اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نحوه محاسبه هیت سینگ ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نحوه محاسبه هیت سینگ ؟

چطور باید بطور دقیق هیت سینگ یه قطعه رو حساب کرد
    ذكات علم ياد دادنه ....

پاسخ : نحوه محاسبه هیت سینگ ؟

والا این سوال برا منم پیش اومده ، دیدم بعضی از مسئله ها توان مصرفی قطعه را حساب می کنن و بعد با توجه به پارامترهایی که از هیت سینک دارن ، هیت سینک مناسب انتخاب میشه
    اما مشکل این جاس که اولا قطعاتی که استفاده می کنینم اکثرا چینی و نا مرغوب هستن و احتمالا اون پارامتر ها یی که تو دیتاش یت هست با پارامترهایی واقعی اون قطعه الکترونیک فرق داره ( بیش از مقدار تلورانس احتمالا !!! ) و در نتیجه محاسبه جالبی نمیشه . در ثانی باید تغییرات دما ی خود محیط را هم لحاض کنیم

از همه مهم تر ما که پارامتر های مربوط به خود هیت سینک را نمی دونیم چنده ، پس این جا به مشکل بر می خوریم .یه تیکه فلز که فروشنده به خما میده و اصلا معلوم نیست از چه جنسی و از کجا هست

واقعا به موضوع جالبی اشاره کردین . من این موضوع را تو چند تا مسئله که در اینترنت پیدا کردم دیدم . تو کتاب های فارسی تمی دونم چیزی راجع به این موضوع هست یا نه ؟

خود فروشنده ها را تعیین می کنن از چه هیت سینکی استفاده کنین جدا میگم موقع خرید بهشون پارت نامبر قطعه را بدین خودشون میگن تجویز نسخه هیت سینک را انجام میدن :applause:

دیدگاه

ببین این به دردت میخوره
      http://www.khazama.com/forums/reply.aspx?gid=955
      کسی که به کشورش به درستی خدمت کند،نیازمند تکیه به خاطره ی گذشتگانش نخواهد بود
      ولتر

دیدگاه

چند وقت پیش یه کاتالوگ المانی 400 صفحه ایی که از اول نحوه محاسبه بسته به نوع قطعه که تو دیتا شیت هر قطعه ایی موجوده رو گفته بود رو نگاه میکردم
        یه سری فرمول داشت که اون اعداد رو که میزاشتی داخل فرمول یه عددی بر حسب K/W میداد
        حالا بقیه صفحاتش برای هر هیت سینگی یه نمودار برحسب K/W بر mm یعنی مثلا اگه حساب میکردی برای یه ترانزیستور عدد بدست اومده 2K/w میشد و فضاییم که داشتی مثلا 5 سانتیمتر بود باید تو این کاتالوگ دنباله یه هیتسینگی با این مشخصات میگشتی

کاتالوگه به زبون المانیه چیز زیادی نمیشد ازش فهمید ولی چیزی که فهمیدم این بود که همینجور دیمی نمیشه هیت سینگ انتخاب کرد
        ذكات علم ياد دادنه ....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط majid.4206
          چند وقت پیش یه کاتالوگ المانی 400 صفحه ایی که از اول نحوه محاسبه بسته به نوع قطعه که تو دیتا شیت هر قطعه ایی موجوده رو گفته بود رو نگاه میکردم
          یه سری فرمول داشت که اون اعداد رو که میزاشتی داخل فرمول یه عددی بر حسب K/W میداد
          حالا بقیه صفحاتش برای هر هیت سینگی یه نمودار برحسب K/W بر mm یعنی مثلا اگه حساب میکردی برای یه ترانزیستور عدد بدست اومده 2K/w میشد و فضاییم که داشتی مثلا 5 سانتیمتر بود باید تو این کاتالوگ دنباله یه هیتسینگی با این مشخصات میگشتی

کاتالوگه به زبون المانیه چیز زیادی نمیشد ازش فهمید ولی چیزی که فهمیدم این بود که همینجور دیمی نمیشه هیت سینگ انتخاب کرد
          در ایران راهی به جز دیمی انتخاب کردن نداری تا مدار را بستی میایی به صورت تجربی براش یک هیت سینک می گذاری اگه داشت به 40% حداکثر دمای قطعه نزدیک میشد هیت سینک را بزرگتر میکنی یا فن قرار میدی.شما مشخصات علمی هیت سینک مورد نیازت را به فرض هم محاسبه کردی چه کسی در ایران هیت سینک با مشخصات میفروشه؟من که سراغ ندارم :eek: :icon_razz:
          ولتر

