اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سیمیولینک متلب - کمک فوری

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سیمیولینک متلب - کمک فوری

سلام به همه دوستان @};-
    من نتونستم شبیه سازی مدار نیمه کنترل شده رو با اورکد و پروتئوس انجام بدم در آخر به حرف استادمون رسیدم که می گفت متلب از همه بهتره و براحتی جواب میده حالا برای اولین بار رفتم سراغ قسمت سیمیولینک متلب :cry2: به چندین مشکل برخوردم، ممنون میشم اگه کمکم کنین @};-

1- برای منبع می خوام ورودی تعیین کنم. اولین گزینه اینجا مربوط به ورودی میشه؟ phase to phase یعنی چی؟ بقیه گزینه هایی که رو که مربوط به ولتاژ هستش رو دست نزنم؟

2- در قسمت بار فقط مقاومت و سلف میخوام بذارم ولی نتونستم این المانها رو پیدا کنم .از کدوم کتابخونه میشه پیداشون کرد؟
    3- تریستور یک سر E دارد. این برای چی هستش؟ باید چیزی بهش بدم یا خالی بذارمش؟
    4- وقت با اسکوپ ولتاژ دو سر تریستور رو نگاه کردم اصلا تریستورش روشن نمیشه!ورودی رو در همه جا از خودش عبور میده و مدام یه سینوسی مشاهده میشه

خواهش می کنم اگه بلدین زودتر کمکم کنید چون تا فردا بیشتر وقت ندارم :cry2:

پاسخ : سیمیولینک متلب - کمک فوری

فاز تو فاز یعنی دو فاز یعنی برای برق ایران 380ولت
    برای بار کافی است RLC load سری یا موازی که هردوش هست بگذارین و بعدش مقدار خازن را صفر کنین
    در مورد مدار که کشیدین چرا دوسر بار اسکوپ ندارین؟
    در ضمن حرف سوم e نیست بلکه m است که برای اندازه گیری ولتاژ و جریان تریستور است
    در آخر این مثال گمونم در help متلب موجود باشه
    برای help روی بلوک راست کلیک کنید دکمه help را بزنید

دیدگاه

ممنونم از کمکتون@};-
      اتفاقا باید ولتاژ دو سر تریستور رو هم ببینم. یعنی اسکوپ رو بدون واسطه به m وصل کنم مثل این شکل؟
      در خروجی برای دیدن ولتاز دو سر بار اسکوپ رو درست گذاشتم؟
      اینطور که ولتاژ دو سر تریستور رو دیدم مطمئن شدم که اصلا عمل تریگر انجام نمیشه! :sad: مداری که بستم رو نگاه کنین منبع پالسم چه مشکلی داره؟ باید کار دیگه ای انجام بدم؟
      منظورتون قسمت help تریستور بود که مثالش اینه؟ متاسفانه مثالش این نبود ولی اون مثال رو که دیدم تریگر رو به این شکل انجام نداده بود فکر می کنم اشتباه دارم تریگر می کنم اگه میشه راهنماییم کنین @};-

دیدگاه

یعنی هیچکی تاحالا براش پیش نیومده که مداری رو که شامل تریستور هستش رو شبیه سازی کنه؟؟؟؟؟ :angry: از مدیر کل سایت گرفته تا اعضای تازه وارد درخواست کمک کردم ولی کوش کسی که یه ذره راهنمایی کنه!جالبه تاپیک انجام پروژه مجانی هم زدین!!!یه سوال کوچیک رو کسی اینجا جواب نمیده می خوایین پروژه کامل واسه دیگران انجام بدین!!!!! #-o
        دم همتون گرم [-(

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mona1987
          یعنی هیچکی تاحالا براش پیش نیومده که مداری رو که شامل تریستور هستش رو شبیه سازی کنه؟؟؟؟؟ :angry: از مدیر کل سایت گرفته تا اعضای تازه وارد درخواست کمک کردم ولی کوش کسی که یه ذره راهنمایی کنه!جالبه تاپیک انجام پروژه مجانی هم زدین!!!یه سوال کوچیک رو کسی اینجا جواب نمیده می خوایین پروژه کامل واسه دیگران انجام بدین!!!!! #-o
          دم همتون گرم [-(
          دوست عزیز راستش همه که با نرم افزار متلب آشنایی ندارن و یا کار نکردن!
          و الا من هم مثل دیگر کاربران خوشحال میشدم که کمکی کنیم.
          پس این موضوع را به نخواستن ربط ندین.
          هنگامي که چيزي مينويسي، کاري نکن تنها کسي که از مغزش استفاده کرده باشد ،مدادت باشد .

