اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اتصال 60 سون سگمنت به میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اتصال 60 سون سگمنت به میکرو

سلام
    بهترین راه برای اتصال 60 عدد سون سگمنت به حداکثر 2 میکرو چیه؟
    میخوام دسته های 5 تایی درست کنم و اعداد 5 رقمی رو با استفاده از کیبرد تغییر بدم :read:
    r.pسابق

پاسخ : اتصال 60 سون سگمنت به میکرو

سلام
    اگر میشه یکمی دیگه توضیح بده ولی خوب شما باید رفرشی کار کنید فکر کنم
    اگر میشه شماتیک رو هم بزارید تا بیشتر متوجه بشیم که شما میخواین چیکار کنید
    :wow:
    مولا علی (ع) میفرمایند : آسوده باش , آستین هارا بالا بزن , بر خدا توکل کن , آنگاه خدا را خواهی دید که زودتر از تو دست به کار شده است .

دیدگاه

با یک میکرو 28 پایه معمولی
      شیف ریجیستر به تعداد لازم
      میشه تا دلت خواست سون سگمنت کار بندازی

دیدگاه

سلام دادا.

باید از زوش مولتی پلکس کردن راهش بندازی. به این صورت که هر هفت پایه سون سگمنت ها رو (اونایی که شامل روشن شدن led های سون سگمنته) رو به هم متصل میکنی. خوب حالا اگه دیتا بندازی پشت این پین ها و vcc و gnd رو وصل کنی تمام سون سگمنت هات یه عدد رو نشون میدن. حالا کافیه vcc و gnd های هر سون سگمنت رو جداگانه بدی. مثلاً برای نمایش عدد 789 عدد 7 رو بریزی روی باس و سپس به سون سگمنت اول ولتاژ بدی تا روشن شه و بقیه رو خاموش نگه داری. سپس عدد 8 رو بریزی روی باس و سون سگمنت دوم رو vcc و gnd بدی. و این کارو برای همه سون سگمنت ها انجام بدی. دقیقاً مثل تابلو روان ها دادا.
        در ضمن توی بازار سون سگمنت های مولتی پلکس آماده وجود داره. من تا 5 تایشو دیدم.

موفق باشی.
        تشکر لازم نیست!

دیدگاه

من پیشنهاد میکنم برای هر سگمنتت از یه آی سی 4543 ( درایور سگمنت با خروجی لچ ) استفاده کنی و با یه مالتی پلکسر مثل 4067 پایه هاشونو کنترل کنی . به نظر من روش رفرشی برای این تعداد سگمنت به تنهایی نمیتونه جواب کارتو بده و باید پشت هر سگمنت مثل بالا یه لچ هم بزاری

این روش با 12 پین 64 سگمنت کنترل میشه
          A-Hosseini

دیدگاه

فرکانس 40 هرتز با بالا تقریبن خیر قابل رویت ه
            60*40 = 2400 هرتز
            برنامه رو باید طوری بنویسی که هر 416 میکرو ثانیه رفرش بشه
            تایمر ها و پردازش این حجم اطلاعات زمان بیشتری نیاز داره و شاید کل زمان cpu رو بگیریه و نتونی باهاش کار دیگه ای انجام بدی
            من از تایمر ها برای تولید فرکانس بالا استفاده کردم
            و روی ال سی دی هم قرار بود چیزی نشون بده
            هر کاراکتر نوشتن رو ی ال سی دی 2.5 ثانیه طول میکشید
            استفاده از لچ و همچنین گروه بندی کردن این 60 تا مثلن به سه گروه 20 تایی خیلی توی زمان مصرف شده کمکت میکنه

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

به نظر منم آی سی لچ راه خیلی خوبیه
              مخصوصا این که در مقایسه با رفرش کردن برنامه نویسیش هم آسون میشه با این روش ، چون رفرش کردن پردازش بالایی میبره ،

