اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک فوری

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک فوری

من لیسانس الکترونیکم تازه فارغ تحصیل شدم چه دورهایی ازالکترونیک را یادبگیرم که بازار کار خوب ودر امد خوبی داشته باشه؟

پاسخ : کمک فوری

نوشته اصلی توسط hossein50005
    من لیسانس الکترونیکم تازه فارغ تحصیل شدم چه دورهایی ازالکترونیک را یادبگیرم که بازار کار خوب ودر امد خوبی داشته باشه؟
    در این مورد سرچ کنید چون تاپیک های زیادی در این مورد ایجاد شده .

در کل برای اینکه جوابی داده باشم : به علاقتون بستگی داره
    مهم نيست كه چه انديشه اي در سر و چه ترسي در دل داريد؛ مهم آن است كه بيكار ننشينيد و دست به كاري بزنيد و وارد ميدان عمل بشويد.

نمي توانيد به كودكي بياموزيد كه از خود مواظبت كند، مگر آنكه او را آزاد بگذاريد تا براي مواظبت از خود بكوشد؛ ممكن است اشتباه كند، ولي دانايي او از ميان همين اشتباهات سرچشمه مي گيرد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hossein50005
      سلام
      دوست عزیز اگر می خواهید در محیط ها صنعتی کار کنید من پیشنهاد میدم دوره های PLC , ابزار دقیق رو برید.
      موفق باشید

دیدگاه

آقای حیاتی یهو بگو الکترونیک به درد نمیخوره و باید کنترل میخوند دیگه!!!! به نظر من در همون الکترونیک میتونی کار کنی برو به سمت پیمانکاری یا تولید و طراحی.البته الکترونیک ها هم باید تا حدی با سنسورها آشنا باشن
        جانم به فدای ائمه اطهار
        می دونستم تحمل مرگ اعضای خانواده خیلی سخته ولی نه تا این حد،ایکاش پدرم بیشتر می موند.روحش شاد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadpashaei
          آقای حیاتی یهو بگو الکترونیک به درد نمیخوره و باید کنترل میخوند دیگه!!!! به نظر من در همون الکترونیک میتونی کار کنی برو به سمت پیمانکاری یا تولید و طراحی.البته الکترونیک ها هم باید تا حدی با سنسورها آشنا باشن
          من اصلاً با انحصار PLC به کنترل موافق نیستم. این متاسفانه تصور غلطیه که خیلی جاها هست، که چون از PLC برای اهداف کنترلی اکثراً استفاده میشه، پس کسی که می خواد باهاش تخصصی کار کنه باید کنترل خونده باشه. در صورتی که کاملاً این حرف اشتباهه. توی سر فصل های وزارت علوم در مورد PLC ابداً موضوعی وجود نداره، تنها درسی که بچه های کنترل به صورت تخصصی می خونن و میشه به این ربطش داد کنترل صنعتیه، که اونم یه درس 3 واحدیه که بازم توش حرفی از PLC نیومده، فقط بحث انواع کنترل کننده های صنعتیه. که البته همش 3 واحده و همه می تونن پاسش کنن. بعضی از دانشگاهها هم یه واحر آزمایشگاهی برای PLC دارن که اون برای همه گرایشا اختیاریه، و خیلی ها ورش می دارن. بنابراین اصلاً نباید PLC رو در انحصار کنترل در آورد.

کلاً این نگرش که انواع تجهیزاتی که اهداف کنترلی رو برآورده می کنن (مثلاً سنسورها) مربوط به کنترل هستند هم کاملاً غلطه. مگه الکترونیکی ها درس کنترل خطی و الکترونیک 3 رو نمی خونن؟ توی اینها هم سراسر بحث کنترل هست.
          به نظر خود من، کسی که میخواد مهندس خوبی (به معنی واقعی) بشه باید از همه چیز برق سردربیاره (حداقل). اما از این لحاظ الکترونیک کامل ترین گرایشه، چون توش ردپای همه مباحث برق هست. اما بچه های کنترل و قدرت خیلی زود با مدار خداحافظی می کنن.