\|/_\/_

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهران چمنی
            دوست عزیز راستش همه که با نرم افزار متلب آشنایی ندارن و یا کار نکردن!
            و الا من هم مثل دیگر کاربران خوشحال میشدم که کمکی کنیم.
            پس این موضوع را به نخواستن ربط ندین.
            سلام

بهتره جملتون رو یکم تغییر بدم

خیلی ها با متلب آشنایی ندارن، خیلی ها هم آشنایی دارن ولی از کار رو انجام ندادن ... وقتی متلب میتونه از ضرب یک رقمی در یک رقمی انجام بده تا پردازش سیگنال یه رادار ... نمیشه گفت کسی متلب بلده ...

ولی در کل بعید میدونم نرم افزارهای شبیه سازی مدار نتونن اینو شبیه سازی کنن
            به وبلاگم سر بزنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط alitaroosheh

ولی در کل بعید میدونم نرم افزارهای شبیه سازی مدار نتونن اینو شبیه سازی کنن
              من نزدیک یه ماه روی نرم افزارهای اورکد و پروتئوس کار کردم و نتونستم باهاشون جواب بگیرم :sad: توی این تاپیک در این باره قبلا بحث شده
              http://www.eca.ir/forum2/index.php?t...5121#msg245121
              ولی گفتن که با متلب میشه جواب گرفت :read:
              بچه ها خواهش می کنم اگه حرف دیگه ای هست خصوصی بدین،توی تاپیک در صورتی که می خواین کمک کنین پست بدین چون من بیچاره کلی ذوق می کنم که یکی جواب داده میام و حالم گرفته میشه :cry:

دیدگاه

سلام
                این مواردی که میگم را امتحان کنید
                فکر میکنم یک زمین هم باید در مدارتون بگذارید
                سر منفی بلوک voltage measurement هم به زمین باید وصل بشه ( زمین را از داخل همون قسمت sim power باید انتخاب کنید )
                احتمالا بین بلوک های pulse gnerator هم باید اختلاف فاز بگذارید ، در قسمت پارامتر های این بلوک ، گزینه آخر یعنی phase delay را باید برای هر کدام از این سه تا جداگانه تنظیم کنید
                فيلمهاي آموزشي فارسي ميکروکنترلر از z80 تا ARM ( همراه با فايلهاي PDF )

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=60892.0

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سید حسین حجازی
                  سلام
                  این مواردی که میگم را امتحان کنید
                  فکر میکنم یک زمین هم باید در مدارتون بگذارید
                  سر منفی بلوک voltage measurement هم به زمین باید وصل بشه ( زمین را از داخل همون قسمت sim power باید انتخاب کنید )
                  احتمالا بین بلوک های pulse gnerator هم باید اختلاف فاز بگذارید ، در قسمت پارامتر های این بلوک ، گزینه آخر یعنی phase delay را باید برای هر کدام از این سه تا جداگانه تنظیم کنید
                  بله دقیقا مسئله اختلاف فاز رو درست اشاره کردین چون در غیر اینصورت تریستورها همزمان تریگر میشن ولی من این نکته رو رعایت کردم طبق صورت مسئله باید زاویه تریگر 30 درجه باشه تاخیر فاز اولی رو 30 گذاشتم دومی رو 150 و سومی رو 270 . چون بین تریگر فازها باید 120 تا اختلاف فاز باشه.
                  اما مسئله زمین رو که گفتین در این مدار صدق نمی کنه چون این مدار تمام موج هستش و ولتاژی که دو سر بار می افته به عنوان خروجی درنظر گرفته میشه یعنی تفاضل ولتاژ بالای بار با ولتاژ پایین بار. البته اگه جایی رو اشتباه می کنم ممنون میشم بهم بگین چون مطمئنن اشکالی داره کارم که جواب نمی گیرم :sad:

یه مسئله ای هست وقتی help تریستور رو می بینم در مثالش در قسمت تریگر کردن پالس ژنراتور گذاشته و به او ورودی داده!! مگه ژنراتور نیاز به ورودی داره؟!!راستش اصلا از شکل مدارش سر درنیوردم دوستانی که واردین اگه میشه یه نگاهی بندازین شاید اون مثال مسئله من رو هم حل کنه :sad:

دیدگاه

دوست عزیز اول از همه بگم که با نرم افزاری دیگه نمی تونید این کار رو انجام بدید. چون تولید خود پالسش یه عالمه دردسره.

