اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نظر در مورد ساخت آمپلی فایر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نظر در مورد ساخت آمپلی فایر

با سلام به دوستان و اساتیدی چون اشک عزیز
    خواستم نظرتون رو در مورد مدار های زیر بفرمایید که کدامیک ارزش مونتاژ را دارد

http://www.circuit-finder.com/categories/audio/audio-amplifier/671/45-watt-class-b-audio-power-amplifier

http://sound.westhost.com/project03.htm

مدار اول گفته 45 وات و دومی گفته 60 وات.
    دلیل انتخاب این مدار ها این است که با ترانسم جور در می آید .اگر مدار ترانزیستوری دیگری هم داری که با 24 دوبل کار کنه معرفی کنید با تشکر

پاسخ : نظر در مورد ساخت آمپلی فایر

u تا جای که یادم کلاس b مشکل انوجاج داشت چون ترانزیستورها خاموشند وفقط با امدن سیگنال روشن می شوند ک یعنی ترانزیستورها در ولتاژ کمتر از ./7ولت خاموشند البته با 2 تا دیود این مشکل حل میشه اما در عوض بازده میره بالا اما در مورد مدارها یک جورند اگر 2n3055 اصل باشه خوبه اما من mje را توصیه نمی کنم چون مشخصات ان با قابلمه ای تا حدودی فرق داره (دیتا شیت) اما در عوض تو ساخت وهیت سینک راحتر و خوشکلتره با tip چه بهتر در ضمن هر کدام که hi fi تره بهتر است و باید بدونی 1-امپدانس ورودی وخروجی2 -sensivity input
    electronicmohsenhit@ymail.com ودر ضمن اونی را انتخاب کن که هم از نظر جریان به ترانس فشار نیاد وهم صدا کیفیت دار باشه در ته صدا
    ....................HELP ME GOD ...........................

WORLD ELECTRONIC................................

nasrolahymohsen@gmail.com......................... ...

دیدگاه

با سلام
      دوستان یعنی کسی نظر دیگری نداره oo:
      در مدار دوم که شماتیکش را در زیر می بینید اون پتانسیومتر 20 کیلو برای تنظیم بایاس هست کسی بلده که چه جوری میشه تنظیمش کرد

دیدگاه

u سلام تا جایی که می دونم امپلی که پتاسیومتر این نوعی دارند کار مشکل برای زمانی که اطلاعات نداریم و فکر می کنیم امپلی مشکل داره
        اما با تنظیم پتاسیومتر صدا تقویت می شه در حقیقت پتاسیومتر جریان خروجی که برای حذف اعوجاج تقاطعی مورد نیاز است تنظیم می کند
        1. ابتدا پتاسیومتر در حداکثر قرار بده و ولتاژ تغذیه مدار را چک می کنی نباید زیاد افت کرده باشد( در حالت بدون سیگنال)
        2.با وصل بلندگو به مدار و قرار دادن یک امپر متر بین خروجی وبلندگو پتاسیومتر تنظیم کن تا امپرمتر جریان 60میلی امپر نشان دهد پس از 5 دقیقه با گرم شدن ترانزیستورها جریان افزایش می یابد سپس دوباره پتاسیومتر تنظیم کن که جریان 75میلی امپر را نشان بده. سپس برق را قطع و امپر متر را برداشته . 3 برق را وصل کرده و ولتاژ پایه خروجی امپلی را می پیریم که ولتمتر دیجیتال ان را 100میلی ولت نشان می ده .تمامی این حالات در بدون سیگنال است. در ضمن قبل از وصل بلندگو مطمئن شو که با وصل ان بلندگو نمی سوزه اگر تمامی ازمایشها با موفقیت بود امپلی اماده کار است مشکل داشتی بیا به electronicmohsenhit@ymail.com
        ....................HELP ME GOD ...........................

WORLD ELECTRONIC................................

nasrolahymohsen@gmail.com......................... ...

