اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

برای یک دانشجوی الکترونیک چه زبانهای غیر از بیسیک و سی مفید است ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

برای یک دانشجوی الکترونیک چه زبانهای غیر از بیسیک و سی مفید است ؟

سلام به همه دوستان و اساتید

یک دانشجوی الکترونیک چه زبانهای دیگری را غیر از سی و بیسیک بیاموزد مفید است ؟ دوستان دلیلش را هم عرض کنید و کتابهای مناسب هم معرفی کنید . (بحث دوم)
    - برنامه نویسی به زبان C آقایان ریچی و کرنیگان
    - VHDL و VERILOG آقای دکتر نوابی (زبان اصلی یا احتمالا ترجمه)
    - برنامه نویسی دات نت (ویژوال بیسیک یا سی شارپ یا هر دو)
    اینا رو هم به این خاطر پیشنهاد دادم:
    - برای توصیف سخت افزار (کار با fpga , fpaa) حداقل آشنایی؛ با دو زبان VERILOG و VHDL. فقط اینکه VERILOG خیلی راحته. ولی VHDL هم بلد باشی خیلی بهتره.
    - برای خوشگل بازی و ارائه یک برنامه اولیه به مشتری (که مطمئنا خوشگل بازی رو میبینه ولی زحمتت روی پروژه رو نه) دات نت. حالا راحتی سی شارپ نمیخوای همون بیسیک. فرق چندانی از بابت عملکرد (در دات نت) با هم ندارن.
    - روی اغلب میکرو ها میتونی بدون دست به یقه شدن با اسمبلی با C کار کنی. قدرت بالا و امکان وجود کامپایلر برای این زبون روی اون میکرو بیش از بقیه زبونهاست.

درباره ی سی یا بیسیک مطالب زیر را بخوانید که نتیجه بحث قبلی دوستان گرامی بوده :nice:
    1. سی یک برنامه است که هم میشه با avr ها کار کرد و هم با arm ها
    2. ولی زبان بیسیک فقط روی avr ها جواب می دهد
    3. و ویژوال بیسیک با بیسیک فرق می کند و ویژوال بیسک مربوط به میکرو ها نمیشه
    4. برای یادگیری زبان سی بهتر است اول برویم سراغ بیسیک ای وی آر و اون زبانو یاد بگیریم و دستمون با با برنامه نویسی باز بشه و بعد بریم سراغ زبان مشکل تری مثل سی ؛ چرا که برای رسیدن به پله سوم اول باید از پله اول و دوم گذشت
    5. در بعضی پروژه ها با بیسیک زود تر میتوان به جواب رسید چون یک زبان سطح بالا است و دستورات اضافی ندارد و لی سی یک زبان میانی است که مانند بیسیک پیشرفته است و اگر کسی این برنامه رو یاد بگیرد دست بازتری در انجام پروژه ها دارد
    6. زبانهای برنامه نویسی به سه دسته تقسیم میشن:سطح بالا ، میانه، سطح پایین . این تقسیم بندی بر حسب مقدار نزدیکی برنامه نوشته شده به زبان ماشین انجام میشه . مثلا ویژوال بیسیک یا کلا زبان بیسیک سح بالاست، سی زبان میانه، اسمبلی زبان سطح پایینه . به عبارت دیگه شما با تعیین نوع زبان برنامه نویسی تعیین می کنین که چقدر کار رو شما انجام بدین و چقدر کار رو کامپایلر انجام بده! اگه دنبال این هستین که سریع جواب بگیرین برید دنبال بیسیک !با این کار کد شما کلی اتفاق روش میوفته تا به زبان ماشین تبدیل بشه ! اما اگر می خواین کاری کنین که پروسسور دقیقا کاری که شما می خواین رو انجام بده باید بدین سراغ اسمبل! میدونین که نوشتن برنامه به زبان اسمبلی هم معمولا خیلی وقت گیر و با در دسره ! اما در مجموع اگه حرفه ای باشین حجم کدی رو که شما با اسمبلی می نویسین و همون برنامه به زبان مثلا بیسیک ، خیلی فرق می کنه . زبان سی این ویژکی رو داره که هم ویژگی زبانهای سطح بالا و هم نزدیکی به زبان ماشین رو داره! الانم میبینین که برنامه نویسی رو برای arm یا dsp با c می نویسن .
    7. کتاب مناسب برای بیسیک کتاب علی کاهه میباشد و اینکه پی دی اف های خوب و زیادی درباره زبان بیسیک هست . کتاب مناسب برای زبان سی هم طبق گفته اقا رضا که از همکاران علمی این سایت هستند کتاب k&R است که منظورشان کتاب زبان سی نوشته ی آقایان کرنیکان و ریچی است .
    8. همونطور که میدونیم تا میگین avr و بیسیک خیلی ها یاد بسکام میفتن الان هم آرم با C تداعی میشه ولی از کجا میدونین فردا یک کامپایلر خوب بیسیک برای آرم نیومد؟
    9. هر زبونی یک چیز مثبت و منفی ای داره
    10. یادتون باشه سی و بیسیک هم ربطی به هم ندارند و شما می تونید هر کدومو که دوست داشتین یاد بگیرین و این که اگر خواستی می تونی هردوشم یاد بگیری
    11. هیچ لزومی در اول یادگیری وجود نداره اینو تو ذهنتون بسپارین شما میتونین با اون که زبان سی سختره اصلا فقط زبان سی رو یاد بگیرین و زبان بیسیک رو بیخیال بشین .

