اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت شارژر خورشیدی برای موبایل

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت شارژر خورشیدی برای موبایل

سلام
    دوستان کسی مدار شارژرخورشیدی تلفن همراه رو داره.
    من یه سلول خورشیدی دارم که زیر نور مستقیم خورشید حدود 10 ولت برق میده و 80 میلی آمپر جریان
    حالا برای شارژ موبایل باید به چه صورت عمل کرد که گوشی به طور استاندارد شارژ شده و از عمر باطری کم نشه.
    من زیادی عجله دارم.
    ممنون میشم نقشه مدارش رو اینجا بزارین
    با تشکر پیشاپیش از کمک هاتون
    گیرم گلاب ناب شما اصل قمصر است/اما چه سود، حاصل گلآ‌های پرپر است!-از آن زمان که آیینهآ‌گردان شب شُدید*آیینه دل از دَم دوران مکدر است-وقتی بهار، وصله ناجور فصلآ‌هاست*وقتی تبر، مدافع حق صنوبر است-وقتی به دادگاه عدالت، طناب دار*بر صدر میآ‌نشیند و قاضی و داور است-از من مخواه شعرِ تر، ای بیآ‌خبر ز درد!*شعری که خون از آن نچکد ننگ دفتر است!-ای از تبار هرچه سیاهی، سرشتآ‌تان*رنگ جهنم است تمام بهشتآ‌تان
    "گزیده ابیاتی چند از بیداد خراسانی"

پاسخ : ساخت شارژر خورشیدی برای موبایل

با توجه به اینکه پنل شما در بهترین حالت 80 میلی آمپر بیشتر نمیده میتون با سری کردن یک دیود اونو به باتری موبایل وصل کنین

دیدگاه

محسن جان دلم برات تنگ شده بود...
      قبلا این کار رو کردم ولی نشد.
      با آزمایشاتی که کردم به این نتیجه رسیدم که ولتاژ باید بین 4/5 تا 5/5 ولت باشه.و اگه کمتر یا بیشتر باشه نمیشه.
      و حداقل جریان باید 2.5 میلی آمپر باشه.من با زنر ولتاژ رو رو 5 نگه داشتم و گوشی شارژ میشد اما افت جریان داشتم.گوشی حدود 40 میلی جریان میکشید.با رگلاتور بهتر شد و زیر نور مستقیم 110 میلی جریان میکشید.
      که در زمان 1:30 ساعت حدود 2 خونه پر کرد.بدون هیچ مدار اضافه ای.
      خود گوشی از شارژر برقی 890 میلی آمپر، حدود 330 میلی جریان میکشید.پس به طور نظری نتیجه میگیریم که اگه 3 عدد از این سلول ها رو موازی کنیم زمان شارژ گوشی دقیقا مثل همون زمان در شارژ برق هست.
      حالا من تعجبم از اینه که روی این سلول،کارخونش زده 4.5 ولت 200 میلی آمپر.ولی 10.5 ولت خروجی میده.اگه کمتر بود تعجب نمیکردم.چون این عدد مال زمانی که زیر نور مستقیم خورشید تو منطقه استوا باشه.حالا چطور بیشتر از 2 برابر شده.....!
      دوستان کسی سایتی،تلفنی،از فروشنده های منصف تهرانی نداره که از این سلولها داشته باشند.تو مشهد که همه چی کم یابه.
      گیرم گلاب ناب شما اصل قمصر است/اما چه سود، حاصل گلآ‌های پرپر است!-از آن زمان که آیینهآ‌گردان شب شُدید*آیینه دل از دَم دوران مکدر است-وقتی بهار، وصله ناجور فصلآ‌هاست*وقتی تبر، مدافع حق صنوبر است-وقتی به دادگاه عدالت، طناب دار*بر صدر میآ‌نشیند و قاضی و داور است-از من مخواه شعرِ تر، ای بیآ‌خبر ز درد!*شعری که خون از آن نچکد ننگ دفتر است!-ای از تبار هرچه سیاهی، سرشتآ‌تان*رنگ جهنم است تمام بهشتآ‌تان

