اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

لینوکس در ARM

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

لینوکس در ARM

سلام
    کسی در مورد بالا آوردن سیستم لینوکس تو ARM چیزی میدونه ؟
    در مورد لینوکس MontaVista کسی چیزی میدونه ؟ چطوری میشه دانلودش کرد ؟
    من دشمن تو و عقاید تو هستم ولی حاضرم در راه آزادی عقیده ات جانم را فدا کنم. (ولتر)

پاسخ : لینوکس در ARM

سلام،

کدوم ARM؟
    ARM9 یا Cortex-A؟

تا جایی که من میدونم MVista یک توزیع Real-time از لینوکسه که در سیستم های Embedded استفاده میشه.
    There is nothing so practical as a good theory. — Kurt Lewin, 1951

دیدگاه

برای بوت لینوکس و ویندوز هر کدوم نیاز به چه حافظه هایی هست ؟
      Gracias A La Vida
      [glow=red,2,300]ساخت فرز CNC[/glow]
      http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=56308.0
      http://up9.iranblog.com/images/4xd21f8vemt8g46011fx.jpg
      زمین سفت است و آب شلست و هوا نرم است و همه چیز عالیست در این حوالی...

دیدگاه

معمولا 64 مگ nand و 32 مگ رم به بالا

دیدگاه

البته نه اینقد زیاد
          ولی در کل NAND Flash و SDRAM و یا DDR RAM میخاد
          بسته به سایز FS و Kernel و ... عموما با 15 مگابایت به بالا کارتون راه میفته
          دانلود کتاب رایگان ARM به زبان فارسی :

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=74049.0

دیدگاه

نمیدونم این خبر صحت داره یا نه :

لینک خبر

دعایم کنید که شاید به واسطه ی دعای خیر شما مشکلاتم حل شود .

دیدگاه

سلام
              دوستان همونطور که میدونید برای استفاده از امکانات ARM ( پورت ها و ... ) یه سری هدر فایل تو کتابخونه های C++ هست . اونطوری که من متوجه شدم وقی Linux روی ARM بریزیم دیگه نمیشه از اون هدر فایل ها استفاده کرد و در برخی مواقع باید درایور نویسی کرد .

همونطور که میدونید اون هدر فایل ها بدون نیاز به سیستم عامل و مستقیما به سخت افزار ارائه می شوند ( با یک بار کامپایل تبدیل به opcode میشوند ) . حال وقتی درایوری برای یکی از تجهیزات مینویسیم ابتدا برنامه به زبان هسته ترجمه و سپس از مسیر هسته به سخت افزار ارائه می شوند ( دو بار کامپایل میشه یک بار وقتی درایور مینویسیم و بار دیگر توسط هسته تبدیل به Opcode می شود ) .

حال سوال من اینه که وقتی بدون سیستم عامل میتونیم Opcode های لازم رو داشته باشیم چرا نمیشه از اون هدر فایل ها داخل هسته به نحوی استفاده کرد که دیگه نیازی به درایور نویسی نباشه ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Always Student
                سوال من اینه که وقتی که لینوکس رو ARM ریخته نشده که باید دسترسی به اون امکانات سخت تر باشه - چرا وقتی لینوکس میریزیم روی ARM دیگه نباید بشه از اون هدر فایل ها استفاده کرد و کار سخت تر بشه ؟
                جمله تون انگار اشتباه هستش. متوجه نشدم؟

پ.ن: اشکال نداره که من بپرسم رشته شما چیه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rozeh
                  جمله تون انگار اشتباه هستش. متوجه نشدم؟

پ.ن: اشکال نداره که من بپرسم رشته شما چیه؟
                  راس میگی خیلی بد نوشتم . تصحیحش کردم .
                  در کل اشکالی نداره ولی احساس میکنم این سوالتون با منظوره ؟ :-?

