اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

پردازش تصویر با FPGA

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پردازش تصویر با FPGA

سلام
    نمی دونم باید این مطلب رو اینجا بذارم یا تو قسمت FPGA ؟ ولی خب ...
    من می خوام یه پروژه انجام بدم با موضوع : پیاده سازی استریو ویژن با FPGA
    دوتا دوربین خریدم ولی خروجی اش آنالوگه. یکی بهم گت از وب کم استفاده کنم . می خواستم نظر کسایی که تو این زمینه کار کردن رو بدونم .
    در مورد کد هم نمی دونم VHDL بهتره یا C یا ...
    آخه این بردی که ما داریم پردازنده MicroBlaze هم داره .
    خلاصه : کمک کنید ....
    راستی فاصله کانونی وب کم رو از کجا گیر بیارم ؟؟
    غیر ممکن، غیر ممکن است !

پاسخ : پردازش تصویر با FPGA

روی FPGA که با C نمیشه نوشت باید با زبون های سخت افزار بنویسی یعنی VHDL یا Verilog ضمنا به نظر من webcam کیفیتش خیلی پایینه اگر پول داری برو دوربین های صنعتی بخر که خروجی دیجیتال دارند تا بتونی باهاشون کار کنی.

دیدگاه

پردازش تصویر بر روی FPGA ممکنه فقط باید با برنامه نویسی سطح پایین سرو کله بزنی... اگه آی سیت میتونه MicroBlase یا پاور پی سی داشته باشه میتونی C بنویسی... ولی فکر نکن اصلا کار ساده ایه...
      در مورد خاصی که داری میگی مدتی تحقیق کردم (استریو ویژن)... مبحث جالبی برای کاره. توصیه اکید من اینه که سراغ یه سیستم خاص پردازش تصویر مثل سری داوینچی تکزاس یا بهتر ازون Nexperia شرکت NXP بری... اگر تو FPGA ماهر نیستی اصلا برای شروع کار خوبی نیست.
      هر چند طرحی رو که تو ذهنم دارم از یه FPGA مثل اسپارتان 3 در کنار یه مدیاپروسسور PNX1300 تشکیل شده ولی بهتره کاملا هوشیار باشی. برای اینکه بتونی از سیگنالهای آنالوگ ویدئویی استفاده کنی باید دکودر تصویر قیبل از بخش دیجیتالت بزاری. SAA7113 مثلا... اصلا توصیه نمیکنم سخت افزارش رو خودت بسازی چون یه کار کاملا حرفه ایه... اون دوستیم که گفت دوربین دنبال دوربین خروجی دیجیتال باش سخت در اشتباهه چون فهمیدن فرمت دیجیتال کار حضرت فیله...
      اگر کمک خواستی حتما حتما با من تماس بگیر... این یه کار دانشجوییه یا حرفه ای؟

دیدگاه

خیلی ممنون که جواب دادید. راستش یه کار دانشجوییه . در واقع پروژه کارشناسیمه .
        :nerd:
        برد FPGA توی دانشگاه هست و می خوام از اون استفاده کنم که Virtex2 هستش.
        در مورد دوربین هم دو تا دوربین آنالوگ خریدم ولی مشکل اینجاست که برد یک ورودی آنالوگ دارد . و البته خود برد A/D داره و این کار رو یه کم راحت می کنه !!!
        فکر کنم برای گرفتن تصویر از دوربین ها باید یه سوییچ بذارم بین دوتاش و بعد اونو به برد وصل کنم . :question:
        اگه همین جوری با هم پیش بریم فکر کنم به جاهای خوبی برسیماا. :applause:
        غیر ممکن، غیر ممکن است !

دیدگاه

دوست عزیز... فکر نمیکنم a/d معمولیه روی برد به درت بخوره چون اصولا نمیتونی راحت فرمت ویدئو کامپوزیت رو از یه a/d معمولی استخراج کنی... رفتی SAA7113 رو ببینی؟ اون خودش a/d داره و برای کار تصویر مجهز شده و البته سوئیچ هم رو خودش داره تا چهارتا کانال... راستیتش فکر کنم این هم به خودی خود خیلی به درد نخوره چون زمان سوئیچ کردنش بین دوتا ورودی خیلی زیاده... من خودم همین دو هفته پیش تستش کردم...
          راستیتش فکر اینکه بتونی از این دیکدر هم استفاده کنی یخوره سخت به نظر میرسه باید بتونی دیتای مورد نظرت رو از فرمت YUV استخراج کنی... البته فکر کنم توی Xilinx یه Core برای این کار هست ولی اگه تجربه VHDL نداری!!!!! (ادامه نمیدم میترسم هیجانت از بین بره)
          پسرکم یا دخترکم این پروژه برای کارشناسی یه نمه سنگینه!!! من کاملا به صورت یه کار حرفه ای بهش نگاه میکنم... حالا جدی باید بر روی سخت افزار ایمپلیمنت کنی یا خودت Over علاقه مندی؟ واقعا باید این اساتید رو طلا گرفت زد به دیوار... شرط میبندم خود استاد تا حالا محیط ISE رو هم ندیده....
          اگر شما بتونی ایده ات رو روی متلب هم پیاده کنی به نظرم عالیه... ایده برای دانشگاهیهاست و پیاده سازی به عهده مهندسین...
          خواستی مستقیم ایمیل کن ehsan.telecom@yahoo.com

