اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نحوه محدود کردن ولتاژ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نحوه محدود کردن ولتاژ

با سلام خدمت همه دوستان.
    من یه منبع تغذیه دارم که 12 ولت ، 4.60 آمپر هستش.
    حالا میخوام اینو به 7.3 ولت ، 4.60 آمپر تبدیلش کنم.ولی با استفاده از قانون اهم مقاومت 1.5 اهم میاد.ولی من وقتی این مقاومت رو در مدار قرار میدم،مقاومت میسوزه.علتش چیه؟باید چه مقاومتی قرار بدم.
    سوال دوم:من نمیدونم کی از مقاومت های آجری استفاده میکنن.آیا وقتی که جریان بیش از 1 آمپر باشه یا کی؟و طرز محاسبه این مقاومت رو هم نمیدونم.از دوستان خواهش میکنم منو راهنمایی کنن.
    با تشکر از همه :bye

پاسخ : نحوه محدود کردن ولتاژ

سلام به روی ماهت
    با قلیل اطلاعاتی که من دارم این طوری نمیشه ...
    1- معمولا اولین چیزی که به فکر می رسه اینه که برای این کار از تقسیم ولتاژ استفاده کنیم یعنی از سر وسط دو مقاومت که به نسبت مورد نظر به هم متصل شدن ولتاژ بگیریم اما این دو تا مشکل داره اول اینکه جریان ما محدود می شه دوم هم اینکه با اضافه شدن مصرف کننده (به عنوان یک مقاومت ) نسبت و تناسب ما به هم می خوره ...
    2- منبع تغذیه شما 4.6 آمپر هست . این یعنی اینکه اگر مصرف کننده شما این جریان رو ماکزیمم بکشه ، این جریان توسط منبع تامین می شه اما معمولا مصرف کننده شما که این جریان رو نمی کشه و ممکنه حتی 500 میلی آمپر بکشه پس 1.5 اهم ضربدر 500 میلی آمپر میشه چقدر ؟ ... پس این روش استفاده از یک مقاومت هم جواب نمیده حتی اگر مقاومت آجری (یا سنگی !!! :biggrin: هم) بذارید
    3- مقاومت آجری رو لازم نیست بسازید ، می تونید برید بخرید دونه ای 100 تومان هست
    4- این که شما دیدید از مقاومت آجری استفاده می کنند تو منبع جریان ها یا جاهایی هست که می خوایم جریان رو کنترل کنیم (مثلا شارژر باطری) ولی اینجا منبع ولتاژ داریم
    5- شما واقعا می خواید اینهمه جریان از منبع بکشید ؟ اول بررسی کنید که مدارتون چه جریانی لازم داره اونوقت شاید با استفاده از یک رگولاتور با ولتاژ نزدیک به اون بتونید جریانش رو ایجاد کنید یا اینکه از دیود زنر استفاده کنید
    6- با استفاده از یک opamp هم میتونید این کارو بکنید یعنی با تقسیم ولتاژ ، توسط مقاومت ها ولتاژ مورد نظر رو درست کنید و بعد با پ امپ یه بافر بسازید که بتونه جریان کشی مورد نظر رو به شما بده
    دیگه بیشتر بلد نیستم فقط مطالبی که فکر می کردم بلدم رو گفتم . اساتید دیگه لطفا اصلاح کنند
    Don't hesitate to ask any question ..

دیدگاه

سلام .............با توجه به جریان بالایی که می خواهی خیلی ساده ساده نمیشه .....اولین کار رگولاتور lm 338k هست که تا 5 امپر میده که برای مدارات حساس مناسبه اما حسابی داغ میکنه و روشهای دیگر مثل استفاده از ترانزیستور در خروجی و.... که نزدیک به 5*5=25 وات تلف میشه که همش گرما میشه .............. فرمول 1اهم=R=12-7/5 وتوان لازم مساوی با P=R*I^2 که میشه 25 وات که در حالت عملی میشه 50وات ...........خیلی شد................. الا تا جایی که خون به مغزم میرسه بجز مقاومت باید برای 5 امپر مدار گسترده ددرست کنی که میشه تقریبا مثه رگولاتور...............سرچ بزن مدار زیاد پیدا میشه :NO:
      ....................HELP ME GOD ...........................

