اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

همیاری در ساخت {منبع تغذیه سوئیچینگ} همراه با آموزش و...

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

همیاری در ساخت {منبع تغذیه سوئیچینگ} همراه با آموزش و...

سلام خدمت همه اساتید عزیز eca :bye
    دوستان من میخوام یک منبع تغذیه سوئیچینگ بسازم والان یه چند وقتیه که دارم راجبش مطالعه میکنم.
    و میخوام در آینده با کمک و راهنمایی های شما یک اینورتر جوشکاری بسازم. :agree:
    با راهنمایی استاد عزیزم دایی جان ahmadmn که واقعا جا داره که کمال تشکر را از کمک های بی دریغشون که منو خیلی با انگیزه کردن که وارد مبحث سوئیچینگ بشم.به فرموده ایشون باید پله پله رفت جلو تا به ساخت این دستگاه برسی.
    من هم برای ساخت ابتدا میخوام منبع تغذیه 15 ولت 10 آمپر رو بسازم و تا اونجایی که اطلاعات بدست آوردم مطرح میکنم و شما هم کمکم کنید { مخصوصا در بحث ترانس و معرفیه بهترین قطعه تو بازار و...} :eek:
    به نام خدا

پاسخ : همیاری در ساخت {منبع تغذیه سوئیچینگ} همراه با آموزش و...

با اجازه دوستان من سر فصلهای بحث رو شروع میکنم و میخوام که نظراتتون رو راجعب کار عملی مطرح بفرماییدو کمکم کنید
    سر فصلها :NO:
    چرا منبع تغذیه سوئیچینگ؟

یکسوسازیو فیلتر ورودی

مبدلهای سوئیچینگ

مبدلهای قدرت سوئیچینگ

ادوات قدرت سوئیچینگ

مدارهای راه انداز

طراحی سلف

طراحی ترانس

ترانس جریان

واحد pwm

اسنابرها

اتمام ساخت منبع تغذیه و بیان تئوری وعملی
    :applause:
    متشکرم. :nerd:

دیدگاه

چرا منبع تغذیه سوئیچینگ؟
      در سیستم الکترونیکی منابع تغذیه برای فراهم کردن ولتاژ dc از ولتاژ ac از برق شهر به کار برده میشوندِبه طور کلی منابع تغذیه بر دو نوعند:
      الف-منبع تغذیه سوئیچینگ(غیر خطی)
      ب-منبع تغذیه خطی

پیشرفت سریع الکترونیک درسالهای اخیر نیازمند توسعه متبحرانه این منابع جحت هرچه کمتر کردن وزن وافزایش راندمان بوده است.این امر به گونه ای صورت پذیرفته که چگالی نسبت توان به حجمِ ُ بدون کاهش چشمگیر کار آیی همچنان در سطح بالایی قرار داشته باشد.

از میان روشهای ساخت منبع تغذیه ُ به دلیل یک سری معایب منابع خطی در حال حاظر منابع تغذیه سوئیچینگ فرکانس زیاد به عنوان راه حل معرفی گردیده است(که معایب منابع خطی در پایین ذکر میشود).
      که مسلما سوئیچینگ دارای پیچیدگیهای خاصی هست که انشااله با کمک okeyteshon میکنیم :icon_razz:.
      :nice:

خوب بریم سراغ ادامه بحث: :NO:
      منبع تغذیه خطی:
      که مدارش به طور کلی به صورتی که میگم هست=جریان برق ac وارد ترانس ایزوله میشودو بعد وارد یکسوسازی ورودی وفیلتر کردن سپس عنصر کنترل و شبکه فیدبک و خروجی

معایب منابع خطی:
      بازده کم
      حچم زیاد
      عدم توانایی فشرده سازی به ویژه برای بهره وری بالا
      زمان نگهداری نسبتا کوچک
      مناسب برای ولتاژ کم

منبع تغذیه سوئیچینگ ْغیر خطی"
      جریان ac واردیکسوساز وفیلتر شده سپس عنصر سوئیچینگ به ترانس ایزوله ودر انتها یکسوسازی وفیلترفیدبک وکنترل وخروجی....