اما من خودم و فقط به نظر خودم دیدم حالا که مقداری بیسیک یاد دارم بهتره اول بیسیک و بسکام تقریبا یاد بگیرم حداقل اونقدر که بتونم بگم 60 درصد بیسیک و یاد دارم . فعلا با اون که خودم پروژه ی پایان ترممو با زبان بیسیک انجام دادم ولی احساس می کنم هنوز زیر 40 درصد یاد دارم اما چرا اول بیسیک ، خوب به این دلیل که این زبون راحت تره و بعدش برم سی و کدویژنو یاد بگیرم . تشکر می کنم از کمک همه ی دوستان
    مولا علی (ع) میفرمایند : آسوده باش , آستین هارا بالا بزن , بر خدا توکل کن , آنگاه خدا را خواهی دید که زودتر از تو دست به کار شده است .

پاسخ : زبان سی بهتره یا ویژول بیسیک

به نظر من سی خیلی حرفه ایی هستش! خیلی جاهام بدردت خواهد خورد!مثلا تو ممکنه avr رو بتونی با بیسیک هم کار کنی ولی بعد اگه بخوای بری سراغ arm باید سی رو یاد بگیری تا مثلا با میکرو ویژن کار کنی..

دیدگاه

از من میشنوی با VB شروع کن تا وقتت کمتر تلف بشه. وقتی مفاهیم برنامه نوشتن برات جا افتاد میتونی C رو شروع کنی. یا در کنارش پس از مقداری آشنایی با VB یا Basic میتونی C رو شروع کنی. اما بهتره که هر دوتاشو بلد باشی.
      بذار چراشو اینطوری برات بگم. ژیان بهتره یا الگانس؟ (البته منظورم ماشین ظرفشویی نیست ها!!!) اغلب میگن الگانس. اما اگه راننده ای باشی که دست به چپ کردنش خوبه و فقط میخوای بری سر کار و برگردی خونه. خیلی اهل پز هم نیستی از من میشنوی ژیان رو بخر. اما خواه نا خواه برای مسافرت به یه چیزی بیش از ژیان احتیاج داری.
      من خودم با C روال های سیستماتیک (این لفظ کلی کلاس داره!!) رو مینویسم اما برای ارتباط با کاربر روی PC از یه زبون دیگه مثل #C یا VB یا دلفی استفاده میکنم. هر چیزی رو بهر کاری ساختن.

