اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

بحث در مورد راه انداز LED و مدارات عملی قابل ساخت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

بحث در مورد راه انداز LED و مدارات عملی قابل ساخت

سلام
    وقت همگی بخیر
    من مشتاق هستم در مورد راه انداز و یا پاور سوئیچینگ انواع ال ای دی ها اطلاعاتی کسب کنم و در صورت امکان و به صرفه بودن خودم هم چند نمونه کوچک و ساده از آنها را بسازم
    از دوستانی که در این ضمینه اطلاعات کافی دارند لطفا در اینجا نظراتشان را اعلام کنند
    برای شروع . من در اینترنت جستجو کردم و مطالبی را پیدا کردم که در این جا میزارم
    یک سایتی هست به نام www.national.com که در این سایت بخشی برای راه انداز ال ای دی داره و همچنین نرم افزاری که در سایت برای طراحی راه انداز داره . در بخش
    LED Drivers & LED Lighting Design
    مداراتی هم در این ضمینه و با معرفی قطعات و آی سی سری LM به کار گرفته شده دارد. با توانهای مختلف ( دوستانی که از مدارات این شرکت ساخته اند لطفا اعلام کنند)
    در بازار ال ای دیهای پاور وجود داره که اصطلاحا بهش میگن LED Power 3in1 که مستقیما با برق 220 روشن میشه
    اما نمیدانم که این مدار به این کوچیکی چطوری .ولتاژ 220 را به 12 و یا کمتر برای راه اندازی ال ای دی به کار برده
    به همین دلیل میخوام ببینم این مدارات چی هست نمونه هایی از این مدارات را با عکس در زیر میزارم

اما این مدار ورودیش 12 ولت هست
    چه راه انداز هایی هستش که میتونه 220 را به ولتاژ ال ای دی تبدیل کنه که در یک قالب پاور ال ای دی جا میشه
    مانند عکس زیر

لطفا اگر دوستان نقشه مدارهای داخلی این مدلها را دارند اینجا اعلام کنند
    ارائه سرویسهای اینترنت WiFi , ADSL ویژه مجتمع های مسکونی و اداری

پاسخ : بحث در مورد راه انداز LED و مدارات عملی قابل ساخت

مثل اینکه کسی تمایل نداره در این مورد بحث کنه و مطالب ارائه بده
    این چند تا مدار را هم لطفا نگاه کنید و بفرمایید که چه فرقی بین این مدار وجود داره و کدامش بهتره برای ساختن؟
    ممنونم

دیدگاه

.
      ساخت سوئیچینگ-داریور ال ای دی- لامپ و پروژکتور ال ای دی

دیدگاه

سلام
        من هم چند وقتی هست که به دنبال یک راه انداز قابل اطمینان برای درایو کردن led می گردم
        در واقع من احتیاج به مداری دارم که با برق شهر حتی یک led کلاهی معمولیو روشن کنه
        توی امجد همچین چیزی بود! ولی فروشنده اطلاعی درباره مدار داخلیش نداشت!
        البته با ولتاژ میشه یه کارایی کرد ولی امنیت بسیار پایینی برای led داره.
        در واقع من هم هدف شما رو دارم
        باید به دنبال منبع جریان مطمئن با رنج مورد نیاز باشیم

این مدار رو میشه با ترانزیستور ساخت ولی هم حجم مدار بالا میره هم به صرفه نیست!
        حضرت محمد (ص):بدانید،کسی که نمی داند نباید از آموختن شرم کند،که قیمت هر کس به قدر معلو مات اوست.

دیدگاه

در مورد منابع تغذیه کم حجم و درایور های LED فعلا شرکت POWER INTEGRATION پیشتازه. چند مدل از آی سی هاش هم توی بازار موجوده و توی نرم افزار مخصوص این شرکت طراحی مدارات هم بسیار ساده و سریع شده.
          توی سایت هم در مورد این نرم افزار و مداراتش کلی گفتگو شده.
          اینم آدرس سایت شرکت که توش پر از مثالها و فیلم های متعدد در مورد تولیداتش هست:
          www.powerint.com
          با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

سلام با تشکر از استاد کوهستانی در زیر شکل دو راه انداز ال ای دی ورودی 85 تا 265 ولت و خروجی سه تا ال ای دی 1 وات به صورت سری که میشه
            X 1W ر3 را گذاشتم

http://rapidshare.com/files/446392744/103.JPG
            http://rapidshare.com/files/446392745/105.JPG
            http://rapidshare.com/files/446392746/106.jpg
            http://rapidshare.com/files/446392747/100.jpg
            http://rapidshare.com/files/446392748/101.JPG
            http://rapidshare.com/files/446392749/102.JPG

دیدگاه

بهترین محل برای ذخیره عکس، پلود سنتر خود سایت هست.

دیدگاه

سلام
                ممنونم از تمامی دوستان که نظراتشان را اینجا اعلام کردند.
                از دوست عزیز آقای ahmadmn هم متشکریم
                من نمونه های عکس از مدلهای ورودی 220 ولت را که با ترانسفرماتور درست شده اند را اینجا میگذارم

دیدگاه

سلام به دوستان
                  یک پیشنهاد دیگه ای که من دارم مدار داخلی ریسه ایی هستش که مصرف تزیینی داره
                  فکر می کنم این هم بتونه به شما کمک کنه
                  حضرت محمد (ص):بدانید،کسی که نمی داند نباید از آموختن شرم کند،که قیمت هر کس به قدر معلو مات اوست.

