ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 9 از 9

موضوع: VDR

2008/10/07
    تهران
    157
    9

VDR

سلام
    من یه در مورد VDR تو سایت خیلی گشتم اما باز یه سری سئوال دارم . ممنون میشم دوستان کمک کنن

1- یه جا خوندم که دوستان گفته بودن VDR در صوزت سالم بودن هیچ امپدانسی نداره (متاسفانه حواسم نبود لینکشو نگه دارم) اما الان من تعداد زیادی VDR 250 ولت AC با قطر 8mm دارم که وقتی با اهمتر اون رو خارج از مدار اندازه گیری می کنم حدود 1.1 مگا اهم مقاومت داره :question: بالاخره تکلیف چیه دوستان؟برای تست این قطعه به جز حالتی که کاملا اتصال کوتاه بشه و مطمئنیم سوخته روشی وجود داره ؟

2- اصلا قطر این قطعه روی چه عواملی تاثیر میذاره ؟ تو بازار از یک نوع VDR با یه ولتاژ ثابت قطر های مختلفش موجود هست !
    یکی از دوستان می گفت هرچی قطرش بیشتر باشه تحمل جریان عیوری آن بیشتره ! مگه از VDR برای حفاظت ولتاژ استفاده نمیشه ؟(به صورت سزی در ورودیه تغذیه مدار البته بعد از فیوز )پس جریان چیکارس؟
    تا اونجایی که من خوندم وقتی ولتاژ دو سر این قطعه از مقدار ذکر شده بیشتر بشه اتصال کوتاه میشه و فیوز پشت خود رو میسوزونه

3-به ورودیه مدار زیر من با یه اتوترانس تا 300 ولت دادم اما VDR عکسالعملی نشون نداد !

مشکل کجاست ؟ برای حفاظت ورودی یه دستگاه در مقابل افرابش ناگهانه برق شهر پس باید چیکار کرد
    از مقدار VDR هم مطمئنم :angry:

4-از این المان میشه جهت تثبیت ولتاژ نیز استفاده کرد بجای زنر
    چه جوری ؟ حسنش نسبت به زنر چیه با اینکه قطعه نسبتا گرونی هم هست در مقابل زنر؟

ممنون
    زمان تنها واحد حقیقی اندازه گیریه
    زمان وجود ماده رو اثبات میکنه
    بدون زمان هیچکدوم ما وجود نخواهیم داشت
    زمان یکتاست
    2006/12/02
    بندرانزلی
    2,478
    55

پاسخ : VDR

1.1 مگا مقدار زیادی یه حساب میاد. وریستور هر وقت بسوزه اتصال کوتاه میشه. البته از روی ظاهرش هم معلوم میشه. وریستور های سوخته معمولا میآ*ترکن!
    یه سر به wiki بزنی بد نیست:

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

2008/10/07
    تهران
    157
    9

نقل قول نوشته اصلی توسط حمیدرضا رضائی
    یه سر به wiki بزنی بد نیست:

گفته شده بود ولتاژ نامی وریستور باید تقریبا 1.5 برابر کمتر از دامنه اسپایک ها باشد. پس وریستور من (250ولت)باید تو 375ولت اتصال کوتاه شه ؟
    این که خیلی بده ! پسس چرا این VDR تو بازار به مخافظ ولتاژ برق شهر معروفه ؟

در مورد قطر VDR کسی چیزی نمیدونه ؟
    زمان یکتاست
    2008/10/07
    تهران
    157
    9

راستی در مورد تثبیت ولتاژ با وریستور اینو دیدم:
    می دانیم که مقداز مقاومت VDR با ولتاژ رابطه ی عکس دارد یعنی با افزایش ولتاژ مقدار اهمش کاهش می یابد و در این صورت جریان VDR و مقاومت سری شده با ان افزایش می یابد لذا اضاقه ولتاژ در مقاومت سری شده با VDR افت می کند و ولتاژ خروجی ثابت می میاند و به هنگام کاهش ولتاژ نیز عکس این عمل اتفاق می افته که بازم ولتاژ خروجی ثابت میماند .
    اینجا

زمان یکتاست
    2008/10/07
    تهران
    157
    9

نقل قول نوشته اصلی توسط Robo-amir
    گفته شده بود ولتاژ نامی وریستور باید تقریبا 1.5 برابر کمتر از دامنه اسپایک ها باشد. پس وریستور من (250ولت)باید تو 375ولت اتصال کوتاه شه ؟

در مورد قطر VDR کسی چیزی نمیدونه ؟
    iهیشکی نیست واقعا؟
    زمان یکتاست
    2010/05/09
    930
    39