به همین خاطر طبیعتاً که منهدس الکترونیک خیلی راحتتر می تونه با PLC کار کنه، چون هم درک مداری بهتری داره، هم اینکه با برنامه نویسی میکروپروسسور بیشتر آشنایی داره و از معماری پردازنده ها بیشتر می دونه. البته اینهایی که می گم همش از دید آکادمیکه.

تو بازار کار، کسی که می خواد کار مهندسی بکنه باید با میکرو (حداقل AVR) آشنایی داشته باشه و بتونه باهاش برنامه بنویسه، بتونه با PLC کار کنه و باهاش یه خط تولید راه اندازی کنه، با Pspice و Proteus آشنایی داشته باشه و بتونه انواع مدارا رو اونجا طراحی کنه و تست کنه، با Protel آشنایی داشته باشه و بتونه برد طراحی کنه، ابزاردقیق رو حداقل در سطح ابتدایی بدونه و بتونه حداقل از کالیبراسیون سر در بیاره (خودم از این زیاد سر در نمیارم :redface، از رباتیک هم سر در بیاره و بتونه یه ربات ساده رو طراحی کنه (ربات مخلوطی از همه علوم برقه. هم برنامه نویسی داره، هم کنترل داره، هم الکترونیک داره، اگه ربات بزرک باشه مباحث توان و قدرتی هم داخلش هست).
          دانش فني تا به عمل تبديل نشده، ذره اي ارزش نداره. اما بعضي وقت ها بايد از دانش براي باز کردن مرزهاي جديدي در علم استفاده کرد، نه اينکه اونها رو صرفاً فقط به عمل تبديل کرد.

