اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

روش تشخیص توان یک آمپلی فایر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

روش تشخیص توان یک آمپلی فایر

سلام

دوستانی که در زمینه آمپلی فایر های صوتی کار میکنند چطور توان خروجی یک آمپلی فایر
    رو تعیین میکنید ؟ وات متر صوتی دارید ؟ یا روش دیگری برای تعیین مقدار خروجی دارید .

گاهی اوقات نقشه هایی از آمپلی فایر در سایتها گذاشته میشه و اعداد غیر منطقی
    و غیر معقولی برای آنها تعیین میکنند .
    مثلا یه مدار با 4 تا ترانزیستور رو 800 وات تعیین میکنند در صورتیکه 5 وات هم نمیده !

ممنون
    باز هم عید آمد و ما لختیم...

پاسخ : روش تشخیص توان یک آمپلی فایر

جدای از گرد و خاکی که سازنده ها می کنن یه حسابهای دم دستی هست
    راه حل ساده هم همینه که آمپلی فایر فرضی شما چه ولتاژ موثر سینوسی رو میتونه در خروجی بده
    بعنوان مثال تغذیه 13.8ولت پس پیک تو پیک ولتاژی که میتونه بده 13.8 ولته یه ولتاژ اشباع ترنزیستور های خروجی هم داریم میکنه دوتا 1 ولت پس میشه 11.8 ولت این پیک تو پیک بود پس Vm میشه 5.9 ولت تقسیم بر رادیکال 2 میشه حدود 4.1 ولت
    با این حساب ولتاژ موثر شده 4.1 ولت
    مقاومت بلندگو رو هم 4 اهم بگیریم توان خروجی میشه مجذور ولتاژ تقسیم بر مقاومت بار میشه 4.1*4.1 تقسیم بر 4 میشه حدود 4.2 وات

دیدگاه

محسن جان میشه یه کم این فرمولها رو یه کم بیشتر باز کنی. یه توضیح کامل و دلیلش.
      جالب بود :read:
      خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

سلام.
        ببینید معمولا روش خاصی برای اندازه گیری توان صوت واسه ما که سیستم های حرفه ای اندازه گیری نداریم وجود نداره
        یه مداری با LM3915 هست(اگه اشتباه نکرده باشم) که بیشتر اونو معرفی میکنند.
        اما بطور کلی توان مصرفی مدار(تغذیه) و راندمان تعیین کننده توان صوتی خروجیه.
        توان مصرفی رو که میشه با یه آمپرمتر و یه ولتمتر همزمان در یک فرکانس ثابت سنجید.راندمان مدار هم که معمولا کنار هر نقشه ای هست.حالا کافیه تو بیشترین صدای خروجی توان مصرفی را در راندمان ضرب کنید تا مقدار توان خروجی بدست بیاد که معمولا حداقل 20 درصد از توان مصرف کمتره.(شاید بیشتر).این راه راه ساده تریه دوستان.
        اما اگه به بازده مدار دسترسی نداشته باشید( یعنی THD رو ندونید)باید برید سراغ اسکپ که محاسبات یه کم سنگین میشه.

دیدگاه

http://www.ddaudio.com/caraudio/enclosureInfo/calculateAmpPowerAndImpedance.htm

دیدگاه

ببخشید از دستم در رفت یادم رفت جواب بدم
            خروجی اکثر آمپلی فایر ها بصورت پوش پوله به عبارت دیگه دو تا ترانزیستور هست که ولتاژ + یا منفی رو رو بلندگو میندازه
            فرض کنیم مدار ما با باتری ماشین کار می کنه در بهترین حالت یا ترانزیستور بالایی در حالت روشن کامله یا ترانزیستور پایینی پس پیک تا پیک ولتاژ میشه ولتاژ تغذیه منهای ولتاژ دو سر امیتر کلکتور دو ترانزیستور
            بنابر این پیک تو پیک ولتاژ خروجی میشه 13.8 که ولتاژ باتریه منهای دو تا یک ولت که روی امیتر کلکتور افت میکنه
            حالا میخواین تخفیف بدین میگیم دو تا 0.7 ولت پس میشه 13.8 منهای 1.4 ولت که میشه 12.4 ولت
            یعنی پیک تو پیک سیگنال سینوسی اعمالی به بلندگو
            بقیه هم مثل قبل
            ولتاژ موثر اون میشه نصف اون که میشه 6.2 ولت تقسیم بر رادیکال 2 که میشه 4.3 ولت
            پس بیشینه ولتاژ موثر دو سر بلندگو میشه 4.3 ولت اگه مقاومت بلندگو رو 4 اهم بگیریم
            توان میشه مجذور ولتاژ موثر تقسیم بر مقاومت که میشه حدود 4.5 وات

