اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راه اندازی lcd بدون برنامه نویسی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راه اندازی lcd بدون برنامه نویسی

سلام کسی میدونه که چطوری میشه یه lcd رو بدون برنامه نویسی راه انداخت؟ چون من یه ساعت دیجیتال طراحی کردم و میخوام اعداد رو روی lcd قرار بدم ولی نمیدونم چطوری باید این کارو بکنم. اگه کسی می دونه کمک کنه؟

پاسخ : راه اندازی lcd بدون برنامه نویسی

سلام

کار نشد نداره ، ولی راهش سخته!

میتونی یک سخت افزاری ببندی با کلی گیت و میت و .... که همون کار برنامه نویسی رو برات انجام بده..

البته اگر منظورت ال سی دی های 2*16 موجود در بازار باشه...

البته من این توضیحات رو صرفا به جای کلمه ی منفور " نمیشه " نوشتم!

دیدگاه

من یه lcd می خوام که بتونه اعدد رو نشون بده. حالا فرق نداره چه نوع lcd باشه. این گیت و میت ... یا درایور مدارو از کجا باید بدونم چه شکلیه آقا حامد؟

دیدگاه

گفتم که اگه بخوای از ال سی دی معمولی های تو بازار استفاده کنی خیلی سخته و ارزشش رو نداره!

یک سری ال سی دی هست که فقط روش اعداد رو میشه نشون داد مثل ساعت های دیجیتالی...

این ال سی دی ها نیاز به درایور و... نداره و میشه باهاش مثل یک سون سگمنت رفتار کرد...

فقط نمیدونم تو بازار گیر میاد یا نه...

موفق باشید

دیدگاه

اون lcd عددی که میگید توی پروتئوس اسمش lcdstk502 هستش. من هر کاری می کنم نمیتونم روشنش کنم. نمیدونم 34 تا پایشو به چی وصل کنم؟ اگه راهنمایی بیشتری کنید ممنون می شم :biggrin:

دیدگاه

تو پروتئوس میخوای روشنش کنی؟
            ببین اول همچین چیزی داخل بازار میشه ، بعد داخل پروتئوس روشنش کن...

من باهاشون تا الان کار نکردم ، ولی چون کریستال مایع هستند فکر کنم بشه با +و- دادن به سگمنتهاش اونها رو روشن کرد...

موفق باشید

دیدگاه

دوست عزیز من احساس میکنم شما اطلاعات دقیقی در مورد دیجیتال و خود ال سیدی و بقیه موارد مرتبط ندارید.
              شما ابتدا یک جستجویی بکنید و ببینید این 34پایه چه هستند و بعددر مورد وصل کردنش سوال کنید. بهتره شما دیتاشیت ال سی دی های موجود در بازار را مطالعه کنید.
              برای راه اندازی LCD معمولی شما نیز به ورود دیتا به پایه ها دارید که بدون برنامه نویسی تقریبا غیر ممکن هست مگر شما کاراکتر های خاصی را بخواهید نشان بدید و برای هریک از گیت های دیجیتال استفاده نمایید که قطعا به قدری سیم در روی مدار زیاد خواهد بود که احتمال خطا به 100% میل خواهد کرد.
              پس راه حل :
              ابتدا با ال سی دی ها آشنا شوید - و ببینید نیازتان چیست و در مورد آن نیاز سوال بفرمایید.

