اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نحوه کار با UART در نرم افزار Codevision

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نحوه کار با UART در نرم افزار Codevision

تا جایی که من در برگه USART نرم افزار Codevision متوجه شدم که این نرم افزار از UART پشتیبانی می کنه ولی بلد نیستم که چطور میشه راه اندازی اش کرد
    کسی با این پروتکل کار کرده؟

پاسخ : نحوه کار با UART در نرم افزار Codevision

سلام دادا.
    این همون RS232 هست دادا. کلاً برای ارتباط سریال استفاده میشه.
    تشکر لازم نیست!

دیدگاه

من که متوجه منظور شما نشدم RS232 یک پروتکل ولتاژی هست! که هم بر مبنای USART و هم UART کار می کند
      UART فول خیلی از RS232 سرتر هستش

دیدگاه

هم شما درست میگی هم دادا!
        چون پروتکل UART وقتی با درایور rs232 استفاده بشه از لحاظ سیگنالی میشه همون rs232 خودتون. و چون اغلب با این سطوح ولتاژ کار میکنن دیگه کسی تفاوتی بین فریم بندی uart و سطوح ولتاژ rs232 نمیکنه و همه اونو rs232 حساب میکنن.
        بنابراین حرف شما هم:
        UART فول خیلی از RS232 سرتر هستش
        همون اشتباهی رو که همه میکنن توش هست. یعنی UART رو با RS232 مقایسه میکنین.

دقیقا مثل اینه که بخواییم پراید رو با خودرو مقایسه کنیم. درسته بیش از 40 درصد بازار خودروی ایران دست پرایده اما دلیل نمیشه هر وقت بخواییم راجع به پراید صحبت کنیم بگیم "خودرو"!

پراید = RS232
        خودرو = UART

راجع به کار کردن هم این کارو اغلب دوستان انجام دادن. شما که میخوای خیلی موشکافی کنی پس مسلما متوجه هستی که RS232 با RS485 تفاوتشون چیه و به چه line driverی احتیاج داری. پس فقط تئوری کار با UART رو میخوای هان؟

این مورد ربط خاصی به کد ویژن نداره و توی تمام کتابهای میکرو کنترلر ها برای تمام زبونها توضیحات مبسوطی پیدا میشه. اما بگین حالا دقیقا مورد شما چیه؟ توضیحات اولیه هم میخوایین یا فقط کارتون راه بیفته بسه. ضمنا RS485 و RS422 هم میخوایین کار کنین یا نه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط reza_agha

دقیقا مثل اینه که بخواییم پراید رو با خودرو مقایسه کنیم. درسته بیش از 40 درصد بازار خودروی ایران دست پرایده اما دلیل نمیشه هر وقت بخواییم راجع به پراید صحبت کنیم بگیم "خودرو"!

پراید = RS232
          خودرو = UART
          خوبه که همون اول گفتم که UART با RS232 متفاوته
          منظورم از سرتر از لحاظ سرعتی بود چون تو RS232 حداکثر سرعت حدود 57 کیلو هست ولی UART تا 921 هم میره

راجع به کار کردن هم این کارو اغلب دوستان انجام دادن. شما که میخوای خیلی موشکافی کنی پس مسلما متوجه هستی که RS232 با RS485 تفاوتشون چیه و به چه line driverی احتیاج داری. پس فقط تئوری کار با UART رو میخوای هان؟

این مورد ربط خاصی به کد ویژن نداره و توی تمام کتابهای میکرو کنترلر ها برای تمام زبونها توضیحات مبسوطی پیدا میشه. اما بگین حالا دقیقا مورد شما چیه؟ توضیحات اولیه هم میخوایین یا فقط کارتون راه بیفته بسه. ضمنا RS485 و RS422 هم میخوایین کار کنین یا نه.
          USART کلا با دو لاین Rx و Tx و نهایتا با XCK جواب میده ولی UART با 6 لاین کار می کنه یعنی بجز rx و tx لاین های CTS, RTS, DTR, DSR داریم
          باز بگین RS485
          در بسکام UART پشتیبانی می شود واسه همین فکر می کنم باید یک کتابحانه ای تو codevision برای UART باشه

دیدگاه

سلام دادا.