دیدگاه

من توی اسکوپ پیک خروجی روی مقاومت 4 اهم رو 40 ولت دیدم ، یعنی توان مدارم میشه حدود 200 وات درسته ؟
              وقتی تو نیستی
              نه هست های ما چونانکه بایدند
              نه باید ها...
              هر روز بی تو http://www.up98.org/upload/server1/0...158wwayrz3.jpg
              روز مباداســـت !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط claud
                من توی اسکوپ پیک خروجی روی مقاومت 4 اهم رو 40 ولت دیدم ، یعنی توان مدارم میشه حدود 200 وات درسته ؟
                اونطور که سواد من میگه درسته
                ولتاژ پیک 40 ولت پس موثرش میشه 28 ولت
                مقاومت بار یا همون بلند گو چهار اهمه پس توان میشه 28 به توان 2 تقسیم بر 4 که میشه 196 وات

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shervin_50
                  سلام.
                  ببینید معمولا روش خاصی برای اندازه گیری توان صوت واسه ما که سیستم های حرفه ای اندازه گیری نداریم وجود نداره
                  یه مداری با LM3915 هست(اگه اشتباه نکرده باشم) که بیشتر اونو معرفی میکنند.
                  اما بطور کلی توان مصرفی مدار(تغذیه) و راندمان تعیین کننده توان صوتی خروجیه.
                  توان مصرفی رو که میشه با یه آمپرمتر و یه ولتمتر همزمان در یک فرکانس ثابت سنجید.راندمان مدار هم که معمولا کنار هر نقشه ای هست.حالا کافیه تو بیشترین صدای خروجی توان مصرفی را در راندمان ضرب کنید تا مقدار توان خروجی بدست بیاد که معمولا حداقل 20 درصد از توان مصرف کمتره.(شاید بیشتر).این راه راه ساده تریه دوستان.
                  اما اگه به بازده مدار دسترسی نداشته باشید( یعنی THD رو ندونید)باید برید سراغ اسکپ که محاسبات یه کم سنگین میشه.
                  این آی سی lm3915 دیتا شیتشو دارم نگا کرم vuمتر بود که من این تیکه که گفتی رو متوجه نشدم :mrgreen:
                  kohsarimog@gmail.com
                  بهترین وسیله دفع دشمن ، ازدیاد دوستان است.
                  [img width=133 height=100]http://up98.ir/uploads/145520093187291.jpg[/img]

دیدگاه

سلام
                    LM3915 فقط برای VU Meter استفاده نمیشه ، هرچند خود vu متر هم یه جورایی توانو می سنجه.
                    این مداریه که گفتن میشه باهاش توان صوتی رو سنجید. ولی من تست نکردم هنوز :

به نظر من در حالت کلی باید پارامتر جریان رو برای محاسبات توان خروجی آمپلی مدنظر قرار داد. چون خروجی مدارهای قدرت صوتی بیشتر ترانزیستورها بصورت کلکتور مشترک قرار میگیرن( پوشپول) و تقویت ولتاژ وجود نداره.(بر عکس سیگنالی که مثلا به لامپ تصویر تلویزیون ها اعمال میشه.اونجا پارامتر مورد تقویت ولتاژه )
                    تو تمام آی سی های قدرت صوتی هم بیشترین چیزی که اهمیت داره ، ماکزیمم جریان خروجی اونه ( Peak Output Current ) و معمولا توان رو نمی نویسن. مثلا برای TDA2030 ، این جریان ماکزیمم 3.5 آمپر هستش. اما این مقدار فقط بصورت لحظه ای تولید میشه و اندازه ی اصلی برای سنجش توان ، مقدار متوسطه.
                    پس باید جریان پیک رو بدست آورد و از فرمول زیر برای محاسبه توان ماکزیمم لحظه ای ( اوج صدای خواننده یا ریتم ) استفاده کرد :
                    P = R*I^2 که R امپدانس نامی بلندگو هستش ( ضمنا امپدانس خود بلندگو هم تو فرکانس های مختلف دچار تغییر میشه. چون مثل سلف عمل میکنه اما در کل اونرو ثابت فرض میکنن )

دیدگاه

این مداری که گذاشتین بررسی کردم ، اگه ولتاژ خروجی آمپ (4 اهم) 20 ولت بشه تمام خروجیها روشن میشن یعنی اگه به مدارم بزنم میگه OverLoad :mrgreen:

به نظر من هم باید مقادیر ولتاژ یا جریان خروجی رو در سیگنال سینوسی ماکزیمم در بار 4 یا 8 اهم بدست آورد. و با فرمول مقدار توان لحظه ای بدست میاد. توان موثر میشه توان لحظه ای تقسیم بر دو .

البته در مورد آیسیها شرکت سازنده توان واقعی رو مینویسه چون با فرض جریان 3.5 آمپر در TDA2030 خروجی 49 وات میشه که این امکان نداره و آیسی میسوزه. برای مثال توان خروجی این آیسی 14 وات و توان تلف شده 20 وات ذکر شده.

