اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

VDR

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

VDR

سلام
    من یه در مورد VDR تو سایت خیلی گشتم اما باز یه سری سئوال دارم . ممنون میشم دوستان کمک کنن

1- یه جا خوندم که دوستان گفته بودن VDR در صوزت سالم بودن هیچ امپدانسی نداره (متاسفانه حواسم نبود لینکشو نگه دارم) اما الان من تعداد زیادی VDR 250 ولت AC با قطر 8mm دارم که وقتی با اهمتر اون رو خارج از مدار اندازه گیری می کنم حدود 1.1 مگا اهم مقاومت داره :question: بالاخره تکلیف چیه دوستان؟برای تست این قطعه به جز حالتی که کاملا اتصال کوتاه بشه و مطمئنیم سوخته روشی وجود داره ؟

2- اصلا قطر این قطعه روی چه عواملی تاثیر میذاره ؟ تو بازار از یک نوع VDR با یه ولتاژ ثابت قطر های مختلفش موجود هست !
    یکی از دوستان می گفت هرچی قطرش بیشتر باشه تحمل جریان عیوری آن بیشتره ! مگه از VDR برای حفاظت ولتاژ استفاده نمیشه ؟(به صورت سزی در ورودیه تغذیه مدار البته بعد از فیوز )پس جریان چیکارس؟
    تا اونجایی که من خوندم وقتی ولتاژ دو سر این قطعه از مقدار ذکر شده بیشتر بشه اتصال کوتاه میشه و فیوز پشت خود رو میسوزونه

3-به ورودیه مدار زیر من با یه اتوترانس تا 300 ولت دادم اما VDR عکسالعملی نشون نداد !

مشکل کجاست ؟ برای حفاظت ورودی یه دستگاه در مقابل افرابش ناگهانه برق شهر پس باید چیکار کرد
    از مقدار VDR هم مطمئنم :angry:

4-از این المان میشه جهت تثبیت ولتاژ نیز استفاده کرد بجای زنر
    چه جوری ؟ حسنش نسبت به زنر چیه با اینکه قطعه نسبتا گرونی هم هست در مقابل زنر؟

ممنون
    زمان تنها واحد حقیقی اندازه گیریه
    زمان وجود ماده رو اثبات میکنه
    بدون زمان هیچکدوم ما وجود نخواهیم داشت
    زمان یکتاست

پاسخ : VDR

1.1 مگا مقدار زیادی یه حساب میاد. وریستور هر وقت بسوزه اتصال کوتاه میشه. البته از روی ظاهرش هم معلوم میشه. وریستور های سوخته معمولا میآ‌ترکن!
    یه سر به wiki بزنی بد نیست:
    http://www.eca.ir/wiki/index.php?tit...AA%D9%88%D8%B1

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حمیدرضا رضائی
      یه سر به wiki بزنی بد نیست:
      http://www.eca.ir/wiki/index.php?tit...AA%D9%88%D8%B1
      گفته شده بود ولتاژ نامی وریستور باید تقریبا 1.5 برابر کمتر از دامنه اسپایک ها باشد. پس وریستور من (250ولت)باید تو 375ولت اتصال کوتاه شه ؟
      این که خیلی بده ! پسس چرا این VDR تو بازار به مخافظ ولتاژ برق شهر معروفه ؟

در مورد قطر VDR کسی چیزی نمیدونه ؟
      زمان یکتاست

دیدگاه

راستی در مورد تثبیت ولتاژ با وریستور اینو دیدم:
        می دانیم که مقداز مقاومت VDR با ولتاژ رابطه ی عکس دارد یعنی با افزایش ولتاژ مقدار اهمش کاهش می یابد و در این صورت جریان VDR و مقاومت سری شده با ان افزایش می یابد لذا اضاقه ولتاژ در مقاومت سری شده با VDR افت می کند و ولتاژ خروجی ثابت می میاند و به هنگام کاهش ولتاژ نیز عکس این عمل اتفاق می افته که بازم ولتاژ خروجی ثابت میماند .
        اینجاhttp://www.iran-eng.com/showthread.php/205949-%D9%85%D8%B7%D9%84%D8%A8%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-VDR
        زمان یکتاست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Robo-amir
          گفته شده بود ولتاژ نامی وریستور باید تقریبا 1.5 برابر کمتر از دامنه اسپایک ها باشد. پس وریستور من (250ولت)باید تو 375ولت اتصال کوتاه شه ؟

در مورد قطر VDR کسی چیزی نمیدونه ؟
          iهیشکی نیست واقعا؟
          زمان یکتاست