WORLD ELECTRONIC................................

nasrolahymohsen@gmail.com......................... ...

دیدگاه

سلامی مجدد.
        با تشکر از دوستانی که راهنمایی کردن.
        من چند تا سوال دارم که جوابشو نگرفتم:
        چرا مقاومت من آتیش میگره؟
        در چه مواردی باید از مقاومت های آجری استفاده کرد؟
        حالا اگه بخواییم جریان 2.90 آمپر بشه باید چیکار کنیم؟از چه قانونی باید مقاومت ها رو به دست بییاریم؟
        به طور کلی میخوام بدونم چطور میتونم ولتاژ رو 7.3 کنم با هر جریانی که میشه.
        با تشکر از همه دوستان و معذرت جدی به خاطر دو پهلو بودن سوال oo:

دیدگاه

عزیزم مقاومت به این دلیل میسوزه چون جریانی بیش از انکه تحمل دارد از ان عبور میکنه(یا به عبارتی توان مقاومت کمتر از توانی است که در ان به حرارت تبدیل میشه) پس زمانی که مقدار اهم مقاومت را بدست اوردی باید توان ان را هم حساب کنی که فرمول محاسبه مقومت به ای صورت است که ولتاژ ورودی که همان 12 ولت است را منهای ولتاژ خروجی که 7 ولت است می کنی سپس جواب را تقسیم بر جریانی که لازم داری یا به مصرف کننده میدی که در اینجا میگیریم 5 امپر پس مقاومت میشه 1 اهم ...... حالا محاسبه توان که از 3 راه بدست میاد P=V*I
          P=R*I^2
          P=V^2/R
          که میشه P=مقدار مقاومت ضربدر جریان به توان 2 پس 1*25 میشه 25 وات که در عمل 2 برابر کن
          راضی شدی

دیدگاه

خیلی ممنون.آره همون چیزی بود که من میخواستم.فقط معذرت میخوام که اینقدر سوال میکنم حالا باید من یه مقاومت 1 اهمی 50 واتی آجری بخرم؟توان مقاومت های رنگی تا چقدر هستش؟آیا راه دیگه ای هم برای کاهش ولتاژ به جز استفاده از مقاومت وجود داره؟آیا میشه این کار رو با استفاده از دیود های سری انجام داد؟
            با تشکر :nice:

دیدگاه

سلام ............ من تا جایی که می دونم مقاومت وات بالا رنگی نیست معمو لا روی بدنه مقدار مقاومت و وات را می نویسند ..... شاید هم بتونی از یه المنت بدرد نخور هم استفاده کنی البته به این شرط که مقاومت 1 اهم داشته برای تست از اوومتر استفاده کن..... البته من تا حالا امتحان نکردم......... جواب اخر اگه بخوای بجز مقاومت استفاده کنی یهنی از مدار گسسته ( عناصر فعال وغی فعال مثل ترانزیستور وایسیو زنر و.....) همون مدارlm338k همه بهتره که مداراتش تو اینترنت است یا حتی با ایسی های دیگر و مدارات دیکر و با دیود هم میشه که بازم همونه شاید بدتر چون دیود ها باید 5 امپر را تحمل کنن که دست کم9 تا دود می خوای در ضمن نمی دونم که چنین مقاومت هست یه نه اما با المنت فکر کنم بشه بازم میگم شاید راهی دیگه باشه که فعلا حضور ذهن ندارم یه سرچ تو ایترنت بزن اینو ببین
              http://img98.net/show.php/52444_dc12vtodc6v75v9vconverterusing2n3055.JPG.htm l

دیدگاه

انشالله خداوند هر آرزویی که تو دلت داری رو بر آورده کنه.از اینکه اینقدر منو راهنمایی کردن مدیونتم.انشالله تلافی میکنم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X