اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

پروژه تکمیل شده پرقدرت آمپلی فایر 100W rms

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پروژه تکمیل شده پرقدرت آمپلی فایر 100W rms

این مدار در چند روز گذشته توسط خودم راه اندازی شد امید وارم مدار مناسبی برای کسانی که می خواهند تجربه ای موفق در این گونه مدارات داشته باشند باشد

ای سی های فراوانی وجود دارد که میتوان با آنها آمپلی فایر به مراتب بهتر با کیفیت تر و با قدرت بیشتر راه اندازی کرد که معایب و مزایای خودشان دارند علت اینکه آمپلی فایر ترانزیستوری را انتخاب کردم چند دلیل داشت از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد

1-آشنایم و کار زیاد با این نوع آمپلی فایرها

2-قیمت تمام شده پایین مدار( هزینه مدار اصلی شامل ترانزیستورها خازن ها فیبر هزار سوراخ هد سینگ ها ودیود ها در 1/9/89 کمتر از 5000 هزار تومان شد )

3-هزینه تعمیرات کمتر

4-مونتاژ راحت مدار حتی برای کسانی که زیاد در کار عملی الکترونیک مهارت ندارند

5-کیفیت خروجی این مدار نسبت به مدارهای دارای آی سی

6-کم بودن قیمت قطعات و فراوانی آنها و انعطاف مدار از نظر قطعات مشابه

--------------------------- --------------------------

پاسخ : پروژه تکمیل شده پرقدرت آمپلی فایر 100W rms

عکس جدید از مدار ساخته شده

در نمونه ارتقا یافته علاوه بر آمپلی فایرقدرت مدار پری آمپلی فایر با کنترل باس و تریبل هم اضافه شده است

دیدگاه

دوست عزیز به انجمن مدارات صوتی هم سری بزن
      http://www.eca.ir/forum2/index.php?board=169.0
      اونجا یه تاپیک هست که عکس و توضیحات پروژه های آمپلی رو توش میزاریم حتما از کار شما استقبال میشه
      تشریف بیارید تا از اطلاعاتتون استفاده کنیم و بتونیم در خدمتتون باشیم.
      رازي در کار نبود

دیدگاه

با سلام
        من طرح یه مدار تقویت کننده چند طبقه ترانزیستوری پوشپول با تغذیه متقارن رو همراه با توضیح میخوام کسی میتونه کمکم کنه
        به علت تکراری بودن ویرایش گردید.اشک

دیدگاه

دیدگاه

سلام. دوست عزیز امیدوارم بتونیم از تجربیات شما به نحو احسنت استفاده کنیم. ما اینجا مداری رو حذف نمیکنیم. ولی بعضی از پستها نیاز به ویرایش دارند. مثلاً درج آدرس وبلاگ در انجمن بر خلاف قوانین سایته به همین خاطر من مجبور به حذف اون شدم. اگر محبت کنید توضیحات مدار رو همینجا قرار بدید ممنون میشم.
            پایدار باشید. :bye
            خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aswhu600
              رفیق من ترانزیستورات رو تو عکس ندیدم دقیق،دارلینگتونه!؟چیه مدارش خب درمورد مدارش و تغذیه موردنیازش بگین شاید ماهم ساختیم،بفرمایید :rolleyes:...
              اگر A یک معادله از زندگی موفق باشد،آنگاه فرمولش به این صورت است: X^2 + Y - Z/2=A که در آن
              X : کار وتفکر Y: تفریح Z : حرف بیهوده،خواب و پرخوری تعریف شده است.
              http://s1.picofile.com/sasanscience/Pictures/SIGlogo.gif

دیدگاه

سلام : توضیحات تکمیلی

در مور صدای نویز 50 هرتز برق شهر در زمینه صدا که مشکل اکثر افراد است به مقدار کمی وجود دارد که با یک ترفند این نویز در حد صفر تقلیل میابد به طوری که در عمل هیچ گونه صدای نویزی شنیده نمی شود

این ترفند نه در اینجا بلکه برای هر مداری چاره ساز خواهد بود و آن این است که دو سر چهار عدد دیود که وظیفه یکسو سازی دارند چهار عدد خازن 10nf را وصل کنیم به این صورت که دو سر هر دیود یک خازن وصل شود یعنی هر خازن ودیود به صورت موازی به هم دیگر متصل می شوند

از این مدار پری میتوانید در ورودی اکثر آمپلی فایر های قدرت استفاده کنید خروجی مدار حدودا قدت نیم وات ( 0.5W ) را تحویل میدهد برای عدم ایجاد نویز یک صفحه فلزی یا یک فیبر مدار چاپی زیر آن بگذارید و منفی مدار را به آن صفحه متصل کنید بین دو صفحه یک پارچه ضخیم یا هرچیزی که به فکرتان می آید قرار دهید تا با مدار اتصالی نکند

مدار قدرت

نکته : برای استفاده از این مدار جهت اسپیکر کامپیوتر به این طریق عمل کنید خروجی کامپیوتر 3 سیم است که یکی منفی یا شیلد و دوتای دیگر طرف R و L است باید دو مقاومت بین 10 تا 33 اهم به هرکدام به صورت سری وصل گردد ( L و R ) .