دیدگاه

راستی در مورد تثبیت ولتاژ با وریستور اینو دیدم:
            می دانیم که مقداز مقاومت VDR با ولتاژ رابطه ی عکس دارد یعنی با افزایش ولتاژ مقدار اهمش کاهش می یابد و در این صورت جریان VDR و مقاومت سری شده با ان افزایش می یابد لذا اضاقه ولتاژ در مقاومت سری شده با VDR افت می کند و ولتاژ خروجی ثابت می میاند و به هنگام کاهش ولتاژ نیز عکس این عمل اتفاق می افته که بازم ولتاژ خروجی ثابت میماند .
            اینجاhttp://www.iran-eng.com/showthread.php/205949-%D9%85%D8%B7%D9%84%D8%A8%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-VDR
            با سلام
            VDR ، ولتاژهای خارج از محدوده نامی را ابتدا برش می دهد ( مانند زنر )
            و جریان عبوری از وریستور ، شروع به افزایش می کند، پس از زیاد شدن جریان از مقدار معینی، ولتاژ زنری آن شروع به کاهش می کند.
            با افزایش جریان ، ولتاژ دو سر قطعه کاهش بیشتری می یابد.
            این خاصیت باعث ذوب و قطع فیوز شده و ولتاژ ورودی از مدار جدا می شود و مدارات اصلی محافظت می گردند.

حالا اگر سرعت ذوب و قطع فیوز کندتر از شتاب افزایش جریان باشد، خود VDR نیز آسیب می بیند و اتصال کوتاه دایم می شود.(می سوزد)
            با انتخاب فیوز سریع و نیز VDR با قطر( توان تحمل) مناسب ، ترکیب قابل قبولی از سرعت عمل حفاظتی و عمر بیشر VDR بدست می آید.

چون برای همه شرایط نامناسب ولتاژی که مدارات را در برابر آن حفاظت می کنیم،(شکل موج ولتاژ ناخواسته (دامنه-شکل-زمان) و توان آن(قابلیت جریاندهی))
            نمی توان با دو قطعه VDR و فیوز طراحی مناسب انجام داد،لذا سوختن خود VDR آخرین مرحله حفاظتی است که انجام می شود، تا فیوز حتما بسوزد و قطع شود...

اگر تعداد دفعات بروز شوک ولتاژی (ضربه) به مدار زیاد باشد، کارآیی قطعه VDR کاهش یافته و نمودار عملیاتی آن تغییر می کند....

با سپاس

گشتی در لاله زار
            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76138.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76141

دیدگاه

سلام
              از توضیخات کاملتون بسیار ممنون
              در مورد
              نظری ندارید؟
              زمان یکتاست

دیدگاه

گفته شده اسپایک، یعنی یک افزایش سریع و کوتاه مدت در دامنه ولتاژ
                اگه قرار باشه که وریستور با هر اسپایک بسوزه که هر دقیقه یه بار باید عوضش کرد.
                وریستور ابتدا سعی میآ‌کنه که اسپایک رو حذف و دامنه ولتاژ خروجی رو ثابت نگه داره.(برای زمانآ‌های خیلی خیلی کم) ولی اگه زمان افزایش پیدا کنه ،وریستور میآ‌سوزه و اتصال کوتاه میشه
                در ضمن معنی اون جمله اینه که برای حذف اسپایکآ‌های مثلا 375 ولت، باید وریستور 250 ولت بذاری(طبق مثال خودتون). در زمانآ‌های بالا، وریستور توی همون 250 ولت میآ‌سوزه
                در ضمن اون جمله کاملا هم درست نیست و یه چیز تقریبیه

دیدگاه

سلام
                  در ضمن معنی اون جمله اینه که برای حذف اسپایکآ‌های مثلا 375 ولت، باید وریستور 250 ولت بذاری(طبق مثال خودتون). در زمانآ‌های بالا، وریستور توی همون 250 ولت میآ‌سوزه
                  به ورودیه مدارم با یه اتو ترانس 300 ولت دادم حدود یکی دو دقیقه هم گذاشتم رو این ولتاژ باشه باز عکس العملی نشون نداد :angry: یعنی بازم باید زمان بیشتر باشه؟
                  اگه این جوری باشه که برای حفاظت ولتاژ ورودی این VDR به درد نمی خوره :angry:

وریستور ابتدا سعی میآ‌کنه که اسپایک رو حذف و دامنه ولتاژ خروجی رو ثابت نگه داره.(برای زمانآ‌های خیلی خیلی کم) ولی اگه زمان افزایش پیدا کنه
                  پس چرا زمانی که ورودی مدار افزایش داده میشه همین ولتاژ کاملا به ترانس میرسه؟ :angry:
                  زمان یکتاست

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X