راستي در مورد تثبيت ولتاژ با وريستور اينو ديدم:
    مي دانيم که مقداز مقاومت VDR با ولتاژ رابطه ي عکس دارد يعني با افزايش ولتاژ مقدار اهمش کاهش مي يابد و در اين صورت جريان VDR و مقاومت سري شده با ان افزايش مي يابد لذا اضاقه ولتاژ در مقاومت سري شده با VDR افت مي کند و ولتاژ خروجي ثابت مي مياند و به هنگام کاهش ولتاژ نيز عکس اين عمل اتفاق مي افته که بازم ولتاژ خروجي ثابت ميماند .
    اينجا

با سلام
    VDR ، ولتاژهاي خارج از محدوده نامي را ابتدا برش مي دهد ( مانند زنر )
    و جريان عبوري از وريستور ، شروع به افزايش مي کند، پس از زياد شدن جريان از مقدار معيني، ولتاژ زنري آن شروع به کاهش مي کند.
    با افزايش جريان ، ولتاژ دو سر قطعه کاهش بيشتري مي يابد.
    اين خاصيت باعث ذوب و قطع فيوز شده و ولتاژ ورودي از مدار جدا مي شود و مدارات اصلي محافظت مي گردند.

حالا اگر سرعت ذوب و قطع فيوز کندتر از شتاب افزايش جريان باشد، خود VDR نيز آسيب مي بيند و اتصال کوتاه دايم مي شود.(مي سوزد)
    با انتخاب فيوز سريع و نيز VDR با قطر( توان تحمل) مناسب ، ترکيب قابل قبولي از سرعت عمل حفاظتي و عمر بيشر VDR بدست مي آيد.

چون براي همه شرايط نامناسب ولتاژي که مدارات را در برابر آن حفاظت مي کنيم،(شکل موج ولتاژ ناخواسته (دامنه-شکل-زمان) و توان آن(قابليت جرياندهي))
    نمي توان با دو قطعه VDR و فيوز طراحي مناسب انجام داد،لذا سوختن خود VDR آخرين مرحله حفاظتي است که انجام مي شود، تا فيوز حتما بسوزد و قطع شود...

اگر تعداد دفعات بروز شوک ولتاژي (ضربه) به مدار زياد باشد، کارآيي قطعه VDR کاهش يافته و نمودار عملياتي آن تغيير مي کند....

با سپاس

گشتی در لاله زار
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76138.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76141
    2008/10/07
    تهران
    157
    9

سلام
    از توضیخات کاملتون بسیار ممنون
    در مورد
    نظری ندارید؟
    زمان یکتاست
    2006/12/02
    بندرانزلی
    2,478
    55

گفته شده اسپایک، یعنی یک افزایش سریع و کوتاه مدت در دامنه ولتاژ
    اگه قرار باشه که وریستور با هر اسپایک بسوزه که هر دقیقه یه بار باید عوضش کرد.
    وریستور ابتدا سعی میآ*کنه که اسپایک رو حذف و دامنه ولتاژ خروجی رو ثابت نگه داره.(برای زمانآ*های خیلی خیلی کم) ولی اگه زمان افزایش پیدا کنه ،وریستور میآ*سوزه و اتصال کوتاه میشه
    در ضمن معنی اون جمله اینه که برای حذف اسپایکآ*های مثلا 375 ولت، باید وریستور 250 ولت بذاری(طبق مثال خودتون). در زمانآ*های بالا، وریستور توی همون 250 ولت میآ*سوزه
    در ضمن اون جمله کاملا هم درست نیست و یه چیز تقریبیه

2008/10/07
    تهران
    157
    9

سلام
    در ضمن معنی اون جمله اینه که برای حذف اسپایکآ*های مثلا 375 ولت، باید وریستور 250 ولت بذاری(طبق مثال خودتون). در زمانآ*های بالا، وریستور توی همون 250 ولت میآ*سوزه
    به ورودیه مدارم با یه اتو ترانس 300 ولت دادم حدود یکی دو دقیقه هم گذاشتم رو این ولتاژ باشه باز عکس العملی نشون نداد :angry: یعنی بازم باید زمان بیشتر باشه؟
    اگه این جوری باشه که برای حفاظت ولتاژ ورودی این VDR به درد نمی خوره :angry:

وریستور ابتدا سعی میآ*کنه که اسپایک رو حذف و دامنه ولتاژ خروجی رو ثابت نگه داره.(برای زمانآ*های خیلی خیلی کم) ولی اگه زمان افزایش پیدا کنه
    پس چرا زمانی که ورودی مدار افزایش داده میشه همین ولتاژ کاملا به ترانس میرسه؟ :angry:
    زمان یکتاست
نمایش نتایج: از 1 به 9 از 9

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)