دیدگاه

در ایران راهی به جز دیمی انتخاب کردن نداری تا مدار را بستی میایی به صورت تجربی براش یک هیت سینک می گذاری اگه داشت به 40% حداکثر دمای قطعه نزدیک میشد هیت سینک را بزرگتر میکنی یا فن قرار میدی.شما مشخصات علمی هیت سینک مورد نیازت را به فرض هم محاسبه کردی چه کسی در ایران هیت سینک با مشخصات میفروشه؟من که سراغ ندارم
            تو این کاری که میخوام انجام بدم اصل مطلب همین هیتسینگه :agree:
            چون قراره 1000 وات تلفاتو با هیت سینگ خنگ کنم :agree: در ضمن جعبه و زندگانیشم باید طبق همون هیتسینگایی که انتخاب میشه خرید و دیگه نمیشه که به روش ازمونو خطا هیتسینگو عوض کرد

الان تو همین کاتالوگه من هیتسینگایی رو دیدم که تو همین ایران خودمون هم تولید میشه حالا نه به اون کیفیت ولی هست پس مشکلی وجود نداره
            ذكات علم ياد دادنه ....

دیدگاه

چون قراره 1000 وات تلفاتو با هیت سینگ خنگ کنم :agree: در ضمن جعبه و زندگانیشم باید طبق همون هیتسینگایی که انتخاب میشه خرید و دیگه نمیشه که به روش ازمونو خطا هیتسینگو عوض کرد

الان تو همین کاتالوگه من هیتسینگایی رو دیدم که تو همین ایران خودمون هم تولید میشه حالا نه به اون کیفیت ولی هست پس مشکلی وجود نداره
              اگه این کاتالوگ ازش لینک دارید قرار بدید.ببینیم چه شکلیه و اگه خودتون هم چیزی دست گیرتون شد اینجا قرار بدهید بقیه استفاده کنند چون تا امروز من به شخصه فکر نمیکردم در ایران هیت سینک با مشخصات دفع حرارت دقیق وجود داشته باشه.
              راستی در همون کاتالوگ هیت سینکی وجود داشت که بتونه1000وات حرارت را دفع کنه چون به نظر عدد بالایی میاد مثلا این فنهای سی پی یو حرفه ای که هات پایپ داره و از مس ساخته شده قیمت بالایی هم داره حداکثر 200وات حرارت را میتونه دفع کنه
              ولتر

دیدگاه

با سلام
                1000 وات ، اتلاف توان قابل توجهی در سیستم الکترونیک می باشد.
                شاید بتوان به جای اتلاف این مقدار توان ، بخش عمده ای از آن را به سیستم باز گرداند.
                (البته اگر قابل تبدیل باشد.)
                لطفا جزییات بیشتری از مدار خود اعلام فرمایید.
                با سپاس
                گشتی در لاله زار
                http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76138.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76141

دیدگاه

وات ، اتلاف توان قابل توجهی در سیستم الکترونیک می باشد.
                  شاید بتوان به جای اتلاف این مقدار توان ، بخش عمده ای از آن را به سیستم باز گرداند.
                  (البته اگر قابل تبدیل باشد.)
                  لطفا جزییات بیشتری از مدار خود اعلام فرمایید.
                  کلا مداری که قراره ساخته بشه چون که جریانه زیادی رو باید تحمل کنه (حدود 100 امپر) پس تلفات حرارتی وجود داره
                  تو این مدار قراره خروجی دینام 12 ولتی زیر بار بره بصورت 5 امپر 5 امپر تا برسه به 100 امپر حالا هر کاریش کنم این تلفاتو داریم پس باید یجوری با هیت سینگ و دو سه تا فن گردن کلفت این تلفات حرارتیو کمش کنم برای همین انتخاب هیتسینگ تو این مدار خیلی مهمه

در ضمن اینم بگم مقاومتهایم که قراره بعنوان بار بیان تو مدار از همین مقاومتهای طلایی رنگ 50W و100W هستند که حتما باید به هیت سینگ بسته بشند
                  ذكات علم ياد دادنه ....