دیدگاه

آقای مهری این نوع lcd توی امجد می فروشن. قیمتش هم حدود 2 هزار تومنه. ولی من قبلش می خواستم توی پروتئوس اجراش کنم و بعد از اون بخرمش. باز اگه شما تونستید راهش بندازید به من هم خبر بدید.
                آقای بلورچیان من اطلاعات دقیق و کاملی در مورد دیجیتال دارم چون انواع مختلف شمارنده ها و مدارات تشخیص رمز و گرفتن اعداد مختلف از صفحه کلید و نشون دادن اونها روی سون سگمنت رو با همین گیت های دیجیتال که مدار بزرگی با کلی سیم میشن طراحی کردم. پس فکر کنم اطلاعات دقیقی در مورد دیجیتال دارم. من حتی با میکرو کنترلر avr هم برنامه های زیادی مثل ساعت دیجیتال رو نوشتم. من فقط می خواستم بدونم که چطوری میشه یه lcd رو بدون برنامه نویسی راه انداخت. چون با همین گیت های منطقی من یه ساعت دیجیتال طراحی کردم و میخوام اعدا رو روی lcd نمایش بدم. باز هم اگه تونستید کمکی به یکی از اعضای eca کنید ممنون میشم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amin-sadeghi
                  آقای مهری این نوع lcd توی امجد می فروشن. قیمتش هم حدود 2 هزار تومنه. ولی من قبلش می خواستم توی پروتئوس اجراش کنم و بعد از اون بخرمش. باز اگه شما تونستید راهش بندازید به من هم خبر بدید.
                  آقای بلورچیان من اطلاعات دقیق و کاملی در مورد دیجیتال دارم چون انواع مختلف شمارنده ها و مدارات تشخیص رمز و گرفتن اعداد مختلف از صفحه کلید و نشون دادن اونها روی سون سگمنت رو با همین گیت های دیجیتال که مدار بزرگی با کلی سیم میشن طراحی کردم. پس فکر کنم اطلاعات دقیقی در مورد دیجیتال دارم. من حتی با میکرو کنترلر avr هم برنامه های زیادی مثل ساعت دیجیتال رو نوشتم. من فقط می خواستم بدونم که چطوری میشه یه lcd رو بدون برنامه نویسی راه انداخت. چون با همین گیت های منطقی من یه ساعت دیجیتال طراحی کردم و میخوام اعدا رو روی lcd نمایش بدم. باز هم اگه تونستید کمکی به یکی از اعضای eca کنید ممنون میشم
                  با سلام
                  نحوه راه اندازی ال سی دی خالص:
                  ( یعنی شما فقط شیشه و پایه ها را بدون آی سی درایور در اختیار دارید ، مانند نمونه های سون سگمنتی برای پمپ بنزین یا ساعت )
                  که دارای 4 یا 6 عدد سون سگمنت و یک یا دو سری کاراکتر دونقطه-کولن هستند
                  هر سون سگمنت دارای 7 یا 8 سگمنت و و یک پایه مشترک می باشد. لذا درجمع شما 34 پایه یا بیش از 50 پایه خواهید داشت.

یا باید از آی سی درایور مناسب این ال سی دی ها استفاده کنید.( مثل pcf2111 از فیلیپس)

یا به روش معکوس نمودن سطوح ولتاژ سگمنتها و پایه مشترک توسط مدارات معمولی اقدام کنید.
                  (یعنی مشابه روش ال ئی دی داده های 8 بیتی را برای سگمنتها فراهم کنید ولی با فرکانسی معادل حدود 100 هرتز ولتاژها را معکوس کنید.)

به طور کلی مقدار دی سی ولتاژ برای هر سگمنت باید صفر باشد تا خواص ال سی دی حفظ شود.

با سپاس

گشتی در لاله زار
                  http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76138.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76141

دیدگاه

دمت گرم :job: :applause: مثل اینکه آیسی بدرد بخوری باید باشه. ولی من فقط تونستم کاتالوگ این آیسی رو از اینترنت ببینم. من پروتئوس7.7 دارم ولی این آیسی بدردبخور توی پروتئوس من نیست. من چطوری می تونم این آیسی رو تو یه نرم افزار طرهحی کنم؟ :sad:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Solsal
                      با سلام
                      نحوه راه اندازی ال سی دی خالص:
                      ( یعنی شما فقط شیشه و پایه ها را بدون آی سی درایور در اختیار دارید ، مانند نمونه های سون سگمنتی برای پمپ بنزین یا ساعت )
                      که دارای 4 یا 6 عدد سون سگمنت و یک یا دو سری کاراکتر دونقطه-کولن هستند
                      هر سون سگمنت دارای 7 یا 8 سگمنت و و یک پایه مشترک می باشد. لذا درجمع شما 34 پایه یا بیش از 50 پایه خواهید داشت.

یا باید از آی سی درایور مناسب این ال سی دی ها استفاده کنید.( مثل pcf2111 از فیلیپس)

یا به روش معکوس نمودن سطوح ولتاژ سگمنتها و پایه مشترک توسط مدارات معمولی اقدام کنید.
                      (یعنی مشابه روش ال ئی دی داده های 8 بیتی را برای سگمنتها فراهم کنید ولی با فرکانسی معادل حدود 100 هرتز ولتاژها را معکوس کنید.)

به طور کلی مقدار دی سی ولتاژ برای هر سگمنت باید صفر باشد تا خواص ال سی دی حفظ شود.

