ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 18
    2007/07/22
    40
    2
    grs

چرا سرعت پورت هاي اتمل اينقدر کمه (حد اکثر 2 مگا هرتز) ؟؟؟؟؟؟

سلام
    کسي تا حالا تونسته از آرم هاي اتمل سرعت 50 مگ بگيره ؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!
    من يه Sam7s64 دارم که به خاطر samba از کريستال 17 مگ استفاده کردم
    اما تو تنظيمات keil فرکانس رو بالا بردم و به حدود 50 مگ رسوندم
    ولي با صفر و يک کردن پين ها (پالس دادن) حداکثر فرکانس توليد شده حدود 2 الي 3 مگ بوده ؟؟؟؟؟!!!!!
    اين فرکانس که با avr هم که چه عرض کنم با 8051 هم ميشه توليد کرد
    با اين ميکرو بايد تا 30 - 40 مگ بشه توليد کرد
    شايد سري اتمل اينجوري باشه ؟؟؟؟
    شايدم يه فوت کوزه گري داره که من بلد نيستم
    دوستان ميتونن راهنمايي کنن ؟؟؟
    کسي تا حالا تست کرده ؟؟؟
    2008/11/03
    تهران
    311
    6

پاسخ : چرا سرعت پورت هاي اتمل اينقدر کمه (حد اکثر 2 مگا هرتز) ؟؟؟؟؟؟

سلام
    من خودم با IAR برنامه می نویسم با keil برای ARM اصلا برنامه ننوشتم ونمی دونم اون تنظیماتی که خود keil برای فرکانس انجام می دهید چگونه است.
    در معماری میکروکنترلرهای ARM از دو گذرگاه ASB/AHB و APB استفاده می شود. و ادواتی مثل PIO به گذرگاه APB متصل است که سرعت این گذرگاه خیلی کمتر از گذرگاه اصلی میکرو ASB/AHB می باشد و شما نباید فکر کنید چون میکرو با فرکانس کاری 50MHZ کار می کند از PIO هم می توان تقریبا همین فرکانس را دریافت کرد من خودم وقتی میکرو در فرکانس 48MHZ کار می کرد با SET و CLR کردن توانسیم فرکانس 6-7 رو بگیرم. حالا این معماری در AVR , 8051 وجود نداره و کل میکرو یک گذرگاه دارد.
    خوب حالا اگر می خواهید یک پالس با فرکانس بالا از میکرو دریافت کنید داخل خود میکرو AT91SAM7S سه کلاک قابل برنامه ریزی خروجی وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید و حتی همان 50MHZ را از آن دریافت کنید.
    2007/07/22
    40
    2
    grs

مجدداً سلام
    دوست عزيز از راهنمايي و توجه تون به اين موضوع بسييار ممنونم.
    در معماري ميکروکنترلرهاي ARM از دو گذرگاه ASB/AHB و APB استفاده مي شود. و ادواتي مثل PIO به گذرگاه APB متصل است که سرعت اين گذرگاه خيلي کمتر از گذرگاه اصلي ميکرو ASB/AHB مي باشد
    من اصلا به اين نکته توجه نکرده بودم.
    اگه امکان داره با يه مثال عملي اين نکته رو به من و دوستاني شبيه من که به اين مشکل برخوردند بيشتر توضيح بديد.
    يعني در واقع شما گفتيد
    اگر مي خواهيد يک پالس با فرکانس بالا از ميکرو دريافت کنيد داخل خود ميکرو AT91SAM7S سه کلاک قابل برنامه ريزي خروجي وجود دارد که مي توانيد از آنها استفاده کنيد و حتي همان 50MHZ را از آن دريافت کنيد
    ميشه بگيد چطوري ؟؟
    البته اگه تو همون IAR هم توضيح بفرماييد ممنون ميشم.
    اگه با Keil هم ميتونيد توضيح بديد که بهتر.
    با تشکر.
    2007/07/22
    40
    2
    grs

يعني PIO ما هيچ وقت نميتونه به سرعت 50 مگ برسه ؟؟؟؟
    خوب اين چه جور ميکروييه ؟؟؟؟؟؟
    همه چيز بسته به سرعت تبادل اطلاعات داره
    اگه سرعت تبادل اطلاعات پايين باشه که پردازش با سرعت بالا به چه کار مياد ؟؟؟
    خوب در اين صورت وقتي ميايم ديتا مون رو منتقل کنيم (دريافت يا ارسال) توسط PIO اونوقت با اين سرعت 7 الي 8 مگ که او پردازش سريع هم ديگه ارزشي پيدا نميکنه.
    مثل اين ميمونه که من يه رم با سرعت 7 الي 8 مگ رو روي اين سيستم ببندم
    خوب تو مدت زمان انتقال اطلاعات از رم به ميکرو و بالعکس اين سرعت ميکرو ديگه به کاري نمياد چون همش بايد صبر کنه تا اطلاعات بهش برسه بعدش با سرعت 50 مگ پردازشش کنه بعدش باز صبر کنه تا اطلاعات پردازش شده رو با همون PIO سرعت پايين بفرسته به سيستم ديگه اي که بهش متصله.
    مثل اين ميمونه موتور 2000 سي سي بزاري روي يه ژيان
    اين که خيلي افتضاحه !!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟
    2008/11/03
    تهران
    311
    6