دیدگاه

درود بر شما آقای پورآزاد عزیز من جسارت نکردم و با این موافقم که مهندسی برق برقه و باید در حد قابل قبولی از بقیه گرایشها اطلاع داشت و الکترونیک پرکاربردترین درسها رو داره :agree:ولی آخه شما چارت کنترل رو ببینید مخصوصا در علمی کاربردی که درسهاش واقعا کاربردیه :agree:آخه ما کنترل اتوماتیک و کنترل خطی و کنترل غیر خطی و دیجیتال و فازی و گسترده و scada و کامپیوتری1 و2 و میکروکنترلر 1 و 2 و میکروپروسسور و کنترل عددی یا cnc و هیدرولیکی و نیوماتیکی و کنترل مدرن و پیشرفته و پیش بین و ....... و انواع درسهای ابزار دقیقی و عملگرها و ...و کنترل نیروگاه و نقشه خوانی کنترل و.....داریم.بعلاوه 21 واحد تا لیسانس ریاضی!! تمام درسهایی که گفتم 3 واحدی بوده و آز هم یک واحد دارن.این درسهای کاربردی در علمی کاربردی ارایه میشه و من عینا در کارآموزی scadaرو دیدم+100 سنسور و ترانسمیترو.... ولی در دولتی نیستن!! من به همین خاطر با رتبه 124 سراسری کارشناسی ناپیوسته بازم میخوام برم علمی کاربردی ساپکو تهران اگه قبول بشم :mrgreen:
            در ضمن شبکه کردن سنسورها و ترانسمیترها و plcها و اتوماسیون صنعتی و شبکه های انتقال داده های صنعتی و رباتیک رو فقط بچه های کنترل دارن.قبول دارین؟ اینهمه درس رو باید در دانشگاه یاد گرفت و بعد از تحصیل هم سراغ یک یا 2مورد از همه اینها رفت و در آن متخصص شد چون همونطور که نشون دادم زمینه کاری در گرایش کنترل واقعا زیاد و گیج کننده هست.ولی بجه های الک معمولا راحت تر از بقیه با اینها کنار میان :biggrin:
            جانم به فدای ائمه اطهار
            می دونستم تحمل مرگ اعضای خانواده خیلی سخته ولی نه تا این حد،ایکاش پدرم بیشتر می موند.روحش شاد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadpashaei
              درود بر شما آقای پورآزاد عزیز من جسارت نکردم و با این موافقم که مهندسی برق برقه و باید در حد قابل قبولی از بقیه گرایشها اطلاع داشت و الکترونیک پرکاربردترین درسها رو داره ولی آخه شما چارت کنترل رو ببینید مخصوصا در علمی کاربردی که درسهاش واقعا کاربردیه :agree:آخه ما کنترل اتوماتیک و کنترل خطی و کنترل غیر خطی و دیجیتال و فازی و گسترده و scada و کامپیوتری1 و2 و میکروکنترلر 1 و 2 و میکروپروسسور و کنترل عددی یا cnc و هیدرولیکی و نیوماتیکی و کنترل مدرن و پیشرفته و پیش بین و ....... و انواع درسهای ابزار دقیقی و عملگرها و ...و کنترل نیروگاه و نقشه خوانی کنترل و.....داریم.بعلاوه 21 واحد تا لیسانس ریاضی!! تمام درسهایی که گفتم 3 واحدی بوده و آز هم یک واحد دارن.این درسهای کاربردی در علمی کاربردی ارایه میشه و من عینا در کارآموزی scadaرو دیدم+100 سنسور و ترانسمیترو.... ولی در دولتی نیستن!! من به همین خاطر با رتبه 124 سراسری کارشناسی ناپیوسته بازم میخوام برم علمی کاربردی ساپکو تهران اگه قبول بشم
              در ضمن شبکه کردن سنسورها و ترانسمیترها و plcها و اتوماسیون صنعتی و شبکه های انتقال داده های صنعتی و رباتیک رو فقط بچه های کنترل دارن.قبول دارین؟ اینهمه درس رو باید در دانشگاه یاد گرفت و بعد از تحصیل هم سراغ یک یا 2مورد از همه اینها رفت و در آن متخصص شد چون همونطور که نشون دادم زمینه کاری در گرایش کنترل واقعا زیاد و گیج کننده هست.ولی بجه های الک معمولا راحت تر از بقیه با اینها کنار میان :biggrin:
              والا من کاملاً از حرفهای شما کف کردم. جدا این همه درس کاربردی توی کنترل هست؟؟؟؟ :eek:
              پس درود بر کنترل علمی کاربردی... :job:
              اما آره، منظور من دقیقاً با دانشگاههای دولتی بود. اما در هر صورت همه اینها که گفتید به کنار، اما یه مهندس برق باید حداقل اون چیزهایی رو که من گفتم رو بلد باشه، چون واقعاً اگه بلد نباشه یا باید بی خیال کار مرتبط با رشته بشه، یا اینکه بره یاد بگیره
              دانش فني تا به عمل تبديل نشده، ذره اي ارزش نداره. اما بعضي وقت ها بايد از دانش براي باز کردن مرزهاي جديدي در علم استفاده کرد، نه اينکه اونها رو صرفاً فقط به عمل تبديل کرد.

دیدگاه

بله آقای پورآزاد ما هردومون یک نظر داریم و واقعا در بازار کار از ما انجام کامل یک پروژه رو می خوان و اونجا جایی هست که عوام با ما سرو کار دارن و کار به گرایش ندارن و اگه نتونی سیستم رو ONLINE تحویل ندی هم میگن حالیش نیست و هم از پول خبری نیست :rolleyes:به قول یکی از استادامون نمشه PLCکار باشید ولی بگین مدار قدرت رو یک قدرتی ببنده اینها چیزای عادی در کار هست و همه گرایشها باید بلد باشن.
                جانم به فدای ائمه اطهار

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X