اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اموزش تعمیر لامپ کم مصرف

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اموزش تعمیر لامپ کم مصرف

تست دیاک توسط دستگاهی به نام آنالیزر بالاست انجام میشود. این دستگاه مقادیر و پارامترهای تحلیل بالاست رو به ما میگه و ما به طور غیر مستقیم با توجه به جداول راهنمای ساطنده دستگاه میفهمیم که عیب از کجای بالاست است. اما دستگاه، بسیار گران است. برای تست با اهم متر حتما دیاک باید روی مدار تست شود و زمانی که مطمئن هستید، دیگر قطعات سالمند بالاست را به یرق وصل میکنید و ولتاژ دو سر رو میگیرید. در نوع DB3 معمولا بین 28 تا 38 ولت یعنی سالم. خازنهای آخر مدار به خازنهای استارت هم معروفند. وظیفه این خازن چند تا است. اما وظیفه عمومی آن کنترل جریان کاتد یا به عبارت دیگر انتقال مقادیر کمی جریان از داخل کاتد مادامی که لامپ روشن است و همچنین کنترل لحظه استارت برای بالاستهایی که دیاک دارند. اگه دقت کنید یک مقاومت و یک خازن به دیاک متصل هستند که ثابت زمانی راه اندازی دیاک رو کنترل میکنند، خازن آخر مدار براساس حالت AC ترانس پالس(چک) نقش کوچکی در لحظه جهش جریان روی کاتد(فیلمان) دارد. اگر مقدار خازن آخر مدار رو افزایش بدید نور لامپ زیادتر میشود اما مقادیر بیش از حد باعث داغ شدن کاتد شده و موجب چشمک زدن لامپ میشود. شما میتوانید مثلا به جای خازن 4.7nf خازن 5.6nF یا به جای 6.8nF خازن 8.2nf استفاده کنید تا نور بهتری داشته باشد. در برخی موارد طراحی بالاست دقیق انجام میشود و مقادیر ولتاژ و جریان کاملا بر طبق Datasheet ارائه شده از سوی سازنده تیوپ است که سازندگان مارکهای معروف این گونه اند و عم لامپهایشان 8000ساعت با تلرانس استاندارد ±13% است. اما بیشتر سازندگان سود جو این مهم را رعایت نمیکنند. به طور مثال در کارخانه ای مشغول بازدید بودم که از خط مونتاژ بالاست تماس گرفتند که خازن 4.7Nf در انبار وجود ندارد! مدیر تولید بلافاصله بعد از بررسی موجودی انبار متوجه شد که خازن 6.8nF وجود دارد بنابراین برای جلوگیری از خوابیدن خط تولید دستور جاگذاری خازن فوق را به جای 4.7nf صادر نمود. این مدیر تولید متوجه نبود که با این تعویض نزدیک به 2000 ساعت از عمر لامپ را پائین آورده است!! بنابراین زیاد به مقادیر المانها فکر نکنید معمولا میتوان کمی بالا و پایین کرد اما نه اینقد که از 4.7 به 6.8 پرید!!
    اطلاعات عمومی: یکی از اهمیتهای علامت استاندارد بر روی لامپها و بالاستها اعتماد به صحت چاپ وات بر روی لامپهاست. در بازار لامپهایی وجود دارند که وقتی در دستگاه طیف نگار spectro photometric قرار میگیرند وات نشان داده توسط دستگاه در حدود 15w کمتر از وات چاپ شده بر روی محصول میباشند! یعنی یک لامپی که شما پول خرید 35w را پرداخته اید ، در واقع 20w بوده است! به این خاطر است که لامپهای مارک های نامعتبر ارزانتر از مارکهای کارخانه های دارای استاندارد میباشند. حتی بعضا دیده شده است که دستگاه آنالیزر در نمودارهای تحلیلی از لامپ ، در بعضی از محدوده های نمودار، طیف مشکی رنگ رسم نموده است! ما میدانیم که رنگی به نام مشکی وجود ندارد پس منظور دستگاه وجود رنگ مشکی یا عدم رنگ نبوده است. بلکه منظور وجود رنگهایی است که ما قادر به دیدنشان نیستیم . مانند uv و x و مادون قرمز! که این امر بدلیل طراحی نادرست بالاست و افزایش یا کاهش مقادیر فرکانسی و جریان است. ( پس به استاندارد توجه کنید و هر لامپی را نخرید که باعث ایجاد سرطان شود و یا به جای کم مصرف بودن ، در واقع پر مصرف باشد چرا که قدری از توان لامپ صرف تولید نورهایی شده است که ما نمیبینیم!!!
    دومین اهمیت علامت استاندارد : عمر لامپ و وجود فیلترهای مناسب از جمله power factor و creset factor و EMI است که در لامپهای بدون علامت استاندارد واقعا افتذاحند!!! ( وات واقعی ، توان واقعی ، راندمان بالا ، مصرف کم و نور استاندارد از مزایای علامتهای استاندارد ISO و ISIRI ایران است. با تشکر، نورافروز