دیدگاه

سلام. هر دو تا توی یک فاز کار میکنند و فرق چندانی ندارند. ولی مدار دوم کمی اصولی تر طراحی شده . میتونی کلاً ترانزیستور و پتانسیومتر رو حذف کنی. مشکلی پیش نمیاد. کار اصلی رو اون 2 تا دیود انجام میده. ولی تنظیم این پتانسیومتر در این مدار کار مهمی نیست. بیشتر در مدارات حرفه ای و توان بالا مهمه که معمولاً خود سایت و طراح اطلاعات لازم رو قرار میدهند. شیوه ای که دوستمون فرمودند هم عملی است ولی نه با اعداد و ارقام. این اعداد و ارقام برای هر مداری متفاوته.
          خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

سلام
            ببین دوست عزیز اگه ترانست آمپر بالاست میتونم یه آی سی STK خوب و استریو معرفی کنم که هم قوی تره و هم استریو هستش.ولی خب باید مراقب باشی که خروجیش اتصال کوتاه نشه.STK4162II
            اما اگه با آی سی کار نمیکنی مدار اولی که گذاشتی مدار خوبی به نظر میرسه و چون پوشپول متقارن تو طبقه توان داره باید قدرتش خوب باشه.
            www.elecpress.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shervin_50
              سلام
              ببین دوست عزیز اگه ترانست آمپر بالاست میتونم یه آی سی STK خوب و استریو معرفی کنم که هم قوی تره و هم استریو هستش.ولی خب باید مراقب باشی که خروجیش اتصال کوتاه نشه.STK4162II
              اما اگه با آی سی کار نمیکنی مدار اولی که گذاشتی مدار خوبی به نظر میرسه و چون پوشپول متقارن تو طبقه توان داره باید قدرتش خوب باشه.
              www.elecpress.com
              سلام دوست عزیز
              من دارم مدار دوم یعنی اون 60 واتی رو می سازم تا ببینیم کیفیتش چه طوره فقط چند تا سوال ؟
              در قسمت پاور مدار دوم از ترانزیستور های tip3055 و tip2955 استفاده شده حالا با توجه به مثبت و منفی بودن ترانزیستورها می شه اونه رو روی یک هیت سینک نصب کرد یعنی باید از واشر در زیر ترانزیستور استفاده کنم؟
              در ضمن تو نقشه که در در چند تا پست بالاتر هم می بینید خازن ورودی از نوع الکترولیتی نیست ( 1uf ) و از نوع پلی استر هست که من نمی دونم مقدارش چقدر هست ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohammad1365
                سلام دوست عزیز
                من دارم مدار دوم یعنی اون 60 واتی رو می سازم تا ببینیم کیفیتش چه طوره فقط چند تا سوال ؟
                در قسمت پاور مدار دوم از ترانزیستور های tip3055 و tip2955 استفاده شده حالا با توجه به مثبت و منفی بودن ترانزیستورها می شه اونه رو روی یک هیت سینک نصب کرد یعنی باید از واشر در زیر ترانزیستور استفاده کنم؟
                در ضمن تو نقشه که در در چند تا پست بالاتر هم می بینید خازن ورودی از نوع الکترولیتی نیست ( 1uf ) و از نوع پلی استر هست که من نمی دونم مقدارش چقدر هست ؟
                به نظر من کیفیت مهمترین فاکتوره و انتخواب دومی بهتره
                در مورد هیت سینگ هم باید از واشر برای ایزوله کردن این دو تا استفاده کنی :agree:
                و اما خازن که خودش مقدارشو گفته دیگه (1uf) :-? اگه از خازن سرامیکی استفاده کنی مقدارش 105 هست :smile:
                موفق باشی @};-
                و سَخَّر نا لَکُم ما فی السَمواتِ و الارض
                ما ، آسمان و زمین را به تسخیر شما در آوردیم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohammad1365