در مورد مدارات گسسته هم میشه توان خروجی و توان تلف شده رو بدست آورد ولی کار راحتی نیست. یکی از آمپهای من حدود 300 خروجی و 200 تلف شده ( با توجه به گرماگیر و دمای بی خطر ) ضمنا گرمای 200 وات یعنی چهارتا هویه !! oo:
                      وقتی تو نیستی
                      نه باید ها...
                      روز مباداســـت !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط New-Ray
                        این مداری که گذاشتین بررسی کردم ، اگه ولتاژ خروجی آمپ (4 اهم) 20 ولت بشه تمام خروجیها روشن میشن یعنی اگه به مدارم بزنم میگه OverLoad :mrgreen:

به نظر من هم باید مقادیر ولتاژ یا جریان خروجی رو در سیگنال سینوسی ماکزیمم در بار 4 یا 8 اهم بدست آورد. و با فرمول مقدار توان لحظه ای بدست میاد. توان موثر میشه توان لحظه ای تقسیم بر دو .

البته در مورد آیسیها شرکت سازنده توان واقعی رو مینویسه چون با فرض جریان 3.5 آمپر در TDA2030 خروجی 49 وات میشه که این امکان نداره و آیسی میسوزه. برای مثال توان خروجی این آیسی 14 وات و توان تلف شده 20 وات ذکر شده.

در مورد مدارات گسسته هم میشه توان خروجی و توان تلف شده رو بدست آورد ولی کار راحتی نیست. یکی از آمپهای من حدود 300 خروجی و 200 تلف شده ( با توجه به گرماگیر و دمای بی خطر ) ضمنا گرمای 200 وات یعنی چهارتا هویه !! oo:
                        منم از اون مدار اطمینان ندارم.بهش نمیاد دقیق باشه.

3.5 آمپر پیک جریان لحظه ای خروجی ( یعنی ثابت 3.5 آمپر نمیده ) و گفتم برای محاسبه توان باید متوسط یا میانگین جریان خروجی رو سنجید. مثلا با فرکانس ثابت 1KHz پیک تا پیک جریان خروجی رو واسه چند دقیقه چک کرد و میانگینشو مدنظر قرار داد.رو آمپلی های حرفه ای هم که ببینید، یه مقدار توان پیک هست و یه مقدار متوسط که مقدار پیک چند برابر مقدار ثابته و یه کم دور از عقله، ولی برای یه لحظه قابل قبوله.

به نظر من تو اکثر مدارها ( همچنین مدارات گسسته ) بدست آوردن توان خروجی از تفریق توان تلف شده مدار از توان DC منبع ، راه بهتری باشه. محاسبه توان منبع که راحته. توان تلف شده هم اگه بازده مدارو داشته باشیم ، بدست میاد.نظرت چیه داش نیو ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علم فردا
                          منم از اون مدار اطمینان ندارم.بهش نمیاد دقیق باشه.

3.5 آمپر پیک جریان لحظه ای خروجی ( یعنی ثابت 3.5 آمپر نمیده ) و گفتم برای محاسبه توان باید متوسط یا میانگین جریان خروجی رو سنجید. مثلا با فرکانس ثابت 1KHz پیک تا پیک جریان خروجی رو واسه چند دقیقه چک کرد و میانگینشو مدنظر قرار داد.رو آمپلی های حرفه ای هم که ببینید، یه مقدار توان پیک هست و یه مقدار متوسط که مقدار پیک چند برابر مقدار ثابته و یه کم دور از عقله، ولی برای یه لحظه قابل قبوله.

به نظر من تو اکثر مدارها ( همچنین مدارات گسسته ) بدست آوردن توان خروجی از تفریق توان تلف شده مدار از توان DC منبع ، راه بهتری باشه. محاسبه توان منبع که راحته. توان تلف شده هم اگه بازده مدارو داشته باشیم ، بدست میاد.نظرت چیه داش نیو ؟
                          این روش درسته ، البته منظور من توان ماکزیمم بود که مدار تحمل میکنه و با توجه به این موضوع تغذیه و گرماگیر و بقیه قطعات رو بهتر میشه انتخاب کرد.

محاسبه توان ثابت که شما گفتین فقط در صورتی انجام میشه که قطعات مدار مشخص باشه و من نمیتونم بگم شما با یه قطعات دیگه مثل دیگری نتیجه بگیرین.
                          وقتی تو نیستی
                          نه باید ها...
                          روز مباداســـت !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohsen++ نمایش پست ها
                            اونطور که سواد من میگه درسته
                            ولتاژ پیک 40 ولت پس موثرش میشه 28 ولت
                            مقاومت بار یا همون بلند گو چهار اهمه پس توان میشه 28 به توان 2 تقسیم بر 4 که میشه 196 وات
                            سلام میشه بیشتر در این مورد توضیح بدهید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X