حال باید یک مقاومت 220 اهمی به این سیم شیلد و دو سر دو مقاومت وصل گردد و از دو سر مقاومت 220 اهمی به ورودی مدار متصل نمود به این صورت که سیم شیلد به منفی مدار که حدود 45 ولت است و سر دیگر که از دو مقاومت می اید به خازنی که به بیس C945 است متصل نمود

خازن بلندگو و خازن تغذیه با ظرفیت 50V 4700uf است که می توانید کمتر هم بگذارید البته تمام خازن ها نباید ولتاژ کاریشان کمتر از 50V باشد خازن بلندگو هر چه بیشتر باشد اصوات با فرکانس پایین را بهتر عبور می دهند و شما باس بهتر دریافت میکنید که این خاصیت راکتانس خان است ( مقاومت خازن در برابر عبور فرکانس ) .

قویترین ترانزیستور مدار چهار عدد ترانزیستورهای خروجی TIP41C و TIP42C هستند که به صورت موازی برای قدرت بیشتر به یکدیگر متصل شده اند

دو عدد ترانزیستور BD139 و BD140 که جریان بیس درایو قدرت را بر عهده می گیرند

و ترانزیستور BC327 و C945

دیود ها از نوع 3 آمپر هستند و مقاومت هایی که امیتر را به کالکتور ترانزیستور قدرت وسل میکنند 0.47 اهم و 5 وات است

دیدگاه

سلام : این مدار هم را می خواهم در اینده بهش اضافه کنم

یه گیرنده اف ام برای گوشی موبایل هایی که فرستنده FM دان بتونن موزیک هاشونا به طور بی سیم از آمپلی فایر پخش کنن

مدار گیرنده FM درست شد و کار هم کرد ولی چون سرم شلوغه هنوز OK نکردم ولی یه مشکل کوچولو داره اونم اینه که وقتی با مدار پری که 12 ولت هست تغذیه میشه در زمینه صدا همون نویز 50HZ تولید میکنه که فکر کنم باید یه ترانس 9 ولت 0.1 امپرم براش بزارم

این تصویر هم از مدار گیرنده FM هستش که می خواهم در آینده به مدار اضافه کنم که با آی سی TA2003 ساختمش

حالا تا آیند کی مرده کی زنده

دیدگاه

سلام

ممنون که تجربیاتتون رو در اختیار دوستان قرار میدید :applause: :applause:

بی زحمت اگه ممکنه یه شماتیک از اون رادیو FM میزاری ؟؟ یه دنیا ممنون راستش دیتاشیتش رو دیدم ولی قطعاتی که اونجا گزاشته بود بیشتر از قطعاتی هست که شما تو عکس نشون دادی

ممنون :rolleyes:
                    AV Maziton 100
                    Render By Artlantis Studio
                    [img width=346 height=100]http://maziyar123.persiangig.com/View.jpg[/img]

دیدگاه

سلام با عرض معذرت شماتیکی که گذاشتین اشکال نداره؟آخه من همون روزی که مدارو گذاشتین روی برد سوراخدار بستمش ولی TIP42 ها عرض یک ثانیه قالب تهی کردن،اگه ممکنه PCB رو هم قرار بدین،راستی یه طرح دیگه هم با این ترانزیستورا تو این انجمن هستش لینکشو میزارم نظرتون رو لطفا راجع بهش بگین،اگه ممکنه استاد اشک هم نظرشونو در مورد این دو طرح مطرح کنن،ممنون
                      http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=49744.0
                      رازي در کار نبود

دیدگاه

وااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا ااااااای

آخه HS خسته نشدی اینقدر آمپلی ساختی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ :angry: :angry:
                        آقا رضایت بده دیگه عزیز دل
                        به نظر من این آمپلی فرقی با اون دارلینگتونه نداه چرا ؟؟؟؟ چون طبقه خروجی اینجا از 4 تا tip درست شده ولی تو اون از 2 تا tip استفاده شده پس چون دارلینگتونه و تو هر کدومش 2 تا داره پس به نظر من همینه ((( چی گفتم ............) :rolleyes:

