردم و سر منفی تلفن رو با یک خازن عدسی به گراند مدارم وصل کردم و مشکل قطع شدن صدای بوق آزاد و اشغالی خط حل شد ( خازن الکترولیتی که گذاشتم صدای بوق آزاد ضعیف شنیده می شد ) . ممنونم ازت که تا اینجا بهم کمک کردی( + :arrow: ) .ولی حالا یه مشکل دیگه وجود داره که ازین قراره :
                              ببینید من اومدم و تن های مربوط به یه شماره تلفن ( مثلاخونه خودمونو )تک تک تو ISD ضبط کردم حالا به همراه توضیحاتی که قبلا دادم ( سر مثبت تلفن به خروجی تقویت کننده و ...) میام و گوشی تلفن رو بر میدارم . صدای بوق آزاد هم شنیده میشه.در همین لحظه ISD رو play میکنم تا تن مربوط به اولین رقم رو پخش کنه . همونطور که میدونیم باید پس از پخش صدای تن مربوطه صدای بوق آزاد قطع بشه که به منزله گرفتن شماره تلفن تلقی بشه . در حالی که این اتفاق نمی افته یعنی اینکه پس از پس از پخش تن مربوطه ( که صدای اون هم از گوشی تلفن شنیده میشه ) همچنان صدای بوق آزاد هم شنیده میشه .
                              من خودم حدس میزنم به خاطر دامنه سیگنالم باشه . دامنه سیگنال خروجی تقویت کننده رو که در حین play back اندازه میگیرم در حد 9/1ولته. ولی فکر کنم دامنه سیکنال باید در حد 3 ولت باشه تا بتونه صدای بوق آزاد را قطع کنه و به منزله شماره گیری تلقی بشه . آیا اینطور نیست ؟؟؟
                              خودم به غیر از تقویت کننده صوتی یه تقویت کننده دو طبقه امیتر مشترک (همون تقویت کننده ای که توی پروژه تلفن گویای آقای نحوی بود) رو به دنبال تقیت کننده صوتی بستم ولی نمیدونم چرا دامنه سیگنال از 1/2 ولت بیشتر نمیشه . والا دیگه حسابی گیج شدم . نمیدونم چطوری دامنه سیگنال رو به 3 ولت برسونم ( آخه با این تقویت کننده که نشد در حالی که میدونیم بهره یه همچین مداری بزرگتر از یکه ) . کاش شما ودوستان بتونید در این مورد کمکم کنید تا زودترشماره گیری به این روش رو بشه عملی کرد. فقط ترو خدا زودتر .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X