اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد ترانزیستور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در مورد ترانزیستور

سلام
    من چند تا سوال در مورد ترانزیستور دارم

1- علت فیزیکی وجود شیب در منحنی مشخصه CB,CE چیه؟
    2- با مقایسه چه مشخصاتی میشه گفت 2 تا ترانزیستور معادلن؟؟؟
    3-اگه ترانزیستور معیوب بشه اهم متر میتونه تشخیص بده؟

ممنون میشم کس کمکم کنه

پاسخ : سوال در مورد ترانزیستور

نوشته اصلی توسط Halk
    سلام
    من چند تا سوال در مورد ترانزیستور دارم

1- علت فیزیکی وجود شیب در منحنی مشخصه CB,CE چیه؟
    2- با مقایسه چه مشخصاتی میشه گفت 2 تا ترانزیستور معادلن؟؟؟
    3-اگه ترانزیستور معیوب بشه اهم متر میتونه تشخیص بده؟

ممنون میشم کس کمکم کنه
    سلام
    در مورد دو سوال اولت حضور ذهنی ندارم ولی در مورد سوال سومیت اینکه میشه با اهم متر تست کرد که ترانزیستور معیوبه یا نه و تشخیص داد که پایه هاش کدوم بیسه کدوم امیتر و کدوم کلکتور :mrgreen: اگه معیوب باشه کلکتور به امیتر اتصال کوتاه میشه :agree:

دیدگاه

پاسخ : سوال در مورد ترانزیستور

منظور اولی دقیقا معلوم نیست ولی برای سوال دومی به قول معروف در حالت نه چندان خوبباید این مشخصات را داشته باشد 1-ابتدا نوع جنس ترانز یستور (سیلیکون یا ژرمانیوم)
      2-نوع منفی یا مثبت 3-باید vce, ic ,توان و فرکانس ان 2ترانزیستور با هم یکی باشند یا حداقل نزدیک هم یا کمی بیشتر باشدالبته فرکانس کمتر خودشو نشون میده برای مدارت معمولی فرکانس پایین در ضمن می تونی از کتاب معادل استفاده کنی
      جواب سوم : بله چرا که نه در حالت سالم باید بین کلکتور و امیتر در هر حالت مقاومتی وجود نداشته باشد ودر بایاس مستقیم بیس و امیتر - و بیس وکلکتور
      مقاومت وجود دارد ودر بایاس معکوس هیج گونه مقاومتی وجود ندارد به عبارتی بیس به دو پایه راه میده در بایاس مستقیم برای تست رنج دیجیتال را در حالت دیود قرار بده و ازمایش کن برای تشخیص امیتر از کلکتور در هنگام تست همیشه عددی که اتصال بیس امیتر اوومتر نشون میده بیشتر از اتصال بیس کلکتور است ودر ضمن راه ساده تر در ترانزیستورهای قدرتی تر اینه که همیشه کلکتور به بدنه فلزی وصله .در ضمن با این روش می تونی npn,pnp ترانزیستور مشخص کنی . اگه یکی ازین مشخصات نبود بدان که ترانزستور معیوب است .البته بحث مفصل تره اما این حالت کلی .یه نکته توی یه مدار فرکانس بالا که کار نمی کرد وقتی tr را چک می کردی سالم بود اما تو مدار جواب نمیداد علت همان نشتی خارنی ترانزیستور بود که فقط خودشو تو مدار نشون میداد با لاخره tr رانو انداختیم و جواب دادelectronicmohsenhit@yahoomail.com
      ....................HELP ME GOD ...........................

WORLD ELECTRONIC................................

nasrolahymohsen@gmail.com......................... ...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
      X