اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چطور میشه با فوتوسل میکروی AVR رو راه اندازی کرد؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چطور میشه با فوتوسل میکروی AVR رو راه اندازی کرد؟

سلام دوستان
    من تازه به جمع شما پیوستم می خواستم بدونم چطور میشه یک میکرو رو با استفاده از فوتوسل راه اندازی کرد و سپس بتونیم خود اون فوتوسل رو با همون میکرو کنترل کنیم؟

پاسخ : چطور میشه با فوتوسل میکروی AVR رو راه اندازی کرد؟

سلام این که کاری نداره فتوسل مثل کلید میمونه یعنی اکه نور بهش بخوره دو تا پایه هاش به هم وصل میشن
    یه سر فتوسل رو به مثبت وصل کن و انیکی به میکرو با برخورد نور خروجی یک میشه که اینجا میتونی از دستور if برای راه اندازی یه خروجی استفاده کنی :redface:
    AV Maziton 100
    Render By Artlantis Studio
    [img width=346 height=100]http://maziyar123.persiangig.com/View.jpg[/img]

دیدگاه

خودم یک مدار رقص نور با تاینی 13 طراحی کردم که وابسته به نور است.
      یعنی توسط فتوسل تشخیص شدت نور میدهد ودر شبها روشن و در روزها خاموش میشود .
      فتوسل نسبت به نور مثلا از 50کیلو تا یک مگا تغییر رنج میدهد که بهتر است آن را هم با یک پتانسومتر 50 کیلو سری کنی تا بشه سقف روشن را خاموش شدم مدارت را تایین کنی.
      سپس در برنامه میکرو یک پایه را برای ورودی در نظر بگیر تا مقدار مقاومت را کنترل کند .
      الان باید برم بعدا توضیحات بیشتری میدهم.
      هنگامي که چيزي مينويسي، کاري نکن تنها کسي که از مغزش استفاده کرده باشد ،مدادت باشد .

\|/_\/_

دیدگاه

سلام دادا.

فوتوسل نسبت به نور دریافتی تغییر مقاومت میده که بسته به نوع فوتوسل، این تغییر متفاوته.

حالا دوتا راه به ذهنم میرسه اینه که یه فوتوسل رو توی اون نوری که میخوای روشن شه قرارش بدی و یه ترانزیستور رو با اون ولتاژ سوئیچ کنی و میکرو رو روشن کنی. استفاده از ترانزیستور رو به این دلیل میگم استفاده کنی که ممکنه فوتوسل نتونه میکرو رو جریان دهی و ولتاژ دهی مناسب کنه.

راه دوم هم اینه که از حالات sleep میکرو استفاده کنی. به اینصورت که میکرو رو به حالت sleep ببری و ولتاژ adc رو مرتب بخونی و قتی به ولتاژ مورد نظر رسید، اونو روشن کنی.

موفق باشی.
        تشکر لازم نیست!

دیدگاه

شما هم میتونی از فتوسل و هم فتو رزیستور استفاده کنی! فتو سل با نور تابشی بهش تغییر مقاومت میده. که با یه پتانسیومتر اون رو سری کن و باهاش یه تقسیم مقاومتی بساز . از خوندن مقدار ولتاژ میتونی بفهمی که نور محیط چقدره! در مورد فوتو سل که تولید ولتاژ میکنه قضیه فرق می کنه چون نیاز به بایاس یا مقاومت نداره. فکر کنم دوستان دارن اشتباه لپی میکنن!! : :redface: با فوتوسل رو که سر منفی زمین و سر مثبت به یه کانال ADC بعدهم خوندن اون! اگه وقت بذارین می تونین با اضافه کردن یه حلقه PI نور محیط رو خوب کنترل کنین!

دیدگاه

بازم سلام
            از همتون ممنونم که لطف کردین و راهنمایی
            ولی باید بگم که من یکم تو زمینه میکرو تازه کارم اگه لطف کنین وقتی چیزی رو توضیح می دین یا برنامه ای روتوضیح میدین حتما کامل بنویسید خود برنامه رو و اینکه شماتیک مدار رو هم بزارید
            ضمنا من زیاد در این مورد تخصصی نمی خوام فقط همین قدر که فوتوسل رو چطور به میکرو وصل کنم (مدارش رو ) و برنامه ای که بتونم باهاش وقتی فوتوسل کار کرد یعنی پورت A یک شد یک پورت دیگر مثلD رو کنترل کنم(برنامه رو بزارید)
            ممنوووووون

دیدگاه

هیشکی پیدا نشد به ما کمک کنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ :eek:

دیدگاه

خوب تو شروع کن دوستان کمک میکنن
                کجاش رو مشکل دازی؟

دیدگاه

سعی می کنم مرحله به مرحله بگم خوب دقت کن:
                  اول فتوسل رو با یک مقاومت 10 کیلو سری می کنی و ولتاژ 5 ولت رو به اون وصل می کنی.

یک میکرو کنترولر انتخاب می کنی بعد نرم افزار کدویژن رو نصب می کنی(میتونی توی تاپیکای دیگه پیدا کنی)
                  وارد نرم افزار که شدی یک پروژه جدید میسازی بعد همون اول توی قسمت تنظیمات قسمتی به اسم ADC داره که اونو تیک می زنی که فعال بشه.
                  از پایه فتو سل یک سیم به پایه اول پورت A وصل می کنی و پایه refrence میکرو رو هم به 5 ولت وصل می کنی.
                  آنالوگ به دیچیتال یه عدد از 0 تا 1024 میده که بر حسب ولتاژ باید برنامه نویسی کنی مثلا ولتاژ 4 ولت رو تقریبا 800 میده و مثلا اگه خاستی ولتاژ بیشتر از 4 شد پورت بی دات صفر یک بشه باید برنامه زیر رو بنویسی

if(read_adc(0)>800)
                  {
                  PORTB.0 = 1;

فیلتر پایین گذر میکرو که توی دیتا شیت هست رو هم باید ببندی و همچنین تغذیه و زمین میکرو

برای اینکه چیزی رو بدست بیاری که قبلا وجود نداشته باید کسی بشی که قبلا نبوده...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X