تو تابلو روان هم از آی سی لچ استفاده میشه

دیدگاه

من یکبار 8 سون سگمنت رو با روش رفرش روشن کردم (125 هرتز) در تایمر یک میلی ثانیه. شما میتونی از 8 تا شیفت رجیستر متصل به هم برای ارسال اطلاعات استفاده کنی ولی بسته به سرعت میکرو ات میتونی از spi برای ارسال اطلاعات استفاده کنی و سوئیچ اطلاعات رو با یک پورت 8 تایی. راه و روش زیاده بهتره به محدودیتهایی مثل تعداد پین مصرفی - گستردگی مدار - سرعت رفرش و لود برنامه نسبت به بقیه عملیات سیستمت فکر کنی. شاید اونا یک راهنمایی خوبی نسبت به نیازت باشن.

دیدگاه

تمام کاری که میخوام انجام بدم اینه
                  60 تا سون سگمنت دارم.
                  12 سطر دارم که هر سطر 5 رقمی،یعنی 5تا سون سگمنت
                  میخوام با استفاده از کیبورد به این 12سطر قیمت اجناسو بدم و هر وقت خواستم اصلاح کنم.
                  دوستان محبت کنن شماره ایسی هایی که به درد این کار میخوره ذکر کنن.شیفت رجیستر مالتی پلکس...
                  ممنون از همه اساتید.
                  r.pسابق

دیدگاه

بنام خدا
                    با سلام
                    نوشته اصلی توسط رامین
                    تمام کاری که میخوام انجام بدم اینه
                    60 تا سون سگمنت دارم.
                    12 سطر دارم که هر سطر 5 رقمی،یعنی 5تا سون سگمنت
                    میخوام با استفاده از کیبورد به این 12سطر قیمت اجناسو بدم و هر وقت خواستم اصلاح کنم.
                    دوستان محبت کنن شماره ایسی هایی که به درد این کار میخوره ذکر کنن.شیفت رجیستر مالتی پلکس...
                    ممنون از همه اساتید.
                    دوست گرامی

یکی از مناسبترین گزینه ها برای طرح شما ، چیپ keyboard/display controller INTEL 8279 میباشد .

توانایی درایو 16 کاراکتر ( سون سگمنت ) و همینطور 64 سویچ و یا کلید یا سنسور بصورت مالتیپلکس .

برای درایو 60 عدد سون سگمنت ، فقط نیاز به 4 عدد از این چیپ ، به همراه تعدادی بافر و سلکتور دارید .

به دلیل اینکه چیپ 8279 ، دارای ریفرش داخلی میباشد ، اصلا نیازی به ریفرش صفحه نمایش در برنامه میکروکنترولر ندارید .

با احترام
                    89/10/1

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر معیری
                      بنام خدا
                      با سلام
                      دوست گرامی

یکی از مناسبترین گزینه ها برای طرح شما ، چیپ keyboard/display controller INTEL 8279 میباشد .

توانایی درایو 16 کاراکتر ( سون سگمنت ) و همینطور 64 سویچ و یا کلید یا سنسور بصورت مالتیپلکس .

برای درایو 60 عدد سون سگمنت ، فقط نیاز به 4 عدد از این چیپ ، به همراه تعدادی بافر و سلکتور دارید .

به دلیل اینکه چیپ 8279 ، دارای ریفرش داخلی میباشد ، اصلا نیازی به ریفرش صفحه نمایش در برنامه میکروکنترولر ندارید .

با احترام
                      89/10/1
                      چطوری میشه با این ایسی کار کرد؟
                      r.pسابق

دیدگاه

بنام خدا
                        با سلام
                        نوشته اصلی توسط رامین
                        چطوری میشه با این ایسی کار کرد؟
                        دوست گرامی

با مطالعه دیتاشیت عملکرد این چیپ ، براحتی میتوانید ، با هر چیپ ، تعداد 16 عدد سون سگمنت را درایو نمایید .

http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/102636/NEC/UPD8279C.html

با احترام
                        89/10/9

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X