اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک:شبیه سازی تریگر کردن تریستور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک:شبیه سازی تریگر کردن تریستور

سلام به همه دوستان
    یه مدار سه فاز نیمه کنترل شده تمام موج رو باید با اورکد شبیه سازی کنم. نمی دونم برای تریگر کردن تریستورها باید چکار کنم؟ :-/ زاویه آتش رو از چه طریق می تونم تعیین کنم؟ :-??اگه پالس جریان به گیتشون وصل کنم چه جوری اختلاف فاز رو ایجاد کنم که همگی همزمان تریگر نشن؟ :-?این هم شکل مدارش:

ممنون میشم کمکم کنین :redface: @};-

پاسخ : کمک:شبیه سازی تریگر کردن تریستور

با سلام--در صورتیکه اختلا فاز ولتاژ های ورودی را تعریف کرده باشید (با دو بار کلیک روی انها مقدار فاز را میتوانید تغییر دهید.)با سری کردن یک ولتاژ پالس دامنه 10 ولت با یک مقاومت1 کیلو وقرار دادن و رعایت اختلاف فازها و قرار دادن انها بین گیت و کاتد تریستور میتوانید انها را فرمان دهید VPULSE نام منبع است و پارامترهای ان در شکل زیر تعریف شده است البته راه های دیگری نیز وجود دارد ولی این سادهترین است.
    در زندگی اثر خوب و خاطره خوش از خودمان در این دنیا برجا بگذاریم.etgpsp

دیدگاه

سلام
      تو تنظیمات ارکد تنظیم فاز وجود داره
      شما میتونید حتی با نرم افزار های راحت تر مثل پروتوس شبیه سازی رو انجام بدید
      تو بگو ای سنگ صبور تو صبوری یا دل من
      تو بگو ای جام بلور تو شکستی یا دل من

دیدگاه

نوشته اصلی توسط etgpsp
        با سلام--در صورتیکه اختلا فاز ولتاژ های ورودی را تعریف کرده باشید (با دو بار کلیک روی انها مقدار فاز را میتوانید تغییر دهید.)با سری کردن یک ولتاژ پالس دامنه 10 ولت با یک مقاومت1 کیلو وقرار دادن و رعایت اختلاف فازها و قرار دادن انها بین گیت و کاتد تریستور میتوانید انها را فرمان دهید VPULSE نام منبع است و پارامترهای ان در شکل زیر تعریف شده است البته راه های دیگری نیز وجود دارد ولی این سادهترین است.
        سلام ممنونم از راهنماییتون @};-
        تونستم با توضیحاتتون مشکل زاویه تریگر (30 درجه)و سه فاز بودنش رو از طریق TD حل کنم :nice:

اما هر چقد روش کار کردم خروجی مورد نظر رو نتونستم بگیرم :sad:
        علت اینکه برای مدار فرمان گفتین مقاومت بذارم چیه؟ برای مقابله با افزایش ولتاژ ناگهانی؟وقتی مقاومت میذارم این ارور رو میده:

یه جایی هم دیده بودم که فقط گیت رو به ولتاژ پالس و زمین وصل کرده بود اینکارو کردم دیگه ارور نداد ولی خروجی که باید می گرفتم رو نگرفتم :sad:
        نمی دونم مشکل از کجاست ممنون میشم اگه راهنماییم کنین
        سلام
        تو تنظیمات ارکد تنظیم فاز وجود داره
        شما میتونید حتی با نرم افزار های راحت تر مثل پروتوس شبیه سازی رو انجام بدید
        سلام ممنونم از راهنماییتون @};-
        خوشبختانه مشکل تنظیم فاز حل شد الان به مشکلی که بالا توضیح دادم برخوردم ممنون میشم اگه کمکم کنین

دیدگاه

با سلام--علت گذاشتن مقاومت محدود کردن جریان گیت است مطابق کاتالوگ مینیمم 2 وماکزیمم 10 میلی امپر جریان گیت است.با تغییر مقاومت میتوانید از ان خطا جلوگیری کنید ولی خوب با ان کاری که کردید نیز خطا از بین میرود--تریستور مورد نظر شما جریان پیک 1.6 امپر دارد که بنظر میرسد با این مدار جریان بیشتری از ان میگذرد بهتر است و خطا میدهد برای تست دامنه 310 ولت را روی 50 ولت قرار دهید سیموله کنید اگر جواب داد تریستور جریان بالاتری قرار دهید. در ظمن باید اطمینان حاصل شود که فرمان گیتها در نیم سیکل مثبت منابع سینوسی اتفاق میافتد.
          در زندگی اثر خوب و خاطره خوش از خودمان در این دنیا برجا بگذاریم.etgpsp