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Always Student
                    در کل اشکالی نداره ولی احساس میکنم این سوالتون با منظوره ؟ :-?
                    نه با منظور نبود رفیق!
                    هدف اصلی استفاده از لینوکس مولتی تسکینگ هست. همین. که البته همون طور که می دونید توی بعضی مواقع یه همچین موضوعاتی هم وجود داره که باید رفع بشه. دقت کنید لینوکس ریل-تایم نیست(تا جایی که به من گفته بودن و می دونم).

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rozeh
                      هدف اصلی استفاده از لینوکس مولتی تسکینگ هست. همین. که البته همون طور که می دونید توی بعضی مواقع یه همچین موضوعاتی هم وجود داره که باید رفع بشه. دقت کنید لینوکس ریل-تایم نیست(تا جایی که به من گفته بودن و می دونم).
                      خب اگه سیستم عامل به صورت ریل تایم باشه مشکلی که گفتم بر طرف میشه ؟
                      یکم بیشتر توضیح میدید ؟

دیدگاه

یکی از مهمترین ویژگی های لینوکس اینکه با سخت افزار خیلی پایین هم میتونه اجرا باشه من دیدم لینوکسی که روی 6مگ رم اجرا شده ولی برای کار بردی خاص بوده و ضعیف ترین سخت افزار تو ایران هم برای میکرو AT91SAM9260 هست که از 32 تا 64 مگ رم میخوره و معمولا یه رام 256 مگی از نوع nand flash بهش میزند و این میکرو هم ARM9 و با فرکانس 180MHz کار میکنه که اگه برد اماده ش رو بگیرد قیمتی حودو 280 داره و ساختش هم بسته به امکاناتی که روش میزارید یکم کمتر از این درمیاد و برد های با هسته Cortex-A8 هست و فرکانس 1GHz و رم 512مگ DDR2 و که قیمت برد ها ش هم حودو 600-750 هزار تومن هست و میتونید بخرید

درمورد درایور
                        نوع یک ) یک نوع درایور هست که موقع پورت لینوکس نوشته میشه همون درایور SPI,Timer,I2C و... هست برای اجرا شدن لینوکس هست که تا اونجایی که میدونم ترکیبی اسمبلی و C هست بیشتر اسمبلی و کد هاش و خیلی خیلی هم سخته هم باید لینکوس رو در حد خیلی فوقلعاده خوب بشناسی و هم سخت افزارت رو وحشتناک خوب بشناسی ، البته کسی اگه اطلاعات بهتری داره یا من اگه اشتباه گفتن تصحیح کنه البته تا اونجایی که متوجه شدم یکسری از ای نوع درایور ها مثلا SPI بعد از پورت لینوکس میشه درایور رو نوشت....

نوع دو )یک نوع داریور هم داریم که مثلا شما میخواهی درایور یه ایسی Touch Controller رو به لینکوس اضافه کنی که برای این کار باید از درایور های نوع یک استفاده کنی که یک مقدار راحتر از نوع اول هست و تمام کد های با زبان C نوشته میشه میتونید از اسمبلی هم استفاده کنید ولی زبان بیس C هست و برای هر درایور مثلا کارت صدا گرافیک موس و ال سی دی هرکدوم یه استاندارد جدا دارند و باید یکسری ورودی خروجی داشته باشند به این نوع برنامه نویسی میگم برنامه نویسی تو محیط کرنل KernelSpace برنامه نویسی تو محیط کاربر هم داریم به اسم UserSpace که از توابع و ورودی حروجی هایی که تو KernelSpace ساخته شده و نوشته شده استفاده میکنه و فقط هم به همین توابه و ورودی خروجی محدود هست هیچ دست رسی دیگه ای نداره و این نوع درایور به 3 نوع تقسیم میشه که اسمش این نوع درایور یا Device Driver میگن یا Platform Driver فکر میکنم اولی باشه ولی دومی هم میگن بهش چه مواقعی نمیدونم کسی اگه درستش رو میدونه بگه

برای برنامه نویسی هر دونوع درایور مخصوصا نوع اول باید لینکوس رو خیلی خوب بشناسید هم کار کردن باهاش رو هم برنامه نویسی باهاش رو

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X