خوبه که همون اول گفتم که UART با RS232 متفاوته
            منم نگفتم کاملاً همونه که دادا. گفتم: "کلاً برای ارتباط سریال استفاده میشه"
            مثلاً در پروتکل ارتباطی uart سریال آسنکرون (بدون کلاک)، هر بار یک بایت از اطلاعات از فرستنده به گیرنده ارسال می شود. بطوری که به میکروی فرستنده هر یک ثانیه یک بار یک عدد 8 بیتی را بطور افزایشی از 0 تا 255 ارسال می کند و میکروی گیرنده به محض گرفتن عدد، آن را روی LCD نمایش می دهد و پس از نمایش دوباره منتظر دریافت اطلاعات می ماند. که البته بایتی که ارسال می شود می تواند از یک کیبورد و یا هر ورودی دیگر گرفته شده باشد. مانند ارتباط موس های قدیمی.
            تشکر لازم نیست!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط iman-63
              سلام دادا.

منم نگفتم کاملاً همونه که دادا. گفتم: "کلاً برای ارتباط سریال استفاده میشه"
              مثلاً در پروتکل ارتباطی uart سریال آسنکرون (بدون کلاک)، هر بار یک بایت از اطلاعات از فرستنده به گیرنده ارسال می شود. بطوری که به میکروی فرستنده هر یک ثانیه یک بار یک عدد 8 بیتی را بطور افزایشی از 0 تا 255 ارسال می کند و میکروی گیرنده به محض گرفتن عدد، آن را روی LCD نمایش می دهد و پس از نمایش دوباره منتظر دریافت اطلاعات می ماند. که البته بایتی که ارسال می شود می تواند از یک کیبورد و یا هر ورودی دیگر گرفته شده باشد. مانند ارتباط موس های قدیمی.
              آقا شما درست میگی CTS, RTS, DTR, DSR هم واسه قشنگی گذاشتند
              ولی مشکل من یک چیز دیگه هستش
              من می خوام بیارمش تو Codevision حالت عادی باید USART را با دو وقفه و دو پین درگیر کنم راه دیگه ای نداره

دیدگاه

بسته به ترکیبی که بخوای کار کنی میتونی فقط از یک تا چهار تا وقفه و 2 تا 7 پین استفاده کنی. ولی بطور معمول میشه ارسال رو دستی انجام بدی (بدون استفاده از وقفه) یا با یک بافر انجام بدی (استفاده از وقفه DRE) و در صورت استفاده از RS485 بایستی از TXC استفاده بشه. اگر برای افزایش امنیت از وقفه زمانی هم استفاده کنی بد نیست.

اما میتونی برای پایه ها از یک پین (بسته به نیازات) تا 7 پین برای اتصال کامل به یک مودم استفاده کنی.

دیدگاه

بسته به ترکیبی که بخوای کار کنی میتونی فقط از یک تا چهار تا وقفه و 2 تا 7 پین استفاده کنی. ولی بطور معمول میشه ارسال رو دستی انجام بدی (بدون استفاده از وقفه) یا با یک بافر انجام بدی (استفاده از وقفه DRE) و در صورت استفاده از RS485 بایستی از TXC استفاده بشه. اگر برای افزایش امنیت از وقفه زمانی هم استفاده کنی بد نیست.

اما میتونی برای پایه ها از یک پین (بسته به نیازات) تا 7 پین برای اتصال کامل به یک مودم استفاده کنی.
                  دفعه بعدی بگین RS485 بدون شک من خودم رو می کشم خودتون یک نگاهی به پین های 485 بندازید بعد می فهمید که از زمین تا آسمون با 232 فرق داره

در 485 پین های TxD- و TxD+ و RxD+ و RxD- و GND داریم

ولی 232 این ها هستند
                  TxD = UART Data Output
                  RxD = UART Data Input
                  RTS = UART Ready to Send
                  CTS = UART Clear to Send
                  DSR = Data Set Ready
                  DTR = Data Terminal Ready
                  DCD = Data Carrier Detect

کدوم یکی از این ها تو RS-485 هست؟ حتی شبیه هم نیست

فکر کنم باید عنوان تاپیک را عوض کنم

دیدگاه