اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در ساخت نمایشگر حروف با dot matrix

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک در ساخت نمایشگر حروف با dot matrix

با سلام خدمت دوستان عزیز.
    پروژه درس ما ساختن نمایشگر حروف فارسیه که باید قابلیت نمایش دو حرف رو داشته باشه برای همین دو عدد dot matrix لازم داریم. من از بازار یک dot matrix هشت در هشت با 16 پایه پیدا کردم و دوتا از اونو خریدم ولی متاسفانه در اینترنت هیچ data sheet یا اطلاعات دیگه ای در موردش پیدا نکردم. تا اونجا که من می دونم برای روشن شدن یک نقطه در dot matrix باید سطر و ستون مربوط به اون نقطه رو یک کنیم تا اون نقطه روشن شه. با توجه به این که این dot matrix هشت در هشته بنابراین نیاز به 8 سطر و 8 ستون داریم که روی هم میشه 16 پایه و این dot matrix که من خریدم هم 16 پایه داره. سوالم اینه که پس GND کجاست؟
    مدل dot matrix اینه: kpm-1088bhb. از دوستان خواهش می کنم اگه اطلاعاتی در مورد این قطعه دارن مساعدت کنند و کمکی کنند. سوالات دیگه ای هم دارم ولی این سوال از همه مهمتر بود اگه این مشکل رفع شه میرم سراغ مشکلات دیگه.
    ممنون.

پاسخ : کمک در ساخت نمایشگر حروف با dot matrix

سلام به شما .
    این ایام بر شما تسلیت .
    اینم دیتاشیت دات ماتریس
    http://up.iranblog.com/images/pm1wd3y51thknrb0h651.zip

آموزش هم تو انجمن هست بگردید

رفيقان قدر يكديگر بدانيد چو معلوم است شرح از بر مخوانيد

مقالات نصيحت گو همين است كه سنگ انداز هجران در كمين است

دیدگاه

ممنون من سطر و ستون ها رو با تست کردن بدست اوردم. آیا باید برای استفاده از دات ماتریس از مقاومت استفاده کنم؟ اگه بله چند اهم؟

دیدگاه

دقیق یادم نیست
        ولی فکر کنم من از مقاومت330 اهم استفاده می کردم
        در ضمن دات ماتریکس هم زمین نمیخواد
        مثلا به سطرش ولتاژ مثبت میدی (میزنیش به پایه ی میکرو و اون پایه رو 1 می کنی) به ستون هم منفی(پایه ی میکرو رو 0 کن)

حالا من یه سوال دارم:
        این دات ماتریکس رو از کجا خریدی؟
        به چه نامی؟
        قیمت؟
        هستم اگر می روم گر نروم نیستم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط roohipatala
          دقیق یادم نیست
          ولی فکر کنم من از مقاومت330 اهم استفاده می کردم
          در ضمن دات ماتریکس هم زمین نمیخواد
          مثلا به سطرش ولتاژ مثبت میدی (میزنیش به پایه ی میکرو و اون پایه رو 1 می کنی) به ستون هم منفی(پایه ی میکرو رو 0 کن)

حالا من یه سوال دارم:
          این دات ماتریکس رو از کجا خریدی؟
          به چه نامی؟
          قیمت؟
          ممنون ولی پروژه ما با میکرو نیست و باید دات ماتریس رو مستقیما با پورت lpt کنترل کنیم. در ضمن از استادمون پرسیدم و اون گفت مقاومت رو باید به پایه های زمین دات ماتریس وصل کنم و میزان اون هم باید زیر 100 اهم باشه.
          دات ماتریسم رو هم عوض کردم چون اون قبلی تو سایز کوچک بود و روی برد بورد سوار نمی شد ولی سایز بزرگش رو میشه روی دو تا برد بوردی که به هم وصل شده. اسم این جدیده اینه: SNM-1988AS. البته این دات ماتریس که 8 در 8 هست، به جای اینکه 16 پایه داشته باشه در هر طرف 4 پایه اضافی داره (یعنی هر طرف به جای 8 پایه 12 پایه و در کل 24 پایه داره) که نمی دونم بخاطر چیه و با توجه به اینکه من در ضمن انجام پروژه با یک مشکل جدید مواجه شدم شاید به همین پایه های اضافی که نمی دونم بخاطر چیه مربوط باشه.
          قیمت دات ماتریس هم فکر کنم 1200 تومان بود.
          حالا اگه اجازه بدین مشکل جدیدم رو مطرح کنم. من پروژه رو از نظر سخت افزاری تکمیل کردم به اینصورت که از 8 لچ استفاده کردم و از هر کدوم از لچ ها 4 خروجی گرفتم و دادم به دوتا دات ماتریس. حالا با استفاده از دیکودر 3 به 8 به این لچ ها دسترسی پیدا می کنم و بهشون از طریق پورت lpt مقدار می دم ولی نمی دونم چرا هم سطرها و هم ستون ها همیشه یکی در میون روشن می شن و مثلا هر کاری می کنم که یکی از نقطه های ستون 8 روشن بشه نمی شه. کسی می دونه دلیل این مشکل چیه؟ آیا اون پایه هایی که ملوم نیست برای چه کاری هستن در این مشکل دخیل هستن؟
          در ادامه یک عکس از پروژه رو قرار می دم تا بهتر منظور خودم رو رسانده باشم.
          با تشکر.