دیدگاه

کلا مداری که قراره ساخته بشه چون که جریانه زیادی رو باید تحمل کنه (حدود 100 امپر) پس تلفات حرارتی وجود داره
                    تو این مدار قراره خروجی دینام 12 ولتی زیر بار بره بصورت 5 امپر 5 امپر تا برسه به 100 امپر حالا هر کاریش کنم این تلفاتو داریم پس باید یجوری با هیت سینگ و دو سه تا فن گردن کلفت این تلفات حرارتیو کمش کنم برای همین انتخاب هیتسینگ تو این مدار خیلی مهمه

در ضمن اینم بگم مقاومتهایم که قراره بعنوان بار بیان تو مدار از همین مقاومتهای طلایی رنگ 50W و100W هستند که حتما باید به هیت سینگ بسته بشند
                    با سلام
                    اگر این سیستم ، یک دستگاه آزمون برای دینام می باشد و
                    اگر این فرآیندهای افزایش بار فعالیت مستمری نیست ، ایده هیت سینک مناسب است.
                    ولی اگر ، بارگذاری ها به صورت مستمر و پر تکرار می باشد ، ایده ذیل پیشنهاد می شود.
                    به جای بار مقاومتی ، خروجی را به خازن وصل کنید، سپس خازن به عنوان ورودی تغذیه واحدهای اینورتر یا شارژر استفاده شود
                    ( با مقداری تغییر برای کنترل جریان ثابت ) و خروجی اینورتر به مصرف کننده عادی وصل شود. یا به عنوان شارژ باطری و از این قبیل.

برای دفع تلفات حرارتی 1000 وات ،
                    یک جعبه با ابعاد تجربی 70 * 70 * 40 سانتیمتر ، محتوی 10 تا 20 کیلوگرم رادیاتور پره دار آلومینیمی در 4 لایه موازی فاصله 10 سانتی متری
                    ( عرض جعبه = 40 سانتیمتر و طول و ارتفاع جعبه = 70 سانتی متر )
                    مجهز به 4 تا 8 عدد فن پاور کامپیوتر که هوا را به رادیاتورها می دمند نیاز دارید ، مقاومتها به رادیاتورها پیچ می شوند
                    جعبه با پایه های 15 سانتی متری از زمین فاصله دارد و فنها در پایین قرار دارند و خروج هوای گرم از بالای جعبه خواهد بود. و با کانال کولری یا هود باید به بیرون هدایت شود.

برای ایده دوم نیاز به مقداری جستجو و طراحی مدارات جریان ثابت برای شارژر و اینورتر دارد.

با سپاس
                    گشتی در لاله زار

دیدگاه

در واقع همینیه که میفرمائید یه تستر دینامه و قرار نیست بطور دائم بار ازش بکشیم

به جای بار مقاومتی ، خروجی را به خازن وصل کنید، سپس خازن به عنوان ورودی تغذیه واحدهای اینورتر یا شارژر استفاده شود
                      ( با مقداری تغییر برای کنترل جریان ثابت ) و خروجی اینورتر به مصرف کننده عادی وصل شود. یا به عنوان شارژ باطری و از این قبیل.
                      فکر کنم یکمی خرجمون بره بالا حدود قیمت اگه از این روش استفاده کنم چقر میشه ؟ فکر کنم زیادتر از روش مقاومتیه درسته؟
                      ذكات علم ياد دادنه ....

دیدگاه

در واقع همینیه که میفرمائید یه تستر دینامه و قرار نیست بطور دائم بار ازش بکشیم

فکر کنم یکمی خرجمون بره بالا حدود قیمت اگه از این روش استفاده کنم چقر میشه ؟ فکر کنم زیادتر از روش مقاومتیه درسته؟
                        بله ، روش مقاومتی چندین برابر ارزانتر تمام می شود.

گشتی در لاله زار

دیدگاه

دوستان موضوع جالبی مطرح شده.
                          در صورتی که مقاله انگلیسی و جالبی در این باره پیدا کردید لینک بدید تا با جمعآوری مطالب تجربی یک مقاله خوب برای مجله شماره 6 آماده کنیم.

متشکرم

دیدگاه

دوستان موضوع جالبی مطرح شده.
                            در صورتی که مقاله انگلیسی و جالبی در این باره پیدا کردید لینک بدید تا با جمعآوری مطالب تجربی یک مقاله خوب برای مجله شماره 6 آماده کنیم.
                            سلام اقای بلورچیان
                            حتما اگه بتونم کمکی بکنم خوشحال میشم برای همین پروزه اگه چیزه بدرد بخوری درباره همین موضوع گیرم اومد کوتاهی نمیکنم حتما میزارمش تو سایت

ذكات علم ياد دادنه ....

دیدگاه

درود
                              فکر میکنم توی همین مقاله به حد کافی توضیح داده شده باشه

http://www.khazama.com/forums/reply.aspx?gid=955

چیز دیگه ای هم باید توضیح داده میشده ؟
                              High Tech Electronic and Computer Projects http://www.khazama.com

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X