اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

درایور تریستور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

درایور تریستور

سلام دوستان من دنبال مدار درایور برای تریستور هستم مدار درایوری که شامل یه ای سی و سایر قطعات باشه خلاصه اسمش درایور تریستوره هر راهنمایی از دستتون بر اومد ارائه بدین منت دارمون کنین!مرسی.

پاسخ : درایور تریستور

سلام دایی جان
    نگفتی این تریستور گرامی چیکار قراره بکنن؟!
    تریستورها رو به چند روش میشه درایو کرد که ساده ترینش استفاده از اپتوکوپلرهای مخصوصه مثل MOC3052 که توی بازار هم فراوونه.
    MOC3052 می تونه واسط بین میکرو و تریستور باشه.
    اما اگه یه آی سی کنترفاز می خوای که تریستور رو آتیش کنه TCA785 توی بازار هست.
    با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

سلام عزیزم!
      واقعیتش قرار یه پروژه تحویل بدیم هدف تهیه مدار درایور یک تریستورهمین!یک مدار که درایور تریستور هست قراره با اعمال خروجی AVR صحت مدار تست بشه!مدل تریستور رو میگم تا بهتر منتقل کرده باشم مدل BT152 هستش بنده نیاز دارم به یک مدار درایور!که رو برد تحویل بدم هیچ اطلاعی از اینترنت پیدا نکردم هیچ پیش زمینه ای هم ندارم تنها امیدم شمایید!مرسی پیشاپیش در مورد معرفی اپتوکوپلر و ای سی ممنون پی اینارو هم میگیرم!

دیدگاه

منم بیشتر از همین BT152 استفاده می کنم.
        برای اتصالش به میکرو MOC3052 عالیه.
        اگه دیتاشیت MOC3052 رو ببینی نحوه اتصالش به تریستور کشیده شده.
        با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

مرسی دوست عزیز ولی تو دیتا شیت ترایاک بود نه تریستور :sad:خواهشا شدیدا کمکم کنید!بحث مسئله بسیار حساسیه اقا احمد برادر عزیز تنها امیدم شمایی!بعد خدا هرجا رفتم گفتن اول مدارشو پیدا کن!کمک

دیدگاه

برای درایو تریستور توسط میکرو میتونی از اپتو تریستورهای رایج بازار بشماره های
            H11C1 تا H11C6 استفاده کنی . برای تریستور اصلی هم بسته به جریان مصرفی
            باید شماره های مختلفی رو بکار ببری . در شکل زیر از BT136 استفاده شده .

لینک دیتاشیت قطعات هم در پایین قرار داده شده :

H11C1
            BT136
            باز هم عید آمد و ما لختیم...

دیدگاه

سلام دوست عزی ز این قطعات ترایاک و اپتو کوپلر هستش بازم تو مدار تریستور دیده نمیشه :cry:یکی به داد من برسه کم و بیش گشتم غیر اینجا کم اطلاعات کسب کردم باز هم از شما متشکرم واقعا کمک بزرگی به من میکنین لطفا اینم روشن کنین من این تریستور bt152 500r رو چکار کنم! :question:

دیدگاه

راست میگی اون ترایاکه . مدار بمونه برای کسانی که میخواهند با ترایاک کار کنند :mrgreen:

حالا مدار زیر یک درایور با تریستوره . چون تریستور فقط میتونه نیم سیکل برق شهر رو عبور
                بده در مدار از 2 عدد از این قطعه استفاده شده . میتونی BT152 هم بکار ببری .
                ولی بعلت کار کردن با برق AC وجود اپتو ترایاک برای راه اندازی تریستورها لازم و واجبه .
                ورودی J1 رو هم میتونی به میکروکنترلر متصل کنی .

دیدگاه

R1 = 100 OHM
                  R2 = 330 OHM
                  R3 = 470 OHM
                  R4 = N/C
                  R5 = 330 OHM
                  D1 = N/C
                  D2-D3 = 1N4007
                  Q1-Q2 = BT152
                  ISO1 = MOC3021

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Dxing
                    راست میگی اون ترایاکه . مدار بمونه برای کسانی که میخواهند با ترایاک کار کنند :mrgreen:

حالا مدار زیر یک درایور با تریستوره . چون تریستور فقط میتونه نیم سیکل برق شهر رو عبور
                    بده در مدار از 2 عدد از این قطعه استفاده شده . میتونی BT152 هم بکار ببری .
                    ولی بعلت کار کردن با برق AC وجود اپتو ترایاک برای راه اندازی تریستورها لازم و واجبه .
                    ورودی J1 رو هم میتونی به میکروکنترلر متصل کنی .

