اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد plc

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در مورد plc

سلام
    بنده تا جالا plc کار نکردم
    و میخوام به امید خدا شروع کنم
    اگه میشه یه قیمت حدودی cpu ها و کارت ها بهم بدید
    و اگه یه مرجع یا کتاب آموزشی به من معرفی کنید ممنون میشم
    و دو سوال دیگه:
    کلاک کاری plc چقدر هست؟
    مزیت plc بر میکرو کنترلر ها چیه؟ ایا ریل تایم و از این مبحث هاست؟
    با تشکر

پاسخ : سوال در مورد plc

ممنون از جواب هاتون!
    راستی خروجی های plc چه ولتاژ و جریانی میتونن بدن؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی علی پور ریکنده
      ممنون از جواب هاتون!
      فرق PLCها در تغذیه انواع مختلفه یعنی بعضیها دارای منبع تغذیه نیستن و باید از یک ماژول POWER SUPPLY که بهش میچسبه استفاده کنی و فاز و نول بدی بهش و بعضیها دارای منبع سوییچینگ داخلین و مستقیم فاز و نول میدیم بهشون و در هرصورت تغذیه مدارات داخلی DC هست و 24 معمولا.اما مدارات داخلی یا رله ای و یا ترانزیستوری هستن و رله ایها ارزونترن کمی! زبانهای برنامه نویسی استاندارد امروزه ladder , fbd , IL , STL ,..... هستن.داخل این plcها از یک میکروپروسسور استفاده شده نه میکرو کنترلر و دارای ورودی خروجی های بسیاری هستن و تازه میشه بهشون expansionهم وصل کرد و بسیاری از توابع در اونها تعریف شده که کارایی بسیار بالایی بهشون میدن. PLC ها دارای خروجی دیجیتال 220ولتن.ولی ورودی اونا هم دیجیتال و هم آنالوگه و باز هم 220ولت و توسط یک استارت به ورودی ها(I0---I) میروند.خروجیها رو با Q نشون میدن و دارای دو کنتاکت هستن که فاز رو به یکی میدی و نول هم مستقیم به مصرف کننده باید بدی و اگه فرمان صادر بشه کنتاکت بسته و فاز هم به مصرف کننده میرسه.امیدوارم مفید بوده باشه :nerd:
      جانم به فدای ائمه اطهار
      می دونستم تحمل مرگ اعضای خانواده خیلی سخته ولی نه تا این حد،ایکاش پدرم بیشتر می موند.روحش شاد.

دیدگاه

سلام
        برای مثال یک PLC نوعی (از شرکت fatek)که خروجی هاش رله ای هستن میتونه تا 2 آمپر بده و اگر خروجیهاش ترانزیستوری باشن ولتاژ 30 DC رو میتونه تا 0.5 آمپر بده

مزیت plc بر میکرو کنترلر ها چیه؟ ایا ریل تایم و از این مبحث هاست؟
        تا جایی که من میدونم PLC های معمول real time نیستن. PLC برنامه ای که در اون پروگرم شده رو مدام اجرا میکنه. یعنی ورودی ها رو میخونه، پردازش ها رو انجام میده و بعد به خروجی ها مقدار میفرسته. و اینکار رو مدام تکرار میکنه. اینکار scan نامیده میشه و زمان لازم برای اینکار scan time نامیده میشه. حالا هر چه برنامه بزرگتر باشه scan time بیشتر میشه. حتی برای یک برنامه scan time ممکنه ثابت نباشه. به این علت که مثلا ممکنه یک شرط موجب پرشی بشه که scan time رو کم کنه ولی در scan بعدی اون شرط برقرار نباشه
        بنابراین به اون معنی که توی سیستم عامل هست real time نیست. یعنی نمیتونید بگید که مثلا خروجی شماره 5 هر 1 میلی ثانیه قطعا بروز میشه
        البته سرعت plc بالاست. برای مثال سرعت اجرای یک دستور العمل برای یک plc نوعی 0.33 میکروثانیه است.
        کار کردن با plc راحت تر از میکروهاست به نظر من و به دلایل زیر:
        1- ورودی و خروجیها زیادن و هر وقت بیشتر خواستین میتونین expansion اضافه کنین
        2- نصب سنسورها نیاز به طراحی مدار signal conditioning نداره چون expansion اینکارو میکنه. فرض کنید میخواهید یک ترموکوپل یا یک سنسور با خروجی جریان یا یک لودسل رو به PLC وصل کنید. کافیه که expansion مربوط به اون رو بخرید و به سادگی به PLC متصل کنید.
        3- تغذیه دقیق نمیخواد
        4- دردسر برد مدار چاپی زدن نداره!
        5- وجود expansionهای مختلف. مثلا expansion ارتباط با شبکه، ارتباط rs485 و ... یعنی کار برقراری ارتباط هم با یک expansion راحت حل میشه

ولی خوب قیمتش در مقایسه با میکروکنترلر خیلی زیاده. من دقیق نمیدونم ولی حدودا چند صد هزار تومانه(در مقایسه با میکرو که حدود 10 هزارتومانه)

دیدگاه

دوست عزیز
          بهت پیشنهاد می کنم.روی plcهای شرکت زیمنس کار کن چون تو ایران بیشتر استفاده میشه و logo
          پیشنهاد من استفاده از کتاب انتشارات افرنگ هست.لینک کتاب را گذاشتم.
          http://www.afrangpub.com/showbook.asp?id=117
          هر گاه خداوند تو را به لبه پرتگاه هدايت کرد به خدا اطمينان کن،يا تو را از پشت خواهد گرفت يا به تو پرواز کردن خواهد آموخت.