با هر ترانزیستوری که میخوای کار کنی اول پایه هاشو بشناس میتونی دیتاشیتشون رو بگیری
                        AV Maziton 100
                        Render By Artlantis Studio
                        [img width=346 height=100]http://maziyar123.persiangig.com/View.jpg[/img]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hs67
                          سلام با عرض معذرت شماتیکی که گذاشتین اشکال نداره؟آخه من همون روزی که مدارو گذاشتین روی برد سوراخدار بستمش ولی TIP42 ها عرض یک ثانیه قالب تهی کردن،اگه ممکنه PCB رو هم قرار بدین،راستی یه طرح دیگه هم با این ترانزیستورا تو این انجمن هستش لینکشو میزارم نظرتون رو لطفا راجع بهش بگین،اگه ممکنه استاد اشک هم نظرشونو در مورد این دو طرح مطرح کنن،ممنون
                          http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=49744.0
                          سلام : بله اول کار چون با نرم افزار مولتی سیم اشنایی زیادی نداشتم مدار را اشتباهی کشیده بودم و پیگیری های شما باعث شد به اشتباهم پی ببرم و بار دیگر نقشه را درست کشیدم و فکر کنم نقشه ای که العان در اینجا قرار گرفته صحصح باشد و کار هم بکند

من PCB ندارم و همیشه با فیبر 1000 سوراخ کار میکنم

من طرحی که قرار دادین را دیدم همیشه مدار های تقویت کننده صوتی یک طرح عمومی دارن که بین آمانور ها رواج دارد و متاسفانه آماتور ها فکر میکنن که این طرح دیگر جای بهبود ندارد که البته مداری که قرار دادم هم از این قضیه مستثنا نیست ولی شرکت های تجاری بزرگ این را نمی پذیرند و به خاطر اینکه انگ کپی به محصولشان نخورد بدشان نمی هاید در طراحی دست ببرند که البته این دست بردن ها در طراحی همیشه به بهبود کار در مدار کمک میکند طرحی گذاشته اید هم از همین طرح هاست

نکته قابل بحث اینکه میتوان این طرح را گسترش داد و مدار را برای توان های بالاتر طراحی کرد و در بین این طراحی دستی در مدار برد که البته باید سی کرد که این دست بردن ها به بهبود مدار هم کمک کند که ارتقای این مدار دقیقا کاریست که بر دوش ما آماتور ها قرار دارد

در یک جامعه آماتوری سالم همیشه مدار ها روبه بهبود هستند.

حالا هر کسی که می خواهد طرحی منحسر به فرد داشته باشد بسم الله

راهش هم اینکه : انگیزه بالا - در طراحی مقدماتی روی نرم افزار - در مرحله بعد به صورت عملی با برد برد - و در مرحله نهایی به صورت یک پروژه

همانطور که می دانید مدار قدیمی است و از آی سی استفاده نشده است که به نظر باید از آی سی درون مدار هم استفاده کرد .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط maziyar123
                            سلام

بی زحمت اگه ممکنه یه شماتیک از اون رادیو FM میزاری ؟؟ یه دنیا ممنون راستش دیتاشیتش رو دیدم ولی قطعاتی که اونجا گزاشته بود بیشتر از قطعاتی هست که شما تو عکس نشون دادی

ممنون :rolleyes:
                            سلام راستش من از مدار مونتاژ شده روی یک رادیو چیز زیادی دستگیرم نشد و اخرش با کلی زحمت الکی این نقشه را جلوی خود گذاشتم و مونتاژ کردم و بعد از کم زیاد کردن سلف اسیلاتور تونستم استگاه های FM رو بگیرم
                            این ای سی موج FM رو خیلی خوب و قوی میگیره ولی روی موج کوتاه و متوسط افتضاحه !

البته منظورم اینکه با قطعات کمی FM راه میوفته ولی برای SW و AM باید کلی سیم بندی و ... انجام بدی

تجربه ام در این مدار نشون داد خازن 100nf که خاز فیدبک تغذیه هست رو باید یک سرشو به منفی و سر دیگه شو باید کنار خازن واریابل به مثبت اتصال بدی البته همون طور که در تقشه مشخصه خازن واریابل یک سرش به مثبت هست

ای اف در بعضی رادیو ها نارنجی هست و در بعضی صورتی ( پایه 10 )

تغذیه هم با سه تا دیود زنر 6.3V که البته با یه مقاومت 100 اهم به مثبت اتصال داره و 100 میکرو فارادم با دیودها موازی شده

خروجی را هم با TDA2822 تقویت کردم

اگه درس تنظیمش کنی مثل یه رادیو تجاری گرون قیمت قوی عمل میکنه

راستش چون مدار ساده هست و مشکل اصلی تنظیم سلف هست من نقشه روی کاغذی ازش ندارم و نقشه را حفظ کردم چون تا حالا 4 الی 5 بار برای کسانی درستش کردم

این مدار بسیار مناسب بی سیم های سیار هست

دیدگاه

ممنون از اطلاعات ارزشمندی که به همه دوستان میدید
                              فقط یه سوال
                              BPF ورودی انتن رو چکار کردین حذفش کردین ؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X