دیدگاه

سلام دوستان با تشکر از همه و مخصوصا جناب استاد احمد و جناب فردی عزیز من بلاخره موفق به ساخت چند نمونه ال ای دی درایور شدم که همونطور که دوستمون عکسشو در پست اول گذاشتن (عکس دوم همون که بالاش نوشته hs1013) داخل قالب کوچک زیر لامپ های پاور ال ای دی به راحتی جا میشه این مدار سه تا ال ای دی 1 وات رو که سری شدن درایو میکنه (3x1) و 5 تا 1 وات یا حالات های دیگه مثلا 1 سه وات یا یک 5 وات رو هم با تغییراتی در نقشه میشه بهش دست یافت اول عکسهاشو براتون میذارم و اگه صلاح بدونید روش بحث میکنیم و غیره

دیدگاه

بیشتر قطعات رو اس ام دی کار کردم و هر دو طرف فیبر رو کار کردم ولی فیبر یک روی معمولیه اندازه هسته 11/10 است البته دارم روی یک طرح دیگه کار میکنم که هسته 10/10 براش بذارم. ولی همین هم براحتی جا میشه در درون محوطه ای که دوستمون عکسشو در بالا گذاشتن(انتهای هد سینگ آلومینیوم) طول فیبر 2.2 سانتیمتر و عرض 1.6 سانتیمتر و ارتفاع هم حدود 1.7 سانتیمتر یا کمی کمتر چند تا سوال داشتم از اساتید عزیز مثلا استاد احمد یا دیگر استاید ارجمند:
                      1- آی سی کمی داغ میکنه کمی از ولرم بیشتر
                      2- هسته کمی ولرمه ولی آی سی داغتر از هسته است البته چون همه قطعات نزدیک هم هستن گرمای همو بیشتر میگیرن
                      3- برای اینکه به آی سی کمتر فشار بیاد تعداد دور اولیه رو بیشتر کردم و اندوکتانس اولیه رو بالا بردم و در مقادیر حدود 1.2 میلی و 1.7 و 2 میلی هانری تست کردم که بازم آی سی کمی داغ میکنه (راهش همینه دیگه که به آی سی فشار نیاد یا اشتباه میکنم؟)
                      4- راندمان مدار چیزی حدود 76 درصده چکار کنم کمی بالاتر بره البته فکر کنم قبلا استاد احمد نوشته بود که در زیر 5 وات راندمان نمیتونه خیلی بالا بره ولی راهی هست که بتونم به بالای 80 درصد برسم؟
                      کلا نکاتی رو که اساتید به نظرشون میرسه تا کار بهتر بشه رو بگین لطفا با تشکر

دیدگاه

راستی برای فیدبک جریان چیزی شبیه به مداری که استاد احمد شماتیکشو گذاشته بود در پست 3 تاپیک زیر عمل کردم
                        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=48232.0

دیدگاه

ای ول دایی
                          دمت گرم
                          همونطور که قبلا گفتم بالا بردن بازده در این توانها اصلا ساده نیست.
                          همون قسمت فیدبک جریان به تنهایی حدود ۱ وات توان تلف می کنه که یعنی ۲۰ درصد برای تغذیه ۵ وات.
                          از طرف دیگه در چند سال اخیر رقابت شدیدی بین شرکت های سازنده آی سی، برای کاهش توان تلفاتی، در گرفته.
                          حاصل این رقابت آی سی هایی با توان تلفاتی بسیار اندکه که این بازده مدار رو زیاد می کنه.
                          همون دمای بالای مدار شما یعنی اینکه توان داره تلف میشه و حرارت تولید می کنه.
                          پس یکی از راه ها استفاده از آی سی های نسل جدیده.
                          اگه به سایت PI رجوع کنی همین خاصیت رو جزو افتخارات خودش عنوان کرده.
                          با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                            ای ول دایی
                            دمت گرم
                            همونطور که قبلا گفتم بالا بردن بازده در این توانها اصلا ساده نیست.
                            همون قسمت فیدبک جریان به تنهایی حدود ۱ وات توان تلف می کنه که یعنی ۲۰ درصد برای تغذیه ۵ وات.
                            از طرف دیگه در چند سال اخیر رقابت شدیدی بین شرکت های سازنده آی سی، برای کاهش توان تلفاتی، در گرفته.
                            حاصل این رقابت آی سی هایی با توان تلفاتی بسیار اندکه که این بازده مدار رو زیاد می کنه.
                            همون دمای بالای مدار شما یعنی اینکه توان داره تلف میشه و حرارت تولید می کنه.
                            پس یکی از راه ها استفاده از آی سی های نسل جدیده.
                            اگه به سایت PI رجوع کنی همین خاصیت رو جزو افتخارات خودش عنوان کرده.
                            سلام استاد و با تشکر از راهنماییهاتون چند سوال داشتم
                            1- اگه درست یادم باشه فرمودید که با قطع فیدبک و با کنترل اندوکتانس اولیه میشه توان خروجی را بالا و پایین کرد اگه از این روش استفاده کنم راندمانم بالاتر میره؟
                            2- fsd200 جدیدتره یا TNY274؟
                            3- الان که حدود 40 تا از FSD200 ها باقی مونده برای بالا بردن راندمان مدارم چه کارهایی صلاح میدونید؟
                            4- صلاح میدونید بعد از تموم شدن این چهل تا برم سراغ TNY؟

دیدگاه

خیلی خوب بود .

این سری FSDآ‌ هم نرم افزار برای طراحی داره آقای ms2000 ؟

مهم نيست كه چه انديشه اي در سر و چه ترسي در دل داريد؛ مهم آن است كه بيكار ننشينيد و دست به كاري بزنيد و وارد ميدان عمل بشويد.

نمي توانيد به كودكي بياموزيد كه از خود مواظبت كند، مگر آنكه او را آزاد بگذاريد تا براي مواظبت از خود بكوشد؛ ممكن است اشتباه كند، ولي دانايي او از ميان همين اشتباهات سرچشمه مي گيرد.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X