اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل در اندازه گیری ولتاژ 0 تا 3 کیلو ولت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل در اندازه گیری ولتاژ 0 تا 3 کیلو ولت

سلام.
    من میخوام ولتاژ 0 تا 3000 ولت رو با میکرو اندازه گیری کنم. اما یه مشکل دارم . برای اندازه گیری ولتاژ از یک تقسیم مقاومتی استفاده کردم . و یک سری مقاومت 5 وات رو با هم سری و موازی کردم و بخش بالایی تقسیم مقاومتی رو ساختم که حدود 5 مگا اهم شده ( از مقاومتهای وات بالا استفاده کردم چون تو ولتاژهای بالا داغ نکنند و افت مقاومت نداشته باشم) ولی از اونجایی که توی ولتاژهای بالای 2500 ولت ، توی زمان یک دقیقه اول ولتاژ اندازه گیری شده با مقدار واقعی 4 ولت بیشتر اختلاف نداره ولی به مرور زمان ولتاژ نمونه گیری شده بالاتر میره و اختلاف به 14 ولت هم میرسه . ولی وقتیکه ولتاژ خروجی زیر 2500 ولت هستش مشکلی وجود نداره و راحت ولتاژ تقسیم شده رو اندازه می گیره و با تقریب حدود 3 ولت نشون میده .
    من حدس میزنم که از داغ شدن مقاومتها باشه(ولی الان حدود یه 30 واتی مقاومت وجود داره و گرمی هم توی مقاومتها احساس نمیشه!!!) که باعث افت مقدار مقاومت اونها میشه و در نتیجه مقدار ولتاژ اندازه گیری شده بالاتر میره . میخوام ببینم راهی هست که بشه با مقدار وات کمتری ولتاژ خروجی رو نمونه برداری کرد و اون افزایش مقدار حرارت مقاومت ها رو که منجر به افزایش ولتاژ نمونه گیری میشه رو یهجوری جبران کنم؟ کلا اینکه برای جلوگیری از افزایش ولتاژ اندازه گیری شده چیکار میشه کرد؟

ممنون

"در عجبم از مردمي که خود زير شلاق ظلم و ستم زندگي مي کنند و بر حسيني مي گريند که آزادنه زيست" شريعتي
    در جهان روشنايي هايي وجوددارد كه در عميق ترين ظلمات نهانند.

پاسخ : مشکل در اندازه گیری ولتاژ 0 تا 3 کیلو ولت

با سلام--امپدانس ورودی مداری که ولتاژ پایین را میگیرذ جقدر است؟ (در دیتا شیت معمولا حد اقل جریان ورودی را میدهند .جقدر است؟)نقشه تقسیم مقاومتی را اپلود کنید.
    در زندگی اثر خوب و خاطره خوش از خودمان در این دنیا برجا بگذاریم.etgpsp

دیدگاه

سلام استاد
      تو دیتا شیت نوشته که مقاومت ورودی پایه آنالوگ 100 مگا اهم هستش. مقاومت شاخه بالایی تقسیم مقاومتی که من استفاده کردم 5400 کیلو اهم هستش . تو ولتاژ های پایین مشکل اندازه گیری ندارم و ولتاژ خوانده شده توسط میکرو هم بالا نمیره و مقدار ثابتی رو داره ولی توی ولتاژهای بالاتر از 2400 ولت بعد از گذشت تقریبا یک دقیقه ولتاژ نمونه گیری شده بالا میره.