مزایای منبع تغذیه سوئیچینگ:
      راندمان بالا
      ابعاد کوچک ترانس
      سبک بودن
      کاملا فشرده
      ورودی با محدوده دینامیکی زیاد
      زمان نگهداری بیش از 5 میلی ثانیه
      البته معایبی هم داره که اینجا مزایا رو گفتم....

دیدگاه

سلام بر دایی های گلم
        -از دایی می پرسید از کجا اغاز کنیم؟
        دایی میگه از ساختن یه منبع ساده!
        - شما میگین هنوز نمی دونید چی به چیه! تئوری ها، مطالب عمیق، شبیه سازی! بدون اینا که نمیشه؟
        دایی میگه میشه. کار دنیا عکس اونه که فکر می کنید! یعنی برعکس اونکه بهتون یاد دادن! اول باید بسازید بعد بفهمید چی ساختید و واسه چی!... اول باید زندگی کنید بعد بپرسید چرا زندگی کردیم!!!
        پس بعضی ها از پیله هاشون بیرون میان. هرچی دیدن و شنیدن و خوندن میزارن کنار و میان اولین منبعشونو میسازن.
        خب دایی چی بسازیم؟
        دایی میگه MC34063 بهترین شروعه. توی دیتاشیتش یه منبع 28 به 5 ولت داره که هرکی بتونه همین منبع به ظاهر ساده رو بسازه یعنی تونسته سوئیچینگ رو شروع کنه.
        وگرنه بهتره بی خیالش بشه و بره سراغ ...
        بعدها می بینید که همین منبع ساده دروازه سوئیچینگه و با سواد همین میشه تا انتها رفت!
        با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

قربون استادعزیزم دایی جان
          پس به فرموده دایی من کتاب هارو میزارم کنار میچسبم به کار عملی وهرجا که مربوط به طراحی باشه در حد اطلاعات تئوریم میگم تا زندگی رو با تجربه شما شروع کنیم دوستان با تجربه دست ما نونهالها رو ول نکنن انشالله
          ساخت منبع 15 ولت 10 آمپر
          از نوع توپولوژی =چون ما هدفمون ساخت اینورتر جوشکاریه از نوع تمام پل(فول بریدج) وفوروارد میباشد.

در ابتدا طراحی از کجا شروع کنیم بهتره تا رو الگوریتم جلو بریم ؟از طراحی یکسو کننده ها؟از ترانس و ادوات سوئیچینگ؟از آیسی و فرکانس و چه نوع فرکانسی؟ :question:
          موفق وسربلند باشید

دیدگاه

http://www.google.com/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0CBkQFjAA &url=http%3A%2F%2Fwww.onsemi.com%2Fpub_link%2F Collateral%2FMC34063A-D.PDF&ei=iVX1TKOYM4GClAfK_KyNBg&usg=AFQjCN HoqJ2cByvXlfEBIzSMSsMs5h4gog
            اینم دیتا شیت آیسی mc34063
            کسی میدونه هر پایه چکار میکنه؟راستش میخوام اصولی جلو برم تا اینکه نقشه ای باشه از رو نقشه ببندمش.؟
            میدونم که pwm درست میکنه تا با تبدیل به یه موج پالسی مانند ِ که بتونه درایور سوئیچ مثلا ماسفت رو فعال کنه و باعث سوئیچ شدن مدار (که در ارتباط با سلفه بسته به توپولوژی که ممکنه فرق کنه )میشه.
            ولی نمیدونم چطور میشه باعث شد که آمپر بالا از کل مدار گرفت و ولتاژ 15 ولت؟اصلا با این آیسی اگر بشه؟
            کسی میتونه کمکم کنه؟

بازم اگه از آوزش چیزی میخواین یه لینک میزارم اینجا شاید بدرد کسی بخوره....
            http://golgoli.blogdoon.com/Post-5.aspx

دیدگاه

حالا من یه سوال از دایی جون دارم
              من تا حالا با منبع سوئیچینگ کار کردم نه مطالعه کردم میخواستم بدونم ترانس این سوئیچینگ چه جوری این همه توان رو انتقال میده :agree:
              بازم خدا رو شکر ...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X