اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

افزاینده شدت جریان در باتری خورشیدی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

افزاینده شدت جریان در باتری خورشیدی

سلام
    من اطلاعات زیادی در مورد الکترونیک ندارم. خیلی هم اطلاعاتم کم نیست. البته پروژه دوره کاردانی من، هم سخت افزار بود هم نرم افزار. بگذریم.
    چجوری میشه یک باتری رو که شدت جریان پایینی داره تقویت کرد طوری که شدت جریانش بره بالا. به طور مثال یک باتری خورشیدی دارم که می خوام شدت جریانشو افزایش بدم. ولتاژش 12 ولته ولی جریانش خیلی کمه. فرمول خاصی داره؟
    اگه ممکنه خیلی تخصصی توضیح ندید که متوجه نشم. :redface:

ممنون

پاسخ : افزاینده شدت جریان در باتری خورشیدی

چیزی که شما انتظار دارید، و خیلی هم ساده گرفته اید، چیز کمی نیست که با چند تا فرمول و اضافه کردن چند قطعه بر آورده بشه. شما دو راه دارید
    1- دادن نور با شدت بیشتر به سلول
    2- موازی کردن سلول دومی با سلول خورشیدی خودتون برای بدست آوردن توان بیشتر
    فعلا غیر از اینها دیگه راهی نیست. قانون بقای انرژی یادت نره.

دیدگاه

خیلی ممنون دوست عزیزم
      موازی کنم فقط جریان زیاد میشه دیگه؟ ولتاژ تغییر نمیکنه که؟ این باتری 12 ولته و آمپرش هم حدود 100
      حالا با این باتری میشه یک باتری قابل شارژإ¾ رو شارژإ¾ کرد یا خیر؟ باید دقیقا شدت جریان و ولتاژش برابر با باتری باشه که قراره شارژ کنیم؟
      قانون بقای انرژی یعنی انرژی تلف شده دیگه یا اینکه یه جایی بدون استفاده میمونه و به گرما تبدیل میشه؟
      اینم جواب بدید ممنون میشم.

دیدگاه

درسته، اگه دوتا باتری همسان (با ولتاژ مساوی) رو موازی کنی، جریان زیاد میشه و ولتاژت همون میمونه.
        مثلا شما اگه از این باتری های 12V 100ma دوتا موازی کنی، 12V 200ma خواهی داشت.
        البته با 100ma هم میتونی شارژ کنی فقط اون موقع زمان شارژت زیاد میشه.

نه، اگه ولتاژ منبع شارژت با ولتاژ باتری مساوی باشه، باتری شارژ نمیشه.ولتاژ منبع شارژ حداقل باید دو سه ولتی از ولتاژ باتری بیشتر باشه.نکته مهم کنترل جریان شارژ هست.معمولا باتری رو با یکدهم جریان اسمی باتری شارژ میکنند.البته تنوع باتریها زیاده و متد شارژشون هم باهم فرق دارند. ولی همین فرمولی که گفتم روش میانه ای هست که با بیشتر باتری ها سازگاره.

مثلا شما برای شارژ باتری 12V 1000ma منبع شارژت حداقل باید 15 ولتی باشه. که میتونی با 100ma هم شارژ کنی.

قانون بقای انرژی هم در اینجا (به عنوان تاپیکت توجه کن) به شما میگه انرژی خود به خود به وجود نمیاد.

دیدگاه

سلام به همه دوستان
          دوست عزیز شما چندتا راه داری که با ه
          1) قید 12 ولت برقو بزنی و بجاش ولتاژ کمتری (مثلا 6 ولت) داشته باشی در اینصورت شما میتونی جریانتو به جریان بیشتری تبدیل کنی
          2) همانطور که دوستان گفتند یک solar cell دیگه که ولتاژ 12 داشته باشد را با solar cell خودت موازی کنی
          3)یک کاری انجام بدی که خورشید همیشه بصورت عمود روی باطری بتابد یا شدت نورت رو زیاد کنی

من تا این حد بلدم :wow:.... اگر راه های جدیدی کشف شده خوشحال میشم اگر به منم یاد بدید
          ندونستن كه عيب نيست ... اون نپرسيدنه كه عيب داره
          چي گفتماااا !! oo:

دیدگاه

سلام دوست عزیز چطور میشه یک صفحه خورشیدی با18 ولت با جریان کم به 6ولت با جریان زیاد تبدیل کرد؟با تشکر ممنون میشم یه نسخه از پاسختون به این ایمیل بفرستید.www.mahdi.ahmadifar@yahoo.com

دیدگاه

دوست عزیز این انجمن واسه اینکه هر پاسخی که داده میشه همه استفاده کنند نه این که پاسخ ها به ایمیلتون ارسال بشه
              در مورد سوالتون هم میتونین توی انجمن منابع تغذیه مطرح کنید. چون با این اوصاف باید از یه منبع سویچینگ استفاده کنید.

دیدگاه

شدت جریانی که یه صفحه خورشیدی میده با مساحت اون رابطه مستقیم داره.
                هرقدر سطحش بزرگتر باشه جریان بیشتری میده و قابل افزایش نیست.

www.ElecPress.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pnum
                  سلام دوست عزیز چطور میشه یک صفحه خورشیدی با18 ولت با جریان کم به 6ولت با جریان زیاد تبدیل کرد؟با تشکر ممنون میشم یه نسخه از پاسختون به این ایمیل بفرستید.www.mahdi.ahmadifar@yahoo.com
                  جوابتون را همینجا اعلام کنید!
                  [glow=red,2,300]برنامه هاي آموزشي تست شده براي NXP LPC1768 با توابع CMSIS[/glow]
                  http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76623.0

