اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

محافظت تغذیه ورودی مدار

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

محافظت تغذیه ورودی مدار

با سلام خدمت اساتید محترم
    و با عرض شرمندگی که داخل این سایت همیشه مصرف کننده بودم!
    یک سئوال داشتم من یک منیع 12 ولت دارم که با یک رگولاتور ولتاژش رو کردم 5 ولت،این 5ولت وارد وسیله ای میشه که قیمتش هست 300 هزار تومان،ترس من از اینکه اگر این رگولاتور چیزیش بشه و 12 ولت رو مستقیم بفرسته واسه دستگاه،من این 300 هزار تومان رو از کجا بیارم که یکی دیگش رو بخرم!!!
    من چه مداری می تونم بعد از رگولاتور بگذارم که اگر ولتاژ بالای 5 ولت رفت خروجی رو قطع کنه[ واحد مراقبت!!]؟!!
    با تشکر فراوان

پاسخ : واحد مراقبت

بله حق داری ناراحت باشی . من هم کلی خسارت دادم برای رگولاتورهای قلابی . با اینکه
    سازنده ها اطمینان دادند که رگولاتور هنگام سوختن از داخل قطع میشوند ولی همیشه
    اینطوری نیست . من موارد زیادی داشتم که خروجی به ورودی اتصال کوتاه شده .

هیچ مداری نمیتونه با سرعت بالا این افزایش رو تشخیص بده مگه قطعات مخصوص
    اینکار . قطعاتی در بازار هستش که سوپروایزر تغذیه هستند . بعضی هاشون تا
    چندین ولتاژ رو همزمان نظارت میکنند و در صورت افزایش هر کدوم به قطعات
    مهم فرمان قطع یا شات دان میدن . شرکت تگزاس محصولات زیادی داره .

اینجا
    باز هم عید آمد و ما لختیم...

دیدگاه

خیلی ممنون از این توضیح ، دوتا مشکل سر راه من هست
      1.رشته من مهندسی کامپیوتر نرم افزار و از مباحث تخصصی الکترونیک سر در نمی آرم!
      2.مشکل دوم اینکه قدرت انتخاب در بین قطعات داخل اینترنت را نخواهیم داشت چرا که اکثرشون داخل ایران گیر نمی آید!
      اگر من رو با توجه به این ذو مشکل راهنمایی کنید ممنون میشم،لطف می کنید اگر قطعاتی را پیشنهاد بدید که بشه گیر آورد
      حالا این سوپروایزر کارش چیه؟اصلاً چی هست؟
      با تشکر فراوان

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ali_sayahiyan
        با سلام خدمت اساتید محترم
        و با عرض شرمندگی که داخل این سایت همیشه مصرف کننده بودم!
        یک سئوال داشتم من یک منیع 12 ولت دارم که با یک رگولاتور ولتاژش رو کردم 5 ولت،این 5ولت وارد وسیله ای میشه که قیمتش هست 300 هزار تومان،ترس من از اینکه اگر این رگولاتور چیزیش بشه و 12 ولت رو مستقیم بفرسته واسه دستگاه،من این 300 هزار تومان رو از کجا بیارم که یکی دیگش رو بخرم!!!
        من چه مداری می تونم بعد از رگولاتور بگذارم که اگر ولتاژ بالای 5 ولت رفت خروجی رو قطع کنه[ واحد مراقبت!!]؟!!
        با تشکر فراوان
        با سلام

1- دو رگولاتور انتخاب کنید که Thermal Shot Down داخلی داشته باشد , مثل و7808و7805 نشنال/تگزاس/...( و به صورت متوالی متصل کنید تا 8 ولت سپس 5 ولت ایجاد شود )
        2- فیوز 1 آمپر بین رگولاتور و ورودی 12 ولت قرار دهید.
        3- در تغذیه 5 ولتی از زنر وات بالا استفاده کنید(به صورت موازی : زنر سریع و پر وات).
        4- اگر میسر شد ، نام تاپیک را عوض کنید ، مثلا "محافظت تغذیه ورودی مدار" ، چون واحد مراقبت در صنعت پنوماتیک استفاده می شود.

با سپاس
        گشتی در لاله زار
        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76138.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76141

دیدگاه

در جواب مشکل اول باید بگم :
          که اگر به الکترونیک علاقه مندی باید مطالعه داشته باشی و گاهی هم لازمه دوباره بری دانشگاه
          و رشته مورد علاقتو بخونی .
          در جواب مشکل دوم هم عرض کنم :
          اگه این قطعات در بازار نبود من اسم نمی آوردم . با کمی جستجو در بازار چند مدل پیدا میکنی .
          چون تبلیغات فروشگاه ممنوعه نمیتونم اسم ببرم .

ضمنا جناب Solsal هم مواردی رو فرمودند که زیاد موثر نیست . قطعاتی که در ولتاژ بالای 5.5
          ولت در جا میسوزند طرح دو رگولاتوری مناسب نیست .
          ضمنا دیودهای suppressor diodes برای توان های لحظه ای کارایی دارند و بیشتر در منابع
          تغذیه سوئیچینگ استفاده میشوند نه منابع تغذیه خطی .
          باز هم عید آمد و ما لختیم...

دیدگاه

سلام،
            به این مداری که شما نیاز داری میگن Crowbar. اگر رشته ات الکترونیک نیست بهتره از یه منبع تغذیه ی آماده که قابل اطمینانه و حفاظت های کافی و استانداردهای لازم (الباع استانداردهاش واقعی باشن و مثل خیلی دستگاه ها فقط برچسبش رو نزده باشند) رو داره استفاده کنی. چون اگر بخوای خودت بسازی یه کار کاملاً آنالوگ و دقیقه که باید در موردش مطالعه کنی. من نقشه ی یه نمونه Crowbar رو اینجا پلود کردم (پست آخر):
            http://www.avrfreaks.net/index.php?name=PNphpBB2&file=viewtopic&t=9 9567
            البته هیچ تضمینی رو صحت عملکردش در مورد کاربرد شما نمیدم و با مسئولیت خودت می تونی ازش استفاده کنی.
            موفق باشید :smile:
            There is nothing so practical as a good theory. — Kurt Lewin, 1951

دیدگاه

ضمن تشکر از راهنمایی دوستان
              نظرتون راجب این مدار چیه؟
              http://www.electronics-lab.com/proje...006/index.html

دیدگاه

پاسخ : محافظت تغذیه ورودی مدار

زنر وابسته به دما است و مقدارش هم تلورانس بالایی داره. در Crowbarهای مطمئن بجای زنر از ICهای ولتاژ مرجع مانند TL431 استفاده می کنند.
                There is nothing so practical as a good theory. — Kurt Lewin, 1951

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X