دیدگاه

در واقع مشکلم رو بهتر پیدا کردم. ببینید وقتی می خوام مثلا سطر 1 و ستون 8 دات ماتریس خودم رو به طور معمول و با استفاده مستقیم از پین های data و ground پورت lpt روشن کنم راحت این کار رو می کنم و مشکلی پیش نمیاد همونطور که تو عکس زیر می بینید:

ولی وقتی همینکار رو با استفاده از لچ انجام می دم به جای اینکه نقطه موجود در سطر 1 و ستون هشت رو روشن کنه اینجوری میشه که در شکل زیر می بینین:

یعنی سطر 1 به صورت یه ستون در میان با نور خیلی ضعیفی روشن میشه. من از اینکه پایه های لچ هام درست کار می کنن مطمئنم چون اونا رو تست کردم. واقعا چه دلیلی داره که اینجوری میشه؟

دیدگاه

یه سوال:
              این که میگی به پورت lpt یعنی توی چه محیطی برنامه می نویسی؟
              :eek: :eek: :eek:

اگه میتونی برنامه ت رو بزار باهم ببینیم مشکل از کجاست.

دیدگاه

من یه کم سرچ کردم
                ببین اینا به کارت میاد؟

http://www.4shared.com/file/mykxGSdb/Roohipatala.html

دیدگاه

نوشته اصلی توسط roohipatala
                  یه سوال:
                  این که میگی به پورت lpt یعنی توی چه محیطی برنامه می نویسی؟
                  :eek: :eek: :eek:

اگه میتونی برنامه ت رو بزار باهم ببینیم مشکل از کجاست.
                  مشکلم حل شد اشکال از نحوه وصل کردن آی سی ها به منبع تغذیه بود که با افت ولتاژ مواجه بودم و لچ ها نمی تونستن dot matrix رو روشن کنن.
                  برنامه رو به زبان ++C نوشتم و از یه تابع به نام outp برای ارسال مقدار به پورت LPT استفاده کردم.
                  خیلی ممنون به خاطر کمک و توجه شما.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Student_of_Computer
                    مشکلم حل شد اشکال از نحوه وصل کردن آی سی ها به منبع تغذیه بود که با افت ولتاژ مواجه بودم و لچ ها نمی تونستن dot matrix رو روشن کنن.
                    برنامه رو به زبان ++C نوشتم و از یه تابع به نام outp برای ارسال مقدار به پورت LPT استفاده کردم.
                    خیلی ممنون به خاطر کمک و توجه شما.
                    خوب خدا رو شکر
                    موفق باشی

دیدگاه

سلام دوستان بزرگوار
                      یه تمرین با دات ماتریس 8*8 دارم هیچ جا نتونستم در موردش چیز پیدا کنم :sad:
                      24 پایه داره نمیدونم با هاشون چیکار کنم.(8پایه اضافی برا چیه؟)
                      ممنون میشم اگه کسی چیزی درموردش میدونه یا دیتا شیتش رو دیده کمکم کنه
                      اسم دقیقیش: SNM-1988AS
                      هست.

دیدگاه

سایت مهندس لاچینی آموزش داده. شما باید به صورت ماترسی اون رو از طریق درایور به میکرو متصل کنید و با رفرش اطلاعات رو در هر لحظه در سطر یا ستون قرار بدید.
                        STM32 واقعا یه چیز دیگه است...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X