با پروتئوس باز میشه.
      http://www.4shared.com/file/D11ywO3-/divider.html

خیلی ممنون از لطفتون
      "در عجبم از مردمي که خود زير شلاق ظلم و ستم زندگي مي کنند و بر حسيني مي گريند که آزادنه زيست" شريعتي

دیدگاه

والا یاد قدرت بخیر این مشکلتون من رو یاد پخس ولتاژ روی مقره ها انداخت ! شایدم ربطی نداشته باشه !اما وقتی ولتاژ بالا میره پخش پتانسیل روی قطعه ها به چندین پارامتر وابسته میشه و فرق می کنه . مثل مقره ها! وقتی ولتاژ رو بالا می برید و مقاومت رو بالا میبرید که با این روش سری کردن مقاومت ها انجام دادید کاری کردید که اثر خازنی بین مقاومت و در کل این زنجیره ی مقاومتی اثر خودش رو نشون بده! شاید بگید خوب این مقاومت ها مثل همند و در نتیجه خازن مدلشون هم شبیه هم میشه و در نتیجه بازم باید تقسیم ولتاژ درست در بیاد.
        نمیدونم قدرتی هستید یا نه. اما این زنجیره ی مقاومتیتون شبیه زنجیره ی مقره ای می مونه . جریان ناچیز عبوری ازش رو هم میشه مشابه جریان خزشی (فکر کنم همچین اسمی داشت) روی مقره در نظر گرفت و هر مقاومت هم یک مقره! جریان های نشتی هم که برای هر دو به یک شکلند . حالا موضوع اینه که اگر پخش پتانسیل روی زنجیره ی مقره ها رو مورد بررسی قرار بدید می بینید که این تقسیم ولتاژ کاملا نا مساوی هست . یعنی اختلاف پتانسیل مقره ی اول با مقره دوم و سوم و.. فرق می کنه با اینکه کاملا مشابه هستند .
        شایدم دلیل های دیگه ای داشته باشه مورد شما!

برای تست نظریه بالا می تونید همین رشته مقاومتتون رو در شرایط تست 3 کیلو ولت قرار بدید و از ولتمتر (که با باتری کار کنه!) استفاده کنید و در فاصله زمانی بیاید وتاژ های دو سر چندتا مقاومت رو از بالا و پایین ببینید و ببینید آیا با هم برابرند یا فرق می کنند . اگر مثلا این اختلاف ولتاژ ها از ابتدا به سمت انتهای زنجیره ی مقاومتی به شکل مشابهی تغییر کرد نشون میده که علت همون اثر خازنیه . ( البته زنجیره ی مقاومتی باید توی این تست به صورت یک خط مستقیم کنار هم قرار بگیرند )
        اگر تست کردید بگید نتیجه چی بود :mrgreen:
        Gracias A La Vida
        [glow=red,2,300]ساخت فرز CNC[/glow]
        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=56308.0
        http://up9.iranblog.com/images/4xd21f8vemt8g46011fx.jpg
        زمین سفت است و آب شلست و هوا نرم است و همه چیز عالیست در این حوالی...

دیدگاه

سلام . ممنون از پاسختون. حتما موردی رو که شما گفتین رو تست میکنم و نتیجه رو اعلام میکنم

ولی یه جا بهم گفتن که ممکنه از دقت کم مقاومتها هم باشه و بهتر هستش که از مقاومتهای metal film استفاده کنم. تو بازار ما از این مقاومتها پیدا میشه؟ و در ادامه هم یکی از دوستان در مورد احتمال وجود پدیده contaminations صحبت کرد. از دوستان کسی نظری در این مورد دارند؟

You said that your resistive divider is >4 MOhm. This means that small contaminations could result in effective change of this resistance (despite that the resistor value will stay constant the leackages on PCB will result is change of whole resistance).
          Once you apply the high voltage (voltage does not change and is stable) on the divider and if there is contamination an ionic process will occur. The ionic density will increase with the time so if you experience that the measured voltage increases with the time (high resistor in the divider decreases) one possible explanation is the contaminations.
          In case the high voltage has also high frequency things will become even worse with contaminations. One simple solution to decrease the effect of the contaminations is to use cascaded resistors. For example if you have 4 MOhm resistor you should change it with 4x 1MOhm resistors in serial - the effect of contaminations will be reduced 4 times
          .