پاسخ : اموزش تعمیر لامپ کم مصرف

با سلام . بنده امروز راهی سفری هستم . اگر عمری باشه 2هفته دیگه بر میگردم هر سوالی دارید حتما بپرسید و فراموش نکنید " جهان سوم جایی است که برای رسیدن به جهان اولی که قبلا جهان سوم بوده است نباید طوطی وار مطالب را حفظ کرد و به جای دیدن در عمل صرفا به حفظیات رو آورد. جهان سوم جاییست که باید تنبلی ها را کنار گذاشت اگر که آینده مهم است . جهان سوم جاییست که نباید خوابید و خوش گذراند نباید دستگاهای پیشرفته را نادیده گرفت و نباید اعتقادات را با کار آمیخت اگر که آینده مهم است. و آخر اینکه جهان سوم جاییست که باید از تجربیات پیشکسوتان و علم استفاده نمود و نباید مغرور بود... با تشکر، نورافروز www.noorafrooz-co.com

دیدگاه

اطلاعات عمومی: یکی از اهمیتهای علامت استاندارد بر روی لامپها و بالاستها اعتماد به صحت چاپ وات بر روی لامپهاست. در بازار لامپهایی وجود دارند که وقتی در دستگاه طیف نگار spectro photometric قرار میگیرند وات نشان داده توسط دستگاه در حدود 15w کمتر از وات چاپ شده بر روی محصول میباشند! یعنی یک لامپی که شما پول خرید 35w را پرداخته اید ، در واقع 20w بوده است! به این خاطر است که لامپهای مارک های نامعتبر ارزانتر از مارکهای کارخانه های دارای استاندارد میباشند. حتی بعضا دیده شده است که دستگاه آنالیزر در نمودارهای تحلیلی از لامپ ، در بعضی از محدوده های نمودار، طیف مشکی رنگ رسم نموده است! ما میدانیم که رنگی به نام مشکی وجود ندارد پس منظور دستگاه وجود رنگ مشکی یا عدم رنگ نبوده است. بلکه منظور وجود رنگهایی است که ما قادر به دیدنشان نیستیم . مانند uv و x و مادون قرمز! که این امر بدلیل طراحی نادرست بالاست و افزایش یا کاهش مقادیر فرکانسی و جریان است. ( پس به استاندارد توجه کنید و هر لامپی را نخرید که باعث ایجاد سرطان شود و یا به جای کم مصرف بودن ، در واقع پر مصرف باشد چرا که قدری از توان لامپ صرف تولید نورهایی شده است که ما نمیبینیم!!!
      دومین اهمیت علامت استاندارد : عمر لامپ و وجود فیلترهای مناسب از جمله power factor و creset factor و EMI است که در لامپهای بدون علامت استاندارد واقعا افتذاحند!!! ( وات واقعی ، توان واقعی ، راندمان بالا ، مصرف کم و نور استاندارد از مزایای علامتهای استاندارد ISO و ISIRI ایران است. با تشکر، نورافروز

دیدگاه

با سلام

من ولتاژ خروجی مدار بالاست را اندازه گرفتم
        1- اینکه چرا خروجی اول با دومی اختلاف ولتاژ داره؟
        2- این ولتاژ خروجی یکی حدودا 13و دیگری 10 ولت ac بود ایا این مقدار درسته ؟

درباره ولتاژ خروجی مدار بالاست( ولتاژ ورودی به لامپ) توضیح دهید
        یک سوال دیگه ولتاژ یک خازن الکترولیتی 250 ولتی اگه 160 نشون بده یعنی خرابه ؟

باتشکر

دیدگاه

نه ، درست نیست ولتاژ خروجی نباید با ولتمتر گرفته شود چون خروجی فرکانس بالاست و با اسیلوسکوپ اندازه باید گزفته سود

مقدار خازن را اندازه بگیر نه ولتاژ دو سرش

دیدگاه

با سلام
            مقاومت دو سر رشته حباب لامپ چقر باید باشه؟
            حدود 7 اهم سالمه یا نه ؟

دیدگاه

سلام ببین اگه با مولیتمتر دیجیتال روی حالت بوق بذاری
              بوق میزنه یعنی زیر 10 اهم هست حباب های لامپ کم مصرف با اسونی خراب و قطع نمیشه بیشتر اون قسمت الکترونیکیش خراب میشه