دیدگاه

سلام علی جان...

تمام توزیحات Blue... جان کامل بود. فقط راجع به قیمت بگم عزیزم مثلا CPU 313c که تقریبا معمولیه ولی 2تا ماژل دیجیتال وآنالگ داره حدود 1000،000 تومان هست.بازهم بسته به مدل ونوع CPU این قیمت افزایش پیدا میکنه.اینم بگم این رقم جزء قیمتهای متوسط روبه پایینه.تووی سریه 400 که قیمت CPU تقریبا زیر 3000،000 نداریم.!!
            خلاصه بگم علی ه عزیز،فاصله ی قیمتا یه چیزی در حدود زمین تا آسمونه....!!!!

موفق و پیروز باشید..... :bye
            ME Mohebbi

دیدگاه

سلام
              دوست عزیز من تا بحال با plc های زیمنس کار نکردم ولی با LG چرا به نظرم ال جی به سرفه تر از زیمنس هست چون از لحاظ قیمتی پایین ترند البته بهره plc های ال جی خیلی بالا تر از زیمنس است قیمت یه plc سری 7 فکر کنم حدود 240000 تومان برات در بیاد برنامه نویسیش هم آسونه من خودم با لدر کار میکنم خواستی بگو هم بهت پروژه میدم هم طرح من خودم با لوگو برنامه مینویسم
              اولش شاید یکم خوشت نیاد ولی بعدش که باهاش کار کردی خوشت میاد فقط باید رو ادرس دادن خوب دقت کنی :agree:
              موفق باشی

دیدگاه

ممنون میشم پروژه ای چیزی + کمپایلر و .... رو بهم معرفی کنید

دیدگاه

داداش یه برنامه خیلی ساده رو برات muk کردم :wow:
                  با صورت مسعله گزاشتم برات.
                  http://www.4shared.com/file/1d0qtlXT/1_online.html
                  باید با نرم افزار logo کار کنی اگه نتونستی تو اینتر نت پیداش کنی بگو تا برات پلودش کنم حجمش حدود 24 میگی هست
                  راستی این نرم افزار لوگو یکم پیچیده است :smile: برا باز کردن فایلی که بهت دادم ابتدا باید بری تو تولبارز قسمت project . بعد import project bundel files (muk فایل رو انتخاب کنی یه ارر میده با 4 گزینه yes . no . all . neme
                  شما گزینه neme رو انتخاب میکنی یه اسم جدید میدی دوباره همون ارر میاد این دفعه بزن no بعد برو تو قسمت program بزن open بعد همون فایلی رو که خودت بهش اسم دادی رو انتخاب کن :agree: اومد بالا
                  برای به کار اندازی و تست آف لاین مدار میتونی به قسمت start simulation بری بعد از زدن دکمه run (که اونجا با حرف r مشخص شده )
                  بعد رو ورودیات کلیک کن تاسیرش رو رو مدار با چشم میبینی
                  راستی این مدل نرم افزاریه که من باهاش کار میکنمGMWIN 4.0
                  حجمش 24 میگ است
                  راحت میتونی دانلودش کنی :applause:

دیدگاه

ممنون
                    این نرم افزار هایی رو که میگید اگه لینک بدید ممنون میشم

دیدگاه

این لینک رو امتحان کن مال من نیست سرچ کردم :biggrin:
                      باید ثبت نام کنی اگه کار نکرد بهم پیغام بده تا شب برات بزارمش زیر پ
                      فقط تا شب ساعت 11 خبرش رو بهم بده
                      http://www.arm-projects.com/soft/download/7-%D9%86%D8%B1%D9%85-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%D8%B1-GMWIN-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%86%D9%88%DB%8C%D8%B3%DB%8C-PLC-%D9%87%D8%A7%DB%8C-LG.html
                      :wow:

دیدگاه

سلام دوستان با plc های هبئ کسی کار کرده؟ :sad:
                        من 1 مشکلی دارم رله های داخلی plc کار میکنه(صدای تق رله) ولی پایه رله ولتاژ ندارم

دیدگاه

سلام دوستان با plc های ifm کسی کار کرده؟
                          من 1 مشکلی دارم رله های داخلی plc کار میکنه(صدای تق رله) ولی پایه رله ولتاژ ندارم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nasei
                            سلام دوستان با plc های ifm کسی کار کرده؟
                            خروجی رله که نباید ولتاژداشته باشه. یک Free Contact است که باید به سر مشترک ولتاژدلخواه رو بدی از سر خروجی مورد نظر ولتاژ رو بگیری.
                            فروشگاه کتاب های اتوماسیون صنعتی
                            www.MyPLC.ir

دیدگاه

خروجی رو از کارت می گیری یا داخل کارت؟
                              منظورم اینه که با تحریک ورودی خروجی مورد نطر رو نمیده(با وجود اینکه صدای تق رله می آید؟)؟
                              پیامبری که از بلندی بترسد ،هرگز به معراج نمی رسد....

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X