دیدگاه

با یکی از استادا مشورت کردم و نتیجه گرفته شد که با اورکد نمیشه این مدار رو شبیه سازی کرد چون مدار تمام موج نباید زمین داشته باشه ولی در اورکد باید حتما زمین داشته باشیم.
            تصمیم گرفتم با پروتئوس انجامش بدم دیگه مشکل زمین رو نداره ولی دو تا مشکل دیگه دارم :sad:
            1- ورودی 310 ولت هستش و خروجی هم ولتاژش بالا میشه و نمی شه اون رو در خروجی اسکوپ دید. راهی هست که بشه ولتاژ بالا رو در خروجی دید؟ :angry:
            2- در خروجی تمام موج باید ولتاژ بالای بار رو از ولتاژ پایین بار کم کرد اما در پروتئوس نمی دونم چه جوری میشه اینکار رو انجام داد و اختلاف پتانسیل رو میشه گرفت :angry:
            ممنون میشم اگه کمکم کنین :cry:

دیدگاه

سلام
              برای مشکل اول با یک تقسیم ولتاژ سطح ولتاژ رو کم کن

سطح ولتاژ هایی که میخوای از هم کم کنید چقدره ...؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امین شیخ نجدی
                سلام
                برای مشکل اول با یک تقسیم ولتاژ سطح ولتاژ رو کم کن

در خروجی باید تقسیم ولتاژ رو انجام داد یا در همون ورودی؟میشه بگین چه جوری میشه تقسیم ولتاژ رو انجام داد یه چیزایی از درس مدار و الکترونیم یادمه که دو سه تا مقاومت به یه شکل خاصی کنار هم قرار می گرفت ولی الان نمی دونم اینجا چه جوری باید بذارم!! :sad:
                سطح ولتاژ هایی که میخوای از هم کم کنید چقدره ...؟؟
                منظورتون ولتاژهای دوسر بار هستش؟دویست و خرده ای ولت هستش

دیدگاه

هر جا که ولتاژ زیاد هست و نیاز به دیدن دارید باید از تقسیم ولتاژ استفاده کنید
                  تقسیم ولتاژ دو مقاومت سری است که سر دومی به زمین وصله و از بین دو مقاومت خروجی میگیری و ورودی رو به ابتدای مقاومت اول وصل میکنی
                  در این حالت ولتاژ خروجی میشود مقدار مقاومت زمین شده تقسیم بر جمع دو مقاومت * ولتاژ ورودی

دیدگاه

نمی دونم عاقبت به جواب رسیدین یا نه

ولی اگر با متلب کار می کنید لینک power_converter.mdl
                    را در command window وارد کنید مداری که می خواهید مقابلتان باز می شود فقط در این مدار بلوک تریستور مدار شماست که می بینید (مجتمع شده) در مورد پالسها باید بگم باز هم مجتمع شده که مثال آن را در مورد مدار تکفازی که گفتید دیدید
                    لینک power_sixpulses را هم در command window بزنید و اجرا کنید تا شکل پالسها را به شما نشان بدهد
                    در کل مدار شما از ترکیب 3 مدار موجود در help قابل دسترسی است.
                    در ضمن گمون نکنم برای استاد مدار مهم باشه شما باید به خروجی برسید
                    اگر بازهم به جواب نرسیدید مدارتان برای من میل کنید تا براتون اصلاحش کنم
                    موفق باشید

دیدگاه

سلام به همه
                      من میخوام مدار یکسو کننده پل تکفاز تمام کنترل شده رو شبیه سازی کنم ولی اصلا بلد نیستم ممنون میشم اگه دوستان راهنمایی کنن.خیلی ضروریه لطفا کمک کنید.
                      با تشکر از همه

دیدگاه

سلام چرا تصویر ها باز نمیشه؟؟ پاک شدن؟؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X