دیدگاه

ببخشید فکر کردم میخواین مستقیما به باتری موبایل وصلش کنین
        بله همونطور که فرمودین باید ولتاژ رو به حدود 5 ولت برسونین تا موبایل قبولش کنه
        میتونین یه کار دیگه هم بکنین با اون سلول یه باتری رو شارژ کنین و اونو به موبایل وصل کنین همون کاری که شارژر های خورشیدی چینی می کنند البته ظرفیت باتری تون باید از ظرفیت باتری موبایل بیشتر باشه تا باتری موبایلتون شارژ کامل بشه یه وقت قانون بقای انرژی رو فراموش نکنین

دیدگاه

این جوری هم میشه.ولی من دوست دارم یه چیز توپ باشه نه در پیتی.این شارژرهای تو بازار کلی طول میکشه تا شارژ کنه.من میخوام چیزی باشه در حد شارژر برقی و حتی بهتر.میخوام چیزی درست کنم که هم زمان چند تا گوشی رو با هم شارژ کنه.
          کار سختی نیست.ولی حیف تو مشهد گیر نمیاد.3 روز دارم تو نت میسرچم ولی فقط یکی دوتا سایت از این چیزا دارن واسه فروش.سایت جوان الکترونیک هم که باین شماره قطعه رو داد تا جستجو کنه.من چمیدونم اسم و مدل کارخونه ایشون چیه.

دیدگاه

سلام :biggrin:
            یه مسئلهآ‌ای که هست اینه که اگه نور به اندازه کافی به باتری خورشیدی نرسه، ولتاژش در حدی نمیشه که باتری موبایل رو شارژ کنه. فرض کنید باتری خورشیدی 6 ولت داریم که زیر نور کم 3 ولت بیشتر برق نمیده؛ حالا اگر بخواهیم یه باتری 5 ولت رو شارژ کنیم نمیشه. :angry:
            سوال من اینه که آیا میشه سر راه باتری خورشیدی خازن قرار داد تا مثلا با ولتاژ 3 ذخیره بشه و وقتی به ولتاژ 6 رسید تخلیه بشه به سمت باتری که قرار هست شارژ بشه. این کار عملی هست یا خیر؟ اگه عملی هست چجوری میشه انجامش داد؟ اگر هم نمیشه دلیل بیارید که متوجه بشیم. :mrgreen:

ممنون

دیدگاه

سلام
              برای خرید باطری خورشیدی برید از نیوکیت خرید کنید (کوچه کنار پاساژ امجد).... میتونید برایی دیدن نمونه ها برید تو سایتش

اگر سلول خورشیدی را باز کنید میبینید چندتا سلول کوچکتر به هم وصل شده اند . خب اگر 10 ولت خروجی دارید میتونید نصف اون سلول ها را با نصف دیگه موازی کنید. اینطوری بدون استفاده از هیچ قطعه ای شما ولتاژ 5 و جریان 2 برابر دارید

در مورد اطلاعات روی باطری: اصلا مهم نیست که چی نوشته چون همشون الکی هستند مگر اینکه باطری اصل خریده باشید

راه کار : جای این همه هزینه ، یک عدد باطری موبایل بخرید تا همیشه بصورت شارژ شده همراه شما باشد. فکر کنم حمل باطری خود گوشی خیلی راحت تر باشه تا حمل سلول خورشیدی!!! oo:
              ندونستن كه عيب نيست ... اون نپرسيدنه كه عيب داره
              چي گفتماااا !! oo:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Hossein2011
                سلام :biggrin:
                یه مسئلهآ‌ای که هست اینه که اگه نور به اندازه کافی به باتری خورشیدی نرسه، ولتاژش در حدی نمیشه که باتری موبایل رو شارژ کنه. فرض کنید باتری خورشیدی 6 ولت داریم که زیر نور کم 3 ولت بیشتر برق نمیده؛ حالا اگر بخواهیم یه باتری 5 ولت رو شارژ کنیم نمیشه. :angry:
                سوال من اینه که آیا میشه سر راه باتری خورشیدی خازن قرار داد تا مثلا با ولتاژ 3 ذخیره بشه و وقتی به ولتاژ 6 رسید تخلیه بشه به سمت باتری که قرار هست شارژ بشه. این کار عملی هست یا خیر؟ اگه عملی هست چجوری میشه انجامش داد؟ اگر هم نمیشه دلیل بیارید که متوجه بشیم. :mrgreen:

ممنون
                سلام
                این چیزی که میگید امکان پذیر نیست چون خازن نمیتونه به طور مداوم چند ساعت انرژی بده oo:و چند ثانیه ای تخلیه میشه!!!