به نظرم مدارتون رو اشتباه بستید. اون دیودی که موازی با بار کردید به نظر میرسه یه کم کارها رو خراب می کنه. و ضمناً که توی کتابای الکترونیک صنعتی هم این دیود توی مدار نیست. در ضمن زمین هم نیازی نداره. اگه ببینید توی شکل منبع زمین رو هم کشیده.
                    در ضمن اون پایه m که توی تنظیماتش نوشته چی رو measure می کنه دقیقاً نمی دونم چطور کار می کنه، ما ازش استفاده نمی کردیم. اگه ولتاژ دوسر تریستور رو می خواید، خوب یه voltage measurement بذارید دوسر تریستور!
                    در کل دیگه به نظرم ایرادی نمیرسه، اما خوب، باید توی تعیین delay ها هم دقت کنید که به ترتیبی که ولتاژ خط ها زیاد میشه شما هم ترسیتور ها رو تریگر کنید. چون اگه تحریک درست انجام نشه کار نمی کنه.
                    اگه بتونید زمان تاخیرای تریستورهاتون رو بگید خیلی عالی میشه.
                    ضمناً ما تو دانشگاه پروژه مدار کاملاً کنترل شونده رو بستیم. اینم مدارش. شاید به دردتون بخوره:
                    دانش فني تا به عمل تبديل نشده، ذره اي ارزش نداره. اما بعضي وقت ها بايد از دانش براي باز کردن مرزهاي جديدي در علم استفاده کرد، نه اينکه اونها رو صرفاً فقط به عمل تبديل کرد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حامد پور آزاد
                      دوست عزیز اول از همه بگم که با نرم افزاری دیگه نمی تونید این کار رو انجام بدید. چون تولید خود پالسش یه عالمه دردسره.

به نظرم مدارتون رو اشتباه بستید. اون دیودی که موازی با بار کردید به نظر میرسه یه کم کارها رو خراب می کنه. و ضمناً که توی کتابای الکترونیک صنعتی هم این دیود توی مدار نیست. در ضمن زمین هم نیازی نداره. اگه ببینید توی شکل منبع زمین رو هم کشیده.
                      در ضمن اون پایه m که توی تنظیماتش نوشته چی رو measure می کنه دقیقاً نمی دونم چطور کار می کنه، ما ازش استفاده نمی کردیم. اگه ولتاژ دوسر تریستور رو می خواید، خوب یه voltage measurement بذارید دوسر تریستور!
                      در کل دیگه به نظرم ایرادی نمیرسه، اما خوب، باید توی تعیین delay ها هم دقت کنید که به ترتیبی که ولتاژ خط ها زیاد میشه شما هم ترسیتور ها رو تریگر کنید. چون اگه تحریک درست انجام نشه کار نمی کنه.
                      اگه بتونید زمان تاخیرای تریستورهاتون رو بگید خیلی عالی میشه.
                      ضمناً ما تو دانشگاه پروژه مدار کاملاً کنترل شونده رو بستیم. اینم مدارش. شاید به دردتون بخوره:
                      ممنونم از راهنماییتون @};-
                      اون دیودی که با بار موازی کردم دیود کموتاسیون هستش توی کتاب الکترونیک صنعتی لندر و همینطور رشید هم شکلش دقیقا همینه :agree:
                      طبق صورت مسئله زاویه تریگر باید 30 درجه باشه من اولی رو دادم 30 ، دومی رو 30+120 سومی رو 30+240 دادم فکر می کنم درست باشه :rolleyes:
                      مرسی از مداری که گذاشتین اون باتری رو برای چی توی بار گذاشتین؟ :-/ به جز اون باتری مدارهامون مشابه هم کشیده شده شاید توی پارامترهایی که دادم اشتباه کردم! شما پارامترهای پالس ژنراتور رو چقدر دادین؟ :-?

دیدگاه

دیود واسه کموتاسیونه؟ به نظرم اون رو باید جای دیگه ای بذاریدها. آخه زمانی که مثلاً یه تریستور و دیود پائینیش با هم روشن باشن خودش دیگه اتصال کوتاهه.