دیدگاه

سلام.
                من تو تحقیقات یکی از کارخانه های تولید کننده لامپ کم مصرف کار می کنم. یکی از لامپ ها (35w) تو برنین تولید از روی سوییچ 240 ولت به 230 ولت منفجر میشه در واقع ترانزیستورش(13003 hd6) و مقاومتای بیسش می سوزند. خودم روی 170 ولت نمونه گذاشتم (دو روز) دو روز هم همون نمونه ها رو رو 250 بستم.انفجاری هم رو 170 ولت داشتم هم روی سوییچاز 170 به 250. بنظرتون چجوری بفهمم مشکل از چیه ؟ نظرتون در مورد تغییر مقدار خازن اسنابر و خازن بلاکینگ چیه؟
                میشه یه توضیح کاملی از خازن اسنابر وبلاکینگ تو ولتازهای مختلف بدین.
                ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mr_star
                  با سلام
                  مقاومت دو سر رشته حباب لامپ چقر باید باشه؟
                  حدود 7 اهم سالمه یا نه ؟
                  بستگی به تیوب لامپ داره. یسری از تیوب ها 4 اهمند و یک سری های دیگه 8 اهم هستند.در واقع طراحی بالاست بر اساسی هست که با تیوب سازگار باشد. اگر مقاومت فیلامنت شما 7 اهم است پس احتمالا تیوب 8 اهمی است که یک اهم بالا و پایین فرقی نمیکنه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shila.a
                    سلام.
                    من تو تحقیقات یکی از کارخانه های تولید کننده لامپ کم مصرف کار می کنم. یکی از لامپ ها (35w) تو برنین تولید از روی سوییچ 240 ولت به 230 ولت منفجر میشه در واقع ترانزیستورش(13003 hd6) و مقاومتای بیسش می سوزند. خودم روی 170 ولت نمونه گذاشتم (دو روز) دو روز هم همون نمونه ها رو رو 250 بستم.انفجاری هم رو 170 ولت داشتم هم روی سوییچاز 170 به 250. بنظرتون چجوری بفهمم مشکل از چیه ؟ نظرتون در مورد تغییر مقدار خازن اسنابر و خازن بلاکینگ چیه؟
                    ممنون
                    در پروفایل همین آقای نورافروز ببینید ایمیلش هست یه نه؟ اگر بود به ایشون ایمیل زده و ایشالا میتونه جواب بده
                    جانم به فدای ائمه اطهار
                    می دونستم تحمل مرگ اعضای خانواده خیلی سخته ولی نه تا این حد،ایکاش پدرم بیشتر می موند.روحش شاد.

دیدگاه

میلشون رو پیدا نکردم. شما میلشون رو دارین؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shila.a
                        میلشون رو پیدا نکردم. شما میلشون رو دارین؟
                        شناخت من در حد سایت هست نه بیشتر متاسفانه، و ایمیلش در پروفایلش نبود الان که دیدم ولی سایتی داره :
                        www.noorafrooz-co.com
                        اما انگار اسمش چیز دیگه ای بوده و نورافروز اسم کارخانه ای بود که در اون کار می کنه.پیدا کردنش از نظر حدی به صفر میل می کنه.ولی مواظب باشید اگر پیداش کردین نگید کی هستین و کجا کار می کنید

جانم به فدای ائمه اطهار
                        می دونستم تحمل مرگ اعضای خانواده خیلی سخته ولی نه تا این حد،ایکاش پدرم بیشتر می موند.روحش شاد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadpashaei
                          شناخت من در حد سایت هست نه بیشتر متاسفانه، و ایمیلش در پروفایلش نبود الان که دیدم ولی سایتی داره :
                          www.noorafrooz-co.com
                          اما انگار اسمش چیز دیگه ای بوده و نورافروز اسم کارخانه ای بود که در اون کار می کنه.پیدا کردنش از نظر حدی به صفر میل می کنه.ولی مواظب باشید اگر پیداش کردین نگید کی هستین و کجا کار می کنید
                          بعید میدونم بتونم پیداش کنم چرا تو ایران هیچ کی نیست که بتونه سوالای فنی و علمی رو پاسخ بده...هیچ وقت ادم تو یه همچین شرایطی پیشرفت نمی کنه...
                          بهرحال ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shila.a
                            سلام.
                            ممنون
                            با درود . . .
                            بالاست شما در هنگام سوئیچ خوردن منفجر میشه و یا حین کار و پس از گذشت زمان؟(یعنی در حین سوئیچ زنی!؟؟؟ )
                            پس از انفجار بیس ترانزیستورها چه حالتی پیدا میکنند؟ اتصال کوتاه و یا باز؟

درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
                            بدرود . . .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X