دیدگاه

خوب پس اینجوری که معلومه نمیشه کاریش کرد. :mrgreen:
                  اگر یه باتری رو شارژ کردیم، برای اینکه دیگه ولتاژی به باتری شارژ شده نره چیکار میتونیم بکنیم؟
                  همه باتری های شارژی بعد از شارژ کامل، همون اندازه ولتاژ که روشون نوشته میدن یا نه؟ یا اینکه به مرور عمرشون کم میشه و فقط سریع تخلیه میشن؟

سوالام ابتدائیه، ببخشید دیگه. کامپیوتریم دیگه. :redface:

دیدگاه

اشکالی نداره عزیزم ما که هنوز دبیرستانیم :cry2:
                    معمولا بعد از شارژ کامل حدود 10 تا 25 درصد از ولتاژ نامیشون بیشتر میدن و در وقتی شارژشون خالی میشه تا حدود 50 درصد از ولتاژ نامی کمتر میدن
                    یعنی مثلا باتری موبایل که 3.7 ولته وقتی کامل شارژش کنیم مثلا 4 ولت میده
                    البته مدار شارژ موبایل معمولا تا حداکثر باتری رو شارژ نمیکنه
                    در ضمن اون مدار هم شارژ کنترلر هست که یه سرچ بزنی
                    پیدا میکنی
                    باتری ها بسته به نوعشون عمرشون متفاوت هست البته به کیفیت شارژر هم بستگی داره
                    هر چی باتری رو با جریان کمتری شارژ کنین عمر باتری بیشتر میشه

دیدگاه

:read:با سلام با توجه به مطالبی که درباره شارژر خورشیدی دادین.من سوالی داشتم :با چه رگولاتری جریان را روی 110 نگه داشتین؟یه سوالی دیگه :این مدار شارژر های خورشیدی که با یک صفحه می تونن باتری موبایل رو شارژ کرد رو دارین؟www.mahdi.ahmadifar@yahoo.com :read

دیدگاه

مدار خاصی نداره
                        یک صفحه 12 ولت مثلا 110 میلی آمپری بگیرین
                        یک رگلاتور 7805 هم بزارین خیلی راحت شارژ میشه

دیدگاه

سلام
                          سیستم شارژ باتریهای پولیمر و یون یکمی با بقیه فرق داره. نیکل کادمیم رو میشه با جریان ثابت شارژ کرد ولی بقیه رو نباید با ولتاژ ثابت شارژ کرد. البته بعضی جاها خوندم که بهتره قبلش باتری رو خالی کنیم که مدارش هم تو اینترنت زیاد هست. :biggrin:

دیدگاه

درسته اصلش اینه که باید باتری رو خالی کنید ولی مگه شما با برق شهر هم شارژ میکنید حوصله این کارو دارید؟!!؟؟
                            البته یه سری نرم افزار هم هست که همزمان تمام led ها و موتور ویبره و بلندگوی موبایل رو کار میکشه تا شارژ سریع خالی شه
                            در کل شما نیاز نیست کاری کنید شما فقط ولتاژ 5 ولت رو به موبایل بدید موبایل خودش ic شارژ مخصوص داره
                            یه مثال میزنم:
                            دقیقا مثل حالتی که شما بخواین با اتصال موبایل توسط کابل به usb کامپیوتر اونو شارژ کنید

دیدگاه

این باتری خورشیدی که میگین همون سلول خورشیدیه که نمونه کوچیکش روی ماشین حساب هاست؟میشه عکسشو بزارین؟
                              I Found Myself In Wonderland

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X