سلام دوست عزیز ممنون از بابت زحمتی که کشیدین واقعا نمی دونم از شما چطور تشکر کنم فقط چندتا سوال داشتم ببخشیدا ریزه کاری جاهلانس!این مداربه عنوان درایور تریستور هست دیگه!؟D1 ال ای دیه!؟لود چیه؟j1 چی بود!؟و اینکه لطف کنین بگین با ولتاژ برق شهر کار میکنه اخه تست با 220 ولت خواهد بود بسیار متشکرم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نادری
                      سلام دوست عزیز ممنون از بابت زحمتی که کشیدین واقعا نمی دونم از شما چطور تشکر کنم فقط چندتا سوال داشتم ببخشیدا ریزه کاری جاهلانس!این مداربه عنوان درایور تریستور هست دیگه!؟D1 ال ای دیه!؟لود چیه؟j1 چی بود!؟و اینکه لطف کنین بگین با ولتاژ برق شهر کار میکنه اخه تست با 220 ولت خواهد بود بسیار متشکرم.
                      برای اینکه جریان زیادی از پورت های میکروکنترلر کشیده نشود مقاومت R4 و D1 رو نباید مونتاژ کنید .
                      شما نسبت به LOW ACTIVE و یا HIGH ACTIVE بودن پورت خروجی میکرو باید اتصال J1 رو وصل
                      کنید . یعنی LED داخل اپتوکپلر یا نسبت به گراند روشن میشه و یا نسبت به VCC . به عهده خودتونه .

برای اینکه مدار رو تست کنید یه مثالی میزنم . فرض کن میخواهی یک لامپ 100 وات رو با برق شهر
                      کنترل کنی . ابتدا باید نول برق شهر رو مستقیم به لامپ وصل کنی و بعد فاز رو به مدار وصل میکنی
                      و خروجی LOAD رو هم به سمت دیگر لامپ وصل میکنی .

این یه مدار کلی هستش و چون نمیدونیم شما قراره چیکار کنید :biggrin:این مدار رو بعنوان نمونه
                      گذاشتم . بعد که نوع کارکرد شما مشخص شد ممکنه مجبور بشی یه تغییراتی به مدار بدی .

دیدگاه

مرسی دوست عزیز هدف من ساخت یک مدار درایور تریستور هست مشخصات تریستور هم حداکثر 20 امپر 600 ولت ماکزیمم 2کیلو هرتز هم فرکانس همین!خواسته ام همینه یک درایور که وقتی به برق شهر زدیم یه ال ای دی روشن بشه!خلاص یعنی من این مدار بالایی رو بسازم نمیشه!؟به عنوان درایور قبول کرد؟در این مدار لود یه قطعه خاص هست؟و d1 ال ای دی؟یعنی چه نباید مونتاژ کرد!؟J1 چیه اونوخت یه قطعه خاص هست!؟من میخوام کلهم اینارو رو برد نصب کنم دیگه کم و کاستی پیش نیاد!من اینو میخوام درست کنما!نشه یه وقت بگن درایور نبوده!

دیدگاه

راستش من متوجه نشدم چی میخواهی !!! میخواهی با تریستور یدونه LED روشن کنی بعد
                          فرکانست هم 2 کیلوهرتزه !!!
                          یعنی میخواهی با برق شهر یدونه LED رو روشن کنی ؟ :-?? :-/

دیدگاه

افرین!این مدار درایور تریستوره دیگه نه!؟اگه هست لطفا اعلام کنین!بعدشم به من اگه شد بگین این J1 , LOAD چین بعدشم چرا نباید D1 و مقاومت رو مونتاژ نکنم!این مدار درایوره تریستور هستش؟LOAD ,J1 ایا قطعه هستن ایا این مدار درایور یک تریستور است!قراره به برق شهر وصل بشه اگه نشد به ای وی ار!دقیق نمی دونم فقط من یه مدار درایور تریستور نیاز دارم همین اصلا من فط یه مدار درایور تریستور میخوام که با برق شهر کار کنه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نادری
                              افرین!این مدار درایور تریستوره دیگه نه!؟اگه هست لطفا اعلام کنین!بعدشم به من اگه شد بگین این J1 , LOAD چین بعدشم چرا نباید D1 و مقاومت رو مونتاژ نکنم!این مدار درایوره تریستور هستش؟LOAD ,J1 ایا قطعه هستن ایا این مدار درایور یک تریستور است!قراره به برق شهر وصل بشه اگه نشد به ای وی ار!دقیق نمی دونم فقط من یه مدار درایور تریستور نیاز دارم همین اصلا من فط یه مدار درایور تریستور میخوام که با برق شهر کار کنه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
                              همه این سئوالات رو در بالا بهشون جواب دادم oo: بله این مدار یه درایور ایزوله شده با تریستور هستش .
                              کلمه LOAD هم همون بار مصرفی به مداره که قبلا مثالی راجع به لامپ براتون زدم .
                              کلمه J1 هم به معنی جک ورودی هستش که به میکرو متصل میشه یا هر وسیله دیگه .

بعدش کسی نمیاد با تریستور به این گرونی یک عدد LED روشن کنه . با اون جریانی که تریستور میتونه
                              عبور بده بهتره وسایل پرمصرف تری رو راه اندازی کنی .

برای اینکه مطمئن بشی بازم میگم این به مداره درایور تریستور هستش . بخدا درایوره تریستوره .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X