اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال : قواعد طراحی PCB تحت پروتل 99

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال : قواعد طراحی PCB تحت پروتل 99

با سلام خدومت بزرگترها
    من مورد سوالم هر چقدر فکر کردم کجا مراجعه بکنم که به جواب درستی برسم
    دیدم هیچ چیز اندازه تجربه پیش کسوتان نمیشه

من الان چند روزی می خوام مدارمو اصولی با قواعد درست ، مسیر یابی اتوماتیک رو انجام بدم

ولی در مورد اینکه محاسبات مخلفت مثل طول خطوط ، پهنای خطوط و زوایه درست خطوط ، و موارد ...... دیگه رو که توی پروتل میشه اونا رو تنطیم کرد چه طور درست تنظیم بکنم مشکل دارم

از عزیزانی که تجریه خوبی در مورد طراحی با مسیر یابی اتوماتیک دارند ( حتی دستی فقط اصول طراحی برام مسله ساز شده ) خواهش می کنم منو راهنمائی بکنند

با تشکر موفق باشی

پاسخ : سوال : قواعد طراحی PCB تحت پروتل 99

والا اول بگم که هیچ PCB زن حرفه ای از AutoRout استفاده نمی کنه! اونم تو مدار های حرفه ای!
    دوم اینکه مقالاتی در این زمینه تو اینترنت هست و منم دارم ولی اگر پیدا نکردی بگو برات پلود کنم چون سایزشون یکمی زیاد هست!
    سوم اینکه تو مدار های خیلی حرفه ای باید قطر مس روی بوردت و یک سری پارامتر های دیگه رو در قسمت Rules بهش بدی. البته من تا حالا هیچ وقت این کاراو نکردم چون نمی دونستم که قطر مسم چقدر هست! :mrgreen:

شرمنده
    شهریار
    Circuit Designers Choose Different Horses For Different Courses!

دیدگاه

اقا ممنون
      جالبه همین چند روزه منم به این نتیجه رسیدم که با طراحی دستی خیلی راحت تر مشه به هدف رسید و فشار عصبی کمتری به آدم وارد می کنه
      اگه مقاله خاصی داری ممنون میشم لینک بدی راضی هستم :redface: راضی به زحمت نیستم
      ممنونم (+)

دیدگاه

والا این دو تا فکر کنم بد نباشه. یکی دیگه هم بود که هر چی می گردم پیداش نمی کنم!

http://www.4shared.com/file/17299258/150f988c/HajiZade_PCB.html
        http://www.4shared.com/file/17299286/4719cbc6/Silicon_Chip_Online_-_PC_Board_Design_Tutorial_-_Part_3.html

شهریار
        Circuit Designers Choose Different Horses For Different Courses!

دیدگاه

با سلام
          دوست عزیز با توجه به اینکه اینجانب دو تا پیراهن بیشتر از شما تو کمدم دارم توجه شما را به چند نکته جلب می کنم
          در ایران به غیر از چند شرکت خاص مانند صا ایران و صنایع ارتباطی ایران بقیه همگی از فیبر های از رده خارج (در مرحله QC) استفاده می کنند لذا در سفارش دادن مدارهای حساس خود به شرکت های ساخت کمال دقت را مبذول دارید.
          اما چند نکته فنی مهم:
          1-بلوک تغذیه مدار به المان های فرکانس بالا و حساس (مانند AD,CPU,DA,Oscillator)باید تا حد امکان به آنها نزدیک باشد.
          2-اگر در مدارتان چند تغذیه (یا تراز سیگنال) از تداخل آنها در PCB خوداری کنید وتا حد امکان زمین های آنها را از هم جدا نمایید.
          3-مسیرهای فرکانس بالا را با طول کم و از ایجاد لبه های تیز در آنها اجتناب کنید.
          4-اتصالاتی مانند زمین بخش دیجیتال و آنالوگ را با کمک Polygon رسم کنید.
          5-جریان کشی زیاد و ممتد در طولانی مدت باعث ایجاد حرارت و بلند شدن سطح مس روی فیبر می شود. خطوط المانهای جریان بالا را پهن و در صورت توان تلفاتی بیش از دو وات آنها را از سطح برد دور کنید یا از هیت سینک استفاده کنید.
          6-در طبقات قدرت بخصوص اگر بار های القایی مانند موتور ها یا بوبین رله ها را درایو می کنید مراقب شوک ولتاژ های بالا باشید و خطوط این بخش را زیاد فشره ترسیم نکنید.
          و ده ها مورد دیگر ...
          در این مورد به مقالات EMC یا همان Elctro Magnetic Compatibility در حوزه PCB مراجعه کنید البته این مقالات کمی سنگین به نظر می رسد اما از توی آنها چیز های خوبی در می آید. :bye

توان هر کس به وسعت همت اوست امام علی (ع)

دیدگاه

حالا دقیقا متوجه میشم که چرا به این کار طراحی مدار چاپی می گن هنر طراحی مدار چاپی
            به هر حال
            موفق باشی

دیدگاه

سلام
              میشه درباره ان مقالاتی که گفته بودی در سایت بگذارید.
              این 2تالینکه بالا پاک شده اگر این 2تا رو هم دارید لطف کنید ودر سایت قرار دهید
              باتشکر

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X