دیدگاه

خوب مقدار مقاومت ها رو 2 برابر کن ببین باز مشکل داری به نظر من مقاومتهای سری رو دور یه لوله پلاستیکی بپیچ در ضمن نیازی نیست از مقاومت آجری استفاده کنی از همین مقاومت معمولی استفاده کن هر چی دقتش بالا تر باشه بهتر ه

p=(v^2)/r
            حالا ولتاژ ماکزیمم رو به توان 2 برسون بعد تقسیم بر کل مقاومتها کن این میشه توان تلفات کل
            حالا بر تعداد مقاومت ها تقسیم کن میشه توان تلف شده در یک مقاومت که مشاهده خواهی کرد که خیلی چیز ناچیزیه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط tictactoe
              سلام.
              من میخوام ولتاژ 0 تا 3000 ولت رو با میکرو اندازه گیری کنم. اما یه مشکل دارم . برای اندازه گیری ولتاژ از یک تقسیم مقاومتی استفاده کردم . و یک سری مقاومت 5 وات رو با هم سری و موازی کردم و بخش بالایی تقسیم مقاومتی رو ساختم که حدود 5 مگا اهم شده ( از مقاومتهای وات بالا استفاده کردم چون تو ولتاژهای بالا داغ نکنند و افت مقاومت نداشته باشم) ولی از اونجایی که توی ولتاژهای بالای 2500 ولت ، توی زمان یک دقیقه اول ولتاژ اندازه گیری شده با مقدار واقعی 4 ولت بیشتر اختلاف نداره ولی به مرور زمان ولتاژ نمونه گیری شده بالاتر میره و اختلاف به 14 ولت هم میرسه . ولی وقتیکه ولتاژ خروجی زیر 2500 ولت هستش مشکلی وجود نداره و راحت ولتاژ تقسیم شده رو اندازه می گیره و با تقریب حدود 3 ولت نشون میده .
              من حدس میزنم که از داغ شدن مقاومتها باشه(ولی الان حدود یه 30 واتی مقاومت وجود داره و گرمی هم توی مقاومتها احساس نمیشه!!!) که باعث افت مقدار مقاومت اونها میشه و در نتیجه مقدار ولتاژ اندازه گیری شده بالاتر میره . میخوام ببینم راهی هست که بشه با مقدار وات کمتری ولتاژ خروجی رو نمونه برداری کرد و اون افزایش مقدار حرارت مقاومت ها رو که منجر به افزایش ولتاژ نمونه گیری میشه رو یهجوری جبران کنم؟ کلا اینکه برای جلوگیری از افزایش ولتاژ اندازه گیری شده چیکار میشه کرد؟

ممنون
              با سلام
              لطفا به موارد ذیل توجه فرمایید.
              1- نسبت 4 ولت به 2500 ولت ، حدود 9.5 بیت دقت دارد.
              2- نسبت 14 ولت به 2500 ولت ، حدود 8 بیت دقت دارد.
              3- ولتمتر های رایج ، دقتی در حدود 7 تا 8 بیت دارند.
              4- دستگاه سنجش ولتاژ شما ، دارای چه دقتی و در چه محدوده ای می باشد.
              5- میکروی شما در بهترین حالت دارای 10 بیت رزولوشن و حدود 9 بیت دقت می باشد.

6- بنابراین با روش مورد استفاده شما ( تقسیم مقاومتی با مقاومت های معمولی حساس به دما و a2d هشت تا ده بیتی ، ) شما اندازه گیری خوبی انجام داده اید.
              ( 14 ولت تفاوت در 2500 ولت ، با مرجع سنجش غیر کالیبره...)

با سپاس
              گشتی در لاله زار
              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76138.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76141

دیدگاه

چرا از روش دیگه ای استفاده نمی کنید ؟
                ولتاز دی سی است یا ای سی اگه دی سی باشه که کار راحته
                1 - از تقسیم خازنی استفاده کن در خازن دقت سر یک الکترون بیشتر و دو الکترون کمتر است خطا خیلی خیلی کمه
                2- مثلا با یک خازن و یک مقاومت یک نوسان ساز بساز که فرکانس بستگی داره به ولتاز و میزان خطا خیلی خیلی کمه
                3- از پل وتستون اسفاده کن
                4- از لامپهای تخلیه استفاده کن و جریان رو اندازه بگیر
                تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
                داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X