دیدگاه

دوست عزیز این انجمن واسه اینکه هر پاسخی که داده میشه همه استفاده کنند نه این که پاسخ ها به ایمیلتون ارسال بشه
                    احسنت . این بازیا واس منم جالب نیست . عالم خصوصی رو از مجمع عمومی طلب کردن و از خودخواهی 10 جا پرسیدن و ....
                    اخیرا نمیدونم چرا دوستان سوالی رو که تو تاپیک پرسیدن و چه بسا تاپیکی که حضور همیشگی در ان داشتم ولی یه نسخه هم خصوصی میفرستن . در هر حال جواب گرفتن مستلزم حضور طرف هست و اگر بخواد جواب بده خوب میده و اگر نده از نظر من ادم باید درکی داشته باشه و بگه شاید نمیخواد جواب بده . شاید جوابشو نمیدونه و و و اکثر سوال ها این شکل و رنگ رو بخودش گرفته و ادمو دلسرد میکنه
                    و نکته دیگه اینکه مثلا دوستانی در جای پرتی سوال کردن و جواب نگرفته و درخواست سر زدن به ادرس اون تاپیک رو دارن و خوب منطقیه . ولی همین داستان چندین بار به همین شکل اما به همراه کپی کردن تمام بحث ها و عکس ها و پست هاشون در پیغام خصوصی ، اتفاق افتاده
                    زور چپونی هم حدی داره
                    و نکاتی مهم و نا محسوس که ظاهرا برای مدیران انجمن مهم نیست . که بنده از دل اساتید شنیدم

اقای علی پور ریکنده حالا که دیگه اینجا مطلب انتقادی مطرح کردم بد نیست تا یادم نرفته به شما که بلاخره از مدیران انجمن هستید بگم که این امتیاز دادن یا نوعی ارزشیابی که از کلمه (حرفه ای) استفاده شده اصلا جالب و درست نیست . البته من دقیقا نمیدونم معیار و هدف از این داستان چیه
                    ولی از دید من گاهی زشت معنی میده و ...

اضافه شده در تاریخ :
                    خیلی ممنون دوست عزیزم
                    موازی کنم فقط جریان زیاد میشه دیگه؟ ولتاژ تغییر نمیکنه که؟ این باتری 12 ولته و آمپرش هم حدود 100
                    حالا با این باتری میشه یک باتری قابل شارژإ¾ رو شارژإ¾ کرد یا خیر؟ باید دقیقا شدت جریان و ولتاژش برابر با باتری باشه که قراره شارژ کنیم؟
                    ماشا..100 امپر میده بسه دیگه :smile:
                    ببین اینکه با این 100 میلی امپر بتونی باتری موبایل رو شارژ کنی با اینکه بخواهی با اتصال فیش به خود گوشی (که سیستم شارژر درون گوشی شارژ کردن باتری رو بر عهده داره و بر مقدار جریان و حرارت و ولتاژ شارژ نظارت داره ) باتریشو شارژ کنی فرق داره
                    اگر بخوای باتری رو بیرون از گوشی شارژ کنی میشه

دیدگاه

اون دوستمون گفت سطح سولار با ولتاژو جربان مرتبطه که باید بگم ربطی زیاد نداره
                      زیادن سولارهای یه اندازه که مقدیرشون خیلی فرق داره -در واقع به تراکم اون ترک ها ربط داره
                      ----------------------
                      منم خیلی دوست دارم بدونم چجوری میشه ساده ولتاژرو به آمپر کرد--حجم کم
                      من یه فکری داشتم اونم این بود که به جای سولار6ولت از4تاسولار1.5ولت موازی کنیم وخروجی رو بدیم به یه مدار چندبرابرکننده مثل مبدل ولتاژ موبایل که 1.5 ولت رو به 5 ولت تبدیل میکنه

دیدگاه

اون دوستمون گفت سطح سولار با ولتاژو جربان مرتبطه که باید بگم ربطی زیاد نداره
                        چرا درست گفت میشه گفت ربط داره . البته ایشون ولتاژ رو نگفت . مساحت بیشتر =جریان بیشتر
                        اون تراکمی که شما میگید هر چی متراکم تر باشه جریان کمتری میده

دیدگاه

نوشته اصلی توسط HI VOLTAGE
                          چرا درست گفت میشه گفت ربط داره . البته ایشون ولتاژ رو نگفت . مساحت بیشتر =جریان بیشتر
                          اون تراکمی که شما میگید هر چی متراکم تر باشه جریان کمتری میده
                          مطمئنی؟
                          آخه من 3تا رو آمار گرفتم یه اندازه-اونی که تعداد ترک های فلزی توش بیشتر بود هم ولتاژبیشتری داشت و هم جریان بالاتر!!!!؟

دیدگاه

نه مطمئن نیستم . ولی کاملا معتقدم
                            ببینید میتونه 2 سانت در 1 سانت باشه و 3 ولت بده که خط های متراکم تر داره
                            و یا همین اندازه و یکی دو خط داشته باشه که جریان دهی بالا ولی ولتاژ ناچیزی داره
                            و این نسبتی از نظر مساحت به نسبت اون خط ها که ولت رو تعیین میکنه است

قبلا بررسی کرده بودم الان یادم نیست که مثلا تعداد خط ها هر دونه اش نیم ولت رو یا 0.25 ولت رو یا چقدر رو تشکیل میداد

دیدگاه

من فکر میکنم مبحث سولار نمیشه با چندتا پست سروتهش رو هم اورد.حتی آشنایی با ساختارش یا همینی که شما میگی هم ساده نیست(منکه گیج شدم)
                              من یه خاهشی میکنم اگه فرصت کردی یه رفرنسی رو با توجه به اونچه تا حالا در مورد سولار بدست اوردی وتجربه کردی برای همه بزاری تا بشه یه مرجع تو زمینه سولار
                              ممنون

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X