نقل قول نوشته اصلی توسط grs
    مجدداً سلام
    دوست عزيز از راهنمايي و توجه تون به اين موضوع بسييار ممنونم.من اصلا به اين نکته توجه نکرده بودم.
    اگه امکان داره با يه مثال عملي اين نکته رو به من و دوستاني شبيه من که به اين مشکل برخوردند بيشتر توضيح بديد.
    يعني در واقع شما گفتيد ميشه بگيد چطوري ؟؟
    البته اگه تو همون IAR هم توضيح بفرماييد ممنون ميشم.
    اگه با Keil هم ميتونيد توضيح بديد که بهتر.
    با تشکر.
    سلام
    این برنامه که گذاشتم میکرو در فرکانس کاری 48MHZ کار می کند و PA0 را به صورت معمولی SET,CLR کردم و کلاک قابل برنامه ریزی 2 (PCK2) را هم که به PA31 در حالت B وصل هست را با فرکانس خروجی PLL که همان 48MHZ می باشد فعال کردم. فایل باینری خروجی رو لینکشو می زارم رو میکروت پروگرم کن و ببین هر کدام پایه چه فرکانسی دارد من الان اسکوپ دم دست ندارم که دقیقا بگم فرکانس هر کدام چقدر می باشد پس خودت پروگرم کن ونتیجه را همین جا اعلام کن.
    http://hotfile.com/dl/95594045/bbaf3e6/project1.bin.html

کد:
    #include <Atmel/ioat91sam7s64.h>
    void main ()
    { 
    //--------------------start up--------------------------
    AT91C_BASE_WDTC->WDTC_WDMR = AT91C_WDTC_WDDIS; // AT91C_WDTC_WDDIS=(1<<15)
    AT91C_BASE_RSTC->RSTC_RMR=0xA5000001;
    //--------------------speed up--------------------------
    AT91C_BASE_CKGR->CKGR_MOR = 0xF01;
    AT91C_BASE_CKGR->CKGR_PLLR = 0x2903FFC; 
    AT91C_BASE_PMC->PMC_MCKR = 0x3;
    AT91C_BASE_PMC->PMC_PCKR[2] = 0x3;
    AT91C_BASE_PMC->PMC_SCER = 0x401;
    //-----------------------------------------------------
    AT91C_BASE_PMC->PMC_PCER = ( 1<<AT91C_ID_PIOA ); // AT91C_ID_PIOA=2 
    //------------------------------------------------------
    AT91C_BASE_PIOA->PIO_PDR=(1<<31);
    AT91C_BASE_PIOA->PIO_MDER=(1<<31);
    AT91C_BASE_PIOA->PIO_BSR=(1<<31);
    AT91C_BASE_PIOA->PIO_PER=(1<<0);
    AT91C_BASE_PIOA->PIO_OER=(1<<0);
    AT91C_BASE_PIOA->PIO_SODR=(1<<0);
    while(1)
     {
     AT91C_BASE_PIOA->PIO_CODR=(1<<0);
     AT91C_BASE_PIOA->PIO_SODR=(1<<0);
     } 
    }
    2008/11/03
    تهران
    311
    6

