اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی مداری توسط میکرو که بتونه سهم وات ساعت هر مشترک رو بگه !!!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی مداری توسط میکرو که بتونه سهم وات ساعت هر مشترک رو بگه !!!

سلام دوستان .
    آیا میشه دستگاهی ساخت که در خانوارهای با کنتور مشترک ، سهم وات ساعت هر مشترکو بگه .
    من نمی خوام این دستگاه مثل کنتور شماره بندازه . بلکه میزان وات ساعت رو به صورت درصد بیان کنه .
    کسی نظری داره ؟
    http://www.sharjweb.com/

پاسخ : طراحی مداری توسط میکرو که بتونه سهم وات ساعت هر مشترک رو بگه !!!

کسی نمیدونه یعنی؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohsenjooon
      سلام دوستان .
      آیا میشه دستگاهی ساخت که در خانوارهای با کنتور مشترک ، سهم وات ساعت هر مشترکو بگه .
      من نمی خوام این دستگاه مثل کنتور شماره بندازه . بلکه میزان وات ساعت رو به صورت درصد بیان کنه .
      کسی نظری داره ؟
      فک کنم تقریبن یه چیز توی مایه های کنتور می خای بسازی (البته درصدی هم نیاز داره که میزان هر وصرف کننده رو اندازه گیری کنه تا به درصد بیان بشه )
      بنابراین باز هم باید یک کنتور بسازی
      مشکل توی این مدارات اندازه گیری کسینوس فی ه
      ساخت آمپر متر و ولت متر تقریبن ساده است

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

برنامه اش یه مقداری سنگینه و نیاز به مهارت داره . ما به این روش پیاده سازیش کردیم:
        از 2 کانال adc باید استفاده کنی .با حدکثر سرعت adc باید از ولتاژ و جریان نمونه بگیری . به این صورت که نمونه اول ولتاژ رو در مثلا خونه 1 حافظه ونمونه اول جریان رو در خونه 2 ذخیره می کنی همین طور نمونه ها رو یکی در میون از ولتاژ و جریان میگیری. در نهایت از عبور از صفر های ولتاژ فرکانس رو حساب می کنی و بعد از ضرب نمونه ولتاژ با نمونه متناظر جریان محاسه RMS میتونی توان مصرفی رو به دست بیاری! نیازی هم به محاسبه کسینوس فی نداری. البته اینی که گفتم خیلی ساده تر از اصل کاریه که باید انجام بشه.

دیدگاه

فک نکنم شدنی باشه
          adc میکر سرعتش پایین تر از اون چیزیه که بتونی باهاش فرکانس رو اندازه گیری کنی
          بحر حال موفق باشی

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

adc میکرو حداکثر فرکانسش 15ksps است. اگه از دو کانالش بخوای استفاده کنی میشه 7.5ksps البته حدودا!! یعنی شما 150 سیکل از برق 50 هرتز رو میتونین ذخیره کنین. اگه برای اندازه گیری توان برق 50 هرتز باشه خطا زیر یک درصد میشه.شدنیه چون کردیم شد!!!

دیدگاه

ممنون از پاسختون .
              اما به این روشی که شما آقای saeid_ica
              عرض کردید ، فقط مقدار توان مصرفی رو میشه بدست آورد مگه نه ؟!!
              برای این نمونه گیری از توان باید از pt , ct استفاده کنم یا .... ؟؟
              اونوقت وات ساعت چی میشه . یعنی از کجا بفهمیم که در یک ساعت مثلا چقدر توان مصرف شده ؟؟
              میشه کمی بیشتر در مورد روال کاری تون توضیح بدید . من با بیسیک کار میکنم .
              ممنون از لطفتون .

دیدگاه

از ct واسه نمونه گیری جریان استفاده کنین. ما از یه مدار ایزولاتور AC با اپتوکاپلر خطی LOC111 واسه نمونه گیری ولتاژ استفاده کردیم. وقتی شما مقادیر توان لحظه ای رو داری همه این نمونه ها رو در یک ساعت با هم جمع کن و بر تعداد تقسیم کن وات ساعت اینجوری بدست میاد.نیازی هم به گذاشتن مدار اضافه واسه ساعت نیست، میونی از فرکانس 50 هرتز برق شهر واسه ساختن تایمر یک ساعت استفاده کنی.خوب فکر کنین میبینین میشه!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط saeid_ica
                  adc میکرو حداکثر فرکانسش 15ksps است. اگه از دو کانالش بخوای استفاده کنی میشه 7.5ksps البته حدودا!! یعنی شما 150 سیکل از برق 50 هرتز رو میتونین ذخیره کنین. اگه برای اندازه گیری توان برق 50 هرتز باشه خطا زیر یک درصد میشه.شدنیه چون کردیم شد!!!
                  من سرعتش رو عملی تست کردم حدود 2 میلی ثانیه و حداکثر 500 هرتز
                  ما کردیم نشد
                  شما چطوری کردید شد
                  میشه یه نمونه برنامه و یا دلیل محکم تری یزارید
                  اگه اونقدر سرعت داشته باشه که :wow:

دیدگاه

از ct واسه نمونه گیری جریان استفاده کنین. ما از یه مدار ایزولاتور AC با اپتوکاپلر خطی LOC111 واسه نمونه گیری ولتاژ استفاده کردیم. وقتی شما مقادیر توان لحظه ای رو داری همه این نمونه ها رو در یک ساعت با هم جمع کن و بر تعداد تقسیم کن وات ساعت اینجوری بدست میاد.نیازی هم به گذاشتن مدار اضافه واسه ساعت نیست، میونی از فرکانس 50 هرتز برق شهر واسه ساختن تایمر یک ساعت استفاده کنی.خوب فکر کنین میبینین میشه!!
                    میشه شماتیک رو اینجا بزارید یا بگید چطوری از پتوکوپلر برای اندازه گیری ولتاإ¾إ¾ژ استفاده کردید؟/؟؟؟؟

دیدگاه

آقا سعید به نظر من اگه ما از ولتاژ نمونه نگیریم و اونو ثابت 220 فرض کنیم و فقط با نمونه گیری از جریان ، توان رو بدست بیاریم هم بتونیم این وسیله رو بسازیم .
                      دلیل : به نظر من چون دو مشترک از یه سطح ولتاژ استفاده می کنند و کم و زیاد شدن دامنه ولتاژ برای هر دو مشترک به صورت همزمان اتفاق میفته ، دیگه دلیلی نیست که از ولتاژ نمونه برداری کنیم .
                      اگه اشتباه می کنم لطفا بگید .
                      در ضمن میشه بگید چطور میشه که " adc میکرو حداکثر فرکانسش 15ksps است "
                      با تشکر از شما . اگه میشه یه مثال عملی خیلی خیلی کوچیک بزنید . بیزحمت .فدایت .

دیدگاه

من نمی تونم شما از حرف های من چه روشی رو برداشت کردین ولی توضیح مختصر روش اندازه گیری اینه:
                        شما با یه سرعت ثابت که بهتره حداکثر باشه از ولتاژ و جریان ورودی نمونه برداری میکنین و اون رو داخل SRAM ذخیره می کنین.برای اینکه بتونین قسمت منفی سیگنال رو هم بخونین باید ورودی دارای یه مقدار مثلا 2 ولت افست داشته باشه. این عدد فرض کنیم بعد از تبدیل معادل 500 میشه . حالا SRAM رو شروع به خوندن و پردازش می کنیم . دفعاتی که از عددی کمتر از 500 به عددی بالای 500 رفتیم معادل فرکانس سیگناله . اگر در نهایت SRAM بعد از عبور از صفر آخر چیزی موند اون مقادیر رو در محاسبات وارد نمی کنین.حالا تمامی ولتاژ ها و جریان های لحظه ای رو در هم ضرب می کنین و در همون نقاط معادلش که ولتاژ و جریان بود ذخیره می کنیم. حالا شما فرکانس و توان رو داری. این توان معادل یک نمونه است. شما توی یک ساعت هر چند تا نمونه میگیرین در ساعت با هم جمع می کنین و بر تعداد تقسیم می کنین. هر چی تعداد نمونه ها بیشتر باشه توان اندازه گیری شده دقیق تره. در مورد شماتیک هم چون اطلاعات کاریه نمی تونم قرار بدم ولی رفرنس که دادم! به آی سی فوق (LOC111) مراجعه کنین شماتیک بذارین من اگه بلد باشم اصلاح می کنم

دیدگاه

ببین برای اندازه گیری سهم شما باید برای هر مشترک جداگانه اندازه گیری کنی یا نه؟!
                          پس برای هر مشترک نیاز به مدار اندازه گیر جدا داری.
                          اگه از روشی که خودت گفتی استفاده کنی به دلایل مختلفی اندازه گیریت به درد نمیخوره! یکیش اینه که ممکنه مشترک اول از مشترک دوم جریا بیشتری مصرف کنه ولی توان مصرفیش کمتر باشه. نه؟!! کسینوس فی رو باید لحاظ کنی عزیز! در ثانی تو بار های غیر خطی مثل همه تجهیزات فعلی جدید که با تغذیه سوییچینگ کار می کنن مثل لپ تاپ lcd ...... جریان به صورت لحظه ایه .
                          در مورد میکرو هم مثلا کریستال اگه 12 مگا هرتز باشه و تقسیم کننده رو روی 64 بذارین میشه 187500=12000000/64 که این فرکانس کاری ADC یه!
                          حالا AVR هر نمونه گیری رو در 13 کلاک انجام میده که میشه 14423=187500/13 هرتز . البته در مورد 13 شک دارم شاید 12.5 باشه. توی دیتا شیتتم بخونین خودش میگه حد اکثر 15 کیلوهرتز که من محاسبش رو گفتم!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X