دیدگاه

نتایج نظرسنجی اینجارم ببین:
        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=12121.0

دیدگاه

نوشته اصلی توسط uni_ahmadi
          به نظر من سی خیلی حرفه ایی هستش! خیلی جاهام بدردت خواهد خورد!مثلا تو ممکنه avr رو بتونی با بیسیک هم کار کنی ولی بعد اگه بخوای بری سراغ arm باید سی رو یاد بگیری تا مثلا با میکرو ویژن کار کنی..
          ممنون از کمکتون
          یعنی واقعا واسه ی خانواده ی آرم بیسیک و ویژوال بیسیک بدرد نمیخوره :eek
          یعنی فقط سی رو میشکه توی arm پروگرام کرد ؟ :eek:
          مولا علی (ع) میفرمایند : آسوده باش , آستین هارا بالا بزن , بر خدا توکل کن , آنگاه خدا را خواهی دید که زودتر از تو دست به کار شده است .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط reza_agha
            از من میشنوی با VB شروع کن تا وقتت کمتر تلف بشه. وقتی مفاهیم برنامه نوشتن برات جا افتاد میتونی C رو شروع کنی. یا در کنارش پس از مقداری آشنایی با VB یا Basic میتونی C رو شروع کنی. اما بهتره که هر دوتاشو بلد باشی.
            بذار چراشو اینطوری برات بگم. ژیان بهتره یا الگانس؟ (البته منظورم ماشین ظرفشویی نیست ها!!!) اغلب میگن الگانس. اما اگه راننده ای باشی که دست به چپ کردنش خوبه و فقط میخوای بری سر کار و برگردی خونه. خیلی اهل پز هم نیستی از من میشنوی ژیان رو بخر. اما خواه نا خواه برای مسافرت به یه چیزی بیش از ژیان احتیاج داری.
            من خودم با C روال های سیستماتیک (این لفظ کلی کلاس داره!!) رو مینویسم اما برای ارتباط با کاربر روی PC از یه زبون دیگه مثل #C یا VB یا دلفی استفاده میکنم. هر چیزی رو بهر کاری ساختن.
            ممنون . ببین من ترم آخرم انشاالله این ترم مدرک فوق دیپلمو می گیرم و پروژه ی پایان ترمم رو انجام دادم خودمم برنامشو با بیسیک نوشتم ولی هنوز تایمر کانتر ها و adc رو یاد نگرفتم آیا باز هم مشکل داره برم سی رو یاد بگیرم و اینکه آیا VB همون بیسیکه یا که فرق می کنه و کدوماش توی بسکام جواب میده واسه سی که باید برم کدویژن یاد بگیرم خواستم بدونم برنامه های اونها چیه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط iranesabz
              ممنون . ببین من ترم آخرم انشاالله این ترم مدرک فوق دیپلمو می گیرم و پروژه ی پایان ترمم رو انجام دادم خودمم برنامشو با بیسیک نوشتم ولی هنوز تایمر کانتر ها و adc رو یاد نگرفتم آیا باز هم مشکل داره برم سی رو یاد بگیرم و اینکه آیا VB همون بیسیکه یا که فرق می کنه و کدوماش توی بسکام جواب میده واسه سی که باید برم کدویژن یاد بگیرم خواستم بدونم برنامه های اونها چیه
              دوست عزیز
              چرا حرف از سی و vb میزنی بعدش میری تو فاز میکرو؟؟؟؟؟

vb که برای میکرو نیست! بیسیک میکرو فقط همون بیسکام هست! نه VB

خیلی خیلی خیلی خلاصه میگم، ولی بعدا اگه دلیل خواستی حتما با دلیل میگم!!!!

اگه مقایسه بین VB6 و C هست (در کامپیوتر) فقط سی!
              ولی اگه بین سی شارپ و vb.net هست! اصلا فرقی با هم ندارن!

همین!

برای میکرو هم فقط و فقط سی! اون هم AVR GCC
              http://ceworld.ir/images/ads/dornablogcom_ads.gif

دیدگاه

همین که آقا بهنام گفت! :mrgreen:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط behnam_kh2002
                  دوست عزیز

همین!