با سپاس
                      solsal جان با این آیسی که گفتی من هر کاری کردم نتونستم lcd رو راه بندازم. اگه خود شما این کارو کردید یه لطفی بکنید اگه میشه عکسشو بذارید. و توی راه دوم گفته بودید که باید فرکانس بدیم تا ولتاژها معکوس بشن. من دقیقا متوجه نشدم باید به چی فرکانس بدم؟ :sad: چون من به طور معمول وقتی می خوام یه سون سگمنت رو راه بندازم از آیسی 7447 استفاده می کنم که نیازی به فرکانس نداره. کلا اگه بیشتر در مورد( روش معکوس نمودن سطوح ولتاژ سگمنتها و پایه مشترک) توضیح بدین ممنون میشم. البته اگه با عکس یا فایل پروتئوس باشه که خیلی بهتره. پس منتظر جوابتون هستم

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : راه اندازی lcd بدون برنامه نویسی

نوشته اصلی توسط amin-sadeghi
                        solsal جان با این آیسی که گفتی من هر کاری کردم نتونستم lcd رو راه بندازم. اگه خود شما این کارو کردید یه لطفی بکنید اگه میشه عکسشو بذارید. و توی راه دوم گفته بودید که باید فرکانس بدیم تا ولتاژها معکوس بشن. من دقیقا متوجه نشدم باید به چی فرکانس بدم؟ :sad: چون من به طور معمول وقتی می خوام یه سون سگمنت رو راه بندازم از آیسی 7447 استفاده می کنم که نیازی به فرکانس نداره. کلا اگه بیشتر در مورد( روش معکوس نمودن سطوح ولتاژ سگمنتها و پایه مشترک) توضیح بدین ممنون میشم. البته اگه با عکس یا فایل پروتئوس باشه که خیلی بهتره. پس منتظر جوابتون هستم
                        با سلام

آی سی درایور فیلیپس استاندارد است و سالهای حدود 1382 ، تعدادی من استفاده نمودم، الان چیزی از آن ندارم.

در مورد روش دوم :
                        خروجی 7447 را به سون سگمنت ال ئی ذی وصل نموده اید و پایه مشترک را به تغذیه،
                        حالا اگر همین کار را با ال سی دی انجام دهید، نمایش صحیحی خواهید داشت،( دو سر هر سگمنت(بین پایه سگمنت و پایه مشترک)ولتاژ 0 یا مثبت/منفی خواهید داشت)
                        ( سگمنت با اختلاف ولتاژ صفر خاموش/غیرفعال شده و سگمنت با اختلاف ولتاژ غیر صفر ، روشن/فعال می شود)
                        ولی به دلیل خواص مایع درون ال سی دی ، شما مجاز نیستید ولتاژ دی سی دایمی به سگمنتها اعمال کنید.

لذا باید ولتاژ دو سر هر سگمنت را با فرکانس حدود 100 هرتز ، بین مثبت و منفی سوئیچ کنید.
                        یعنی ولتاژ 7 پایه ورودی به سون سگمنت باید معکوس شوند( ولتاژ مثبت به صفر تبدیل شود و ولتاژ صفر به مثبت )
                        همزمان ولتاژ پایه مشترک نیز معکوس شود.

به این ترتیب سگمنتهایی که فعال بودند و ولتاژ داشتند ، این دفعه ولتاژ معکوس دارند .
                        و سگمنتهایی که اختلاف ولتاژ صفر داشتند کماکان صفر خواهند بود.

به این صورت ، ولتاژ دی سی دایمی روی سگمنتها قرار نمی گیرد.

بعد از 7447 شما نیاز به 7 عدد معکوس کننده دارید و 8 عدد دیمالتی پلکسر 2 به 1 که ورودی مستقیم ومعکوس را دریافت
                        و یکی را به خروجی که به السیدی وصل است می دهد. پایه سلکتور باید با فرکانس 100 هرتز عمل کند
                        هشتمین محل برای پایه مشترک است ( دو ورودی صفر و تغذیه مثبت و یک خروجی به پایه مشترک ال سی دی )

آی سی ها باید از نوع سی ماس باشند ، چرا .....

در آخر اینکه ، توصیه آقای بلورچیان ، برای مطالعه بیشتر در مورد ال سی دی و مدارات .... را بیشتر توجه فرمایید،
                        ایشان پیش کسوت اساسی این سایت می باشند. بنده در ترم 5 و 6 کارشناسی وضعیت فنی مشابه شما داشتم.
                        با همین مدارات که مثال زده اید سرو کله می زدم ، حتما نیاز به مطالعه بیشتری می باشد.

با سپاس
                        گشتی در لاله زار
                        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76138.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76141

دیدگاه

آقای صالحی خیلی ممنون از توضیحاتی که دادین.

دیدگاه

با درود . . .

بحث تازه داره داغ میشه :mrgreen:

منم دوست دارم بفهمم این ال سی دی ها چطوری کار میکنن و راه اندازی میشن.

خب پس بهتره یه تاپیک مجزا برای این کار باز کنیم :mrgreen:

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=46592.0

با تشکر.
                            درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
                            بدرود . . .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X