اون باتری هم بخشی از پروژه ما بود. چیز خاصی نیست. قرار بود یه باتری رو با این مدار شارژ کنیم :redface:

والا پارامترهاش رو درست یادم نیست، آخه مال حدوداً 1 سال پیشه. اما یادمه چیز ویژه ای نداشت. شما می تونید یه عکس از اون صفحه تنظیمات بذارید تا ببینم چیا توش بود؟ :mrgreen:
                        دانش فني تا به عمل تبديل نشده، ذره اي ارزش نداره. اما بعضي وقت ها بايد از دانش براي باز کردن مرزهاي جديدي در علم استفاده کرد، نه اينکه اونها رو صرفاً فقط به عمل تبديل کرد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حامد پور آزاد
                          دیود واسه کموتاسیونه؟ به نظرم اون رو باید جای دیگه ای بذاریدها. آخه زمانی که مثلاً یه تریستور و دیود پائینیش با هم روشن باشن خودش دیگه اتصال کوتاهه.

اون باتری هم بخشی از پروژه ما بود. چیز خاصی نیست. قرار بود یه باتری رو با این مدار شارژ کنیم :redface:

والا پارامترهاش رو درست یادم نیست، آخه مال حدوداً 1 سال پیشه. اما یادمه چیز ویژه ای نداشت. شما می تونید یه عکس از اون صفحه تنظیمات بذارید تا ببینم چیا توش بود؟ :mrgreen:
                          در زمانی که زاویه تریگر بیش از 90 درجه باشه در لحظاتی ولتاژ بالا و پایین بار با هم براربر میشه پس ولتاژ دو سر بار صفر میشه از طرفی جریان سلف نمی تونه ناگهانی صفر بشه برای حل این قضیه دیود کموتاسیون رو میذاریم تا در اون بازه ها دیود کموتاسیون جریان رو از یکسوکننده ها جدا کنه البته نذاشتن دیود کموتاسیون هم آسیبی به مدار نمی رسونه ولی بهتره که بذاریمش. این توضیحات استادمون و کتابهای الکترونیک صنعتی هستش :read:
                          این پارامترهای پالس ژنراتور هستش. لازم به توضیحه که فرکانش ورودی هم 50 هرتز هستش یعنی دوره تناوبمون 0.02 ثانیه هستش.

یه نکته ای که الان متوجهش شدم و شاید اشکال اینکه خروجی مورد نظر رو نمی تونم بگیرم ا یان باشه اینه که من اصلا مقادیر سلف و مقاومت رو تعیین نکردم و نمی دونم چه جوری باید تعیین کنم!! این پارامترها اون بلوک هستش که بنا به توضیحی که یکی از دوستان در اینجا دادن مقدار خازن رو صفر کردم تا حذف بشه. بقیه مقادیر رو دست نزدم اونها رو باید چه قدر بذارم؟

دیدگاه

یه چیزایی یادم اومد. اول از همه اینکه pulse width تحریک رو بیشتر کنید. فکر کنم ما رو 50 میذاشتیم. این یه مقدار کمه.

دوم اینکه این باری که شما گذاشتید از نوع load هست. توجه نکردید که توش مقدار خازن رو نخواسته؟ شما توان راکتیو خازن رو صفر کردید، و این توی مدار RLC سری به نظرم یعنی خازن بشه بی نهایت، تا امپدانسش صفر بشه. شما بارتون رو از نوع branch بذارید و اون وقت ببینید که توی تنظیماتش می تونید تعیین کنید که کدوم یکی از سه تا عنصر توی مدارتون باشه. و آخرین مساله هم این که یادتون باشه توی همه بخشای مدار فرکانس رو بکنید 50. چون توی شکل دوم 60 گذاشتید.

دیدگاه

phase delay را باید بر حسب ثانیه بگذارید
                              یک مثال ، توی فایل زیر گذاشتم
                              صورت سوال هم ،توی بخش سوم فایل pdf هست
                              تنظیماتش را نگاه کنید و با مدارتون مقایسه کنید

http://hejazi.persiangig.com/tamrin.rar

فيلمهاي آموزشي فارسي ميکروکنترلر از z80 تا ARM ( همراه با فايلهاي PDF )

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=60892.0

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X