اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

حذف جرقه زنی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

حذف جرقه زنی

سلام دوستان من یه مدار کنترلی با رله 5 ولت 10 آمپر ساختم ولی زمانی که جریان زیاد از رله عبور میکنه جرقه زنی به وجود می آید که شدت آن انقدر زیاد بود تیغه رله به پایه جوش خورد(چسبید ) میخواستم بدونم میشه با تیغه یه ترایاک یا چیزی دیگه موازی کنم که لحظه اول جریان از اون عبور کنه بعد ما کنتاکت رو وصل کنیم و ترایاک رو از مدار خارج کنیم ؟ اگر مداری هم دارید بذارید ممنون
    گر بر سر نفس خود امیری مردی
    گر بر دگران خورده نگیری مردی
    مردی نبود فتاده را پای زدن
    گر دست فتاده ای بگیری مردی

پاسخ : حذف جرقه زنی

اگر AC کار میکنی ببین میتونی عمل سوئیچ رو در هنگام عبور از نقطه صفر انجام بدی؟ ضمنا تا جایی که من میدونم این جرقه بیشتر در زمان قطع پیش میاد که باید یه خازن و مقاومت سری؛ با سلف رله موازی بشه. بچه های قدرت با این مدار آشنایی دارن.

دیدگاه

درود
      اگر بوبین رله DC میباشد از یک دیود و اگر AC همانطور که دوستمان گفت از یک خازن و مقاومت بر روی بوبین رله استفاده کن
      در روزگاري كه لبخند آدم ها بخاطر شكست توست برخيز تا بگريزند. كورش كبير
      شاد بودن، تنها انتقامي است که ميتوان از زندگي گرفت. ارنستو چه گوارا

دیدگاه

آقا می شه بگید این قطعاتی که گفتین روی بوبین چه کازی انجام می دن که اتصال قطع می شه؟ چون وقتی جریان زیاد از رله می گذره پایه ی وسط با یکی از دو پایه جوش می خورد و حتی با قطع کردن یا زیاد کردن جریان بوبین در اکثریت مواقع این اتصال باز نمی شود جز اینکه رله رو باز و و با دست این اتصال قطع بشه!!
        هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

راسیتش من خودم چیز زیادی نمیدونم اما در موردی مشابه با یکی از دوستان که قدرت هست صحبت کردم و ایشون دو نکته مهم رو یاد آور شدن یکی اینکه بایستی برای AC در لحظه عبور از صفر که جریان پایینی برقرار هست این عمل قطع و وصل انجام بشه و مهمتر از اون بر خلاف تصور در زمان قطع هست که این مشکل پیش میاد و بایستی برای از بین بردن جریان برگشتی از طرف رله کاری کرد که اون دیود رو برای DC و مدار خازن و مقاومت رو برای AC برای همین میذارن.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1
            آقا می شه بگید این قطعاتی که گفتین روی بوبین چه کازی انجام می دن که اتصال قطع می شه؟ چون وقتی جریان زیاد از رله می گذره پایه ی وسط با یکی از دو پایه جوش می خورد و حتی با قطع کردن یا زیاد کردن جریان بوبین در اکثریت مواقع این اتصال باز نمی شود جز اینکه رله رو باز و و با دست این اتصال قطع بشه!!
            رله های آمپر بالا تر هم بعضی از مواقع نمیتونه جوابگوی کار باشه

استفاده از رله برای زمانی مناسبه که میزان قطع وصل زیاد نباشه

میشه یه اتلاعاتی از میزان جریان + نوعش dc/ac + تعداد دفعات قطع و وصل + تنوع بار (سلفی اهمی خازنی ) بزارید

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سعید باقرانی
              رله های آمپر بالا تر هم بعضی از مواقع نمیتونه جوابگوی کار باشه

استفاده از رله برای زمانی مناسبه که میزان قطع وصل زیاد نباشه

میشه یه اتلاعاتی از میزان جریان + نوعش dc/ac + تعداد دفعات قطع و وصل + تنوع بار (سلفی اهمی خازنی ) بزارید

wink:
              دوست عزیز اگه میخاید از قطعاتی مثل تریاک (تریستور .ترانزیستوز...)استفاده کنی دیگه چه نیازی به رله است.در ضمن خیالتون رو راحت کنم بهترین نوع رله هم امکان نداره جریان 10 امپر رو به مدت زیاد تحمل کنه(شک نکنید).
              باتوجه به اینکه در مدارتون از رله استفاده کردین حتما" سرعت قطع و وصل خیلی مهم نیست که در اینصورت به راحتی میتونین خروجی رله ای رو که میفرمودین به بوبین یک کنتاکتور بدین و از کنتاکتهای قدرت اون استفاده کنین.

دیدگاه

اگر سرعت سوئیچ بالاتری بخوام باید از چی استفاده کنم؟
                ولتاژم 300 ولت دی سی هست ؛ که می خوام بارم رو خاموش و روشن کنم
                آخر این جرقه اتصال چی شد ؟ چی جوری حذفش کنیم ؟

دیدگاه

من هم همین مشکل رو دارم و در به در دنبال راه حلشم
                  کمک
                  رله هام جرقه میزززن و گاهی میچسبه و موتور یکسره می شه
                  کمکی کنید تا این جرقه ها رو تا حد امکان کاهش بدم

دیدگاه

حذف جرقه

نوشته اصلی توسط رضا آقازاده
                    بر خلاف تصور در زمان قطع هست که این مشکل پیش میاد و بایستی برای از بین بردن جریان برگشتی از طرف رله کاری کرد که اون دیود رو برای DC و مدار خازن و مقاومت رو برای AC برای همین میذارن.
                    میشه بیشتر توضیح بدین؟
                    در مورد مدار خازن و مقاومت، آیا این مدار تشکیل فیلتر میدن؟
                    چجوری باید ظرفیت خازن و مقدار مقاومت رو پیدا کنیم؟ منظورم اینه که از چه خازن با چه ظرفیتی باید استفاده کنیم یا مقدار مقاومت باید چند اهم باشه؟
                    کلن یه توضیح میشه بدین؟ مرسی
                    علی (ع)فرموده است :در علم و ادب بکوشید چه آنکه عالم ، عزیز و گرانقدر است ، اگر چه خاندان بزرگی منتسب نباشد ، اگر چه فقیر بی بضاعت باشد ، و اگرچه جوان باشد.

دیدگاه

مقدار خازن و مقاومت و اینکه این خازن مقاومت رو به کدوم پایه ها باید وصل کنیم رو توضیح بدهید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X