دیدگاه

اخه من رشته ام سخت افزاره و باید پیاده سازی داشته باشم . قبلا با همین برد توی دانشگاه کار تصویر انجام شده ولی یه فیلتر روی یه تصویر بوده و البته تصویر از دوربین گرفته نشده بود .
            در مورد متلب هم بگم من که نمی خوام الگوریتم رو بهبود بدم که ! الگوریتم همون epipolar geometry هستش که من ساده ترین مدلش رو یعنی SAD رو انتخاب کردم . فقط حجم کار بالاست و مشکل دوربین هاست.
            بازم ممنون میشم بیشتر کمک کنی :rolleyes:
            غیر ممکن، غیر ممکن است !

دیدگاه

مهندس کاری که میگی نشد نداره ولی میگم در حد لیسانس نیست درباره دانش شما شکی ندارم میگم وقت زیادی میطلبه.... خودم دارم رو یه بخشیش کار میکنم البته با یه مدیاپروسسور نه FPGA.
              برای ارتباط با مدیا پروسسور و سنکرون سازی یه FPGA لازمه... اگه ریل تایم بودن و ارتباط با دوربین واسط ملاک نیست از پورتهای دیگه بردت هم شاید بتونی استفاده کنی
              خوب برای اینکه سریع بریم سر اصل مطلب بگو چقدر پیش رفتی ... اصلا میدونی گام به گام باید چکار کنی

دیدگاه

دیتای ویدئو رو اگه میخای دیجیتال کنی باید خوب بشناسیش... اینجا رو داشته باش فعلا ... این درباره آنالوگ ویدئو هست: http://pdfserv.maxim-ic.com/en/an/AN734.pdf

دیدگاه

اصولا اگر بخوای آنالوگ بگیری دیجیتالش کنی خودش یه پروژه است!!!!!
                  نمیشه با ARM کار کنی یا DSP شاید با اینها راحت تر باشه!!!
                  اساتید نظر بدن !!

دیدگاه

بهترین کار اینه که بیخیال ریل تایم بودن بشی... یدونه SAA7113 یا هر ویدئو دیکدر دیگه ای که دوست داری استفاده کنی... اکثر این دیکدر ها از پورت I2C پروگرم میشند که به یه میکروی زپرتی احتیاج داری... اگر ویرتکست بتونه I2C بهت بده که چه بهتر
                    بعد دو تا ورودی ویدئو رو به ورودیهای آنالوگ دیکدرت وصل کنی بعد باید بتونی تو زمانهای مناسب بین اون دوتا سوئیچ کنی...
                    بعدش باید تو ویرتکس بتونی اطلاعات تصویر (خصوصا روشنایی) رو از YUV4:2:2 استخراج کنی....
                    باید بتونی توی ویرتکس با میکرویی که عمل سوئیچ رو انجام میده یه مدلی سینکرون بشی....
                    مهندس خلاصه بیچاره ای!!! یعنی تا بتونی تصویر داشته باشی توی ویرتکس که الگوریتم اجرا کنی خیلی کار داری...
                    جالبه برام بدونم خود استادی که رو هوا میگه همچین پروژه ای، اصلا فکر هم داره... فکر میکنه تو کاغذ همه چی حله!! پیشنهادم اینه که بیخیال ورودی انالوگ بشی و دیتات رو مستقیم از پورت سریال مثلا بفرستی تو ویرتکس بعد اونجا روی دوتا فریم تصویر کار کنی (اصلا فکر نکن همینم کار راحتیه)... این اساتید شعر زیاد میگن تو کار خودت رو بکن!!!!
                    موفق باشی