سلام به اشک عزیز
                  استاد من مدار بالا را مونتاژ کردم اما چند تا مشکل دارم
                  1) ترانس داغ میشه و صدای ویز ویز میده ( ترانسم 24 ولت 3 سر خروجی 3 آمپر هست) ( برای مدار تغذیه از پل 4 آمپر و دو تا خازن 4700 میکرو 50 ولت استفاده کردم )
                  2) برای تنظیم بایاس ترانزیستور به طریق زیر عمل کردم
                  سلکتور مولتی متر را روی رنج 20 ولت دی سی قرار دادم سپس پروب های اهمتر را به جای بلندگو وصل کردم البته بدون تزریق سیگنال . پتانسیو متر را تا جایی چرخاندم که ولتاژ بین 0.01 تا 0.00 تغییر می کرد البته گاهی + میشد گاهی -
                  3) ترانزیستور های خروجی هم خیلی داغ می شوند( البته در آخرین تست به رحمت خدا رفتند )
                  خواهشمندم راهنمایی بفرمایید

دیدگاه

میشه عکس مدار ساخته شده رو قرار بدید؟؟
                    به چه بلندگویی وصلش کردی.؟
                    سیگنال ورودی چی بود؟

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ashk
                      میشه عکس مدار ساخته شده رو قرار بدید؟؟
                      به چه بلندگویی وصلش کردی.؟
                      سیگنال ورودی چی بود؟
                      سلام به اشک عزیز
                      این عکس مدار رو هنگام مونتاژ گرفته بودم که هنوز دو تا ترانزیستور رو نصب نکرده بودم اما وقتی مدار کامل شد و اون مشکلات پیش اومد مجبور شدم قطعات رو برای تست خارج کنم لذا آخرین عکسی که گرفته بودم این بود .pcb رو هم خودم با دست کشیدم - بلندگو هم دو تا بلندگویی ضبط آیوا بود که به صورت سری بستم تا 8 اهم شوند- سیگنال ورودی هم موزیک پخش شده از موبایلم بود - البته من فکر کنم سوختن ترانزیستورها به دلیل کوچک بودن هیت سینک و عدم استفاده از خمیر سیلیکون بود . ولی نفهمیدم صدای ترانس و داغ کردنش برای چی بود.؟ :question:

دیدگاه

راستش منم میخواستم هیتسینگت رو ببینم. اشکالی نداره. ترانزیستورها رو عوض کن . فقط هیت سینگ بزرگتری بزار و دقت کن که بدنه هیچ کدوم از ترانزیستورها به هیتسینگ وصل نباشه. یعنی اتصال نداشته باشی و زیرشون طلق نسوز بزار.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ashk
                          راستش منم میخواستم هیتسینگت رو ببینم. اشکالی نداره. ترانزیستورها رو عوض کن . فقط هیت سینگ بزرگتری بزار و دقت کن که بدنه هیچ کدوم از ترانزیستورها به هیتسینگ وصل نباشه. یعنی اتصال نداشته باشی و زیرشون طلق نسوز بزار.
                          سلام استاد اشک
                          دیروز دو تا ترانزیستور دیگه گذاشتم اما این دفعه به هیت سینک بزرگتری نصبش کردم با همون روشی که گفتم بایاس رو انجام دادم و از یک بلندگوی کوچیک 4 اهمی استفاده کردم که اگه ترانزیستور ها سوختند حداقل این بلندگو بسوزه که خوشبختانه مشکلی نداشت و جواب داد البته نمیدونم این هیت سینک مناسبه یا نه چون بر روی این آلومینیم یک لعاب نازک کشیده شده به نظرتون مشکلی نداره یا اینکه یک آلومینیم قوطی مانند تهیه کنم و براش فن بذارم .؟؟؟
                          این هم عکساش:

استاد به نظرتون همین ترانزیستوهای سری tip که نصب کردم بهتره یا سریmj و 2n ؟
                          راستی افتخار بدید و عکس یک سری از مدارت تولیدی خودتون رو تو انجمن قرار بدهید خوشحال میشم از تجربه شما استفاده کنم
                          با تشکر :smile:

دیدگاه

نه. خیلی هم خوبه فقط اگه قراره اینقدر بزرگ باشه کمی فاصله ترانزیستورها رو ازهم بیشتر کن.
                            راستش من نمیدونم از چی استفاده کردید. ولی با مراجعه به دیتاشیت اونها میتونید متوجه بشید کدومشون مناسبترند.

دیدگاه

اشک عزیز شما بایاس رو چه طور انجام میدهی - تا حالا با اهم متر انجام دادید و چگونه؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X