درود بر شما من منظورم همون اولیه یعنی بین vb6 و c کاری هم به اون دوتای پایین یعنی سی شارپ و vb.net ندارم چون که اصلا نمیدونم چی هستند و فعلا به من پیشنهاد نشده که برم و یاد بگیرم بیشتر همون دوتا پیشنهاد شده یعنی vb6 و c
                  حالا می خوام بدونم کدومش بیشتر بدرد کامپیوتر و کدومش بیشتر بدرد میکرو میخوره و کاربردهاشونو میخوام بدونم خیلی خیلی ممنونم از شما که زمان پر ارزشتونو واسه من گذاشته اید :wow:

دیدگاه

سلام . من معذرت میخوام کی به شما پیشنهاد کرده که برید vb.6 یاد بگیرید ؟
                    vb 6 و vb.net درست مثل GWBASIC و vb 6 میمونه . الان شما میرید gwbasic یاد بگیرید . مطمئن باشید که اگه میخواهید یک زبان برنامه نویسی یاد بگیرید برید سراغ .NET ها . حالا چه VB و یا C#
                    فرق بین vb و c# هم در ساختار دستورات و گرامر هست بیستر تا عملکرد . چون هر دو به یک زبان میانی ترجمه میشوند . تقریبا 95% شبیه هم هستند و از یک FRAMWORK استفاده میکنند.

نوفن پردازش هوشمند

دیدگاه

ببینید شما ها منو یکمی گیج گردید :eek: :eek: :eek:
                      من میخوام برنامه نویسه میکرو یاد بگیرم بیسیک رو هم مقداری یاد دارم ولی بعضی ها میگن بیسیک بعضی مواقع دیگه کم میاره
                      خلاصه بگم من چی برنامه ای یاد بگیرم که بشه با هر میکرویی جواب گرفت حالا این میکرو می خواد از arm یا atmega یا ... باشه
                      اوکی :wow: :wow: :wow:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط behnam_kh2002
                        دوست عزیز

همین!

http://ceworld.ir/images/ads/dornablogcom_ads.gif

دیدگاه

فقط C یاد بگیرید.
                          من هم از اول بیسیک بلد بودم و روی بیسیک کار کردم ولی الان که میخوام با آرم کار کنم باید C بلد بشم.
                          فقط C یاد بگیرید چون حسابی به دردتون میخوره
                          **همیشه به این فکر کن که خداوند با توست**

دیدگاه

همونطوری که میدونین زبانهای برنامه نویسی به سه دسته تقسیم میشن:سطح بالا ، میانه، سطح پایین
                            این تقسیم بندی بر حسب مقدار نزدیکی برنامه نوشته شده به زبان ماشین انجام میشه
                            مثلا ویژوال بیسیک یا کلا زبان بیسیک سح بالاست، سی زبان میانه، اسمبلی زبان سطح پایینه
                            به یه عبارت دیگه شما با تعیین نوع زبان برنامه نویسی تعیین ی کنین که چقدر کار رو شما انجام بدین و چقدر کار رو کامپایلر انجام بده! اگه دنبال این هستین که سریع جواب بگیرین برید دنبال بیسیک !با این کار کد شما کلی اتفاق روش میوفته تا به زبان ماشین تبدیل بشه ! اما اگر می خواین کاری کنین که پروسسور دقیقا کاری که شما می خواین رو انجام بده باید بدین سراغ اسمبل! میدونین که نوشتن برنامه به زبان اسمبلی هم معمولا خیلی وقت گیر و با در دسره! اما در مجموع اگه حرفه ای باشین حجم کدی رو که شما با اسمبلی می نویسین و همون برنامه به زبان مثلا بیسیک ، خیلی فرق می کنه . زبان سی این ویژکی رو داره که هم ویژگی زبانهای سطح بالا و هم نزدیکی به زبان ماشین رو داره! الانم میبینین که برنامه نویسی رو برای arm یا dsp با c می نویسن .
                            نتیجه: اگه می خوایین حرفه ای کار کنین برین سراغ سی اگه نه که فقط می خواین یه کار موقت یا نیمه حرفه ای انجام بدین بیسیک!!! :redface:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط reza_agha
                              سلام ولش میرم سی یاد میگیرم آخه بعضی ها میگن vb ربطی به میکرو نداره نظر شما چیه اشکالی داره برم سی یاد بگیرم حالا راستی چه کتابهایی در رابطه با سی توی بازار هستش کدومش بهتره ؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X