پاسخ : چرا سرعت پورت هاي اتمل اينقدر کمه (حد اª

يعني PIO ما هيچ وقت نميتونه به سرعت 50 مگ برسه ؟؟؟؟
    خوب اين چه جور ميکروييه ؟؟؟؟؟؟
    همه چيز بسته به سرعت تبادل اطلاعات داره
    اگه سرعت تبادل اطلاعات پايين باشه که پردازش با سرعت بالا به چه کار مياد ؟؟؟
    خوب در اين صورت وقتي ميايم ديتا مون رو منتقل کنيم (دريافت يا ارسال) توسط PIO اونوقت با اين سرعت 7 الي 8 مگ که او پردازش سريع هم ديگه ارزشي پيدا نميکنه.
    مثل اين ميمونه که من يه رم با سرعت 7 الي 8 مگ رو روي اين سيستم ببندم
    خوب تو مدت زمان انتقال اطلاعات از رم به ميکرو و بالعکس اين سرعت ميکرو ديگه به کاري نمياد چون همش بايد صبر کنه تا اطلاعات بهش برسه بعدش با سرعت 50 مگ پردازشش کنه بعدش باز صبر کنه تا اطلاعات پردازش شده رو با همون PIO سرعت پايين بفرسته به سيستم ديگه اي که بهش متصله.
    مثل اين ميمونه موتور 2000 سي سي بزاري روي يه ژيان
    اين که خيلي افتضاحه !!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟
    احتیاجی نیست که PIO به 50MHZ برسد چون:
    درسته همه چیز بسته به سرعت تبادل اطلاعات داره ولی ما با پروتکل ها مثل SPI,USART,UART,USB,I2C,.. باید اطلاعات را جابجا کنیم دیگه انتقال اطلاعات به صورت موازی تقریبا منسوخ شده اگه هم به صورت موازی بخواهد انتقال دهد برای آن هم یک سخت افزار یا پروتکل خاص هست.
    برای حافظه هم از همین پروتکل ها استفاده می کنند که آنگاه سرعت پین بسیار بالا می باشد به طور مثال در SPI شما می توانید با نرخ انتقال خود فرکانس میکرو انتقال را انجام دهید یعنی با همان 48MHZ که البته در مد MASTER باید باشید که بتواند نرخ انتقال را میکرو تعیین کند.
    در سری 7SE یا ARM9 ها یک باس به نام EBI (ارتباط گذرگاه خارجی) وجود دارد که توسط این گذرگاه می توانید به صورت موازی به انواع حافظه ها ارتباط برقرار کنید که این EBI به طور مستقیم به گذرگاه داخلی ASB/AHB متصل است و با فرکانس بالا می توانید با حافظه ها ارتباط برقرار کنید.
    در کل PIO برای اتصال LED و کلید و LCD کارکتری و 7SEG و ... کاربرد دارد و با ادواتی که دارای سرعت پایین می باشند در ارتباط است. حالا باز فکر می کنید احتیاجی هست که PIO به 50MHZ برسد ؟؟؟؟
    2007/07/22
    40
    2
    grs

باز هم از توجه تون سپاسگزارم
    ديگه انتقال اطلاعات به صورت موازي تقريبا منسوخ شده
    بايد بگم که در واقع اينطور نيست.
    من نمونه هاي زيادي از انتقال اطلاعات به صورت موازي ميشناسم که به روز هستند
    مثلا همين باس PCI EXPRESS به روزترين هم هست
    اما موازيه و اگه شما بخواهيد بردي بسازيد که با اين باس در تماس باشه بايد يه FPGA يا هر قطعه بين راهي که پرتکل ارتباط رو به مدار شما بده و مثلماً شما با روشهاي انتقال به صورت سريال نميتونيد به اين سرعت برسيد و بايد از روشهاي موازي استفاده کرد.
    من ميخواستم يه ADC سرعت بالا در حد 50 نانو رو به يک آرم متصل کنم که خوب ميدونيد اينجور قطعات ارتباط موازي دارن و با اين توضيحات شما من نميتونم از طريق PIO با AT91SAM7 ها از اين قطعه استفاده کنم.
    يعني اتمل اومده ميکرويي ساخته و چند پرتکل مثل SPI,USART,UART,USB,I2C گذاشته روش و گفته يا اينها يا هيچي ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    کاش يکم User Friendly تر عمل ميکرد.
    با اين اوصاف شما براي اينکار به من پيشنهاد ARM9 و استفاده از باس EBI اون ميديد براي ارتباط با اين ADC ؟؟؟؟
    ر کل PIO براي اتصال LED و کليد و LCD کارکتري و 7SEG و ... کاربرد دارد و با ادواتي که داراي سرعت پايين مي باشند در ارتباط است.
    نکته خوبيه کاش اينو تو اول آموزش PIO ميزاشتن تا ماها که ميخوايم ياد بگيريم انتظار زياده از اين ميکروهاي کوچولو نداشته باشيم.
    2007/03/15
    تبريز
    2,695
    136

با اين اوصاف شما براي اينکار به من پيشنهاد ARM9 و استفاده از باس EBI اون ميديد براي ارتباط با اين ADC ؟؟؟؟
    در حقيقت اين تاپيك فرق بين ميكروكنترولر و ميكرو پروسسور را بيان ميكنه
    در معماري ريزپردازنده ها ما سه تا باس داريم
    1- باس آدرس
    2- باس داده
    3- باس كنترل
    كل دستوراتي كه ما در برنامه نويسي مي نويسيم براي كار با سه تا باس بالا ست

