ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8
    2011/01/29
    12
    0

نحوه محدود کردن ولتاژ

با سلام خدمت همه دوستان.
    من یه منبع تغذیه دارم که 12 ولت ، 4.60 آمپر هستش.
    حالا میخوام اینو به 7.3 ولت ، 4.60 آمپر تبدیلش کنم.ولی با استفاده از قانون اهم مقاومت 1.5 اهم میاد.ولی من وقتی این مقاومت رو در مدار قرار میدم،مقاومت میسوزه.علتش چیه؟باید چه مقاومتی قرار بدم.
    سوال دوم:من نمیدونم کی از مقاومت های آجری استفاده میکنن.آیا وقتی که جریان بیش از 1 آمپر باشه یا کی؟و طرز محاسبه این مقاومت رو هم نمیدونم.از دوستان خواهش میکنم منو راهنمایی کنن.
    با تشکر از همه :bye
    2008/12/16
    مشهد
    593
    10

پاسخ : نحوه محدود کردن ولتاژ

سلام به روي ماهت
    با قليل اطلاعاتي كه من دارم اين طوري نميشه ...
    1- معمولا اولين چيزي كه به فكر مي رسه اينه كه براي اين كار از تقسيم ولتاژ استفاده كنيم يعني از سر وسط دو مقاومت كه به نسبت مورد نظر به هم متصل شدن ولتاژ بگيريم اما اين دو تا مشكل داره اول اينكه جريان ما محدود مي شه دوم هم اينكه با اضافه شدن مصرف كننده (به عنوان يك مقاومت ) نسبت و تناسب ما به هم مي خوره ...
    2- منبع تغذيه شما 4.6 آمپر هست . اين يعني اينكه اگر مصرف كننده شما اين جريان رو ماكزيمم بكشه ، اين جريان توسط منبع تامين مي شه اما معمولا مصرف كننده شما كه اين جريان رو نمي كشه و ممكنه حتي 500 ميلي آمپر بكشه پس 1.5 اهم ضربدر 500 ميلي آمپر ميشه چقدر ؟ ... پس اين روش استفاده از يك مقاومت هم جواب نميده حتي اگر مقاومت آجري (يا سنگي !!! :biggrin: هم) بذاريد
    3- مقاومت آجري رو لازم نيست بسازيد ، مي تونيد بريد بخريد دونه اي 100 تومان هست
    4- اين كه شما ديديد از مقاومت آجري استفاده مي كنند تو منبع جريان ها يا جاهايي هست كه مي خوايم جريان رو كنترل كنيم (مثلا شارژر باطري) ولي اينجا منبع ولتاژ داريم
    5- شما واقعا مي خوايد اينهمه جريان از منبع بكشيد ؟ اول بررسي كنيد كه مدارتون چه جرياني لازم داره اونوقت شايد با استفاده از يك رگولاتور با ولتاژ نزديك به اون بتونيد جريانش رو ايجاد كنيد يا اينكه از ديود زنر استفاده كنيد
    6- با استفاده از يك opamp هم ميتونيد اين كارو بكنيد يعني با تقسيم ولتاژ ، توسط مقاومت ها ولتاژ مورد نظر رو درست كنيد و بعد با پ امپ يه بافر بسازيد كه بتونه جريان كشي مورد نظر رو به شما بده
    ديگه بيشتر بلد نيستم فقط مطالبي كه فكر مي كردم بلدم رو گفتم . اساتيد ديگه لطفا اصلاح كنند
    Don't hesitate to ask any question ..
    2010/12/14
    ایران زمین
    774
    61

سلام .............با توجه به جریان بالایی که می خواهی خیلی ساده ساده نمیشه .....اولین کار رگولاتور lm 338k هست که تا 5 امپر میده که برای مدارات حساس مناسبه اما حسابی داغ میکنه و روشهای دیگر مثل استفاده از ترانزیستور در خروجی و.... که نزدیک به 5*5=25 وات تلف میشه که همش گرما میشه .............. فرمول 1اهم=R=12-7/5 وتوان لازم مساوی با P=R*I^2 که میشه 25 وات که در حالت عملی میشه 50وات ...........خیلی شد................. الا تا جایی که خون به مغزم میرسه بجز مقاومت باید برای 5 امپر مدار گسترده ددرست کنی که میشه تقریبا مثه رگولاتور...............سرچ بزن مدار زیاد پیدا میشه :NO:
    ....................HELP ME GOD ...........................