دیدگاه

آرزوی موفقیت براتون می کنم. اما پیچیده ترین و خفن ترین پروژه ی دکتری که مدت 4 سال به طول می انجامه در دانشگاه دولتی-تهران(!) مثلا کنترل یک موتور AC هست با یه برد DSP مخصوص این کار EZKC2812 و برد های جانبی مربوط به مدار فرمان و قدرت هم آماده خریداری میشه ! و برنامه نویسیش هم کنار هم چیدن 4 تا بلوک توی سیمولینک و فشار 2 تا دکمست! (البته از قبل سمپل هاش هم کاملا موجوده!)
                      پروژه ی ارشد هم که ساخت نداره و پیاده سازی نداریم و فقط شبیه سازی یه مقاله با متلب یا یه برنامه شبیه سازی دیگست !
                      توی کارشناسی پروژه های سنگین کارشناسی -مخابرات هم طراحی یه فیلتر با یه نرم افزاری مثل ADS هست که زمان لازمشون 8 ساعت کار مفیده! باقی پروژه ها هم که داستان نویسیه !
                      اما خدا نکنه یه استاد بفهمه یه دانشجو چیزی بلده ! هر کاری خودش نمیتونه انجام بده و اصلا ازش سر در نمیاره اما لازم داره رو خراب میکنه روی سر اون دانشجو !
                      من که خودم تا بخوام بفهمم فرمت داده ها که قراره روشون کاری کنم و بین بلوک های مختلف پردازشی رد بدل میشند دقیقا به چه شکل هستند 6 ماه طول میکشه
                      اگرم بخوای از یه برد امبدد استفاده کنی تا قبل از 1 ماه پیش سری DaVinci خوب بودن که البته برای 2 تا ورودی دوربین باید یه فکری می کردی (سویچ یا ..) جدیدا هم سری AM3894 رو رسما شرکت تگزاس به بازار داده که گویا دقیقا مخصوص همین کاره!
                      http://focus.ti.com/docs/prod/folders/print/am3894.html
                      Video Port (Configurable) 2 Output,2 Input,3 HD DACS,4 SD DACs,1 HDMI TX
                      البته omap4 هم که dual core در آینده نزدیک بیاد مشکل یک ورودی برای دوربین رو نخواهد داشت .(البته پاندا بردش هست گویا) شما هر کدوم از بر های این پردازنده ها رو داشتید می تونستید با برنامه نویسی در سطح بالا ( با توجه به اینکه روی این سیستم ها سیستم عامل نصب میشه ) کار پردازش تصویرتون رو انجام بدید که راحت تر از طراحی یه هسته پردازش تصویر توی یه fpga هست !
                      Gracias A La Vida
                      [glow=red,2,300]ساخت فرز CNC[/glow]
                      http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=56308.0
                      http://up9.iranblog.com/images/4xd21f8vemt8g46011fx.jpg
                      زمین سفت است و آب شلست و هوا نرم است و همه چیز عالیست در این حوالی...

دیدگاه

مهندس پژوهان... در مورد اساتید حق با شماست
                        ولی باور کن تکزاس دو ورودی هم به دردش نمیخوره چون زمان سوئیچش بین دو تا ورودی آنالوگ زیاده... طبیعی هم هست دو تا ورودی کامپوزیت تصویر هیچ وقت با هم سینک نمشن... (امتحانش کردم n بار اصلا شدنی نیست)
                        این بنده خدا هم به یک FPGA در هر صورت برای سینک کردن دیتای دیجیتال دو تا ورودی احتیاج داره بی برو برگرد... اونم باید اندازه دوتا فریم تصویر رم داشته باشه (2*576*720*8 bit) البته راستش (1728*625*2*8) نمیگم چرا چون گیج میشین!!!
                        بعدش حالا بیا بشینیم بحث کنیم داوینچی بهتره براش یا میکل انجلو!!!!! ویرتکس رو هم که خدایش بیامرزاد ... مرد افکنه برای همچین کاری!!!! خلاصه دست به شعر اساتید خوب شده حافظا.....
                        ما با این همه ادعامون با کار با TriMedia به این نتیجه رسیدیم... اساتید دانند...

دیدگاه

از همه ممنونم. راستش من چون کنکور هم دارم تا حالا خیلی روش کار نکردم ولی کم کم شروع کردم.
                          این دیتا شیته برده . دوستان بخونن تا در موردش صحبت کنیم

http://rapidshare.com/files/444306594/ug020.pdf
                          غیر ممکن، غیر ممکن است !

دیدگاه

دوستان برد دانشکده ما خیلی قدیمیه. برای کار با ورودی TV input نیاز به ISE 5.2 یا EDK 3.2 دارم. کسی نداره ؟ خود سایت Xilinx نداره و اونایی هم که داره دانلود نمیشه .البته من دقیقا همین دو تا ورژن رو می خوام
                            غیر ممکن، غیر ممکن است !

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X