در يك سيستم ميكرو پروسسوري قسمتي از فضاي باس آدرس به پورت ها و قسمتي ديگه به حافظه تخصيص داده ميشه و براي يك پروسسور فرقي نداره كه از يك پورت بخونه يا از RAM يا از ROM يا از E2PROM
    حال ببينيم ارتباط ثبات يك ميكرو پرو سسور با دنياي خارج چطوري در حالت كلي براي خواندن يك مقدار از آدرس مشخص از RAM يا پورت كارهاي زير را يك پروسسور انجام ميده
    1- اول آدرس را به باس آدرس لود ميكنه
    2- در باس كنترل پين هاي خواندن را ست ميكنه و منتظر ميشينه تا وسيله خارجي ( پورت يا RAM ) پين هاي نوشتن باس كنترل را ست كنه
    3- بمحض اين كه پين نوشتن ست شد عدد موجود روي باس داده را به ريجستر مورد نظر تحويل ميده
    پس ميبينيد خود CPU منتظر وسيله خارجي ميمونه
    تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
    داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است
    2008/11/03
    تهران
    311
    6

باز هم از توجه تون سپاسگزارمبايد بگم که در واقع اينطور نيست.
    من نمونه هاي زيادي از انتقال اطلاعات به صورت موازي ميشناسم که به روز هستند
    مثلا همين باس PCI EXPRESS به روزترين هم هست
    اما موازيه و اگه شما بخواهيد بردي بسازيد که با اين باس در تماس باشه بايد يه FPGA يا هر قطعه بين راهي که پرتکل ارتباط رو به مدار شما بده و مثلماً شما با روشهاي انتقال به صورت سريال نميتونيد به اين سرعت برسيد و بايد از روشهاي موازي استفاده کرد.
    سلام
    در سیستم های میکرو کنترلری اکثرا از پروتکل های سریال استفاده می شود و در سیستم های میکروپروسسوری از پروتکل های موازی استفاده می شود و شما در اینجا از 7S به عنوان یک میکروکنترلر استفاده می کنید.
    من زیاد از پروتکل PCI EXPRESS سر در نمی آورم و در حد یک آشنایی کوچک هست اما با این توصیف که شما گفتید که احتیاج هست از یک FPGA به عنوان واسط استفاده شود اتمل هم یک سری میکروکنترلر مبتنی بر ARM دارد که یک سری IO سرعت بالا مخصوص ارتباط با FPGA دارد. این سری ها AT91CAP می باشد می توانید یک سر به سایت اتمل بزنی و اطلاعات بیشتری در این مورد کسب کنید.
    يعني اتمل اومده ميکرويي ساخته و چند پرتکل مثل SPI,USART,UART,USB,I2C گذاشته روش و گفته يا اينها يا هيچي ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    نکته خوبيه کاش اينو تو اول آموزش PIO ميزاشتن تا ماها که ميخوايم ياد بگيريم انتظار زياده از اين ميکروهاي کوچولو نداشته باشيم.
    می شه تقریبا گفت که میکروهای ARM7 می خواهند جایگزین میکروهای 8 و 16 بیتی شوند و به این دید به آنها نگاه شده و ادوات داخل میکرو برای آنها طراحی شده و شما نباید از AT91SAM7S در حد یک کامپیوتر انتظار داشت باشید. بالاخره به قول گفتنی هر چی پول بدیم آش می خوریم دیگه. از طرفی اینکه PIO سرعت آن پایین هست من فکر کنم فقط در اتمل نیست که اینطوره در همه میکروکنترلرههای ARM که PIO آنها بر روی باس API هست همین طور هستند . من که تجربه کار با فیلیپس رو نداشتم ولی بچه هایی که با فیلیپس کار کردند می توانند بگویند آنها چند مگ رو IO در حالت معمولی گرفتند.
    من ميخواستم يه ADC سرعت بالا در حد 50 نانو رو به يک آرم متصل کنم که خوب ميدونيد اينجور قطعات ارتباط موازي دارن و با اين توضيحات شما من نميتونم از طريق PIO با AT91SAM7 ها از اين قطعه استفاده کنم.
    درست است اینطور قطعات موازی کار می کنند برای استفاده از این ADC من پیشنهاد خاصی ندارم ولی اگه قراره مستقیم به میکرو وصل بشود باید میکرو شما EBI داشته باشد مثلا 7SE یا ARM9
    2007/07/22
    40
    2
    grs

درست است اينطور قطعات موازي کار مي کنند براي استفاده از اين ADC من پيشنهاد خاصي ندارم ولي اگه قراره مستقيم به ميکرو وصل بشود بايد ميکرو شما EBI داشته باشد مثلا 7SE يا
    آقا حامد من واقعا از راهنمايياتون ممنونم
    من کاملاً جواب خودمو گرفتم و متوجه موضوع شدم.
    کاش همه مثل شما ايقدر به سوالات مجهول ديگران توجه ميکردند.
    فکر کنم اگه کسي اين تاپيک رو بخونه و مشکلي مثل من داشته باشه 100% جوابو متوجه ميشه
    چون شما خيلي واضح و روشن مطلبو توضيح دادين.

باز هم از لطفتون ممنونم.
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 18