WORLD ELECTRONIC................................

nasrolahymohsen@gmail.com......................... ...
    2011/01/29
    12
    0

سلامی مجدد.
    با تشکر از دوستانی که راهنمایی کردن.
    من چند تا سوال دارم که جوابشو نگرفتم:
    چرا مقاومت من آتیش میگره؟
    در چه مواردی باید از مقاومت های آجری استفاده کرد؟
    حالا اگه بخواییم جریان 2.90 آمپر بشه باید چیکار کنیم؟از چه قانونی باید مقاومت ها رو به دست بییاریم؟
    به طور کلی میخوام بدونم چطور میتونم ولتاژ رو 7.3 کنم با هر جریانی که میشه.
    با تشکر از همه دوستان و معذرت جدی به خاطر دو پهلو بودن سوال oo:
    2010/12/14
    ایران زمین
    774
    61

عزیزم مقاومت به این دلیل میسوزه چون جریانی بیش از انکه تحمل دارد از ان عبور میکنه(یا به عبارتی توان مقاومت کمتر از توانی است که در ان به حرارت تبدیل میشه) پس زمانی که مقدار اهم مقاومت را بدست اوردی باید توان ان را هم حساب کنی که فرمول محاسبه مقومت به ای صورت است که ولتاژ ورودی که همان 12 ولت است را منهای ولتاژ خروجی که 7 ولت است می کنی سپس جواب را تقسیم بر جریانی که لازم داری یا به مصرف کننده میدی که در اینجا میگیریم 5 امپر پس مقاومت میشه 1 اهم ...... حالا محاسبه توان که از 3 راه بدست میاد P=V*I
    P=R*I^2
    P=V^2/R
    که میشه P=مقدار مقاومت ضربدر جریان به توان 2 پس 1*25 میشه 25 وات که در عمل 2 برابر کن
    راضی شدی

2011/01/29
    12
    0

خیلی ممنون.آره همون چیزی بود که من میخواستم.فقط معذرت میخوام که اینقدر سوال میکنم حالا باید من یه مقاومت 1 اهمی 50 واتی آجری بخرم؟توان مقاومت های رنگی تا چقدر هستش؟آیا راه دیگه ای هم برای کاهش ولتاژ به جز استفاده از مقاومت وجود داره؟آیا میشه این کار رو با استفاده از دیود های سری انجام داد؟
    با تشکر :nice:
    2010/12/14
    ایران زمین
    774
    61

سلام ............ من تا جایی که می دونم مقاومت وات بالا رنگی نیست معمو لا روی بدنه مقدار مقاومت و وات را می نویسند ..... شاید هم بتونی از یه المنت بدرد نخور هم استفاده کنی البته به این شرط که مقاومت 1 اهم داشته برای تست از اوومتر استفاده کن..... البته من تا حالا امتحان نکردم......... جواب اخر اگه بخوای بجز مقاومت استفاده کنی یهنی از مدار گسسته ( عناصر فعال وغی فعال مثل ترانزیستور وایسیو زنر و.....) همون مدارlm338k همه بهتره که مداراتش تو اینترنت است یا حتی با ایسی های دیگر و مدارات دیکر و با دیود هم میشه که بازم همونه شاید بدتر چون دیود ها باید 5 امپر را تحمل کنن که دست کم9 تا دود می خوای در ضمن نمی دونم که چنین مقاومت هست یه نه اما با المنت فکر کنم بشه بازم میگم شاید راهی دیگه باشه که فعلا حضور ذهن ندارم یه سرچ تو ایترنت بزن اینو ببین
    http://img98.net/show.php/52444_dc12vtodc6v75v9vconverterusing2n3055.JPG.htm l

2011/01/29
    12
    0

انشالله خداوند هر آرزویی که تو دلت داری رو بر آورده کنه.از اینکه اینقدر منو راهنمایی کردن مدیونتم.انشالله تلافی میکنم.
نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8