ین روزها صبحتآ*های زیادی پیرامون شبکهآ*های بیآ*سیم ۴G میآ*شنویم. بد نیست بدانید این نوع سرویس دهی در کشور پیشرفتهآ*ای مثل ایالات متحده آمریکا نیز شیوهآ*ی نوپا و جوانی است، تنها نزدیک به دو سه هفته است که کمپانیآ*های Sprint و Verizon در این کشور سرویس ۴G خود را ارائه نمودهآ*اند و گمانه زنیآ*هایی نیز انجام شده است که شاید T-Mobile نیز تمایل داشته باشد وارد این عرصه شود.

اما برای کاربران و مشتریان تفاوت عمده در ۴G تماماً در سرعت دسترسی به اینترنت است، لذا اگر کاربری به سرعت اینترنت بر روی موبایل یا مودمش اهمیتی نمیآ*دهد، طبیعتا احتیاجی به ۴G ندارد. وقتی صبحت از ۴G میآ*نمائیم G مخفف Generation یا نسلی از تکنولوژی شبکهآ*های بیآ*سیم است، در هر کدام از این نسلآ*ها سرعت دسترسی به اینترنت به صورت چشمگیری افزایش یافته است و البته سرویس ارائه شده در هر نسل سر سازگاری با نسل قبلی را ندارد و برای استفاده از آن بایستی گوشی و ابزارهای خود را ارتقا دهید و سرویس دهندآ*هآ*ها نیز میباآ*یستی سختآ*افزارهای جدیدی را نصب نمایند.

نسل اول یا اولین G شبکهآ*های آنالوگ سلولی بودند. در نسل دوم یا ۲G هر چند شبکهآ*ها دیجیتال شد ولی کماکان سرعت پائین بود، بسیاری از گوشیآ*هایی که کماکان در بازار هستند هنوز از تکنولوژی ۲G پشتیبانی به عمل میآ*آورند در این شبکهآ*ها سرعت دسترسی به اینترنت در رنجی بین ۹٫۶ کیلوبیت بر ثانیه تا ۲۰۰ کیلوبیت برثانیه است. در شبکهآ*های ۳G حداقل سرعت از ۳۸۴ کیلوبیت بر ثانیه شروع میآ*شود ولی در مورد حداکثرش کمی صبر کنید تا به آن برسیم.

سیستمآ*های ۴G از قبیل وایمکس و LTE مدعی ارائهء سرعت واقعی ۵ مگابیت بر ثانیه یا قدری بیشتر هستند، چیزی شبیه آنچه میآ*شود بر روی کابل در خانه به آن دسترسی داشت. اما نسخهآ*های اخیر این تکنولوژی وعدهء سرعتی صدها مگابیت سریعتر از هر اینترنت خانگی را میآ*دهد. علاوه بر این شبکهآ*های ۴G قادر هستند شیوه صدا بر روی پروتکل اینترنت یا همان به اختصار VOIP را جایگزین سیستم قدیمی مدارگزینی تماسآ*های صوتی نمایند.

از دیدگاه دیگر در آینده نزدیک تکنولوژی ۴G میآ*تواند دسترسی به اینترنت را در گجتآ*هایی مثل دوربینآ*های دیجیتال، ابزارهای بازی و یا مثلا قابآ*های دیجیتال را تبدیل به یک امر عادی نماید. بخش پیچیدهآ* داستان ما در اینجاست که سرویس دهندهآ*هایی مثل AT&T یا T-Mobile در حال نصب تکنولوژیآ*های ۳G جدیدی هستند که از برخی از تکنولوژیآ*های ابتدایی ۴G سریعترند. فرض مثال HSPA+ کاملا بر مبنای تکنولوژی ۳G است و در اصل یک ارتقای نرمآ*افزاری بر روی اینگونه شبکهآ*ها محسوب میآ*شود اما سرعتش به شکل حیرتآ*آوری زیاد است. سرویس ارائه شده بدین شکل توسط T-Mobile به سرعت واقعی حدود ۷ مگابیت بر ثانیه میآ*رسد و این سرویس دهنده معتقد است ظرف چند سال آینده این سرعت را میآ*تواند ۴ برابر کند (البته ۷ مگابیت در ثانیه سرعتی است که کاربران در عالم واقعیت تجربه میآ*کنند چون سرویسی که این کمپانی ارائه میآ*کند ۲۱ مگابیت بر ثانیه است)، لذا T-Mobile هنوز به سمت ۴G نرفته است هر چند شاید در آینده نزدیک تغییر رویه بدهد.

اما ۴G تنها سریعتر از ۳G نیست از آنجایی که ۴G ظرفیتهای بسیار بالاتری از ۳G دارا است، ارائه دهندگان این سرویس محدودیتی برای میزان استفاده کاربران از پهنای باند در یک بازه زمانی مشخص مثلا یک ماه در نظر نمیآ*گیرند (البته فعلاً) چیزی که در شبکهآ*های ۳G مرسوم است. لذا همین امر ۴G را به عنوان جایگزینی مناسب برای اینترنت خانگی بر مبنای کابل معرفی میآ*کند و در همین زمینه سرویس دهندگانی همچون Clearwire شروع به فروش سرویسآ*های وایمکس ۴G به کاربران خانگی نمودهآ*اند. هر چند شاید فعلا در ظاهر از نظر سرعت دسترسی به اینترنت شبکهآ*های ۴G با ۳G برابری کنند اما در آیندهء نزدیک این شبکهآ*ها چه از نظر سرعت و چه از نظر محدودیتآ*های فعلی توان پیشی گرفتن از نسل پیشین خود را دارند و فعلا در ابتدای راه هستند.

مودمآ*های بسیاری برای دسترسی به اینترنت به شیوهء ۴G ارائه شده است اما تعداد گوشیآ*هایی که از ۴G پشتیبانی میآ*کنند نیز هنوز اندک است هر چند HTC EVO 4G یا مثلا Samsung Epic 4G فعلا جز گزینهآ*های محبوب کاربران هستند. :surprised:


منبع:پی سی دانلود
:bye :job: